Jump to content



Είναι καμένο? Γενικό πρόβλημα στον υπολογιστή, τι συμβαίνει?


Recommended Posts

Αυθεντια , σου παραθετω το παρακατω :p 

On 11/20/2016 at 1:39 ΜΜ, το μέλος fits79 έγραψε:

Οι δισκοι δεν ειναι τουλαχιστον με βαση το hdd sentinel.

 

Το περιεργο ειναι οτι τωρα που ετρεξα τον υπολογιστη σε safe mode δουλευαν κανονικα οι δισκοι και γενικως ο υπολογιστης.

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι εκανα και μια επαναφορα συστηματος με acronis true image backup που ειχα παρει κατι μηνες πριν που δουλευε μια χαρα ο υπολογιστης και παρολα αυτα παλι σκαλωνει μετα απο μερικα λεπτα στους δισκους κ.τ.λ.

 

Οριστε φωτος των δυο sata δισκων που εχω στον πολογιστη.

Diskos 250gb.jpg

Diskos 500gb.jpg

 

Και στανταρ ποιο παλια θα υπηρξαν μπλε οθονες απλα οχι τωρα τελευταια.

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα η καρτα δικτυου ειναι μονιμος με θαυμαστικο το εικονιδιο των οθονων κατω δεξια.

Αρα δε νομιζω οτι ειναι ιος. Στο κατω κατω οκ , νομιζω οτι το σκεφτηκε και μονος του οτι μπορει να εχει ιο , και κορη μη σε πω :p 
Αρα η θεωρια καταρεει , οι χονδ... οκ φτανει :p 

 

Δεν ειναι κακο το σκεπτικο σου, σωστο ειναι ,αλλα σε τετοιες περιπτωσεις το πρωτο που κανουμε ειναι το παραπανω που λες :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπονοείς πως έχω μείνει πίσω όσων αφορά το software προστασίας, ή εντυπωσιάστηκες από τον επικό τίτλο του προγράμματος; σε κάθε περίπτωση, ο φίλος μας δεν έχει απαντήσει ακόμη, πράγμα που σημαίνει πως είτε λύθηκε το πρόβλημά του, είτε ντρέπεται να παραδεχτεί πως έχει γεμίσει malware από τις επισκέψεις σε sites αμφιβόλου περιεχομένου (τσόντες) [emoji6][emoji3]


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 @fits79 , νομιζω οτι η κοπελα και ολοι παραπανω, ελληνικα μιλανε.

Χρειαζεσαι το pagefile ενεργο, για να γινει καταγραφη minidump και στο εξηγει και στο αρθρο το οποιο δεν διαβασες.

 

Το pc σου ειναι παλιο , και θα μπορουσε να ειναι οτιδηποτε που προκαλει το προβλημα. Ως τελευταια λυση για να απορριψουμε το hardware προβλημα, θα ελεγα να κανεις καθαρη εγκατασταση (δε προσεξα αν εκανες στη διαρκεια του thread). Αν συνεχιστει, we got a problem. 

 

Πριν προβεις σε καθαρη εγκατασταση, γραψε event viewer στην αναζητηση των windows ή reliability history , για να δεις μηπως πιασουμε κανα λαβρακι.

Στο event viewer, θα τσεκαρεις τα "administrative events" . Δωσε μας ενα screenshot πατωντας στο τελευταιο event , μηπως βρουμε τιποτα.

 

Μπορεις εναλλακτικα (και αν δε βγει ακρη απο τα παραπανω ) , να ξεκινησεις το μηχανημα με ενα ubuntu live usb/dvd και να τεσταρεις αν συμπεριφερεται το ιδιο. ΕΤσι θα διαπιστωσουμε αμα εχεις προβλημα σε υλικο ή λογισμικο , μαλλον πιο ευκολα.

 

https://help.ubuntu.com/community/LiveCD <----- Διαβασε εδω. 

 

Αυτη  την εκδοση χρειαζεσαι. 

Μπορεις να κανεις bootable usb χρησιμοποιωντας το Rufus

 

Εχω ηδη αναφερει παραπανω απο μια φορες οτι εχω κανει επαναφορα απο backup που ειχαπ παρει με το acronis true image home edition πριν ενα 6μηνο που αυτο στην ουσια κανει και format.

 

Οσο τωρα αφορα το linux κ.τ.λ. παλι ηδη εχω αναφερει οτι σε safe mode δουλευει μια χαρα το συστημα.

πριν 14 ώρες, το μέλος Anthemius έγραψε:

Δηλαδή ρε παιδιά το να κολλάει το μηχάνημα επειδή έχει virus, ή malware, ή spyware, ή ταπερwear, κλπ, δεν το σκέφτηκε κανείς; εγώ θα έλεγα να τρέξεις και κανένα malware bytes, spybot search and destroy, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

Προσωπικά από εκεί θα ξεκινούσα και εκεί θα κατέληγα, γιατί είμαι αυθεντία και συνήθως (99,99 %) αυτό που σκέφτομαι είναι και το σωστό... Αφού μερικές φορές αναρωτιέμαι μήπως είμαι ο Matrix αυτοπροσώπως!!

Τέλος πάντων, επειδή είμαι μετριόφρων και δε μου αρέσει να περιαυτολογώ, πες απλά πως είμαι ο από μηχανής θεός που εμφανίστηκε την ύστατη στιγμή για να σου βρει λύση στο πρόβλημά σου, και με ευχαριστείς μετά... emoji56.pngemoji41.png


Sent from my iPad using Tapatalk

Εχωη ηδη εγκατεστημενα με το που του ειχα περασει τα windows7 τα malware & microsoft security essentials οσο αφορα antivirus.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Εχω ηδη αναφερει παραπανω απο μια φορες οτι εχω κανει επαναφορα απο backup που ειχαπ παρει με το acronis true image home edition πριν ενα 6μηνο που αυτο στην ουσια κανει και format.

 

Οσο τωρα αφορα το linux κ.τ.λ. παλι ηδη εχω αναφερει οτι σε safe mode δουλευει μια χαρα το συστημα.

Τι δουλεια εχει το linux με το safe mode που ετρεξες; 

Το Safe Mode προφανως δε τρεχει κατι απο drivers κλπ ή δεν ζοριζει κατι απο τα προβληματικα parts (ακομη δε ξερουμε ποια ειναι η φυση του προβληματος)

 

Και οχι , δεν κανει και φορματ στην ουσια.

Πηρες ενα backup 6 μηνες πριν , το επανεφερες, οποτε πηγες σε μια κατασταση προ 6 μηνων στην οποια το προβλημα μπορει ΗΔΗ να υπηρχε. Ασχετως που τοτε δουλευε κανονικα το μηχανημα. 

Το προβλημα δεν εχει αποσαφηνιστει , οποτε μπορουμε μονο υποθεσεις να κανουμε.

Σου ειναι τοσο δυσκολη η παραπανω διαδικασια για να εξαλλειψεις καθε πιθανοτητα;

 

Αν δε θες να κανεις troubleshooting παρατησε τα ρε συ.

 

Ενδεικτικα , σου αναφερω οτι ελυσα προβλημα δικο μου , που δεν ηξερα απο που προερχεται, και το εκανα με linux live usb, ετσι απλα. Εσενα ειναι πιθανο να σε βοηθησει ωστε να δουμε τη συμπεριφορα του μηχανηματος. Τωρα αν βαριεσαι τοσο πολυ και επειδη στο μυαλο σου θεωρεις οτι εφοσον με safe mode δουλευε , ειναι το ιδιο και απο τα linux, τοτε τι να σου πω. Στα linux θα τρεχει κανονικα το συστημα και θα δουμε ΑΝ σου ξαναπαρουσιασει τα προβληματα. Αν στο κανει σε ενα live περιβαλλον linux , εχει καποιο προβλημα ενα απο τα parts του pc σου. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εχει στο οτι αν ειναι θα επρεπε να εβγαζε κι εκει προβλημα κατι που δεν γινεται.

 

Και μαλλον δεν ξερεις πως ακριβως δουλευει το acronis true image.

 

Κανει πρωτα format κανονικα στο δισκο που του δηλωνεις οτι θελεις να κανεις επαναφορα και μετα του περναει το backup που ειχε κανει.

 

Το θεμα ειναι οτι το κανει οποτε του ερθει οχι παντα.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Το αν κανει πρωτα φορματ, και μετα περναει ενα image το οποιο εχει εγκατεστημενα τα windows ΗΔΗ (αυτο ειναι το image/backup ), στο οποιο image το προβλημα μπορει να προϋπηρχε, τι διαφορα κανει ; 

Κανει φορματ και περναει κατι στο οποιο ΕΙΧΕΣ δουλεψει. Τι δε καταλαβαινεις ακριβως; Το κανεις για να μη ξαναπερνας τα προγραμματα σου ολα απο την αρχη. Γι'αυτο κρατας backup και φυσικα, για ωρα αναγκης.

 

Εχω το acronis , πληροφοριακα. Ερχοταν μαζι με τον OCZ Vector 180 που κερδισα και του εκανα register γιατι ποτε δε ξερεις. 

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Το θεμα ειναι οτι το κανει οποτε του ερθει οχι παντα.

Θα λειτουργεις το pc με λινουξ λαιβ μεχρι να στο κανει ή να μη στο κανει. Απο usb φορτωνει γρηγορα.

 

Αν ειναι τοσο δυσκολο , εγω παραιτουμαι. Εδω εχεις παραιτηθει εσυ, απλα δε το ξερεις.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το image σου με το οποίο μπορείς να κάνεις επαναφορά** (ωραία μέχρι εδώ). 

-Αν έχεις κάποια συσκευή πάνω σε κάποιο pci slot αφαίρεσε το πλην της κάρτας γραφικών (αφού έχεις δοκιμάσει άλλη) εκτός κι αν έχεις onboard (δούλεψε μ'αυτήν).

-Άλλαξε καλώδιο στον δίσκο και δούλεψε το μηχάνημα με τον βασικό δίσκο μόνο

-Κάνε δοκιμή και χωρίς το οπτικό (και δω βάλε άλλο καλώδιο)

-Αφαίρεσε από την μητρική οποιοδήποτε extra καλώδιο usb που συνδέεις  στην μητρική (front usb στο κουτί, κάποιο άλλο ανατπτορα usb κτλ.).

Δες οπτικά τις θύρες usb αν είναι εντάξει μήπως βραχυκυκλώνει/έχει χαλάσει κάποια.

 

**Κάνε καθαρή εγκατάσταση όπως σου είπαν των windows και δοκιμάζεις έναν ένα τους drivers, να δεις αν "χτυπήσει" κάποιος ή κολλήσει πάλι ο Η/Υ, απ'την στιγμή που έχεις έτοιμο backup και μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα σου όποτε θέλεις. Πόσο θα πάρει η εγκατάσταση 20-30 λεπτά και αν χρειαστεί επαναφορά 10-15 λεπτά.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α) Όπως σωστά ανέφερε ο idonthave μπορεί κάποια συσκευή (όπως κάποιοα usb) να έχει πρόβλημα και να δημιουργεί κολλήματα. Ανέφερε τι βάζεις στο pc σου και τι άλλο έχεις εσωτερικά (κάποια επιπλέον κάρτα) εκτός από τα βασικά(gpu, hdd κλπ).

 

β) Κάνε ένα έλεγχο τον σκληρό σου με το HDD Regenerator που θα βρεις μια παλαιότερη free έκδοσή του στο HirensBootCD v 10.6. Μπορεί να υπάρχουν delays στον σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ανεβασε τα αρχεία και ολο κ καποιος θα τα δει. Δωσε και οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις για το συστημα κ αν υπαρχει κατι που κανεις την ωρα που εχεις μπλε οθονη.

Οσα περισσοτερα πεις τοσο πιο πολυ θα βοηθησεις να καταλαβουμε το προβλημα 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.....λοιπον εκτος του οτι παραθετω τα αρχεια να πω οτι κανει πολλα κουλα αλλα δεν ειναι σταθερα αυτα τα κουλα!!!αρχιζω απο το συστημα που ειναι παλιο φυσικα και αποτελειται απο asus rampage formula,q6600,2 * 2gb 1066 kingston,gtx 285 ,ocz ssd 128 gb +2 storage hdd και τροφοδοτικο corsair vs 550!!

κουλα εχουν γινει πολλα και διαφορετικα.....

1) να μην παιρνει μπροστα πατωντας το κουμπι εκκινησης 

2)εκκινωντας το μηχανημα να μην ενεργοποιειτε η οθονη,προφανως δεν δεχεται σημα

3)να κολλαει ακομα και στα dos 

4)ενω παιζει παιχνιδι να με πεταει γτ σταματανε οι drivers nvidia 

5)να παγωνουν τα παντα ξαφνικα ενω απλα ειναι στην επιφανεια εργασιας χωρις καποια εφαρμογη εμφανως ενεργη

6)τον τελευταιο καιρο μου πεταει οτι το north bridge ειναι overheated ενω απο το βιος δινει οριο το 90 βαθμους και εγω βλεπω 55 

7)παλαιοτερα ειχα κανει και προσπαθεια να βαλω καλυτερη καρτα γραφικων αλλα δεν μπορουσα να μου ολοκληρωσει κανενα bench

 

(δεν μπορω να ανεβασω το .rar για τα minidump )

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει φορμάτ προσπαθώντας να λύσεις το πρόβλημα και συνέχισε ακόμα και μετά από φορματ;

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος tolis9 έγραψε:

παλαιοτερα ειχα κανει και προσπαθεια να βαλω καλυτερη καρτα γραφικων αλλα δεν μπορουσα να μου ολοκληρωσει κανενα bench

Αν εχεις άλλο τροφοδοτικό κάνε μία δοκιμή :) Αν και το καλύτερη από την 285 δεν σημαίνει απαραίτητα και πιο φαγάνα.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος tolis9 έγραψε:

(δεν μπορω να ανεβασω το .rar για τα minidump )

zip Κάνε τα και ανεβασε το zip

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αποφυγω φορματ γτ χρειαζομαι πολλα αρχεια apo internet και προς το παρων δεν εχω ακομα καλη συνδεση ειμαι με 6mbps και το αναβαλω

οσον αφορα την καρτα ξερω οτι τραβαει πολυ και λογικα δεν ειναι θεμα ρευματος σο συγκεκριμενο κομματι αλλα οταν ειχα αλλαξει την καρτα τοτε η οθονη εσβηνε οταν ηθελε να τραβηξει τα φορτια της για να αποδωσει στο benchmark

 oyte zip μαφηνει να φορτωσω κατευθειαν

 

 

 

http://s000.tinyupload.com/?file_id=99772603024305967734

Έγινε επεξεργασία από tolis9
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ζητάει ρεύμα με κάνει να ανησυχώ για το PSU

Οταν αλλαξες καρτα εκανες την σωστη διαδικασια για τους drivers?

Το zip Θα σε αφησει λογικα τωρα να το ανεβασεις.

Ο λόγος που σε ρώτησα για το φορματ ήταν για να πάρω μια ιδεα κατα πόσο είναι Hardware η Software αν και τα κολλήματα σε εκτος windows Περιβαλλον με πανε σε Hardware

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, karmen1983 said:

Οταν αλλαξες καρτα εκανες την σωστη διαδικασια για τους drivers?

ναι φυσικα εβγαλα τελειως τους παλιους και δοκιμασα καινουριους....και το εκανα με 2-3 διαφορετικες καρτες

1 minute ago, karmen1983 said:

Το zip Θα σε αφησει λογικα τωρα να το ανεβασεις.

το ανεβασα απο εξωτερικο host με edit στο προηγουμενο ποστ

1 minute ago, karmen1983 said:

Το ότι ζητάει ρεύμα με κάνει να ανησυχώ για το PSU

 

το λογικο ειναι αυτο.....ομως πριν παρω καινουριο τουλαχιστον να ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.