Jump to content



Είναι καμένο? Γενικό πρόβλημα στον υπολογιστή, τι συμβαίνει?


Recommended Posts

Είδες που τελικά όλα έχουν εξήγηση και το μηχάνημα δε κάνει και τόσο κουλά πράγματα; 

http://www.sevenforums.com/tutorials/174459-dump-files-configure-windows-create-bsod.html

 

Γι αυτό δε σου έγραφε Minidump το μηχάνημα. Διαβασε τοπ παραπάνω για να καταλαβαινεις κιολας και ενεργοποιησε το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πολύ πιο ανάπηρες καταστάσεις!
Ας πουμε να κουνιέται ένα βύσμα και να καταλήγεις τελικά σε ανάγκη για νέα καθαρή εγκατάσταση !

Όλα πάνε αργά και βασανιστικά ακόμα και βοήθεια να έχεις και εδώ πάρε υπόψη ότι ότι οδηγίες και να πάρεις ποτέ δεν θα σου λύνουν ΟΛΕΣ τις απορίες,

καθώς είναι πολλά αυτά που μπορεί να τρεχουν και δεν είναι δυνατόν οι οδηγίες να είναι σαν διατριβή!

Απλά πας σε βήματα και κάνεις ότι σου λένε μέχρι να βγει μια άκρη και στη πορεία μαθαίνεις και εσύ.

Και το επίσης σημαντικό , Οταν δεν καταλαβαίνουμε κάτι πλήρως, δεν μας πιάνουν οι ντροπές, ρωτάμε ξανά , γιατί για αυτόν που προσπαθεί να βοηθήσει είναι απέιρως προτιμότερο να απαντήσει και μια και δυο φορές στο ίδιο πράγμα παρά να έχει λάθος εντύπωση για το τι συμβαίνει, και τελικά να καταλήξει μετά πό τρεις μερες να ανακαλύψει ότι μια σημαντική αρχική πληροφορία ήταν λάθος !!!

Καλή συνέχεια ! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να δουλεψω τωρα τον υπολογιστη χωρις drivers καρτας γραφικων να δω αν θα μου το ξανακανει ή να τους περασω απο την αρχη παλι?

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Είδες που τελικά όλα έχουν εξήγηση και το μηχάνημα δε κάνει και τόσο κουλά πράγματα; 

Dump Files - Configure Windows to Create on BSOD - Windows 7 Help Forums

 

Γι αυτό δε σου έγραφε Minidump το μηχάνημα. Διαβασε τοπ παραπάνω για να καταλαβαινεις κιολας και ενεργοποιησε το.

Τι εννοεις?

Εδω και τοσα χρονια ετσι δουλευει το μηχανημα.

Το pagefile απ' οτι ξερω χρειαζεται μονο αν εχεις αναγκη απο εικονικη μνημη γιατι παιζει το ρολο της εξτρα μνημης.

Αν το συστημα σου δεν εχει αναγκη απο εικονικη μνημη(Παιρνει μερος του δισκου και το δουλευει σαν μνημη) τοτε ποιος ο λογος να το εχεις ενεργο?

 

Τοσα χρονια πως δουλευε μια χαρα χωρις  pagefile δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν γράφει minidump γιατί το έχεις απενεργοποιήσει σου έδωσα λινκ να διαβάσεις. Δεν διάβασες προφανώς...

Σου είπα να τους βγάλεις και να δοκιμάσεις λίγο το μηχάνημα χωρίς αυτούς μπας και είναι αυτοί. Αλλά αν γράψει minidump θα βρουμε ποιος driver φταίει ακριβώς.

 

Sorry αλλά δε μπορώ να κάθομαι να σου κάνω μάθημα και να σου εξηγώ ξανα και ξανά το κάθε πράγμα που πρέπει να γίνει :) Με όλη τη καλή διάθεση στο λέω. Προσπαθούμε εδώ και 60 ποστς να δούμε ένα minidump και αμφιβάλεις για ότι σου λέω με το ότι τόσο καιρό δουλευε καλά. ε τώρα δε δουλευει και το ψάχνουμε!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιθετική κάνε το πλζ

 

Δεν ειμαι επιθετική σε καμία περίπτωση, απλά βλέπω ότι σαν να μη θες να βοηθησεις. Ειχες κολλήσει αρχικά στο τροφοδοτικό και ότι και να σου λέγαμε στο psu κολλούσες.

Τωρα νεο κόλλημα. Ε δε κάνουμε δουλειά ζητάς βοήθεια και στη δίνω απλόχερα, αλλά κάνεις σα τη κακια κατσικα :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ε δε κάνουμε δουλειά ζητάς βοήθεια και στη δίνω, απλόχερα αλλά κάνεις σα τη κακια κατσικα :) 

Αυτό έφυγε κατ' ευθείαν για τις "Ατάκες..." :hehe:

Είπαμε το θέμα της βοήθειας είναι σύνθετο!

Παρακολουθώ απλά γιατί δεν μπορω΄να βοηθήσω επί της ουσίας και αυτό που βλέπω είναι ότι από την αρχή σχεδόν υπάρχει ένα θέμα με λάθος πληροφορία για την οποία έχει γίνει ερώτηση και δεν υπάρχει απάντηση , ή για να το θέσω πιο σωστά, εφήνεις να αιωρείται μια ασάφεια που βάζει τρικλοποδιά στο όλο θέμα !

Το θέμα του page file είναι κρίσιμο στην αποτύπωση ενός κρασαρίσματος, μπορεί όταν είναι όλα καλά να μην το χρειαστείς ποτέ , όταν όμως στραβόσουν τότε . . .  την έκατσες τη βάρκα αν δεν υπάρχει !

Τώρα γιατί είναι έτσι τα πράματα, τι να σου πω η μικρομαλακή έτσι αποφάσισε (είναι λίγο παλαιοντολογία αλλά τι να κάνουμε ! )

Οπότε δεν βλέπω καμιά διάθεση εριστικότητας, αλλά μια δικαιολογημένη αγανάκτηση για το πως διαχειρίζεσαι τη βοήθεια, έστω και αν αυτή εκφράστηκε γλαφυρά ! :p

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.sevenforums.com/tutorials/174459-dump-files-configure-windows-create-bsod.html

 

από το άρθρο που έδωσε η karmen έλεγξε το παρακάτω

 

164419d1310371661-dump-files-configure-w

 

164421d1310371661-dump-files-configure-w

 

Έτσι πρέπει να είναι. Μετά πας στον φάκελο των windows και εκεί πρέπει να υπάρχει φάκελος Minidump. Δες και τον Event Viewer μια. My Computer -> Manage και στο Computer Management που θα ανοίξει Event Viewer. Expand τα Windows Logs και δες στα Application και System

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οριστε πως το εκανα και η μονη διαφορα ηταν οτι ειχα το αποτυπωση μνημη πυρινα και τικαρισμενο το τελευταιο τετραγωνακι που λεει να αντικαθιστα καθε υπαρχοντα αρχειο.

Χωρίς τίτλο.jpg

 

Και γιατι με το που επιλεξω οκ μου βγαζει αυτο(Παρολο που εχω επιλεξει 4gb στο pagefile):

 

Χωρίς τίτλο2.jpg

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Εχει κολλησει αρκετες φορες απ' οταν ενεργοποιησα το minidumb αλλα τετοιο φακελο μεσα στο φακελο των windows δεν βλεπω.

Και εχω ενεργα το να μπορω να δω κρυφους φακελους συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει και έχεις μπλε οθόνη ή όχι;

Οι επιλογές που σου δείχνω ειναι έτσι;

zj,xbmzxvnmxcv.png

 

Αν και μετα από αυτά τρέξεις verifier και πάρεις μπλε οθόνη και δε το καταγράψει δε ξέρω τι να πω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και υστερα μου λες οτι εγω δεν διαβαζω τα ποστ σου.

 

On 20/11/2016 at 1:15 ΜΜ, το μέλος fits79 έγραψε:

Μπλε οθονες οχι.

Τι ειναι το minidump?

 

Πως ακριβως να τσεκαρω τους δισκους?

Οχι δυστυχως δεν εχω αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασω και αυτο ψαχνω τωρα να βρω απο καποιο φιλο ενα να δοκιμασω μην αγορασω καποιο και τελικα δεν ειναι αυτο.

Απο τον οπτικο ελεγχο μητρικης που εκανα δεν βλεπω κατι περιεργο.

 

Οχι το εχω πει απο την αρχη μπλε οθονες δεν ειχα ποτε.

Εχω πει ηδη οτι κολλαει το συμπαν εκτος του ποντικιου.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας την φωτογραφία που έβαλες στο προηγούμενο post σου

 

Παράθεση

5838354b52f21_.jpg.187b1078e8be73d7744ad

Μιας και έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "Εγγραφή του συμβάντος στο αρχείο καταγραφής συστήματος" δεν κοιτάς και στον Event Viewer (πιθανή μετάφραση Διαχείριση Συμβάντων , δεν έχω ελληνικά windows στα δικά μου pc).

 

Παράθεση

Δες και τον Event Viewer μια. My Computer -> Manage και στο Computer Management που θα ανοίξει Event Viewer. Expand τα Windows Logs και δες στα Application και System

EDIT: Ακόμα και να μην έχεις μπλε οθόνη αν είναι κάτι άλλο δεν αποκλείεται να υπάρχει εγγραφή σαν Error ή Warning στον Event viewer

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Και υστερα μου λες οτι εγω δεν διαβαζω τα ποστ σου.

Αυτό έχεις να μου πεις ε; :) 

 

Πριν φύγω απο το θέμα θα σου ξαναπω τρεξε τον Verifier ΤΩΡΑ που ενεργοποιησες το pagefile. Αν θες το κανεις αν δεν θες δε πειραζει

Επίσης όταν υπάρχει φάκελος Minidump που  έχει αρχεια μέσα και ρωτάς αν πρέπει να το σβησεις και εξαφανίζεται Sorry αλλά εγώ καταλαβαίνω ότι έχεις μπλε οθόνη αλλιώς δε θα υπηρχαν εκει αρχεία

 

καλή συνέχεια και σύντομα να βρεθει η λύση στο πρόβλημά σου :) 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νεα στοιχεια.

 

Αλλαξα καρτα γραφικων, απεγκατεστησα τους drivers της παλιας και ξαναεγκατεστησα της νεας.

 

Εκανα verifier και μου κολλησε παλι οπως πριν δηλαδη με το που ξεκινησαν τα windows μπλεχτηκαν ολα τα χρωμματα/γραφικα και κολλησε εκει.

Χρειάστηκε να τρεξω το verifier σε safe mode για να σβησω τις ρυθμισεις του για να ξανα μπορουν να τρεξουν τα windows7.

 

Φακελο minidump συνεχιζω και δεν εχω και αν εχω καταλαβει καλα αυτος ο φακελος εμφανιζεται μονο αν σου βγαλουν τα windows μπλε οθονη αν δεν σου βγαλουν δεν εμφανιζεται.

 

Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω ποια.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος Minidump υπάρχει πάντα μέσα στον φάκελο Windows όταν τα κάνεις install. Αν δεν έχεις μπλε οθόνες απλώς είναι άδειος.  Αν τον έσβησες εσύ τον φάκελο Minidump από τον φάκελο windows μπορείς πάντα να τον δημιουργήσεις ξανά με την δημιουργία ενός νέου φακέλου και μετονομασία σε Minidump.

 

Δες την διαχείριση συμβάντων, event viewer.

Link to comment
Share on other sites

 @fits79 , νομιζω οτι η κοπελα και ολοι παραπανω, ελληνικα μιλανε.

Χρειαζεσαι το pagefile ενεργο, για να γινει καταγραφη minidump και στο εξηγει και στο αρθρο το οποιο δεν διαβασες.

 

Το pc σου ειναι παλιο , και θα μπορουσε να ειναι οτιδηποτε που προκαλει το προβλημα. Ως τελευταια λυση για να απορριψουμε το hardware προβλημα, θα ελεγα να κανεις καθαρη εγκατασταση (δε προσεξα αν εκανες στη διαρκεια του thread). Αν συνεχιστει, we got a problem. 

 

Πριν προβεις σε καθαρη εγκατασταση, γραψε event viewer στην αναζητηση των windows ή reliability history , για να δεις μηπως πιασουμε κανα λαβρακι.

Στο event viewer, θα τσεκαρεις τα "administrative events" . Δωσε μας ενα screenshot πατωντας στο τελευταιο event , μηπως βρουμε τιποτα.

 

Μπορεις εναλλακτικα (και αν δε βγει ακρη απο τα παραπανω ) , να ξεκινησεις το μηχανημα με ενα ubuntu live usb/dvd και να τεσταρεις αν συμπεριφερεται το ιδιο. ΕΤσι θα διαπιστωσουμε αμα εχεις προβλημα σε υλικο ή λογισμικο , μαλλον πιο ευκολα.

 

https://help.ubuntu.com/community/LiveCD <----- Διαβασε εδω. 

 

Αυτη  την εκδοση χρειαζεσαι. 

Μπορεις να κανεις bootable usb χρησιμοποιωντας το Rufus

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά το να κολλάει το μηχάνημα επειδή έχει virus, ή malware, ή spyware, ή ταπερwear, κλπ, δεν το σκέφτηκε κανείς; εγώ θα έλεγα να τρέξεις και κανένα malware bytes, spybot search and destroy, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

Προσωπικά από εκεί θα ξεκινούσα και εκεί θα κατέληγα, γιατί είμαι αυθεντία και συνήθως (99,99 %) αυτό που σκέφτομαι είναι και το σωστό... Αφού μερικές φορές αναρωτιέμαι μήπως είμαι ο Matrix αυτοπροσώπως!!

Τέλος πάντων, επειδή είμαι μετριόφρων και δε μου αρέσει να περιαυτολογώ, πες απλά πως είμαι ο από μηχανής θεός που εμφανίστηκε την ύστατη στιγμή για να σου βρει λύση στο πρόβλημά σου, και με ευχαριστείς μετά... [emoji56][emoji41]


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.