Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

Την πρωτοχρονιά που πήγα στο χωριό αποφάσισα να αλλάξω μεντεσέδες στα ντουλάπια 35ετίας, μια και η θάλασσα τους έχει ξεκάνει.

Παρατήρηση πρώτη, παντού ο ξυλουργός έχει βιδώσει μόνο τις δύο βίδες στο μεντεσέ στα πορτάκια.

100_4395.jpg  100_4396.jpg

100_4397.jpg  100_4398.jpg

 

Λέω κάτσε να πάρω έναν δείγμα καλού κακού, και ξεβιδώνοντας βλέπω ότι τελικά οι δύο βίδες δεν πιάνουν πουθενά και όλα τα πορτάκια είναι στον αέρα τόσα χρόνια.:hehe: Αθάνατη ελληνική μαστοριά.:p

100_4399.jpg

 

 

  • Like 1
  • Haha 6
  • Confused 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μάστορας είναι γείτονας, και θέλω να δω αντιδράσεις αν του το πω. Παίζει να μην έχει καταλάβει τόσα χρόνια τι έκανε.:hehe:

Πάντως κλείνουν άψογα και ο μεντεσές έμπαινε πάρα πολύ σφηνωτά στη φωλιά. Ιαπωνική φιλοσοφία κατασκευής, δεν χρειάζονται στην ουσία βίδες, αλλά βάζουμε μερικές για να κοροϊδεύουμε τον πελάτη.:p

 

Επίσης αποφάσισα μετά από 20 χρόνια έκθεσης στους καιρούς, να πάρω τη μέγγενη του πατέρα μου και κάποια στιγμή να την αποκαταστήσω.

Δεν είναι κάτι ποιοτικό, αλλά καθαρά για συναισθηματικούς λόγους.:)

100_4385.jpg  100_4388.jpg

100_4393.jpg  100_4394.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Επίσης αποφάσισα μετά από 20 χρόνια έκθεσης στους καιρούς, να πάρω τη μέγγενη του πατέρα μου και κάποια στιγμή να την αποκαταστήσω.

Δεν είναι κάτι ποιοτικό, αλλά καθαρά για συναισθηματικούς λόγους.:)

100_4385.jpg  100_4388.jpg

100_4393.jpg  100_4394.jpg

 

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου με το ποιοτικό αλλά η μέγγενη είναι ατσάλινη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου με το ποιοτικό αλλά η μέγγενη είναι ατσάλινη

Αυτό ακριβώς !

Στη χειρότερη περίπτωση να μην είναι πολύ καλό το έλασμα, αλλά ότι και να είναι σαφώς θα είναι καλύτερο από μαντέμι !

Νίκο άν προσέξεις τις γλίστρες της μέγγενης (τόσο στο κινητό κομμάτι όσο και στο ακίνητο) θα είναι μια χαρά!

Στο πάνω κάτω μπορεί να το πετύχεις να μην έχει καθόλου τζόγο!

Αλλά και να έχει λίγο φτιάχνεται με την προσθήκη ρυθμιστικών βιδών και το ίδιο ισχύει και για τους πλευρικούς τζόγους αν υπάρχουν !

Πιστεύω ότι όταν την συντηρήσεις, θα έχεις πολύ περισσότερους λόγους να την ευχαριστηθείς , πάρα από τους συναισθηματικούς! :T: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου με το ποιοτικό αλλά η μέγγενη είναι ατσάλινη

Η μέγγενη είναι αγνώστου προελεύσεως αγορασμένη από πανηγύρι, και αν και 125αρα έχει το μισό βάρος από τη Matador που έχω. Για ελαφρά χρήση είναι μια χαρά.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Στο πάνω κάτω μπορεί να το πετύχεις να μην έχει καθόλου τζόγο!

Δεν έχει, μια χαρά δουλεύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2017 at 7:43 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Το έχω μερικούς μήνες, όταν το πήρα ο φορτιστής δεν λειτουργούσε και το πήγα σέρβις. https://www.skroutz.gr/s/8583847/Bulle-PLCDL-M130JST.html

Από τότε έχει φορτίσει δύο μόνο φορές την μπαταρία και τώρα πάλι τα ίδια. Για να δούμε πάλι....

Το πήρα σήμερα απ' το service της Unimac. Μου έδωσαν καινούργιες μπαταρίες και μάλιστα 2.0Ah αντί 1.5Ah που είχε αρχικά.:T:

100_4404.jpg  100_4407.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στη σελ.20 ,στα εργαλεια χειρος ειχα βαλει το KGT, Ελληνικο δοκιμαστικο κατσαβιδι.

Σημερα γνωρισα κ αυτον που τα φτιαχνει, ειχε περασει απο  3-4 μαγαζια να πληρωθει, πηγε σπιτι κ βρηκε παραπανω λεφτα...ξαναγυρισε σε ολα τα μαγαζια που ειχε περασει κ ρωτουσε  εναν εναν αν ,κατα λαθος , του ειχε δωσει περισσοτερα να τα επιστρεψει!!!!!!!!!!:wassa:

Πεστε μου τωρα αν ενας τετοιος ανθρωπος θα καταδεχοταν ποτε να φτιαξει κ να πουλησει ενα σκαρτο προ'ι'ον....

Κ ποσοι τετοιοι ανθρωποι κ κατασκευαστες εχουν απομεινει....:(

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδης:p  ειδα οτι εχουμε βαλει αρκετοι εργαλεια για ηλεκτρονικους [ κατσαβιδια, πενσοειδη , κοφτακια ,λαβιδες κτλ] ,αν υπαρχει περιπτωση καποιος καλος ανθρωπος :) να τα μαζεψει σ ενα θεμα????????????????

Η αλλοιως να φτιαχτει κ να τα ξαναβαλουμε...νομιζω αρκετοι εδω ασχολουνται με υπολογιστες κ παρομοια πραγματα που χρησημοποιουνται τετοια εργαλεια κ θα τους βοηθαγε αρκετα...

ΑΑΑΑ, καλησπερα ειπαμεεεεεεεεε?:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.