Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
1 ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

 Με έπεισε. 😋

 

Διαφημιστικό με Άδωνη θέλουμε και όχι με Arnie.

 

Επίσης θέλω μπουμπούκο σε διαφήμιση για τα JUMBO και ας πεθάνω. :bleh:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανακατασκευή ενός σπιτιού. Εγώ όπως το είδα στην αρχή ούτε ευρώ δεν θα του έριχνα....στατικά δεν ξέρω πως ανταποκρίνεται αφού είναι από χώμα.

Σίγουρα θα ξέφυγε τρελά ο προυπολογισμός, αλλά η μεταμόρφωση είναι εντυπωσιακή!

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η ανακατασκευή- αναπαλαίωση παλιών σπιτιών είναι οικονομικά ασύμφορη. Μόνο όταν υπάρχει το χρήμα και για τυχόν συναισθηματικούς λόγους. Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί την αναπαλαίωση του πατρικού μου σπιτιού. Πετρόκτιστο με τοίχους 80 εκ. σε άριστη κατάσταση πάνω από εκατό ετών. Μία που το ρώτησα, μία που το ξέχασα. Έχτιζα σχεδόν δύο σπίτια με το ποσό που ζητούσαν όλοι οι εργολάβοι που ρώτησα. Του άλλαξα μόνο την στέγη.

Παρακολουθώ και εγώ πολλές αναπαλαιώσεις και πραγματικά η μεταμόρφωση είναι εντυπωσιακή, αλλά ομολογώ πως στα περισσότερα από αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να κατοικούσα εγώ κάτω από αυτά. Κόβουν δοκάρια, γκρεμίζουν τοίχους, ανοίγουν παράθυρα όπου τους γουστάρει και η στατικότητα του κτιρίου πάει περίπατο. Πιστεύω είναι κατασκεύες για όλους αυτούς τους νεόκοπους youtubers που την έχουν δει κατασκευαστές και ξέρουν (🤣 🤣🤣) τα πάντα,από ηλεκτρολογικά, από υδραυλικά, από οικοδομικά, από στέγες, από αποχετεύσεις,μόνο και μόνο για να ανεβάζουν ένα βίντεο την εβδομάδα και να λένε ότι κάτι κάνουν.

Με λίγα λόγια είναι βιντεάκια για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας χαζεύοντας.

Αυτοί που κάνουν φοβερή δουλειά και δεν χορταίνω να τους παρακολουθώ είναι αυτοί που αναπαλαιώνουν παλιά κτίρια τριών και τεσσάρων αιώνων στη Γαλλία. Αλλά αυτοί είναι επαγγελματίες και δουλεύουν με σεβασμό στο κτίριο και την ιστορία του. Για να μην ξεκινήσουμε την κουβέντα για αναπακαιώσεις ιστορικών κτιρίων στην πατρίδα μας που δεν ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις ή να κλάψεις με την δουλειά τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος PONDINOS έγραψε:

  Αυτοί που κάνουν φοβερή δουλειά και δεν χορταίνω να τους παρακολουθώ είναι αυτοί που αναπαλαιώνουν παλιά κτίρια τριών και τεσσάρων αιώνων στη Γαλλία.

Βάλε αν έχεις κάποιο καλό βίντεο η κανάλι. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Βάλε αν έχεις κάποιο καλό βίντεο η κανάλι. 

Αυτή την περίοδο παρακολουθώ αυτούς https://www.youtube.com/@sullivan_yt. Συμμετέχουν και οι ίδιοι στις εργασίες, αλλά όχι εκεί που πρέπει να γίνει η δουλειά από επαγγελματίες, που η παρουσία τους είναι διακριτική.

Είναι από τους λίγους που δεν ακολουθούν την μόδα, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, να καλύπτουμε εκπληκτικά κτίρια με γυψοσανίδες, όπως κάνουν αυτοί https://www.youtube.com/@AuPetitChateau1780 , ο οποίοι ξεκινούν με πολύ καλή δουλειά και κατόπιν αρχίζουν να καλύπτουν όλο το εσωτερικό, οπότε και σταμάτησα να τους παρακολουθώ συστηματικά. Μου αρέσουν οι αναπαλαιώσεις που ακολουθούν το στυλ του κτιρίου. Είμαι της άποψης ότι αν θέλεις ένα μοντέρνο σπίτι, αγόρασε ή φτιάξε ένα μοντέρνο σπίτι και μην καταστρέφεις κάτι που έχει μια ιστορική αξία μόνο και μόνο για να λες ότι κατοικείς σε ένα σατό του 1700.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.