Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

On 12/24/2020 at 6:09 PM, panoss1442169303 said:

Kraft;

Πεταμένα λεφτά. Πολύ χάλια ποιότητα (μου έχουνε πει).

 

Απαντώ εδώ για να μην είμαστε off-topic στο Covid θέμα (λίγο ετεροχρονισμένα γιατί βάφω :p ). 

Kraft είναι όντως, σήμερα τσέκαρα τη συσκευασία.

Ισχύει ότι είναι λίγο πηχτό και ψιλομούφα, αλλά έχω φάει περίπου 5 λίτρα χωρίς πρόβλημα για τη δουλειά που το θέλω (βάψιμο πολλά χέρια σε πολύ παλιό χρώμα - το σπίτι έχει να βαφτεί περίπου από το 1995-1996.

Κάνω live την αραίωση κάθε φορά και βάφω με πολύ μικρό ρόλάκι (επειδή είμαι μέσα στο σπίτι - εννοώ έχω έπιπλα κλπ.- και κάνω και λεπτομέρεις + δεν βιάζομαι ελέω καραντίνας), οπότε δεν με έχει προβληματήσει τόσο, ώστε να συνδέσω το black and decker να το ανακατέψω. 

Στο τέλος της ημέρας βάφω το εξωτερικό της βεράντας που χει αυτό το παλιομοδίτικο σαγρέ σοβά, που όσο πηχτή κι αν είναι η μπογιά δεν έχεις θέμα!

 

Η πρώτη φορά που έβαψα ήταν το 2007 όταν μετακόμισα μόνος μου. Δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος, αλλά από όλα τα χρώματα που έχω βάψει, αυτά που με έχουν εντυπωσιάσει ποιοτικά είναι τα dulux (της dupont). Είχα πάρει τότε ένα από το praktiker, blue lagoon dulux kitchen and bathroom, εκπληκτικό χρώμα. Δύσκολο να πιάσει η πρώτη στρώση πάνω από λαδομπογιά (μού χε βγάλει τον αδόξαστο, ήθελε είτε αστάρι είτε πολύ υψηλή αραίωση), αλλά μετά ήταν πλενόμενο. Και το δεύτερο χέρι πέρναγε σφαίρα. Νομίζω η dulux είναι πλέον παρασκευής βιβεχρώμ (δεν ξέρω αν ήταν τότε), τα οποία είανι εξίσου πολύ καλά χρώματα (ειδικά αυτά για εξωτερικούς χώρους με τη στάμπα thermoκάτι κλπ. πάνε αέρα, αλλά είναι και πανάκριβα ). 

 

Πλέον επειδή είμαι πιο έμπειρος γνωρίζω ότι το μόνο που κάνει τη διαφορά είναι η όρεξη να βάψεις και η όρεξη να κουνήσεις πράγματα, βάλεις μονωτικές, προστασίες κλπ. Οπότε το χρώμα είανι το τελευταίο που με απασχολεί, εκτός αν θέλω κάτι ιδιαίτερα καλό! Αλλά και με την απλή σειρά της βιβε, το αντίστοιχο μπλουζάκι (ή εναλλακτικά στρατιωτικό παραλλαγή) και την κοιλιά έξω κάνεις εξαιρετικό βάψιμο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλη Χρονιά να έχετε όλοι/ες
και ο Νέος Χρόνος να φέρει ότι επιθυμείτε στο εργαστήριο σας.
Ολα θα πάνε καλά....


P.s. Το τερμάτισαν οι μπαγλαμάδες της Boston Dynamics ??

 

 

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλη τη μαστοροπαρέα!

Ότι επιθυμείτε να το φέρει αυτός ο χρόνος .

Να είμαστε καλά με υγεία και τους ανθρώπους μας,  χαρούμενοι και πάντα δημιουργικοί!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι η ντροπη του κοσμου ολου που δεν εχω καταφερει ακομα να παω απο τον Ηλια... βεβαια οπως εχει η κατασταση εχω μια δικαιολογια.... nooooooooooo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ψιλοάσχετο.

Έρχεται ο κούριερ και γκαρίζει έξω από την πόρτα σας το όνομά σας, ανυπόμονα, κατ' επανάληψη.

Αντί να αρκεστεί στο κουδούνι.

Δηλαδή ΔΕΝ είναι ότι χτύπαγε το κουδούνι, είδε ότι δεν απαντάει κανείς (εντοπίστηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο :shifty:), οπότε σου λέει 'δεν βάζω και μια γκαρίλα';

Πατάει κουδούνι και αυτόματα, κατ' επανάληψη, φωνάζει το όνομά σας.

Και μετά όταν του λέω γιατί φωνάζετε (του μίλησα και στον πληθυντικό τρομάρα μου) μου λέει 'δεν φωνάζω'...:blink:

'Σας έφερα πακέτο και παραπονιέστε;':blink: Λες και μου 'κανε χάρη...

Μόνο εμένα ενοχλεί κάτι τέτοιο;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε που φτάσαμε ρεεεεεε

Σε άλλους δεν χτυπάνε καν το κουδούνι και εξαφανίζονται και  παραπονιούνται

Σε άλλους και βααρανε κουδουνι και περιμένουν και γκαρίζουν για να παραδώσουν και πάλι παραπονιούνται

 

Δεν είμαστε λαός! Κανείς δε μας βρίσκει!

 

 

:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως θα με 'έβρισκε' αν απλά χτυπούσε το κουδούνι.

Αν δηλαδή έκανε το προβλεπόμενο, γιατί το γκάρισμα δεν νομίζω να περιλαμβάνεται σε αυτό.

Αυτό ζητάω, το προβλεπόμενο. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Κάτι ψιλοάσχετο.

Έρχεται ο κούριερ και γκαρίζει έξω από την πόρτα σας το όνομά σας, ανυπόμονα, κατ' επανάληψη.

Αντί να αρκεστεί στο κουδούνι.

Δηλαδή ΔΕΝ είναι ότι χτύπαγε το κουδούνι, είδε ότι δεν απαντάει κανείς (εντοπίστηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο :shifty:), οπότε σου λέει 'δεν βάζω και μια γκαρίλα';

Πατάει κουδούνι και αυτόματα, κατ' επανάληψη, φωνάζει το όνομά σας.

Και μετά όταν του λέω γιατί φωνάζετε (του μίλησα και στον πληθυντικό τρομάρα μου) μου λέει 'δεν φωνάζω'...:blink:

'Σας έφερα πακέτο και παραπονιέστε;':blink: Λες και μου 'κανε χάρη...

Μόνο εμένα ενοχλεί κάτι τέτοιο;

Χαχα, εδώ εμείς που είμαστε 1ος όροφος μας έσπασαν το μπουτον (για κάποιο λόγο χτυπάνε πάντα το 1ο αν δεν ανταποκρίνεται αυτό που έχουν χτυπήσει σε 1milisecond)

Link to comment
Share on other sites

εχει κανένας καμιά άκρη σε κανέναν πωλητή Πατησια κοντά να αγοράσω ενα τρυπάνι τοίχου 10αρι 220 mm τουλάχιστον? ? προσπαθησα να κανω μια τρυπα σε ενα τοιχο και εχω 19αρι και δεν εφτασε, και στο σημειο που ειναι , δυσκολα υπολογιζεις το που βγαινει να την κανεις ανάποδα .

 

Και μεταχειρισμένο αγοράζω ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.