Jump to content



Βοήθεια & Συμβουλή για Desktop Building


Gos

Recommended Posts

Γεια σας, σύντομα προκείται να πάρω desktop για gaming και audio editing και θα ήθελα να ακούσω απο εσάς αν έχω διαλέξει τα κατάλληλα parts για μια άριστη απόδοση στις απαιτήσεις μου. Τα parts συμπεριλαμβάνονται στην εικόνα. Θα μπορέσει το καθένα να λειτουργήσει όπως πρέπει σε συνεργασία με τα υπόλοιπα; Ίσως μπορώ να διαλέξω φτηνότερα που θα κάνουν εξ'ίσου καλή δουλειά (όχι αλλαγές στον επεξεργαστή ούτε κάρτα γραφικών); Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη με παρεξηγήσεις, αλλά για budget 1600€ η σύνθεση δεν είναι ισορροπημένη. Μπορείς και πολύ καλύτερα με αυτά τα χρήματα.

 

Κάποια βασικά ερωτήματα:

1. Έχεις οθόνη; Αν ναι, ποιά;

2. Για audio editing ποιά προγράμματα χρησιμοποιείς; 

3. Από gaming τί ακριβώς σε ενδιαφέρει; 

4. Μόνο από e-shop θα αγοράσεις; Μπορείς να κάνεις μόνος σου το στήσιμο του υπολογιστή; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, pnick said:

Μη με παρεξηγήσεις, αλλά για budget 1600€ η σύνθεση δεν είναι ισορροπημένη. Μπορείς και πολύ καλύτερα με αυτά τα χρήματα.

 

Κάποια βασικά ερωτήματα:

1. Έχεις οθόνη; Αν ναι, ποιά;

2. Για audio editing ποιά προγράμματα χρησιμοποιείς; 

3. Από gaming τί ακριβώς σε ενδιαφέρει; 

4. Μόνο από e-shop θα αγοράσεις; Μπορείς να κάνεις μόνος σου το στήσιμο του υπολογιστή; 

Δεν παρεξηγώ είμαι νέος σε αυτά και χρειάζομαι βόηθεια.

 

1. Θα πάρω μια 4κ οθόνη από plaisio το πιο πιθανό, τώρα έχω μια παλία 1080p 21-23 ιντσών.

2. Adobe Audition, Audacity, Fl Studio, Izotope RX.

3. Το Resident Evil 7 που θα βγει σύντομα, Death Stranding στο μακρινό μέλλον, The Last Of Us, Witcher 3, Metal Gear Solid, Elsword και ίσως άλλα στο μέλλον.

4. Δεν μπόρω μόνος να το στήσω γι'αυτό διάλεξα το e-shop. Γνωρίζεις μια καλύτερη επιλογή; Γιατί παρατήρησα και ότι δεν προσφέρει άτοκες δόσεις...

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Έγινε επεξεργασία από Gos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα. Εχει αρκετα λαθακια κατ'εμε το build σου...

1. Ο 6700Κ ειναι too much , με εναν 6500 θα εισαι μια χαρα και απο οτι εχω καταλαβει δεν ασχολεισαι με "overclock".. δεν χρειαζετε να παρεις "Κ" επεξεργαστη..

2. Για audio editing που θες να δουλεψεις.. δινεις πολυ λιγα χρηματα για καρτα ηχου!!!!!

3. Αφου εισαι διατεθιμενος να δωσεις αρκετα λεφτα για ενα καλο συστημα καλυτερα να πας σε ενα πιο αξιοπιστο psu.

 

Αν κανεις μια "βολτουλα" στο φορουμ θα βρεις σιγουρα ιδεες και αποψεις ωστε να παρεις μια γνωμη... μιας και θεματα σαν αυτο που ανοιξες υπαρχουν απειρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, για gaming σε 4Κ οθόνη δεν επαρκεί μια κάρτα γραφικών όπως η 1060. Αυτό θα πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε. Είναι μη ρεαλιστικό το σενάριο για τα χρήματα που διαθέτεις από όσο μπορώ να γνωρίζω. Το budget σου ταιριάζει σε 1080p gaming και ίσως σε κάτι τέτοιο πρέπει να συμβιβαστείς. Ακόμα και για 1440p, αν έχεις κάποιες απαιτήσεις, θα χρειαστούν παραπάνω χρήματα. 

 

Αν είναι να αγοράσεις με δόσεις, περιορίζονται αρκετά και οι επιλογές σε καταστήματα. Νομίζω όλα όσα κάνουν με δόσεις έχουν έντοκες, και αν κάποιο δεν έχει, σίγουρα οι "άτοκες" τιμές του θα είναι τσιμπημένες ανάλογα και θα σου έρθει το ίδιο ακριβά με τα έντοκα. 

 

Το audio editing γίνεται επαγγελματικά ή σαν hobby; Θα μπορούσες να κοιτάξεις και φθηνότερο επεξεργαστή, είτε i7 κλειδωμένο, είτε κάποιον δυνατό i5. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, eliasmao said:

Φιλε μου καλησπερα. Εχει αρκετα λαθακια κατ'εμε το build σου...

1. Ο 6700Κ ειναι too much , με εναν 6500 θα εισαι μια χαρα και απο οτι εχω καταλαβει δεν ασχολεισαι με "overclock".. δεν χρειαζετε να παρεις "Κ" επεξεργαστη..

2. Για audio editing που θες να δουλεψεις.. δινεις πολυ λιγα χρηματα για καρτα ηχου!!!!!

3. Αφου εισαι διατεθιμενος να δωσεις αρκετα λεφτα για ενα καλο συστημα καλυτερα να πας σε ενα πιο αξιοπιστο psu.

 

Αν κανεις μια "βολτουλα" στο φορουμ θα βρεις σιγουρα ιδεες και αποψεις ωστε να παρεις μια γνωμη... μιας και θεματα σαν αυτο που ανοιξες υπαρχουν απειρα!!!!

Ευχαριστώ για την συμβουλή!

 

10 minutes ago, pnick said:

Κατ' αρχήν, για gaming σε 4Κ οθόνη δεν επαρκεί μια κάρτα γραφικών όπως η 1060. Αυτό θα πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε. Είναι μη ρεαλιστικό το σενάριο για τα χρήματα που διαθέτεις από όσο μπορώ να γνωρίζω. Το budget σου ταιριάζει σε 1080p gaming και ίσως σε κάτι τέτοιο πρέπει να συμβιβαστείς. Ακόμα και για 1440p, αν έχεις κάποιες απαιτήσεις, θα χρειαστούν παραπάνω χρήματα. 

 

Αν είναι να αγοράσεις με δόσεις, περιορίζονται αρκετά και οι επιλογές σε καταστήματα. Νομίζω όλα όσα κάνουν με δόσεις έχουν έντοκες, και αν κάποιο δεν έχει, σίγουρα οι "άτοκες" τιμές του θα είναι τσιμπημένες ανάλογα και θα σου έρθει το ίδιο ακριβά με τα έντοκα. 

 

Το audio editing γίνεται επαγγελματικά ή σαν hobby; Θα μπορούσες να κοιτάξεις και φθηνότερο επεξεργαστή, είτε i7 κλειδωμένο, είτε κάποιον δυνατό i5. 

Κατάλαβα, ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Το audio editing είναι hobby μου, αρκεί να λειτουργεί επαρκώς χωρίς προβλήματα σε ο,τιδήποτε και προτιμότερο σε καλές ταχύτητες όσο αφορά αυτό.

 

Θα ήθελα και να προσθέσω ότι θα ήθελα το σύστημά μου να αντιμετώπιζει καλά περιπτώσεις multi tasking όπου λ.χ. έχω ανοικτό ένα παιχνίδι, το chrome, audio και video editing software, που θα είναι και απο τις πιο extreme περιπτώσεις για μένα.

Έγινε επεξεργασία από Gos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.