Jump to content



Το νέο VDSL modem της Forthnet δεν έχει επιλογή MAC filtering, τι μπορώ να κάνω;


Recommended Posts

Καλή σας ημέρα αδέρφια!!!

Πριν λίγες ημέρες αναβάθμισα την σύνδεση μου σε 50άρα VDSL της forthnet. Από θέμα ταχύτητας είμαι πολύ ευχαριστημένος μιας και από 12,5 Mbps Download και 0,9 Mbps Upload που είχα με την 24άρα ADSL τους, πλέον χτυπάω 47 Mbps Download και 4,5 Mbps Upload για πλάκα!!! Το πρόβλημα μου όμως είναι το modem rooter που δίνουν. Ένα Thomson  Technicolor TD5336. Έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά κάνοντας μια απλή αναζήτηση στο δίκτυο... Αυτό όμως που πραγματικά με ενοχλεί είναι ότι το συγκεκριμένο modem rooter δεν έχει MAC filtering!!! Και θέτω το εξής ερώτημα... Είναι θέμα του software του modem ή θέμα hardware; Κι αν είναι θέμα software, υπάρχει κάποιος τρόπος να το πειράξω έτσι ώστε να γίνει διαθέσιμη αυτή η επιλογή;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου , επειδη ειναι λιγο "μ@ακισμενο" και το Modem τους αλλα και το support τους ΓΤΠ...

Κρατας το Modem και ξηλωνεις dhcp/access point και το αφηνεις σαν "χαζο" gateway.
Αγοραζεις ενα Routerboard το οποιο θα κανει ολο το routing αλλα και θα λειτουργει σαν Αccess Point.

 

Αν το στησεις σωστα, δεν θα μπορεσει κανεις να μπει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Η γνωμη μου , επειδη ειναι λιγο "μ@ακισμενο" και το Modem τους αλλα και το support τους ΓΤΠ...

Κρατας το Modem και ξηλωνεις dhcp/access point και το αφηνεις σαν "χαζο" gateway.
Αγοραζεις ενα Routerboard το οποιο θα κανει ολο το routing αλλα και θα λειτουργει σαν Αccess Point.

 

Αν το στησεις σωστα, δεν θα μπορεσει κανεις να μπει.

Καλά το support τους είναι... Ακριβώς όπως το είπες!!! Τους πήρα εχθές και μου λέει ο άλλος «Δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει mac filtering, εντάξει δεν σπάνε και τόσο εύκολα αυτά»!!!!!! Τι να πεις από εκεί και πέρα;

Έριξα μια γρήγορη ματιά για routerboard και κρίνοντας από τις τιμές, γιατί να μην πάρω απλά ένα καινούργιο modem rooter; Απλά εγώ ψάχνω μήπως μπορώ να κάνω κάτι με το δικό τους το modem και να γλιτώσω τα περιττά έξοδα!!! Καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαινω απολυτα. O μονος λογος του να κρατησεις το δικο τους, ειναι να αποφυγεις τα βαλε/βγαλε, οποτε εχεις προβλημα με την συνδεση. Γιατι αν εχεις αλλο επανω, 100% δεν θα λαβεις Support.

 

35 Ευρω θα σου παει το πιο φτη)νο (RB941-2nD-TC, hAP lite) .

Εχω το εχω στησει με ενα RB951G-2HnD ( λογω 5GHz και gigabit.) και Forthnet :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DNA180 said:

Καλά το support τους είναι... Ακριβώς όπως το είπες!!! Τους πήρα εχθές και μου λέει ο άλλος «Δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει mac filtering, εντάξει δεν σπάνε και τόσο εύκολα αυτά»!!!!!! Τι να πεις από εκεί και πέρα;

Έριξα μια γρήγορη ματιά για routerboard και κρίνοντας από τις τιμές, γιατί να μην πάρω απλά ένα καινούργιο modem rooter; Απλά εγώ ψάχνω μήπως μπορώ να κάνω κάτι με το δικό τους το modem και να γλιτώσω τα περιττά έξοδα!!! Καταλαβαίνεις...

Παρότι καλό θα ήταν να έδινε την επιλογή σε όποιον τη θέλει, και φαντάζομαι ότι δεν είναι το μόνο θέμα που σε απασχολεί στη συγκεκριμένη συσκευή, το MAC filtering από μόνο του δεν δίνει πολύ μεγάλη βελτίωση στην ασφάλεια.

Ειδικά για ασύρματο δίκτυο, εάν κάποιος έχει αποκτήσει τη δυνατότητα να συνδεθεί σε επίπεδο IP (έχει περάσει από το WPA2 σου), σίγουρα μπορεί να σπουφάρει και τη MAC του, σύμφωνα με όλα τα πακέτα που μπορεί να δει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια, πάω για καινούργιο modem rooter... This is Greece!!! Πλήρωσε ένα σκασμό λεφτά για να έχεις αυτό που σε άλλες χώρες είχαν πριν πέντε με δέκα τουλάχιστον χρόνια και μάλιστα στο ένα τρίτο της Ελληνικής τιμής και πάρε και ένα δήθεν δωρεάν μηχάνημα για να είσαι ευάλωτος ακόμα και στον πιο αρχάριο...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε κατσε...Να τα παρουμε ενα ενα...

α) router και οχι rooter.  :flower:
β) Τα ιδια σκ@τα ειναι και εξω...Που να δεις τι δινει το SKY στην Αγγλια η σε Σιγκαπουρη και Ντουμπαι (μιλαω εκ πειρας). Πετσοκομμενα και μαρκες rebranded.
γ) 35 ευρω δεν τα λες και ενα σκασμο. Ισως πολλα για καποιον, αλλα οχι κ ετσι.
δ) Σου δινουν το βασικο εξοπλισμο για βασικη προσβαση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Κατσε κατσε...Να τα παρουμε ενα ενα...

α) router και οχι rooter.  :flower:
β) Τα ιδια σκ@τα ειναι και εξω...Που να δεις τι δινει το SKY στην Αγγλια η σε Σιγκαπουρη και Ντουμπαι (μιλαω εκ πειρας). Πετσοκομμενα και μαρκες rebranded.
γ) 35 ευρω δεν τα λες και ενα σκασμο. Ισως πολλα για καποιον, αλλα οχι κ ετσι.
δ) Σου δινουν το βασικο εξοπλισμο για βασικη προσβαση.

A. Ναι έχεις απόλυτο δίκιο και απορώ γιατί το γράφω έτσι από την αρχή του θέματος!!!!!!

Β. Δεν μιλάω εκ πείρας, αλλά ένας γνωστός μου που μένει στην Γερμανία μόνιμα, σε μια συζήτηση που είχαμε περί υπηρεσιών internet κτλ, μου είπε ότι στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στον «μεσαίωνα» από θέμα ταχύτητας, υποστήριξης κτλ κτλ. Συν ότι οι τιμές εδώ είναι τριπλάσιες της πραγματικής τους αξίας.

Γ. Τα 35 ευρώ που τα είδες αδερφέ; Το πακέτο που μου προσέφεραν εκ νέου, προκειμένου να μην πάρουν λέει οι υπηρεσίες μου τις κανονικές τους τιμές (ωραίος εκβιασμός), μου κοστίζει 64€ το μήνα για δύο χρόνια. Συν άλλα τόσα περίπου που πρέπει να δώσω τώρα για να πάρω καινούργιο μόντεμ μιας και το δικό τους είναι καρπουζο-πατάτα. Τους πληρώνω που τους πληρώνω τόσα χρήματα, δεν θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον ένα αξιόλογο μόντεμ το οποίο να προστατεύει και να υποστηρίζει την υπερτιμημένη υπηρεσία που μου πουλάνε; Για εμένα προσωπικά που στο σπίτι δουλεύει μόνο ένα άτομο με τον σημερινό βασικό μισθό (άσχετα με σπουδές και ικανότητες, Ελλαδάρα), τα χρήματα αυτά είναι «ένας σκασμός λεφτά»!!! Δεν ξέρω αν μπορείς να με καταλάβεις...

Δ. Τι θα πει βασικό εξοπλισμό για βασική πρόσβαση; Και με την ασφάλεια τι γίνεται; Αυτό που κάνουν αυτοί είναι σαν να σου βάζουν στο σπίτι εξώπορτα από εκείνες τις ακριβές και η κλειδαριά της είναι σαν αυτή του WC, που την ανοίγει όποιος θέλει αρκεί να έχει δύο-τρία παρόμοια κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

35€ εννοουσα για το Mikrotik Access Point. Προφανως μιλαμε για αλλα πραγματα :)

 

Αν θες το παραπανω το πληρωνεις. Ετσι κινειται η αγορα παντου, οχι μονο στο κλαδο των υπολογιστων/δικτυων.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, YDinopoulos said:


β) Τα ιδια σκ@τα ειναι και εξω...Που να δεις τι δινει το SKY στην Αγγλια η σε Σιγκαπουρη και Ντουμπαι (μιλαω εκ πειρας). Πετσοκομμενα και μαρκες rebranded.
 

Ετσι ειναι...

Ασε που εχουν και datacaps ... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

35€ εννοουσα για το Mikrotik Access Point. Προφανως μιλαμε για αλλα πραγματα :)

 

Αν θες το παραπανω το πληρωνεις. Ετσι κινειται η αγορα παντου, οχι μονο στο κλαδο των υπολογιστων/δικτυων.

Οπότε, το νόημα είναι ότι στο μόντεμ που ήδη έχω, αυτό που μου έδωσαν από τη Forthnet, δεν μπορώ να «πειράξω» κάτι. Δεν υπάρχει κάποιο firmware update ας πούμε; Θα πρέπει να προμηθευτώ επιπλέον εξοπλισμό όπως και να έχει; Είτε το routerboard που λες εσύ, είτε ένα καινούργιο μόντεμ που λέω εγώ;

ΥΓ: Αν θεωρείται «παραπάνω» το αυτονόητο, νομίζω πως έχω κάθε δικαίωμα να φωνάζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες τι υπεγραψες και αν καπου αντιβαινει, κανε καταγγελια συμβασης.  
Αν δεν μπορεις να κανεις κατι, ειτε μενεις με το κουτσουρεμενο modem , ειτε χτιζεις εσυ το τοιχος προστασιας.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μία λύση...  Εφόσον η συγκεκριμένη συσκευή δεν δίνει την δυνατότητα του Mac Filtering, μία άλλη λύση είναι να κάνουμε το modem μας ορατό μόνο στις δικές μας ασύρματες συσκευές.

1. Μπαίνουμε στο interface του Technicolor TD5336 και πάμε στο μενού Home Network.

2. Κάνουμε κλικ εκεί που λέει WLAN: *****. Τα αστεράκια αντιστοιχούν στο SSID σας.

3. Στη συνέχεια κάνουμε κλικ επάνω δεξιά στο link Configure.

4. Πάμε στο πεδίο Broadcast Network Name και το αποεπιλέγουμε.

5. Μετά πάμε στο πεδίο Network Name (SSID) και το αλλάζουμε. Δώστε κάποιο όνομα το οποίο δεν έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

6. Για να είστε σίγουροι αλλάξτε και το Encryption Key σε κάτι που δεν έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.
7. Τέλος πατάμε Apply.

Αφού ολοκληρωθεί η αποθήκευση των ρυθμίσεων, δοκιμάστε να συνδεθείτε ασύρματα από κάποια ασύρματη συσκευή (κινητό, tablet, laptop). Θα προσέξετε ότι το το SSID του modem σας δεν εμφανίζεται πουθενά στη λίστα. Αυτό ακριβώς κάνει το Broadcast Network Name όταν δεν είναι επιλεγμένο. Στην ουσία κρύβει το όνομα του modem σας (SSID) και δεν μπορεί να εμφανιστεί στη λίστα αναζήτησης ασύρματου δικτύου καμίας συσκευής. Πως όμως θα συνδέσετε τις δικές σας συσκευές εφόσον το SSID δεν είναι πλέον ορατό; Πολύ απλά, καταχωρώντας το στην συσκευή σας χειροκίνητα...

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ Η TABLET ΜΕ ANDROID
1. Μπαίνουμε στις ρυθμίσεις της συσκευής μας και πάμε στο WiFi.
2. Κάνουμε κλικ επάνω δεξιά στις επιλογές (το εικονίδιο με τις τρεις τελίτσες) και διαλέγουμε Προσθήκη Δικτύου.

3. Στη συνέχεια καταχωρούμε το SSID του modem μας που ορίσαμε πριν λίγο.
4. Επιλέγουμε τον τύπο ασφάλειας που χρησιμοποιούμε (πχ WPA/WPA2 PSK).
5. Και τέλος καταχωρούμε το Encryption Key που ορίσαμε πριν λίγο.
6. Πατάμε Αποθήκευση και είμαστε έτοιμοι. Πλέον η συγκεκριμένη συσκευή θα συνδέεται αυτόματα στο «αόρατο» modem σας.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ WINDOWS
1. Πάμε στο Control Panel, Network and Sharing Center, Manage Wireless Networks.
2. Πατάμε το Add.

3. Στην ερώτηση σχετικά με το πως θέλουμε να προσθέσουμε το ασύρματο δίκτυο επιλέγουμε Manually.
4. Στο πεδίο Network Name καταχωρούμε το SSID του modem μας που ορίσαμε πριν λίγο.

5. Στο Security Type και στο Encryption Type επιλέγουμε τον τύπο ασφάλειας που χρησιμοποιούμε (πχ WPA2 Personal και AES).

6. Στο πεδίο Security Key καταχωρούμε το Encryption Key που ορίσαμε πριν λίγο.

7. Και τέλος «τικάρουμε» και το Start this connection automatically και το Connect even if the network is not broadcasting.

8. Πατάμε Next και είμαστε έτοιμοι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DNA180 said:

Αφού ολοκληρωθεί η αποθήκευση των ρυθμίσεων, δοκιμάστε να συνδεθείτε ασύρματα από κάποια ασύρματη συσκευή (κινητό, tablet, laptop). Θα προσέξετε ότι το το SSID του modem σας δεν εμφανίζεται πουθενά στη λίστα. Αυτό ακριβώς κάνει το Broadcast Network Name όταν δεν είναι επιλεγμένο. Στην ουσία κρύβει το όνομα του modem σας (SSID) και δεν μπορεί να εμφανιστεί στη λίστα αναζήτησης ασύρματου δικτύου καμίας συσκευής. Πως όμως θα συνδέσετε τις δικές σας συσκευές εφόσον το SSID δεν είναι πλέον ορατό; Πολύ απλά, καταχωρώντας το στην συσκευή σας χειροκίνητα...

Αυτός που θα έσπαγε το 16ψηφιο κωδικό του WPA2, θα κατάφερνε να κάνει ένα MAC spoofing όπως και να βρει τα κρυφά SSID. Δεν είναι και τόσο δύσκολο!

Γιατί να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος masteroidz έγραψε:

Αυτός που θα έσπαγε το 16ψηφιο κωδικό του WPA2, θα κατάφερνε να κάνει ένα MAC spoofing όπως και να βρει τα κρυφά SSID. Δεν είναι και τόσο δύσκολο!

Γιατί να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία;

Σωστος! Mac filtering και μονο! Την εφαγα και μου εκλεβαν ευτυχως μονο internet με το συγκεκριμενο tecnicolor

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος masteroidz έγραψε:

Αυτός που θα έσπαγε το 16ψηφιο κωδικό του WPA2, θα κατάφερνε να κάνει ένα MAC spoofing όπως και να βρει τα κρυφά SSID. Δεν είναι και τόσο δύσκολο!

Γιατί να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία;

Εγώ το παρουσιάζω ως μία λύση προστασίας για τη συγκεκριμένη συσκευή μιας και λείπει η δυνατότητα του Mac Filtering. Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει την οικονομική άνεση να μπει σε έξτρα έξοδα μπορεί να αρκεστεί σε κάτι τέτοιο. Βάσει της λογικής σου όμως, ότι και να κάνει κανείς προκειμένου να προστατευτεί, θα βρεθεί ο πράκτορας CIA της γειτονιάς που θα του σπάσει την προστασία!!! Εσύ τι θα πρότεινες;
 

πριν 10 λεπτά, το μέλος jimsid έγραψε:

Σωστος! Mac filtering και μονο! Την εφαγα και μου εκλεβαν ευτυχως μονο internet με το συγκεκριμενο tecnicolor

Μα σου λέει ότι «αυτός που θα έσπαγε το 16ψηφιο κωδικό του WPA2, θα κατάφερνε να κάνει ένα MAC spoofing όπως και να βρει τα κρυφά SSID» οπότε, ούτε με το Mac Filtering είσαι καλυμμένος!!!

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

αν εσυ ομως εχεις πει στο router σου να δινει ips μονο σε 10 πχ συγκεκριμενες mac addresses πως θα παρει ip για να κουμπωσει στο δικτυο σου? θα δινει τον κωδικου του WPA2 αλλα ip δεν θα παιρνει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jimsid έγραψε:

αν εσυ ομως εχεις πει στο router σου να δινει ips μονο σε 10 πχ συγκεκριμενες mac addresses πως θα παρει ip για να κουμπωσει στο δικτυο σου? θα δινει τον κωδικου του WPA2 αλλα ip δεν θα παιρνει. 

Αυτό λέει, ότι μπορεί κάποιος να περάσει και το κλείδωμα της Mac Address κάνοντας Mac Spoofing!!!

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος asot έγραψε:

Επειδή υπάρχει περίπτωση να έχει Mac Filtering αλλά κρυμμένο κάτω από κάποιο μενού, σκέψουν την περίπτωση να ζητήσεις (απαιτήσεις) να σου παρέχουν το πλήρες εγχειρίδιο χρήσης.

Το έχω ψάξει «εξονυχιστικά» και δεν βρήκα τίποτα. Και στο δίκτυο που κοίταξα, παντού γράφει ότι δεν έχει. Βέβαια πήρα τηλέφωνο και στην υποστήριξη, όπου και αυτοί μου είπαν το ίδιο.

Από που να ζητήσω πλήρες εγχειρίδιο χρήσης; Από τη Forthnet; Σώθηκες!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.