Jump to content



Πονηρή πώληση από την Wind


Recommended Posts

Καλησπέρα.Θέλω να γράψω την πρόσφατη εμπειρία μου με την wind.

Μέχρι τώρα είχα Vodafone adsl2,σταθερή και 2 κινητά.Εδώ και 1 έτος περίπου είχα προβλήματα με την ταχύτητα. Από τα 8 περίπου που κλείδωνε είχα φτάσει και κάτω από 5.Με 24άρα σύνδεση (στον κόμβο).Άπειρα τηλέφωνα στην vodafone,άκρη δεν έβγαλα.Τους ρώταγα και για vdsl αλλά δεν υπήρχε στην περιοχή μου.Πήρα όλους τους πάροχους αλλά κανείς δεν είχε vdsl ακόμα.

Πριν από περίπου 1 μήνα περνάει από το σπίτι υπάλληλος της wind και με ενημέρωσε για τις νέες οπτικές ίνες που κάνει εγκατάσταση στην περιοχή μου .Όντως σκάβανε στους γύρω δρόμους.Του είπα τι συνδέσεις έχω κλπ και μου λέει έχουμε vdsl 24.Ωραία του λέω,με ενημέρωσε ότι η οπτική ίνα δεν έχει καμία σχέση με την αναλογική κλπ, ότι θα κλειδώνω 18 περίπου όπως και αυτός στο δικό του σπίτι,μου τόνισε στο σπίτι όχι στον κόμβο,ότι η οπτική ίνα έχει bandwidth να υποστηρίξει πολλές συνδέσεις και πολλά άλλα.Όλα καλά όλα ωραία.Έκανα και τα κινητά wind μου είπε θα σου δώσω και το android box της wind να βλέπεις netflix.Του λέω ωραία γιατί δεν έβαζα netflix λόγω χαμηλής ταχύτητας.Όχι τώρα δεν θα έχεις πρόβλημα μου είπε.Επίσης σε λίγο καιρό μου είπε θα είναι διαθέσιμη και 50άρα με 3-4 ευρώ παραπάνω.Κάναμε όλα τα χαρτιά.Στο δικό μου αντίτυπο σημείωσε  wind double play 50 και από πάνω με στυλό 24( δεν υπάρχει κουτάκι για 24).

Μέχρι εδώ καλά.

Πρώτα συνδέθηκαν τα κινητά.

Προχθές ήρθε και ο εξοπλισμός.Σήμερα άλλαξα το παλιό ρουτερ της vodafone με το νέο της wind.

Κάνω έλεγχο ταχύτητας και βλέπω κοντά στα 8!!!

Παίρνω τηλέφωνο τους τεχνικούς.Κάνανε τα τεστ και μου λένε είσαι εντάξει,τόσο μπορεί να σου δώσει η σύνδεση!!!

Τους λέω πληρώνω για 24άρα vdsl!!!Είχα vodafone adsl και έκνα όλη την διαδικασία για 1mbps ;;;Μια τρύπα στο νερό!!!

Να μην μακρηγορώ άλλο,Μίλησα και με εκπρόσωπο των πωλήσεων,πάλι τα ίδια τους είπα.Κράτησαν το τηλέφωνο και μου είπαν θα με καλέσουν.Αλλά ακόμα δεν με πήραν.

Σκέφτομαι να πάω και σε δικηγόρο.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν υπάρχει VDSL 24, και η περιγραφή του υπαλλήλου ήταν παραπλανητική.

Η πιο άμεση δυνατότητα που έχεις, είναι να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Πρέπει βέβαια να αποφασίσεις και τί θέλεις: Να γυρίσεις στη Vodafone, να εξασφαλίσεις κάποια επιπλέον έκπτωση, να έχεις κάποιο 4G booster μαζί με το σταθερό, κλπ...

Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει ακόμη VDSL στην περιοχή σου, αλλιώς θα στο έδιναν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλασσική ΑΠΑΤΕΩΝ-WIND.
 

Μια μέρα χτυπάει το κουδούνι...

-Γεια σας, είμαστε από εταιρία που περνάει οπτικές ίνες (!)

-Έλα άνθρωπε μου κόπιασε :D χαρούμενος εγώ.

Αρχιζει το μπλα μπλα, και περναμε οπτικές ινες εξω απ το σπιτι κλπ κλπ

-Ωραία, από ποια εταιρία είστε;

-WIND...

Κάπου εκεί έχασα την όρεξη για ζωή και τον ξαπόστειλα.

 

Κατα καιρούς έπαιρναν και τηλ από την wind, το ίδιο παραμυθι για οπτική και ιντερνετ 24. - Βρε παιδιά, VDSL εχω τι 24 μου λετε.. -Ναι αλλα το δικό μας ειναι με οπτική ίνα και θα ειναι πιο γρήγορο κλπ..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παρόμοιο με αυτό με το σκάψιμο και οπτικές ίνες έχουν πει και σε φίλο μου. Χρόνια πριν. Ξέρω πώς είναι η κατάσταση στο σπίτι του, μου φάνηκε μούφα όταν το άκουσα. Του λέω αποκλείεται, ήταν η εποχή που έδινε ελάχιστα VDSL η Cosmote, η περιοχή του είχε θέμα ακόμα και με ADSL. Μα μου το 'παν οι τύποι. Καλά, πάρε τηλέφωνο κλπ. Εντός πενταλέπτου τους το 'κλεισε και τους έβριζε.

Σε μένα πριν λίγους μήνες ήρθαν κι έλεγαν παπαριές κάτι νεαροί από Vodafone. Δεν είναι να βασίζεται κανείς σε προφορικές δηλώσεις πωλητών τηλεφωνίας. Χειρότεροι απ' τους μαντράδες αυτοκινήτων θα καταντήσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2019 at 9:41 PM, Spyrious said:

Κάναμε όλα τα χαρτιά.Στο δικό μου αντίτυπο σημείωσε  wind double play 50 και από πάνω με στυλό 24( δεν υπάρχει κουτάκι για 24).

Για να είμαστε ον τόπικ με τον Spyrious, το παραπάνω είναι το ζουμί της ιστορίας. Τι ακριβώς έχεις υπογράψει, τι λένε οι όροι του πακέτου που υπέγραψες, ποια χαρακτηριστικά αναφέρει και αν η τιμή που σε χρεώνουν είναι για 50άρα ή όχι. Το αρχικό σκέλος της ιστορίας με τα «μου είπε ότι» είναι δυσκολότερο να σε οδηγήσει κάπου πέρα από την ακύρωση της σύμβασης επειδή είναι δυσκολότερο να αποδειχθούν.

Σε δικηγόρο να ζητήσεις τι; Να ακυρωθεί η σύμβαση και να επιστρέψεις στη vodafone; Αν είναι μόνο για αυτό κι αν είναι εφικτό λογικά θα το πετύχεις με ΕΕΤΤ και ΣτΚ χωρίς δικηγόρο. Αν ελπίζεις ότι θα εισπράξεις κάποιο είδος αποζημίωσης, ότι θα πας σε δικαστήρια κλπ  δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα. Ειδικά αν τα χαρτιά που υπέγραψες είναι εντάξει σε σχέση με αυτό που συμβαίνει και η παραπλάνηση είναι μόνο οι προφορικές υποσχέσεις του τύπου.

 

On 7/12/2019 at 1:02 AM, minast said:

Πρέπει βέβαια να αποφασίσεις και τί θέλεις: Να γυρίσεις στη Vodafone, να εξασφαλίσεις κάποια επιπλέον έκπτωση, να έχεις κάποιο 4G booster μαζί με το σταθερό, κλπ...

Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσεις πριν εμπλακείς σε διαμάχες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, salde said:

Για να είμαστε ον τόπικ με τον Spyrious, το παραπάνω είναι το ζουμί της ιστορίας. Τι ακριβώς έχεις υπογράψει, τι λένε οι όροι του πακέτου που υπέγραψες, ποια χαρακτηριστικά αναφέρει και αν η τιμή που σε χρεώνουν είναι για 50άρα ή όχι. Το αρχικό σκέλος της ιστορίας με τα «μου είπε ότι» είναι δυσκολότερο να σε οδηγήσει κάπου πέρα από την ακύρωση της σύμβασης επειδή είναι δυσκολότερο να αποδειχθούν.

Σε δικηγόρο να ζητήσεις τι; Να ακυρωθεί η σύμβαση και να επιστρέψεις στη vodafone; Αν είναι μόνο για αυτό κι αν είναι εφικτό λογικά θα το πετύχεις με ΕΕΤΤ και ΣτΚ χωρίς δικηγόρο. Αν ελπίζεις ότι θα εισπράξεις κάποιο είδος αποζημίωσης, ότι θα πας σε δικαστήρια κλπ  δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα. Ειδικά αν τα χαρτιά που υπέγραψες είναι εντάξει σε σχέση με αυτό που συμβαίνει και η παραπλάνηση είναι μόνο οι προφορικές υποσχέσεις του τύπου.

 

Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσεις πριν εμπλακείς σε διαμάχες.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω.Υπέγραψα στην "αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας και internet".Τη έκανα με τον υπάλληλο που ήρθε σπίτι.Έχει τα στοιχεία μου επάνω.Και έχει κουτιά που τσεκάρεις την υπηρεσία.Εκεί σημείωσε στο wind double play 50 με στυλό 24.Βλέπε φωτό.

 

wind.jpg

 

Επίσης δεν μου φαίνεται να αξίζει να γυρίσω σε vofafone,δεν κερδίζω κάτι νομίζω.Θα προσπαθήσω να ζητήσω έκπτωση ή booster.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Πόσος χρόνος χρειάζεται συνήθως για να μου απαντήσουν εεττ και ο συνήγορος;

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

Η διαδικασία είναι χρονοβόρα. Για να προχωρήσει η υπόθεση πρέπει να υπάρχει έγγραφη απάντηση του παρόχου. Εάν δεν την έχεις ήδη, ο ΣτΚ θα περιμένει κατ' ελάχιστο τις 15 μέρες που ο πάροχος οφείλει να απαντήσει, και σίγουρα χρειάζεται και χρόνος για να ασχοληθεί κάποιος με τις λεπτομέρειες της υπόθεσης.

Από άλλες περιπτώσεις, μία εκτίμηση για το συνολικό χρόνο που απαιτείται για τελική γνωμοδότηση από ΣτΚ, ςίναι 1-2 μήνες. Η ΕΕΤΤ συνήθως καταγράφει την καταγγελία για ρυθμιστικούς λόγους (πχ επιβολή προστίμου) και παρότι η εμπλοκή της αρκεί για να επιλυθεί το πρόβλημα, δεν σε ενημερώνει πάντα για τις ενέργειές της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα έχω πρόβλημα αν αλλάξω εταιρία πριν πάρω κάποια απάντηση;Σε πρόσφατη επικοινωνία με την wind ο πρώτος λογαριασμός ήρθε 150 ευρώ (ενώ πάγιο είναι 77 περίπου),πριν προλάβει να κλείσει μήνας.Τους είπα ότι δεν επικοινώνησε κανένας μαζί μου ακόμα για το πρόβλημά μου,μου είπαν ότι δήθεν το κοιτάνε κλπ και θα λάβω ενημέρωση.Αλλά δεν βλέπω να ενδιαφέρονται καθόλου.Σκέφτομαι να πάρω την vodafone τηλέφωνο να γυρίσω πάλι σε αυτούς και δεν πληρώνω τπτ στην wind.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

θα έχω πρόβλημα αν αλλάξω εταιρία πριν πάρω κάποια απάντηση;Σε πρόσφατη επικοινωνία με την wind ο πρώτος λογαριασμός ήρθε 150 ευρώ (ενώ πάγιο είναι 77 περίπου),πριν προλάβει να κλείσει μήνας.Τους είπα ότι δεν επικοινώνησε κανένας μαζί μου ακόμα για το πρόβλημά μου,μου είπαν ότι δήθεν το κοιτάνε κλπ και θα λάβω ενημέρωση.Αλλά δεν βλέπω να ενδιαφέρονται καθόλου.Σκέφτομαι να πάρω την vodafone τηλέφωνο να γυρίσω πάλι σε αυτούς και δεν πληρώνω τπτ στην wind.

Κατανοώ τον προβληματισμό σου, αλλά είναι επισφαλής κίνηση.

Σε αυτή την περίπτωση, η Wind θα σε χρεώσει και για την πρόωρη διακοπή της σύμβασης, με αποτέλεσμα να σου ζητούν ακόμη περισσότερα χρήματα.

Θα ήταν πιο ασφαλές να αναφέρεις στην καταγγελία προς τον ΣτΚ (που μπορείς να κοινοποιήσεις και στη Wind) ότι δεν αναγνωρίζεις την συμαβτική υποχρέωση παραμονής στην εταιρεία, λόγω παραπλάνηση κατά τη σύναψή της. Εφόσον συνηγορήσει ο ΣτΚ, θα είσαι περισσότερο καλυμμένος έναντι αξιώσεων του παρόχου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν από τον συνήγορο σήμερα.Μου είπαν ότι 24άρα vdsl δεν υπάρχει (τους είπα ότι τότε δεν το γνώριζα αυτό) και ότι η 8άρα ταχύτητα είναι φυσιολογική.Τους απάντησα ότι δεν διαφωνώ αλλά ότι μου είπε η wind ότι θα μου δώσει vdsl,αυτός ήταν και ο λόγος που άλλαξα εταιρία.Επίσης μου είπαν ότι το χαρτί με που μου έδωσε ο υπάλληλος με την διόρθωση 24 δεν αποτελεί κάποιο ισχυρό αποδεικτικό.Θα προωθήσει όμως το αίτημα μου στην wind. Μου είπαν τι θέλω να κάνω και τους είπα ότι θέλω να αποχωρήσω από την wind χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Εγώ πάντως θα μιλήσω με vodafone να γυρίσω πίσω και δεν πληρώνω τίποτα στην wind.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.