Jump to content



pc build max 800


Recommended Posts

Τα παντα κραταω. Το ειπα και λιγο πιο πισω. Το οτι 4 φορες ομως η χρονολογια χρησιμοποιειται ως αντεπιχειρημα σε αυτο που λεμε καποιοι οτι ενας ssd ΙΣΩΣ και να μπορει να παραλειφθει με ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ καποιες θυσιες μου λεει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια γράφεις και προσπαθείς να δκαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Έχεις κολήσει με την Χρονολογία. Κανένας δεν ανέφερε μόνο σαν επιχείρημα. Όσοι ανέφεραν και χρονολογία όπως λες ανέφεραν και γιατί είναι αναγκαίος ένας ssd. Αλλά εσύ σκαλώνεις σε  χρονολογίες. Κοιτάς το δέντρο αλλά δεν κοιτάς το δάσος. Γράφεις "ανάλογα την χρήση". Μα είναι δυνατόν να υπάρχει χρήση που να μην βλέπεις διαφορά (μέρα με την νύχτα) με τον ssd σε σχέση με hdd? Γράφεις για το λάπτοπ του πατέρα σου. Τι νομίζεις δηλ. ? Δεν έχουν πιάσει τα χέρια μου τέτοια λάπτοπ? Ακόμα και με τους υβριδικούς μέρα με την νύχτα ο ssd. Πήρε ένα φιλαράκι λάπτοπ Lenovo (είχε ο Κωτσόβολος προσφορά στα 600 με δώρο ένα κινητό Lenovo). Του λέω βάλε ssd. Έχει υβριδικό μου λέει. Καλά του λέω. Ε λοιπόν δεν την πάλευε και έβαλε και ssd.  Σε τόσα μηχανήματα λάπτοπ και desktop έχω βάλει ssd και δεν υπήρχε ούτε και ένας που να μην πει "πωωωωωωω". Αφού λοιπόν αναφέρεις περι λάπτοπ του πατέρα σου θα σου πω για ssd που έβαλα στο λάπτοπ του θέιου μου. Τρελάθηκε μόνο και μόνο που ανοίγει γρήγορα. Άνθρωπος τώρα 82 χρονών. Και αφού λέτε ας μπει αργότερα ο ssd τότε θα σας ρωτήσω και εγώ. Γιατί να μην μπει αργότερα ο hdd? Γιατί λοιπόν οι θυσίες να μην γίνουν για χάρη του ssd? Ακόμα κουβεντιάζουμε αν θα μει ssd ή όχι?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πλέον δε νοείτε H/Y σταθερός ή φορητός χωρίς ssd. Η διαφορά είναι χαώδης στα πάντα. Ότι υπολογιστή και να έχεις ενας μηχανικός δίσκος θα είναι αυτός που κρατάει πίσω το σύστημα. Το έχουν καταλάβει όλοι αυτό από τον πιο άσχετο μέχρι και τον πιο σχετικό γιαυτό και μειώνεται η παραγωγή μηχανικών δίσκων γιαυτό και εταιρίες όπως η wd αρχίζουν να επενδύουν σε ssd. Πριν λίγο καιρό πρότεινα σε νέο σύστημα ανω τον 1000 ευρώ δίσκο m.2 samsung και όλοι πέσανε να με φάνε ότι δεν είναι απαραίτητος με στο σκεπτικό ότι δεν είναι αναγκαίος σε ένα gaming pc. 3-4 μήνες μετα εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι must σε σύστημα ανω τον 1000 ευρώ. Κοστίζει +100 ευρώ από κάποιον άλλο ssd αλλά η αίσθηση που έχεις δεν είναι αμελητέα. Το συμπέρασμα για μένα είναι το εξής ακόμα και ένας τυπικός ssd συνεχίζει να είναι το πιο αργό υποσύστημα σε έναν Η/Υ οπότε και είναι επιβεβλημένη η χρήση του.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε σας πιστεύω :p 

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτή η κουβέντα σε ένα θέμα σύνθεσης 800ευρώ που ευθύς εξαρχής χώραγε ο ssd.

Να πω ότι από κάπου κόπηκε κάτι για να μπει με το στανιό ο ssd να πάει στα κομμάτια.

Μια χαρά μπήκε και φτάσαμε στο σημείο να μην θέλουμε να μπει, αλλά να μπει αργότερα. Γιατί;

 

Αν όλο αυτό γίνεται για την ψύκτρα που αρχικά δεν έμπαινε, ρωτάω...

Αλήθεια γιατί είναι τόσο απαραίτητη η ψύκτρα σε έναν cpu που θα τρέχει μόνιμα στοκ και με μία κάρτα γραφικών από δίπλα που δεν είναι ενεργοφόρα και φούρνος; Και γιατί για χάρη ενός cooler να βγει ο ssd; Ποιος πραγματικά προσφέρει περισσότερα στο συγκεκριμένο setup; 

 

Τέλος, δούλευα σχεδόν καθημερινά σε υπολογιστές με ssd και χωρίς και όχι σε υπολογιστές 10ετίας αλλά max 2ετίας. Μπορεί να καθόμουν σε 7-10 pc τη μέρα για διάφορους λόγους, από απλές εγκαταστάσεις μέχρι λύση προβλημάτων. Η διαφορά για μένα είναι όχι απλά υπαρκτή, αλλά απαράδεκτη να υπάρχει σήμερα και ναι φέρνω το θέμα του έτους και της εποχής σαν επιχείρημα. Εχουμε κινητά πλέον που ξεπερνάνε σε ταχύτητες τα pc της δεκαετίας του 90. Πως να το κάνουμε δηλαδή; Πάμε στην ταχύτητα και αυτή δεν είναι σε έναν μηχανικό δίσκο.

 

Όσοι μπορείτε και ζείτε χωρίς ssd μπράβο σας. Εγώ δεν μπορώ και πάνω από όλα δε θέλω. :) 

Και δεν θα στήσω και ένα pc σε ένα παλικάρι που ένας Θεός ξέρει πότε θα καταφέρει να ξανακάνει αναβάθμιση και να μην το δω να γελάει και να μου πει, "πάει σφαίρα ρε".

 

Αυτά με όλη την καλή διάθεση :) 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Πάλι τα ίδια γράφεις και προσπαθείς να δκαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Έχεις κολήσει με την Χρονολογία. Κανένας δεν ανέφερε μόνο σαν επιχείρημα. Όσοι ανέφεραν και χρονολογία όπως λες ανέφεραν και γιατί είναι αναγκαίος ένας ssd. Αλλά εσύ σκαλώνεις σε  χρονολογίες. Κοιτάς το δέντρο αλλά δεν κοιτάς το δάσος. Γράφεις "ανάλογα την χρήση". Μα είναι δυνατόν να υπάρχει χρήση που να μην βλέπεις διαφορά (μέρα με την νύχτα) με τον ssd σε σχέση με hdd? Γράφεις για το λάπτοπ του πατέρα σου. Τι νομίζεις δηλ. ? Δεν έχουν πιάσει τα χέρια μου τέτοια λάπτοπ? Ακόμα και με τους υβριδικούς μέρα με την νύχτα ο ssd. Πήρε ένα φιλαράκι λάπτοπ Lenovo (είχε ο Κωτσόβολος προσφορά στα 600 με δώρο ένα κινητό Lenovo). Του λέω βάλε ssd. Έχει υβριδικό μου λέει. Καλά του λέω. Ε λοιπόν δεν την πάλευε και έβαλε και ssd.  Σε τόσα μηχανήματα λάπτοπ και desktop έχω βάλει ssd και δεν υπήρχε ούτε και ένας που να μην πει "πωωωωωωω". Αφού λοιπόν αναφέρεις περι λάπτοπ του πατέρα σου θα σου πω για ssd που έβαλα στο λάπτοπ του θέιου μου. Τρελάθηκε μόνο και μόνο που ανοίγει γρήγορα. Άνθρωπος τώρα 82 χρονών. Και αφού λέτε ας μπει αργότερα ο ssd τότε θα σας ρωτήσω και εγώ. Γιατί να μην μπει αργότερα ο hdd? Γιατί λοιπόν οι θυσίες να μην γίνουν για χάρη του ssd? Ακόμα κουβεντιάζουμε αν θα μει ssd ή όχι?

 

Στα περισσοτερα εχω ηδη απαντησει στα προηγουμενα ποστ. Ποτε κανεις δεν ειπε οτι η υπαρξη ενος ssd ειναι περιττη, ουτε και οτι το ολοιδιο μηχανημα δεν θα εχει διαφορες στις επιδοσεις αναλογως με τον προστεθει η οχι ssd. Μην λεμε τα ιδια και τα ιδια... Ναι ο ssd ειναι must, κανεις δεν το αμφισβητησε αυτο.

Ειπαμε απλως οτι σε καποιες περιπτωσεις ισως να αξιζει να γινουν οι θυσιες απουσιας του ssd. Και στο συγκεκριμενο θεμα, που ειναι ενα δεντρο μονο και οχι ενα δασος, τολμησα να το προτεινω γιατι στις απαιτησεις αναφερονται οι σειρες και οι ταινιες. Σειρες με επεισοδια των 10gb (εν δυναμει εστω), και ταινιες με μεγεθος ισως και 30gb... Γι αυτο λοιπον ανεφερα οτι το να βγει ο ssd και να μπει ενας hdd των 2tb ισως ηταν μια αλλαγη που ν αξιζε τη θυσια. Δεν προτεινα να βγει ο ssd για να μπουνε λεντοταινιες η μηχανικο πληκτρολογιο ξερω γω...

Σε οσα λες για τους ssd εχεις απολυτο δικιο, δεν ειπε κανεις τ αντιθετο. Ελα ομως που η συντριπτικη πλειοψηφια των media players φοραει μηχανικους hdds ακομα. Κατι θα λεει αυτο, δεν μπορει.. Και επειδη δεν θελω να ξαναφαω κανα ban το σταματαω εδω. Δεν αναλυω κατι αλλο!

 

Καλοριζικο το μηχανημα οταν με το καλο στηθει, καλημερα και καλη καρδια πανω απ ολα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

αναφερονται οι σειρες και οι ταινιες. Σειρες με επεισοδια των 10gb (εν δυναμει εστω), και ταινιες με μεγεθος ισως και 30gb... Γι αυτο λοιπον ανεφερα οτι το να βγει ο ssd και να μπει ενας hdd των 2tb ισως ηταν μια αλλαγη που ν αξιζε τη θυσια.

Λάθος δικό μου τότε που δεν ανέφερα ότι υπάρχει ένας δίσκος ακόμα που θα μπει στο pc. Μηχανικός εννοώ.

Επίσης το παλικάρι μέχρι πρόσφατα είχε δίσκο 250GB και τα είχε όλα μέσα. Δεν ειναι συλλέκτης ταινιών σειρών, οπότε δε τίθεται θέμα χώρου. Θα έπρεπε να το έχω αναφέρει αλλά που να φανταστώ την εξέλιξη :p 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και επειδη δεν θελω να ξαναφαω κανα ban το σταματαω εδω. Δεν αναλυω κατι αλλο!

Όσον αφορά αυτό μιας και μου πέφτει ένας λόγος παραπάνω :) 

Δεν έκανες τίποτα που να κινείται έστω στα όρια ban.

Το ότι έχεις μια διαφορετική άποψη δε σε πάει προς αυτή τη κατεύθυνση.

Ίσα ίσα την έχεις εκφράσει πολιτισμένα και με επιχειρήματα. Οπότε δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To "καλό" με τους SSD είναι ότι χάνουν αρκετά εύκολα την αξία μεταπώλησής τους. Άρα αντί να τον σκοτώσεις, τον βάζεις σε ένα παλαιότερο μηχανάκι. Κάπως έτσι βρέθηκα με 6 SSD όλους εγκατεστημένους σε υπολογιστές δικούς μου ή της ευρύτερης οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Όσον αφορά αυτό μιας και μου πέφτει ένας λόγος παραπάνω :) 

Δεν έκανες τίποτα που να κινείται έστω στα όρια ban.

Το ότι έχεις μια διαφορετική άποψη δε σε πάει προς αυτή τη κατεύθυνση.

Ίσα ίσα την έχεις εκφράσει πολιτισμένα και με επιχειρήματα. Οπότε δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι :) 

 

Οχι δεν λεω για τα περι ssd η μη! Εκει για κατι που λεω για μεγεθη επεισοδιων, μεγεθη ταινιων (περιπου 30gb κλπ), αν το ανελυα παραπανω ισως και να τρωγα καμια παρατηρηση. Εχω ξαναφαει! :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν όλο αυτό γίνεται για την ψύκτρα που αρχικά δεν έμπαινε, ρωτάω...

Αλήθεια γιατί είναι τόσο απαραίτητη η ψύκτρα σε έναν cpu που θα τρέχει μόνιμα στοκ και με μία κάρτα γραφικών από δίπλα που δεν είναι ενεργοφόρα και φούρνος; Και γιατί για χάρη ενός cooler να βγει ο ssd; Ποιος πραγματικά προσφέρει περισσότερα στο συγκεκριμένο setup;

:whistling: ένα μικρό σχόλιο, όντως δεν χρειάζεται το cooler, αλλά στην συγκεκριμένη σύνθεση χρειάστηκε για να... αλλαχθεί το κουτί :bleh: :hehe: :hehe:

Συμπληρώνετε το παζλ..

 

Spoiler

 

Για το μηχανικό δίσκο vs ssd, ο καθένας κρίνει και πράττει.

Όταν στήνεις μηχάνημα για την παραπάνω χρήση που έχει αναφερθεί, για αρχή θυσιάζεις τον αποθηκευτικό χώρο* και αργότερα βάζεις τον μηχανικό δίσκο (αν τον χρειαστεί).

Απ'την στιγμή που υπάρχουν online σελίδες για ταινίες, σειρές κτλ. δεν ξέρω ποιος κάθεται να κατεβάζει και να χρειάζεται μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, 

εκτός από 1,2,3 σείρες/ταινίες που θέλει να τις έχει στο pc (προσωπική άποψη), ναι υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις αλλά είναι μικρό το ποσοστό.

 

*Όσα μηχανήματα έχω στήσει και μου λένε ότι θέλουν αποθηκευτικό χώρο στο 90-95% μετά από ένα 8μηνο-χρόνο που έχει χρειαστεί να κάνω κάτι, 

ζήτημα είναι να έχουν δεσμεύσει 60-80gb

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους σήμερα συγκεντρώθηκαν όλα τα πράγματα!!!

Αυτά παθαίνεις όταν πας για το φθηνότερο συνδυάζοντας διάφορα μαγαζια.

 

Απο cosmodata και quickshop οι παραγγελίες ήρθαν άμεσα

Απο Priveshop Μετά από ένα Mini μαραθώνιο αλλά πολύ καλή επικοινωνία και γρήγορη συνεννόηση παραλάβαμε σήμερα

 

Αντε να δουμε να κάνουμε και κάνα unboxing

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα πρωινά τρεχάματα που είχα βρήκα χρόνο να στήσω τον υπολογιστή του φίλου!

Να ξανα ευχαριστήσω τον Ζάχο για τον ssd και χίλια συγνώμη που δεν πρόλαβα να περάσω σήμερα για ένα καφέ αλλά έκατσαν κάποια πράγματα ίδιες ώρες :)

 

Ολα πήγαν με την μία δεν έγινε κάτι το συναρπαστικό. Το κουτάκι αξιοπρεπέστατο για τα λεφτά του και γενικά το σύστημα μετά από κάποια stress tests που πέρασε και αυτή τη στιγμή περνάει και ένα memtest για παν ενδεχόμενο, θα παραδοθεί αύριο στον ιδιοκτήτη του.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους έναν έναν για τις συμβουλές σας :) 

 

 

 

P1010839.JPG

Capture2a.pngCapture2b.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.