Jump to content



pc build max 800


Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αρκει να γινει κατανοητο οτι σε καμια περιπτωση δε λεω οτι ειναι το ιδιο, απλως λεω οτι ζεις και χωρις αυτον και ΠΑΝΤΑ αναλιγως τη χρηση.

Ελπιζω τα απλα ελληνικα να ειμαστε σε θεση να τα καταλαβουμε, ετσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos2187 said:

Ελπιζω τα απλα ελληνικα να ειμαστε σε θεση να τα καταλαβουμε, ετσι;

Γιώργο, νομίζω αυτό ισχύει όχι μόνο για τον SSD αλλά σχεδόν για οτιδήποτε μπεί μέσα σε ένα μηχάνημα (προσοχή στο μέσα).

Δηλαδή, ένας χρήστης ο οποίος δεν έχει τις γνώσεις αλλά θα κάνει μια γενική, all around χρήση ενός μηχανήματος, μπορεί να ζήσει και χωρίς SSD.

Βέβαια με την ίδια λογική μπορεί να ζήσει και με 8GB RAM και όχι 16, με κάρτα γραφικών 1-2 σκαλοπάτια μικρότερη, με μικρότερο επεξεργαστή, χαμηλότερων δυνατοτήτων μητρική,

στοκ ψύκτρα, μισής χωρητικότητας HDD και κουτί που κοστίζει τα μισά λεφτά. Προσωπική άποψη όμως, από όλα τα παραπάνω μόνο ο SSD θα προσφέρει το μεγαλύτερο "σκαλοπάτι" σαν αναβάθμιση παρά όλα τα υπόλοιπα. Προσοχή, μιλάω πάντα για γενική, all around χρήση.

Από εκεί και πέρα αν μιλήσουμε για μηχάνημα που φτιάχνεται για συγκεκριμένο σκοπό, ναι, παίζει το σενάριο ο SSD να μην "βγάλει" τα λεφτά του, αλλά είναι εξαιρετικές οι περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό (π.χ. media player ή downloader).

Εδώ στο λάπτοπ της γυναίκας μου που έβαλα πρώτη φορά SSD, η οποία το μόνο που έκανε τότε είναι να γράφει εργασίες για το πανεπιστήμιο, να παίζει παιχνίδια στο zoo.gr και να βλέπει facebook, όταν έβαλα τον SSD με ρώτησε τι έκανα στο λάπτοπ και πάει γρήγορα.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε Ζαχο, απλως ως πιο γνωστης το λες πιο αναλυτικα! Συμφωνω και επαυξανω, τιποτε αλλο. Στο συγκεκριμενο thread το προτεινα μονο και μονο γιατι ισως τα διπλασια tb ενος hdd ισως να ηταν πιο χρησιμα, εστω για αρχη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ατυχία γαμώτο. Μόλις με κάλεσαν απο techstores ότι ούτε το κουτί ούτε το psu είναι διαθέσιμα

Το κουτί θα μπορούσαν να το φέρουν σε κάνα μήνα οπότε ακύρωσα την παραγγελία

 

Αρχίζει το ψάξιμο πάλι γρρρρρρρρρρρρρ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ωραίο αυτό το "live order" που έκανες από διάφορα μαγαζιά και το feedback μέχρι την ολοκλήρωση. Δείχνει την πραγματικότητα του να παραγγέλνεις από Ελλάδα χωρίς μυθοπλασίες κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Τι περιεργο , το techstores ειπε τετοιο πραγμα; :hehe: 

 

To cosmodata το δειχνει αμεσα διαθεσιμο

 

Εμένα μια χαρά τα έχει πάει μέχρι στιγμής το techstores.

Μητρικές Asus σπάνιων πωλήσεων ( server boards ), σε 3 εργάσιμες έτοιμες ( ενώ υπολογίζανε από το site 15 εργ. )

Μνήμες DDR4 ECC Reg... 5 εργάσιμες αντί 15 ( πουθενά αλλού δεν μου δίνανε λιγότερο από 7 εργάσιμες, αν έρχονταν και τότε ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα και σε φίλο αλλά έλεγαν τα ίδια , πάντα αναμονή μεγάλη από προμηθευτή κλπ. Μάλλον έτυχε αλλά και πάλι... Υπάρχει διαθέσιμο αλλού χωρίς μεγάλες διαφορές στην τιμή.

Αρκετά τίμιο κουτάκι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω εμπειρία άλλη από το κατάστημα, αλλά στα καλά να πούμε ότι αμέσως ενημέρωσαν και να πράξει ο πελάτης ανάλογα. 

Οπότε μια χαρά από εμένα :) 

 

Αντε να δούμε με τα άλλα τι θα γίνει :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα που παρέλαβα ήταν από techstores (πρώτη αγορά), 1-3 εργάσιμες έγραφε, αφού επικοινώνησα μαζί τους αν ισχύουν οι μέρες, παρ-δευ-τρι και σήμερα ήρθε, στους χρόνους ήταν μέσα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχίσει και καταντάει γελοίο το όλο θέμα των παραγγελιών από διάφορα μαγαζιά :p

Μόλις με ενημέρωσαν από cosmodata ότι δεν παίζει διαθεσιμότητα στο psu και άλλαξα στο corsair cx550M

 

Πάνω που έλεγα ότι δε θα μπει τίποτα από corsair σε ένα κουτί τσουπ τρύπωσε :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2017 at 10:09 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Π.χ σε μηχάνημα που είναι downloader ζεις και χωρίς SSD

Εβαλα προσφατα στο κατεβαστηρι, και σε πληροφορω οτι εχω πολυ καλυτερες ταχυτητες στη μεταφορα αρχειων, και πιο γρηγορη αποκριση του συστηματος, οποτε ναι αξιζει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε ρε παιδιά. Είπαμε προτιμότεροι οι SSD αλλά για το 99% των χρηστών που κάνουν internet browsing και μουσική/βίντεο και παιχνιδάκια facebook κλπ πάνω σε ένα σχετικά καινούργιο σύστημα και όχι δεκαετίας δεν είναι αναγκαίος. Είναι προτιμότερος και όσο πέφτουν οι τιμές (που ξαφνικά δεν πέφτουν από ότι φαίνεται) θα γίνει standard πλέον. Αλλά οχι και αναγκαίος επειδή απλά φαίνεται η διαφορά στην ταχύτητα. Δλδ με μηχανικούς που την βγάζαμε και την βγάζουμε ακόμη πως ήταν η χρήση? Περίμεναμε 5 λεπτά να ανοίξει ο explorer? Εγώ με 220 tabs είμαι στο firefox, μεγάλο game στο background, eset, μουσική κλπ και είναι πλήρως λειτουργικά όλα, με phenom 955 και 6gb ram και Seagate 7200.12 . Δεν θα πάθει κανένας τίποτα αν δεν βάλει SSD, πόσο μάλλον όταν δεν ξέρει κιόλας τι κερδίζει σε σχέση με έναν HDD.

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Matia said:

Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε ρε παιδιά. Είπαμε προτιμότεροι οι SSD αλλά για το 99% των χρηστών που κάνουν internet browsing και μουσική/βίντεο και παιχνιδάκια facebook κλπ πάνω σε ένα σχετικά καινούργιο σύστημα και όχι δεκαετίας δεν είναι αναγκαίος. Είναι προτιμότερος και όσο πέφτουν οι τιμές (που ξαφνικά δεν πέφτουν από ότι φαίνεται) θα γίνει standard πλέον. Αλλά οχι και αναγκαίος επειδή απλά φαίνεται η διαφορά στην ταχύτητα. Δλδ με μηχανικούς που την βγάζαμε και την βγάζουμε ακόμη πως ήταν η χρήση? Περίμεναμε 5 λεπτά να ανοίξει ο explorer? Εγώ με 220 tabs είμαι στο firefox, μεγάλο game στο background, eset, μουσική κλπ και είναι πλήρως λειτουργικά όλα, με phenom 955 και 6gb ram και Seagate 7200.12 . Δεν θα πάθει κανένας τίποτα αν δεν βάλει SSD, πόσο μάλλον όταν δεν ξέρει κιόλας τι κερδίζει σε σχέση με έναν HDD.

Ε καλά με αυτή την λογική ούτε το κουτί είναι αναγκαίο. Να πάρουμε ένα κουτί από μπισκότα Παπαδόπουλος και να τα πετάξουμε μέσα. Να πουλήσουμε αυτά που έχουμε και να πάμε Σουπερμάρκετ  να πάρουμε χαρτοκούτια του 1 ευρώ. Να του ρίξουμε και ένα χρωματάκι vechro και να το κάνουμε κούκλα. Συνέλεθετε ρε σεις. Δεν βρισκόμαστε στην 10ετία του 90+

 

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.