Jump to content



pc build max 800


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ωρε μιλάω για την εποχή του ssd με 60gb Που αγοράζαμε και τώρα. Τι έχει ανέβει ακριβώς απο τότε θα με κουφάνετε; :p 

120GB ssd εψαχνα πριν κανα 10μηνο. Ειχα βρει τον Adata Sp550 με 41€. 40€ βλεπεις τους 60ρηδες πλεον. Αυτοι που ειχαν τοτε κανα 40ρι , πλεον εχουν +10 με 15€. Δεν διπλασιαστηκε η τιμη τους, αλλα ανεβηκε, σε αλλους αισθητα, σε αλλους οχι.

 

Εξετασε λιγο στο σκρουτζ την "εξελιξη τιμης" του evo 250 που επελεξες και αν μου πεις οτι δεν ανεβηκε, παω οφθαλμιατρο :p 

 

Σε καθε περιπτωση , δεν ειναι το θεμα μας αυτο τοσο , αφου χωραει στο μπατζετ , νομιζω οτι δε τιθεται καν ζητημα. Εχει φτηνες ψυκτρες , καλυτερες απο την μαμα. Εγω πιστευω οτι μπορει να βολευτει και με την μαμα ψυκτρα, εφοσον δε κανει κατι συνταρακτικο :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

ρε μανάρι άλλο πράμα λέμε!

Το ξέρω ότι ανέβηκαν και ξέρω ότι πριν καιρό φάγαμε και άλλη ήττα με τις τιμές των δίσκων αλλά δε νομίζω να μιλάω κινέζικα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μία χαρά σύνθεση. Απλά είναι κρίμα να μη μπεί ο

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?from=catspan&keyphrase=7500

αφού χωράει στο budget (+20€), με ρολόι στα 3400 Mhz αντί για 3000 του 7400.

Ούτως η άλλως δυνατότητα υπερχρονισμού του επεξεργαστή στο σύστημα δε θα υπάρχει, και από ότι καταλαβαίνω θα το κρατήσει καιρό.

 

Τώρα προαιρετικά θα άφηνα τον toshiba και θα πήγαινα εδώ, όπως σου πρότεινε και ο @idonthave

https://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-ΙΙΙ.html?keyphrase=WD10EZEX

(+4€) γιατί τους toshiba βάση προσωπικής εμπειρίας δεν τους θεωρώ αξιόπιστους.

 

Πάντως θεωρώ την αλλαγή του cpu πολύ πιο σημαντική.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που πήγα να προτείνω να βγάλει τελείως τον μηχανικό και να βάλει με λιγότερα λεφτά (σύνολο) τον ΜΧ300 525GB... διάβαζω να έχει μόνο μηχανικό..

 

Χωρίς παρεξήγηση είναι δυνατόν να κουβεντιάζουμε την αναγκαιότητα του SSD? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαίος δεν είναι, προτιμότερος είναι λόγω ταχύτητας κλπ, αλλά σε σφιχτό μπάτζετ και εφόσον χρειάζεται και άπλετο χώρο μπορείς να τον παρακάμψεις ή αναβάλεις για 1-2 μήνες με κέρδος στην σχέση κόστους/χωρητικότητας αφού λογικά με τα ίδια λεφτά ίσως θα πάς σε 512gb. Βέβαια μπορεί να το κάνει και τώρα αυτό αλλά τα λέφτα hdd+ssd 256 με ssd 512 θα είναι ίδια, εδώ λέμε τι να κόψουμε για να μην τον βάλει σε κανένα σιδερένιο άσπρο κουτί  :p

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να λήξει το θέμα ssd :p

 

ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ 500άρης :p Διότι το αφεντικό τρελάθηκε!

Να ευχαριστήσω τον @jax7480 που προσφερε εντελώς δωρέαν έναν ssd. :neo::T:  Πλέον μπορεί να μπει και η ψύκτρα άνετα.

Αυριο αρχίζουν οι παραγγελίες. Σας ευχαριστώ όλους απο καρδιάς και να ειστε όλοι καλά :) 

 

Ζάχο σε ευχαριστώ και απο εδώ!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα κάνω ούτε το δικηγόρο του διαβόλου ούτε θα μιλήσω για την αναγκαιότητα ή όχι ενός SSD σε σύγχρονο μηχάνημα όποιο κι αν είναι το budget.

Απλά θα προτείνω σε όσους διαφωνούν πως στο budget, όποιο κι αν είναι αυτό, αν θσ πρέπει να μπει SSD ή όχι, να βγάλουν τώρα από το μηχάνημά τους τον SSD τους και να δουλέψουν έτσι καναδυό μερούλες, όχι περισσότερο. Με μχανικό 7200RPM.

Μετά ξαναμιλάμε για αναγκαιότητες κτλ.

 

@karmen1983 Χαρά μου και ευχαρίστηση μου που βοήθησα.

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ 500άρης :p Διότι το αφεντικό τρελάθηκε!

εντελώς δημοκρατικά η απόφαση πάρθηκε!

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Απλά θα προτείνω σε όσους διαφωνούν πως στο budget, όποιο κι αν είναι αυτό, αν θσ πρέπει να μπει SSD ή όχι, να βγάλουν τώρα από το μηχάνημά τους τον SSD τους και να δουλέψουν έτσι καναδυό μερούλες, όχι περισσότερο. Με μχανικό 7200RPM.

το έχω κάνει εδώ και 2 μέρες  (για έναν έλεγχο που κάνω σ'ένα μηχάνημα με hdd 5400rpm) και :wall: ,

όταν σιγουρέψω κάτι επιστροφή στον ssd.

 

**jax7480 μιας και ψάχνω 1tb ssd, αν περισσεύει εδώ  :hehe::bleh: 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ευγενική χορηγία του Ζάχου τον οποίο ευχαριστεί πολύ και το παλικάρι και ας μην γνωρίζονται, μπήκαν τα πράγματα σε μία σειρά και γίνανε και οι παραγγελίες

Αλλάξαμε cpu σε ένα κλικ πιο πάνω

Τροφοδοτικό αυτό που προτάθηκε από Λονδίνο :p

Μπήκε η ψύκτρα

Ο δίσκος έγινε μπλε από toshiba

Και ναι έγινε και αλλαγή στο κουτί

 

παρόλα αυτά το Budget έφτασε και περίσσεψε. Σας ευχαριστώ όλους πολύ πολύ, Ζάχο σε ξαναμανα ευχαριστώ και καλή συνέχεια να έχουμε.

Αχ για κάτι τέτοια γουστάρω το TheLab και τις κοινότητες σαν αυτή εδώ παίδες. Να είστε καλά :) 

 

Μένει να περιμένουμε λίγο να έρθουν τα πράγματα να μονταριστεί από την αρχοντιά μου :p 

 

priveshop mitsos.pngtechstores mitsos.pngquickshop mitsos.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε γιατί δε χώραγε το cooler κατά 99% :p και του είπα ότι δε διαθέτω dremel :p 

 

Ε φυσικά και θα έχει και φώτο το έχω αυτό στο αυτόματο :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αλλαξε γιατί δε χώραγε το cooler κατά 99% :p και του είπα ότι δε διαθέτω dremel :p 

 

:rofl: θα άκουσε για τα δισκοπρίονα, αλυσοπρίονα και τροχούς :hehe:

 

το cooler μπορούσε να μπει αργότερα, για τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα με την stock έκανε την δουλειά του.

http://www.skroutz.gr/s/6919050/Alpenfoehn-Ben-Nevis.html

http://www.skroutz.gr/s/5214760/Alpenfohn-Brocken-Eco.html

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

το cooler μπορούσε να μπει αργότερα,

Αχ αντρικό μυαλό!!!

Βρε βρε βρε με το κουτάλι να στο δώσω να το φας;:p

 

Ο σκοπός του cooler και μάλιστα του συγκεκριμένου που όλος τυχαίος ήταν 2mm πάνω από αυτό που χώραγε το SPEC ήταν η αλλαγή κουτιού :hehe: 

Τελικά δε μπαίνετε με τίποτα στο μυαλό μίας γυναίκας, λιαλια πρέπει να σας το κάνει :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πονηρο μυαλο. 

 

Α: Φιλε, πρεπει να βαλεις κουλερ, αλλιως το μηχανημα θα καει.

Φ: Ναι ρε συ Αγαπη, αλλα ξεφευγουμε απο το μπατζετ. 

(γινεται οτι γινεται με Ζαχο)

Α: Ελα ,θα παρουμε την 212 evo , πολυ καλη λυση. Υπαρχει ομως ενα προβλημα

Φ: Ποιο ειναι αυτο; 

Α: Εκτος του οτι δεν υπαρχει αλλη τοσο αξιοπιστη λυση (επειδη η cm mplah mplah mplah ) , το κουτι που διαλεξες δε την χωραει. How about this? 

Φ: Μισο να το δω............................Οκ καλο ειναι , για να το λες εσυ

Α: Εκλεισε; 

Φ: Εκλεισε 

:hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Εγώ δεν θα κάνω ούτε το δικηγόρο του διαβόλου ούτε θα μιλήσω για την αναγκαιότητα ή όχι ενός SSD σε σύγχρονο μηχάνημα όποιο κι αν είναι το budget.

Απλά θα προτείνω σε όσους διαφωνούν πως στο budget, όποιο κι αν είναι αυτό, αν θσ πρέπει να μπει SSD ή όχι, να βγάλουν τώρα από το μηχάνημά τους τον SSD τους και να δουλέψουν έτσι καναδυό μερούλες, όχι περισσότερο. Με μχανικό 7200RPM.

Μετά ξαναμιλάμε για αναγκαιότητες κτλ.

 

@karmen1983 Χαρά μου και ευχαρίστηση μου που βοήθησα.

 

 

Ζαχο, με ολο το σεβασμο, ηδη το κανω με ενα λαπτοπακι που εκτελει χρεη media player οταν ειναι στα χερια μου. Δουλευει μονο bsplayer, spotify. Και facebook στα χερια του πατερα μου. 

Και ναι μπορω να συζητησω για την αναγκαιοτητα. Αρκει να γινει κατανοητο οτι σε καμια περιπτωση δε λεω οτι ειναι το ιδιο, απλως λεω οτι ζεις και χωρις αυτον και ΠΑΝΤΑ αναλιγως τη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αχ αντρικό μυαλό!!!

Βρε βρε βρε με το κουτάλι να στο δώσω να το φας;:p

 

Ο σκοπός του cooler και μάλιστα του συγκεκριμένου που όλος τυχαίος ήταν 2mm πάνω από αυτό που χώραγε το SPEC ήταν η αλλαγή κουτιού :hehe: 

Τελικά δε μπαίνετε με τίποτα στο μυαλό μίας γυναίκας, λιαλια πρέπει να σας το κάνει :p 

:bleh:λιμάρισμα τα heatpipes από πάνω

:hehe: Xaxaxa δεν περιγράφω άλλο

Spoiler

 

 

 

πριν 40 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πονηρο μυαλο. 

 

Α: Φιλε, πρεπει να βαλεις κουλερ, αλλιως το μηχανημα θα καει.

Spoiler

 

Φ: Ναι ρε συ Αγαπη, αλλα ξεφευγουμε απο το μπατζετ. 

(γινεται οτι γινεται με Ζαχο)

Α: Ελα ,θα παρουμε την 212 evo , πολυ καλη λυση. Υπαρχει ομως ενα προβλημα

Φ: Ποιο ειναι αυτο; 

Α: Εκτος του οτι δεν υπαρχει αλλη τοσο αξιοπιστη λυση (επειδη η cm mplah mplah mplah ) , το κουτι που διαλεξες δε την χωραει. How about this? 

Φ: Μισο να το δω............................Οκ καλο ειναι , για να το λες εσυ

Α: Εκλεισε; 

 

Φ: Εκλεισε 

:hehe: 

:rofl::rofl: 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Ζαχο, με ολο το σεβασμο, ηδη το κανω με ενα λαπτοπακι που εκτελει χρεη media player οταν ειναι στα χερια μου. Δουλευει μονο bsplayer, spotify. Και facebook στα χερια του πατερα μου. 

Και ναι μπορω να συζητησω για την αναγκαιοτητα. Αρκει να γινει κατανοητο οτι σε καμια περιπτωση δε λεω οτι ειναι το ιδιο, απλως λεω οτι ζεις και χωρις αυτον και ΠΑΝΤΑ αναλιγως τη χρηση.

Μα δεν μίλησα για μηχάνημα συγκεκριμένης χρήσης. Π.χ σε μηχάνημα που είναι downloader ζεις και χωρίς SSD. Σε μηχάνημα όμως που το χρησιμοποιείς κάθε μέρα ότι κι αν κάνει αυτό, τότε δεν γίνεται χωρίς SSD. Μιλάμε πάντα για ανθρώπους που μπορούν να καταλάβουν πέντε πράγματα όχι για τον πατέρα μου που ψάχνει 2 λεπτά να βρει από που κλείνει το Skype. 

Link to comment
Share on other sites

@jax7480

θεός.

 

@ No SSD pc @ 2017.

 

Ανοίγεις Firefox με 6-8 tabs ( facebook ένα από αυτά τα tabs, βάλε και ένα youtube για μουσική, και τα υπόλοιπα από site της αρεσκείας σας ).

Το ίδιο πείραμα/χρήση με SSD και χωρίς.

Όποιος πεί πως δεν υπάρχει διαφορά στη χρήση με SSD & χωρίς απλά... κάτι παίρνει ( και είναι καλόοοο :D )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.