Jump to content



Αγορά νέας κάρτας γραφικών.


Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους !

Ετοιμάζομαι να προβώ σε αγορά νέας κάρτας γραφικών, προς αντικατάσταση της 6870.

Έχω καταλλήξει οτι η λύση της rx470 είναι σε αυτά που θέλω και βρίσκομαι σε δίλλημα ποια μεταξύ asus strix και msi gamming x, είναι καλύτερη σαν υλοποίηση.

 

Προκαταβολικά ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα λέω να γράψω εδώ..

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με αναβάθμιση κάρτας γραφικών καθώς δεν το πολυκατέχω το θέμα.

Έχω έναν desktop με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

 

- CPU: intel Core i5 @ 3.20GHz (μοντέλο tba)

- motherboard: Asus H97M-E

- τροφοδοτικό: Force model: DR-8600 BTX (max 600W)

- GPU: Geforce 750Ti 2 GB

- Ram: 8GB

  Θέλω να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών σε Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 Gaming, 6144 MB GDDR5 ( GV-N1060G1 GAMING-6GD (REV. 2. ).
 

  Γνωρίζετε αν ο υπολογιστής μου σηκώνει την 1060 ή αν θα πρέπει να κάνω και άλλες αναβαθμίσεις;

  Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε ότι θα χωρέσει η καινούρια κάρτα στον πύργο μου;

   Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

 

ΥΓ: δεν είναι κατσαρίδα αυτό που φαίνεται στον πύργο.. :P

^2AAEE7AF4E3E25DFA096F802D4397FFBAB01C9BC9C06A0514F^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς άλλο τροφοδοτικό (όποτε μπορείς το αλλάζεις), για να μην σου μείνει τίποτα στο χέρι.

Από την φωτογραφία και χωρίς να ξέρουμε ποιο κουτί είναι, δύσκολο να σου πουμε .

Θα πρέπει να μετρήσεις και ο ίδιος αν έχεις τα 28cm διαθέσιμα (278x114x40mm), αν τα έχεις θα μετακινησεις τον δίσκο.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Θα χρειαστείς άλλο τροφοδοτικό (όποτε μπορείς το αλλάζεις), για να μην σου μείνει τίποτα στο χέρι.

Από την φωτογραφία και χωρίς να ξέρουμε ποιο κουτί είναι, δύσκολο να σου πουμε .

Θα πρέπει να μετρήσεις και ο ίδιος αν έχεις τα 28cm διαθέσιμα (278x114x40mm), αν τα έχεις θα μετακινησεις τον δίσκο.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.. Έχεις μήπως κάποιο τροφοδοτικό να προτείνεις σε νορμάλ τιμή; Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος hauntedpunto έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.. Έχεις μήπως κάποιο τροφοδοτικό να προτείνεις σε νορμάλ τιμή; Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html ή το αντιστοιχο 630 με 10€ παραπανω.

Νομιζω οτι ειναι υπερ αρκετο και το 530W. Ειναι καλο τροφοδοτικακι. Εχω και καλυτερα στο νου, οι τιμες τους ειναι λιγο πιο πανω.

Επισης, και οσο κοιταζω το κουτι, μπορεις να κατεβασεις ενα κλικ πιο κατω τον δισκο και θα χωρεσει νομιζω οποιαδηποτε καρτα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος θα πρέπει να φύγει απο εκεί και να πάει πιο κάτω για να χωρέσει η G1, όπως είπαν και τα παιδιά.

Πραγματικό θηρίο η κάρτα πάντως, μιλάμε για διαστάσεις πάντα μην παρεξηγηθούμε  :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Είσασταν πολύ κατατοπιστικοί! 

Και από απόδοση φαντάζομαι πρέπει να είναι θηρίο.. 
Ξέρω δεν είναι ούτε 1070 ούτε 1080, αλλά πρέπει είναι δυνατή.. (σίγουρα σε σχέση με την 750 Ti που έχω..)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον θόρυβο και το αυξημένο μέγεθος, στην g1 θα έχεις σημαντικά μεγάλες πιθανότητες να έχεις δώρο και coil whine.
Ναι, ακόμα και στο rev. 2.0. Απορώ τί φτιάξανε δηλαδή.

Αντί να κοιτάς πως θα χωρέσει η κουμούτσα στο κουτί σου, κάνε στον εαυτό σου τη χάρη να πας στην gaming x.
Αν είχε 30-40-50€ διαφορά, ανάλογα και με τα οικονομικά σου, ίσως να έμπαινε στην εξίσωση και η g1.
Τώρα με 5€ διαφορά δε βλέπω το λόγο να μην πας στη σημαντικά καλύτερη υλοποίηση της msi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη επιλογή και η rx 480, αν θέλει να εξοικονομήσει κάνα 40άρι €.

Ελαφρώς υποδεέστερες επιδόσεις (~5% περίπου από την gtx 1060 6GB stock to stock), αλλά τώρα που οι τιμές της 480 στρώσανε κάπως θα έπρεπε να τη λάβει υπόψη.

Στο ο/c η 1060 6GB ανοίγει την ψαλίδα και άλλο φυσικά, γιατί οι 480 δεν έχουν πολλά περιθώρια από μαμά, αλλά αυτό ως επί το πλείστον δε λέει και πολλά στους casual χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Εκτός από τον θόρυβο και το αυξημένο μέγεθος, στην g1 θα έχεις σημαντικά μεγάλες πιθανότητες να έχεις δώρο και coil whine.
Ναι, ακόμα και στο rev. 2.0. Απορώ τί φτιάξανε δηλαδή.

Αντί να κοιτάς πως θα χωρέσει η κουμούτσα στο κουτί σου, κάνε στον εαυτό σου τη χάρη να πας στην gaming x.
Αν είχε 30-40-50€ διαφορά, ανάλογα και με τα οικονομικά σου, ίσως να έμπαινε στην εξίσωση και η g1.
Τώρα με 5€ διαφορά δε βλέπω το λόγο να μην πας στη σημαντικά καλύτερη υλοποίηση της msi.

σε έχασα λίγο..
εσύ προτείνεις δηλαδή αντί για την gigabyte g1 gaming να πάω για msi gaming x;
Τι διαφορές έχουν;
πάνω κάτω ίδια τιμή έχουν απ'ότι βλέπω..

επίσης δεν ξέρω και τι είναι το coil whine.. :(
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος hauntedpunto έγραψε:

Τι διαφορές έχουν;

Η MSI εχει καλυτερη ψυξη, καλυτερες πιθανοτητες να ΜΗΝ εχεις Coil Whine. Η gigabyte στο "oc mode" , εχει καλυτερα ρολογια. Τα οποια ομως μπορεις να φτασεις πολυ ευκολα μονος σου και στην Gaming X. Μιλαμε για +50 Mhz.

 

Το Coil Whine (θα το πω λιγο μπακαλιστικα),  ειναι ενας "τσιριχτος" θορυβος, που παραγεται απο τα "σωθικα" της καρτας, οταν εχεις πολυ υψηλα framerates. Συνηθως , σε framerates 500-1000 fps (σε menu απο παιχνιδια μπορει να δεις τετοια νουμερα), ειναι φυσιολογικο. Ομως οταν παρουσιαζεται εντονα και σε χαμηλοτερα framerates, ειναι προβλημα και η gigabyte εχει υψηλα ποσοστα αυτου του προβληματος.

Το προβλημα δε σημαινει οτι η καρτα δε θα αποδιδει, ομως θα αποδιδουν εξισου καλα και τα ντεπον :p 

Video (αν και εδω το προβλημα ειναι υπερβολικα μεγαλο)

 

ΓΕΝΙΚΑ , ειναι λιγο lotto η φαση με το coil whine. Αν σου κατσει εντονο , μπορεις να αλλαξεις την καρτα. Μπορει να ξανακατσει. Και ξανα, και ξανα...

 Ποσο καιρο θα αλλαζεις την καρτα ομως; Θα βαρεθεις :p 

 

Νομιζω η MSI εχει τα χαμηλοτερα ποσοστα σε αυτο το θεμα. Not sure, αλλα οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου, ενω με την gigabyte, δε ξερω με ποιανου το μερος ειναι! 

πριν 57 λεπτά, το μέλος hauntedpunto έγραψε:

πάνω κάτω ίδια τιμή έχουν απ'ότι βλέπω..

Καλο αυτο! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπε ο @tommybertsen, συν το γεγονός οτί έχει το πιο αθόρυβο σύστημα ψύξης σε κάρτα γραφικών αυτήν τη στιγμή. Η msi έχει κάνει εξαιρετική δουλειά με το TwinFrozrVI.

Επίσης έχει πιο μαζεμένες διαστάσεις από την g1, οπότε λιγότερος πονοκέφαλος για το πως θα χωρέσεις την κάρτα στο κουτί, και συνήθως αυξημένες δυνατότητες υπερχρονισμού, αν κάτι τέτοιο σε απασχολεί.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:


 

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Παράθεση

 

 

Sorry.. πήγα να κάνω παράθεση αλλά το μετάνιωσα και μετά δεν μπορούσα να την βγάλω και τα έκανα μπάχαλο...
Αν μπορεί κάποιος mod ας σβήσει το επάνω μήνυμα γιατί δεν ξέρω πως γίνεται και αν μπορώ να το κάνω εγώ..

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Για τις Evga ποια είναι η γνώμη σας; Έχω βρει μία με έναν ανεμιστήρα, μικρότερο δλδ μέγεθος και σε καλύτερη τιμή από gigabyte και msi.. θα είναι καλή ή θα υπερθερμένεται; 

Έγινε επεξεργασία από hauntedpunto
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα  απέφυγε τις evga σε αυτή τη σειρά, είχανε προβλήματα με θερμοκρασίες στα vrm. Google is your friend.


Τώρα γενικά αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος, όπως το να πρέπει να χωρέσει σε htpc, να αποφεύγεις τις mini itx κάρτες.
Σχεδόν πάντα εμφανίζουν χειρότερη θερμική συμπεριφορά, και αυξημένο θόρυβο.

Αν θες να κάνεις οικονομία, κύτα προς palit jetstream που είναι ok.
Ή βάλε στην εξίσωση και την rx 480.

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.