Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

Θελω να παρω ενα φορητο δραπανοκατσαβιδο. Η χρηση θα ειναι ελαχιστη.

Απλα το θελω, για οταν χρειαστει για καποιο ζορικο βιδωμα/τρυπημα να μπορω να εχω ενα εργαλειο.

 

Τη φορητοτητα την θελω γιατι μπορει να χρειαστι να κανω κατι στο αμαξι (λατρης retrofitting ;) )

 

 

Δεν γνωριζω απο μαρκες κλπ οποτε θα βασιστω στην εμπειρια σας :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

για οταν χρειαστει

Πας σε Λιθίου

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

για καποιο ζορικο βιδωμα/τρυπημα

Τι εννοείς με το ζόρικο; Γιατί ανάλογα τι θα απαντήσεις εδώ, θα πας σε 10.8/12V ή 18V/20V

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Δεν γνωριζω απο μαρκες κλπ οποτε θα βασιστω στην εμπειρια σας :)

Μέχρι πόσα;

 

ΥΓ Το Leroy Που πέρασα προχθες και πηρα τον συμπιεστη έχει βγαλει προσφορες σε Bosch. Εχε και αυτό υπόψιν κατα την ερευνα αγορας όταν καταλήξεις κάπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε πας σε μπαταρία λιθίου πλέον, οπότε αγνόησε όποια προσφορά πετύχεις σε NiMH.

 

Αφού το θέλεις για περιστασιακή χρήση, μπορείς να σκεφτείς και τα Parkside του Lidl, που είναι σχετικά οικονομικά. Πριν λίγες μέρες είχε το 12V και από ό,τι είχα δει είχαν μείνει αρκετά κομμάτια. Δεν ξέρω αν θα βρεις ακόμη κανένα.

 

Σε πιο σοβαρά εργαλεία, μπορείς να σκεφτείς κάτι σαν κι αυτό, σε υπερδιπλάσια τιμη βέβαια.

 

Εγώ είχα πάρει το 20V της Parkside και οφείλω να καταθέσω ότι για τρύπημα δεν είναι πολύ πρακτικό. Από ροπή είναι μια χαρά, αλλά η σχετικά χαμηλή ταχύτητά του κάνει το τρύπημα σε τοίχο δύσκολο, οπότε με αναγκάζει να καταφύγω σε τρυπάνι ρεύματος. Για πλαστικά ή ξύλο, βέβαια, είναι μια χαρά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, karmen1983 said:

Μιχάλη το δοκίμασες με τέτοιο τρυπάνι να δεις πως πάει;

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8670

 

Το δοκίμασα με ολοκαίνουριο τρυπάνι για τρύπημα σε τοιχοποιία (concrete/brick). Οπτικά τουλάχιστον είναι πανοποιότυπο με το "πολλαπλών χρήσεων" παραπάνω. Το ίδιο bit έκανε εξαιρετική δουλειά με το πανάρχαιο B&D ρεύματος με το φαγωμένο τσοκ.

 

Από την αρχή με είχε προβληματίσει η φαινομενικά αργή μέγιστη ταχύτητά του, σε σημείο που σκεφτόμουν να βρω καμιά high speed camera να μετρήσω στροφές. :D

 

Η υψηλότερη ταχύτητα βιδώματος από την υψηλότερη ταχύτητα τρυπήματος φαίνονται να μην έχουν δραματική διαφορά. Από μνήμης θα έλεγα ότι θεωρητικά είναι 400/1600 (διόρθωση: 400/1400) και μοιάζουν για 400/800. Θα επιβεβαιώσω τα νούμερα το απογευματάκι.

 

Όπως είπα όμως, προφανώς δεν είχα κανένα θέμα να τρυπήσω ξύλο, πλαστικό, γυψοσανίδα.

Έγινε επεξεργασία από acct
RPM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, karmen1983 said:

Πας σε Λιθίου

 

Τι εννοείς με το ζόρικο; Γιατί ανάλογα τι θα απαντήσεις εδώ, θα πας σε 10.8/12V ή 18V/20V

 

Μέχρι πόσα;

 

ΥΓ Το Leroy Που πέρασα προχθες και πηρα τον συμπιεστη έχει βγαλει προσφορες σε Bosch. Εχε και αυτό υπόψιν κατα την ερευνα αγορας όταν καταλήξεις κάπου.

 

  Καποια torx στο αμαξι θελουν ενα χ σφιξιμο παραπανω. Επισης εχει τυχει να χρειαστω να τρυπησω πλακακι (αυτο 1 τον χρονο...)

Χρημα μαξ 50 με μεταφορικα αν ειναι μακρια απο εμενα.

 

36 minutes ago, acct said:

Οπωσδήποτε πας σε μπαταρία λιθίου πλέον, οπότε αγνόησε όποια προσφορά πετύχεις σε NiMH.

 

Αφού το θέλεις για περιστασιακή χρήση, μπορείς να σκεφτείς και τα Parkside του Lidl, που είναι σχετικά οικονομικά. Πριν λίγες μέρες είχε το 12V και από ό,τι είχα δει είχαν μείνει αρκετά κομμάτια. Δεν ξέρω αν θα βρεις ακόμη κανένα.

 

Σε πιο σοβαρά εργαλεία, μπορείς να σκεφτείς κάτι σαν κι αυτό, σε υπερδιπλάσια τιμη βέβαια.

 

Εγώ είχα πάρει το 20V της Parkside και οφείλω να καταθέσω ότι για τρύπημα δεν είναι πολύ πρακτικό. Από ροπή είναι μια χαρά, αλλά η σχετικά χαμηλή ταχύτητά του κάνει το τρύπημα σε τοίχο δύσκολο, οπότε με αναγκάζει να καταφύγω σε τρυπάνι ρεύματος. Για πλαστικά ή ξύλο, βέβαια, είναι μια χαρά.

 

Θα παω μετα να δω τι εχει απομεινει. Της Γλυφαδας  ειναι στα 200μ απο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Με 50max δε πας σε επώνυμο 

Κάπου στα 55-60ευρώ έχει 10,8 B&D και στα 70  B&D  18αρι από όσο θυμάμαι και θα σου έλεγα να κοιτας 18αρι και όχι πιο κάτω μιας και τη μια στο τόσο που θα το χρειαστείς να μη ψάχνεσαι για μπαλαντέζες

 

Αν δεν το βιάζεσαι τότε ακολουθάς την συμβουλη του Mike για parkside

Αν βιάζεσαι θα πρέπει να ανέβεις απο το 50αρι δυστυχώς

Περιμένεις και πιο έμπειρους βέβαια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά νομίζω το Parkside είναι μονόδρομος. Δεν θα σε προδώσει και θα φέρει εις πέρας ότι του ζητήσεις σαν ερασιτέχνης.
Προφανώς ούτε να σκεφτείς να δεις αυτό που πρότεινα πιο πάνω, δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά για κάτι που χρησιμοποιείς μία φορά το τρίμηνο και αν...

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To B&D ξεκινά από 55,99€ στο σκρουτζ 
http://www.skroutz.gr/s/8949527/Black-Decker-BDCDD12.html

 

  • Τάση 10.8 V
  • Τύπος μπαταρίας Ιόντων Λιθίου
  • Χωρητικότητα 1.5 Αh
  • Τσοκ 2 χιτωνίων
  • Led φωτισμός
  • Μέγεθος τσοκ 1-10 mm
  • Θέσεις συμπλέκτη 11
  • Μηχανισμός συμπλέκτη Ναι
  • Μέγ. ικανότητα - ξύλο 25 mm
  • Μέγ. ικανότητα - χάλυβας 10 mm
  • Μαλακή λαβή Ναι
  • Αναστροφή Ναι
  • Ταχύτητα χωρίς φορτίο 0-550 rpm
  • Μέγιστη ροπή 26 Nm

Η ταχύτητα max 550rpm το κάνει αργό στο τρύπημα.

Ψηφίζω parkside αν το βρεις κάπου ή αν έχεις υπομονή μέχρι να το ξαναφέρει το LIDL

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω για πασπαρτού ένα Parkside 18V δραπανοκατσάβιδο (νομίζω έχει γίνει 20V η φετεινή εκδοχή του).

 

Τρυπάει τα πάντα (ΟΚ στο ατσάλι δυσκολεύομαι αλλά εκεί όλα δυσκολεύονται), και έχω τρυπήσει και διπλή τοιχοποιοία με κενό ανάμεσα συρόμενης πόρτας (για να περάσω ένα καλώδιο κεραίας) με αρκετά μακρύ τρυπάνι (30cm νομίζω) και δεν τζόγαρε η κεφαλή καθόλου. Η μπαταρία απλά ξεχνάς να τη φορτίσεις και πάντα έχει δύναμη. Δεν συγκρίνεται με ό,τι 12V Ni-MH είχα, καμία σχέση σε δύναμη, τα μόνα πιο δυνατά είναι προφανώς αυτά που βάζεις στην πρίζα. Με δεδομένο τα 50 ευρώ και ότι το έχω 1 χρόνο+, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ενδεικτικά σε Stanley αντίστοιχο θες 150+, και για τον απλό ερασιτέχνη δεν θα καταλάβεις τη διαφορά (δεν ξετρυπάω κάθε μέρα).

 

Τώρα για λεπτοδουλειά δεν είναι λόγω βάρους, δηλαδή για αυτοκίνητο δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιούσα.

 

Δεν το χρησιμοποιώ με κεφαλή για λειάνσεις όμως για να μην δημιουργήσω τζόγο, το προσέχω γενικά, έχω πολλά ρεύματος για τέτοιες δουλειές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Καποια torx στο αμαξι θελουν ενα χ σφιξιμο παραπανω.

Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα ηλεκτρικό και μάλιστα δυνατό για σφίξιμο βίδας στο αμάξι. Καλύτερα πάρε μια καστάνια με προσαρμογέα για torx. Επίσης αυτό λόγω πιασίματος είναι το αγαπημένο μου για καλά σφιξίματα με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάιδες για να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Εχουμε τα δύο απο κάτω σετάκια από δραπανοκατσάβιδο και παλμικό

 

https://www.skroutz.gr/s/4208440/Makita-DK1498W-HP330D-TD090D-MR051.html

και

https://www.skroutz.gr/s/5162370/Makita-DK1493WX.html

 

Βλέπω ότι και τα δύο σετ έχουν κοινά εργαλεία μέσα

 

HP330D κ TD090D

 

μπαταρίες 2χ1.3

 

και απλά το ένα έχει και ραδιόφωνο μέσα και ειναι πιο φθηνό;;;;

Τι παίζει;

 

@ΓιαγκΤ εχεις εμπειρία με makita οπότε αν κάτι κρύβεται στα ψηλά γράμματα για πες

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή σου ποια θα ήταν για αγορά;

επίσης τι παίζει με το χρώμα στα makita? βλέπω άσπρη σειρά και πρασινομπλε σειρα. Εχεις ιδέα ποιες ειναι οι διαφορές;

Ειναι κατι σα τα bosch τα πράσινα και τα μπλε; 

Link to comment
Share on other sites

Oι κωδικοί των εργαλείων και στα 2 σετ είναι ίδιοι.

Πάντως με μια πρόχειρη αναζήτηση... με 15€ παραπάνω (239€) παίρνεις ΒOSCH
 

Mε βαλίτσα L-BOXX

Mε το δραπανοκατσάβιδο ροπή 30Nm έναντι 24Nm του Μakita

Mε το παλμικό ροπή 105Νm έναντι 90Νm του Μakita

Mε μπαταρίες 2.0Ah έναντι 1.3Ah του Μakita

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω και είδα και αυτό

https://www.amazon.de/Akku-Bohrschrauber-GSR-12V-15-Akku-L-BOXX/dp/B01MY6O96N/ref=pd_sbs_60_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=SQX3EJ80TAXK0YNCR1G2

Εχει και πιο ολοκληρωμένη 10βολτη (αντε 12βολτη) σειρά η bosch

 

Αλλά το απο πάνω που ρωτάω δεν ειναι για μένα :) 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το TD090D  περίπου 3 χρόνια με επαγγελματική χρίση και είναι ακόμα καινούριο.  Του έχω πάρει τρυπάνια αλλά θέλει ελαφρύ πάτημα για να τρυπήσει γιατί στο ζόρι  αρχίζει τις κρούσεις.

Τα Nm εάν δεν κομπλάρεις μπουλονόκλειδο είναι άχρηστα. Μέχρι να το συνηθίσω στις αρχές έκοβα βίδες.

Αν χρησιμοποιείς ανοξείδωτες και η ταχύτητα είναι άχρηστη, αφού το ανοξείδωτο ανάβει και θα πάρεις την βίδα στο χέρι.  

Τα σκούρα χρώματα υποτίθεται είναι καλύτερα. Η MAKITA δεν βγάζει τόσα μοντέλα όπως οι άλλες και γενικά δεν παίζουν πολλές αλλαγές. Οι ανατολικοί δεν αφιερώνουν τόσο πολύ έρευνα στην διακοπή της διάρκειας ζωής του εργαλείου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Γιάγκο!

Βλέπω και αυτό εδώ με ίδιους κωδικούς πάλι, αλλά με το κλασικό χρώμα στην ίδια τιμή με το πιο φθηνό πιο πάνω. Οκ για το ραδιοφωνο ποιος νοιάζεται

https://www.skroutz.gr/s/5974909/Makita-LCT204-DF330D-TD090D.html

Οπότε θα αντιπροτείνω στον φίλο αυτό μετά τα όσα είπες για τα λευκά και ας αποφασίσει τι θέλει:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.