Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

Αλοιμονο Καρμεν, πολυ καλα κανεις και προτεινεις διαφορα! Αυτο το χρειαζομαι και με βοηθαει παρα πολυ που κανεις! Τωρα για το σετ της  ryobi εχει ενδιαφερον. Ειναι περιπου τα ιδια λεφτα με το μακιτα, αλλα δυο εργαλεια. θα το χρειαστω ομως το παλμικο, γιατι και παραπανω ανεφερες οτι δεν ειναι απαραιτητο για αρχη. Εχω και σεγα μακιτα και ειναι ικανοποιημενος, για αυτο το σκεφτηκα. και τα 3 χρονια εγγυηση ειναι σημαντικο, οπως και η ποικιλια, η ασφαλεια. Θα το σκεφτω, αν και κλεινω προς μακιτα.

Δεν εχω συστηθει κιολας, Παντελης το ονομα μου! Μια βδομαδα γραφω και δεν εχω πει πως με λενε, χαχαχχα, αστα!

Link to comment
Share on other sites

Παντελή χάρηκα για αρχή Αγάπη είναι το δικό μου όνομα

 

Οχι το παλμικό δεν χρειάζεται. Δεν το θεωρώ απαραίτητο εργαλειο ειδικά για ερασιτέχνες. 

Και για μελαμίνες, έλατάκια και πευκάκια πιο πολύ πρόβλημα ειναι παρά βοήθεια μέχρι να το μάθεις να το δουλεύεις.

Αν βάζεις βέβαια πέργκολα :p είναι τρομερό εργαλείο, αλλά πόσες τέτοιες δουλειές να κάνεις στη ζωή σου;

 

Πιο πολύ στο πρότεινα γιατί είναι στην ίδια τιμή με το makita και τίποτα άλλο. Και εγώ προς makita θα πήγαινα να σου πω την αμαρτία μου, αλλά εγώ είμαι και της υπερβολής σε αρκετά πράγματα γύρω από τα εργαλεία :) . Πληρώνω πάντα παραπάνω από αυτό που ζητάω τώρα. Οπότε δε μετράει και τόσο το που θα πήγαινα εγώ σαν σοφή επιλογή για κάποιον άλλον  :) 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χαρηκα Αγαπη! Ποτε δεν προκειται να βαλω περγολα. Απιθανο. Με τα αλλα ασχολουμαι που ειπες. μαλλον προς μακιτα θα παω. Τωρα θελω να μου προτεινεις κατι, αν θελεις βεβαια χωρις να σε φερω σε δυσκολη θεση προς Θεου! Επειδη ασχολεισαι παρα πολυ περισσοτερο απο μενα και μπορω να πω οτι σε εμπιστευομαι για τη βοηθεια που μου δινεις εδω και μια εβδομαδα, θελω να μου προτεινεις απο που να το αγορασω. Και παλι, αν δε σε φερνω σε δυσκολη θεση!

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο παντως ειναι πολυ καλη επιλογη.

https://www.mandis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=7510&category_id=518&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr&redirected=1&Itemid=29

 

ΑΚΥΡΟ... αυτο δεν εχει κρουση! :(

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Παντελή δε με φέρνεις σε δύσκολη θέση. Είναι γνωστό εδώ μέσα ότι ψωνίζω από δύο μαγαζιά ελληνικά.

Το ένα είναι του πολυαγαπημένου μου Παυλάτου που έχω γίνει μόνιμος κάτοικος εκει μέσα και το άλλο είναι το κέντρο βίδας. Στο δεύτερο λόγω και της μεγάλης απόστασης πάω πολύ σπάνια.

 

Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι πρέπει να τα αγοράσεις από εκεί. Αλλα όπως έχω πει και παλιότερα όταν συνεργαστείς με ένα μαγαζί και δεις σωστή επαφή, καλό είναι να συνεχίσεις με ένα αφού τώρα αρχίζεις να φτιάχνεις το σετ με τα διάφορα εργαλεία σου. Θα δεις ότι η συνεργασία θα είναι προς όφελός σου μιας και σε αυτά είναι παλιές καραβάνες οι περισσότεροι εμπόροι και παίζουν άλλες τιμές κάτω από το τραπέζι, ειδικά όταν πας και τους μιλήσεις από κοντά και τους γνωρίσεις :) 

Είναι καλη η ευκολία της καρέκλας και του Internet αλλά δεν ειναι καλή για την τσέπη :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπη πολυ σωστο αυτο που λες. Εγω μενω Κερατεα, αν γνωριζεις την περιοχη, Οποτε και απο τα δυο μαγαζια αυτα Ν.Ιωνια και Αγ.Δημητριο ειμαι περιπου το ιδιο σε αποσταση. Ο Παυλατος το εχει αυτο το μακιτα που θελω? και εγω δεν προτιμω το ιντερνετ, παρα σε σπανιες περιπτωσεις. Ειναι αλλο πραγμα η προσωπικη επαφη!

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο μαγαζι δεν εχω γνωμη,δεν εχω αγορασει κατι απο εκει.

Για το δευτερο που εχω αγορασει 3-4 φορες μονο τα καλυτερα και δεν παιζει κανενα ρολο η αποσταση οταν μιλας με καποιων στο τηλεφωνο και συνεννοεισαι το ιδιο με το να εισαι εκει. :)

Link to comment
Share on other sites

Bulle PLCDL-M130JST

 

Για όσους θυμούνται πριν λίγες μέρες κέρδισα στον διαγωνισμό του Παυλάτου έναν τροχό της AEG.

Επειδή είχα ήδη τροχό το κατάστημα δέχτηκε (και το ευχαριστώ θερμά) να κάνει αλλαγή δώρου, έτσι κάλυψα τη χρηματική διαφορά και πήρα ένα κρουστικό  δραπανοκατσάβιδο της Bulle.  Πάμε να δούμε μια σύντομη παρουσίαση του εργαλείου.

 

Στη βαλίτσα περιλαμβάνεται το κρουστικό με τη δεύτερη μπαταρία, ο φορτιστής καθώς και μερικά εξαρτήματα όπως τρυπάνια και μύτες. Τα εξαρτήματα φυσικά συνηθίζεται να μην είναι καλής ποιότητας, οπότε μη βασίζεστε επάνω τους για σοβαρές εργασίες. 

100_3842.jpg  100_3843.jpg

 

Το δράπανο δείχνει αρκετά ποιοτικό εξωτερικά με καλά υλικά και αίσθηση, ο χρόνος θα δείξει φυσικά.

100_3848.jpg  100_3849.jpg

 

Made in China αλλά εισαγωγή της Unimac.

Καταγραφή.jpg

 

Η 18βολτη μπαταρία του 1.5Ah. διαθέτει tester χωρητικότητας με 4 led. Διακρίνονται από πάνω της ο γάντζος στερέωσης και η θήκη μύτης κατσαβιδιού.

100_3846.jpg  100_3856.jpg

 

Το Led φωτίζει ικανοποιητικά αλλά δεν ανάβει με το πρώτο πάτημα της σκανδάλης, λειτουργεί μαζί με το μοτέρ.

100_3852.jpg

 

Εκτός από τον ρυθμιστή ροπής (1-16) υπάρχει και ο επιλογέας κρούση-βίδωμα -τρύπημα.

100_3855.jpg

 

Η μόνιμη γκρίνια μου με τα περισσότερα δραπανοκατσάβιδα. Έχω μεγάλη παλάμη και με ενοχλεί ο επιλογέας δεξί/αριστερό.

100_3859.jpg

 

Το τσοκ είναι ολόισιο και δεν προκαλεί κραδασμούς.

100_3857.jpg

 

Δεδομένου της τιμής είμαι ευχαριστημένος με μια πρώτη ματιά, και πιστεύω θα αντέξει στον χρόνο.

Επειδή με έτρωγε η περιέργεια να δω τι ψάρια πιάνει η κρούση προσάρμοσα ένα 10αρι τρυπάνι μήκους 40 εκατοστών, τρύπησα δύο τουβλέτες, και έφτιαξα το παρακάτω πρόχειρο βίντεο.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ να βλεπω κ θαυμαζω τα εργαλεια μπαταριας αλλα προσπαθω να τα αποφευγω λογω ζωης κ κοστους αλλαγης μπαταριων:(.    ενα μπλε bosch 12  που ειχα χρονια,με  νικελιου μπαταριες αρχισε να παιζει με το νευρικο μου συστημα,οποτε κοιταζα για αλλο... Τα ΜΑΚΙΤΑ τοτε ηταν ακριβα με μικρης χωριτηκοτητας μπαταριες.  Λες κ το ξερανε ,τοτε το e-shop εβγαλε προσφορα το συγκεκριμενο στα 140ευρω,οποτε το πηρα!  Χωρις προβλημα εγινε επεκταση της εγγυησης  του δραπανου κ των μπαταριων. Πολυ πρακτικο το μικρο βαλιτσακι του,πολυ δυνατο κ εργονομικο δραπανακι για το μεγεθος του,ποοολυ ξεκουραστο,μπορεις να το δουλευεις ολη μερα! Στα συν της 4αρας ειναι εκτος απο τη διαρκεια ,οτι στεκεται ορθιο:). Οσο για τα παρελκομενα ,πρεπει να ειχε αρκετο χιουμορ οποιος τα εβαλε μαζι,κ σαδιστικες τασεις!!!!!!!!!!!!Αθλια, μ ολη τη σημασια της λεξης, κρατηστε τις  θηκες,που ειναι αρκετα πρακτικες κ αντικαταστηστε σιγα σιγα το περιεχομενο,οσοι το εχετε!! Για αρχη ριξτε μεσα 2-3 μπλε τρυπανακια για ολα τα υλικα της bosch,οτι Νο χρειαζεστε [ειναι αρκετα καλα,ειδικα σε τοιχους,] Επισης μια μικρη ,φτηνη καστανιτσα που την κανετε μαγνητικη με 2 μικρα στρογγυλα μαγνητακια κ εναν ανταπτορα που σας περισσευει  καλο ειναι να βαλετε κ αυτα μεσα,θα χρειαστουν!!!!!! Καθαρα υποκεινενικη αποψη,για μενα δεν χρειαζεται να εχει καποιος αλλο εργαλειο μπαταριας. Ξερω θα διαφωνησουν αρκετοι αλλα ειπαμε,καθαρα υποκειμενικη αποψη:) Αααντε κ ενα παλμικο ας υπαρχει:hehe:

IMG_0975.JPGIMG_0976.JPG

IMG_0977.JPGIMG_0978.JPG

IMG_0979.JPGIMG_0972.JPG

IMG_0973.JPGIMG_0974.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

................Για αρχη ριξτε μεσα 2-3 μπλε τρυπανακια για ολα τα υλικα της bosch,οτι Νο χρειαζεστε [ειναι αρκετα καλα,ειδικα σε τοιχους,.......

IMG_0975.JPG

 

Eχεις βρει κάτι καλύτερο από αυτά.... στην ίδια τιμή?  μ' ενδιαφέρει.

 

Καλοδούλευτα όλα.

Καλώς ήρθες στο club των 10.8-12v της BOSCH :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν εχω ασχοληθει να ψαξω για καλυτερα απ τη στιγμη που αυτα με καλυπτουν στο 90% των περιπτωσεων...Μην περιμενεις να τρυπησουν πετρα η σκληρο τσιμεντο ,αλλα σε οποιοδηποτε αλλο ειδος τοιχου κανεις πολυ ευκολα τη δουλεια σου χωρις ζημιες! Για πετρα,σκληρα τσιμεντα πας σε τετρακοπα sds που τρυπανε τετοια υλικα σα βουτυρο!  Λεω να κρατησω το club,οσον αφορα εμενα,μονομελες:) . ολα τα υπολοιπα ταχω σε ηλεκτρικα πολλαπλασιων δυνατοτητων οποτε θα αρκεστω σ αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη για το μακιτα κρουστικο δραπανοκατσαβιδο που λεγαμε τις προαλλες, για αγορα απο καταστημα, πρεπει να παρω τηλ. πρωτα ή μπορω να παω κατευθειαν στο καταστημα? Αν λεει στο σαιτ του καταστηματος αμεσα διαθεσιμο, λογικα δε θα το εχουν εκει? Χρειαζαεται αραγε τηλ. πριν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια. Προ ημερων συζηταγα εδω με την Αγαπη για το κρουστικο δραπανοκατσαβιδο της μακιτα. Συγκεκριμενα ειναι το παρακατω μοντελο

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6857

Σημερα που ειχα παει απο το λερου αεροδρομιου, ειδα οτι εχει το ιδιο σε λιγο ακριβοτερη τιμη

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/drapana/drapanokatsavido-kroustiko-mpatarias-makita-hp457dwex4-18v-62046446/

 Ειδα ομως οτι εχουν και ενα μακιτα, οπως τα παραπνω αλλα με 1,5Αh μπαταρια, αλλα με λιγοτερα εξαρτηματα απο αναλωσιμα απο τα 70 των αλλων και με πλαστικη βαλιτσα αντι μεταλλικη. Το ειχαν 187 ευρω νομιζω. Εκεινο που με προβληματισε ειναι που εγραφε madi in China. Εναν πωλητη που ρωτησα εκει μου ειπε οτι και ατ αλλα απο Κινα ειναι και οτι αν δεν με ενοχλει που εχει λιγοτερα εξαρτηματα και η πλαστικη του βαλιτσα, να προτιμησω αυτο.

Τι λετε παιδια? Να προτιμησω αυτο με τα 187 ευρω?

Ευχαριστω!

Και αυτο με τα 187 ευρω, εχει δυο μπαταριες 1,5Ah.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με κανά Parkside από τα Lidl και μετά την πέφτεις στα βαθιά.... αν χρειασθεί !!!!

Εγώ σήμερα δούλευα με τρία Parkside και όλα με εξυπηρέτησαν μια χαρά ...ακόμα και το μικρό 12v ...διαβολάκι ... :hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντελή και η προσέγγιση του Νικου δεν ειναι άσχημη να ξέρεις. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι και γι αυτό σου είχα προτείνει και ένα σετ στα ίδια λεφτά με δύο εργαλεία μέσα. Βέβαια το makita είναι αγορά που την κάνεις και ξεμπερδεύεις 100%.

Ανάμεσα σε αυτά που λες τώρα δε θα έδινα και τόση βάση στη βαλίτσα

Ολα μου τα εργαλεία προσωπικά τα έχω εκτός βαλιτσων και δε κουβαλάω και βαλιτσες μαζί μου παρα έναν τροχήλατο εργαλειοφορέα όποτε χρειαστεί να βγω έξω.

Εσυ δε ξέρω αν βγαινεις έξω για δουλειες και αν θα ήθελες βαλίτσες για τακτοποιηση.

Τα αναλώσιμα που δίνονται μαζί με τα εργαλεία καλό είναι να υπάρχουν για την αρχή, αλλά και πάλι προσωπικά μιλώντας δε τα παίρνω υπόψιν μου κατά την αγορά

Με την πάροδο του χρόνου βλέπεις τι χρειάζεσαι και το παίρνεις σιγά σιγά σε ποιοτικές σειρές.

 

Το τι απο τα δύο πραγματικα χρειάζεσαι θα το βρεις μόνος σου και δε θα σου πει κανείς τι πραγματικά σου ταιριάζει :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπη ουτε εμενα με ενδιαφερει η βαλιτσα, γιατι δεν βγαινω εξω, αλλα ουτε παρα πολυ και τα αναλωσιμα. Βασικα ρωτησα πιο πολυ για αυτο το made in China που γραφει επανω το μακιτα. Αν δεν ειναι προβλημα, μαλλον θα παρω την προσφορα αυτη με τα 187 ευρω!

Δε θα επρεπε να λει made in Japan λογικα ή εχουν ανοιξει εργοστασιο κατασκευης Κινα?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε κάνει να νιώθεις άνετα δες μερικά από τα καλά μου εργαλεία που είναι φτιαγμένα :)

Το δράπανο dewalt είναι το DCD795

https://www.skroutz.gr/c/946/hlektrika-katsavidia.html?from=catspan&keyphrase=dcd795

Η πριονοκορδέλα είναι η Metabo BAS 261

https://www.skroutz.gr/s/10327608/Metabo-BAS-261.html

Το πολυεργαλείο είναι το DCS355

https://www.skroutz.gr/c/1424/multitools.html?keyphrase=dewalt+dcs+355

P1020077.JPGP1020080.JPGP1020079.JPG

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό εκεί φτιάγνεται για τα φθηνά εργατικά χέρια που ρίχνει το κόστος παραγωγης :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.