Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για τις κοντες σου μυτες μιας και δεν επιτρεπεται/συνιστάται να τις βαλεις απευθείας :)

 

Καλοριζικο και καλοδουλευτο να ειναι!

Ευχαριστω πολυ !:D

 

Βασικα λεω για αυτο το ψιψιψονι  , 

Αρχικα και εγω το ιδιο υπεθεσα ομως αμα το τραβηξεις προς τα επανω , ανοιγει αλλα η βαση του παραμενει "μεσα" . 

Φανταζομαι ειναι για μακρυες βιδες ωστε να μην πεφτουν ? 

IMG_20171020_181657.jpg

IMG_20171020_181710.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν οι ροπες ειναι αληθινες και οχι στα χαρτια και αν οι μπαταριες ειναι οκ το πρωτο λεει και απο εμφανιση :p

 

Δε ξερω αν θα το τολμουσα παντως :)

Εχεις ηδη ενα απο οτι καταλαβα οποτε θες πιο μικρο. Αν εισαι οκ με τη μαρκα πηγαινε στην ιδια σε 12αρακι

Link to comment
Share on other sites

"βαρύ" δεν είναι? 

όσο για αυτό που έχω θα βάλω βιντεάκι τις επόμενες ημέρες γιατί είναι να βάλω μια βάση τηλεόρασης

 

https://www.aliexpress.com/item/DEKO-18V-DC-New-Design-Mobile-Power-Supply-Lithium-Battery-Cordless-Drill-Power-Tools-Impact-Electric/32684048447.html

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, f117 said:

"βαρύ" δεν είναι? 

όσο για αυτό που έχω θα βάλω βιντεάκι τις επόμενες ημέρες γιατί είναι να βάλω μια βάση τηλεόρασης

 

https://www.aliexpress.com/item/DEKO-18V-DC-New-Design-Mobile-Power-Supply-Lithium-Battery-Cordless-Drill-Power-Tools-Impact-Electric/32684048447.html

Όταν μιλάμε για πράγματα που έχουν κινητήρες, λίγο παραπάνω βάρος δεν είναι απαραίτητα κακό (ούτε απαραίτητα καλό, βεβαίως).

Εμφανισιακά φαίνεται το πιο προσεγμένο. Αφού έχεις άλλο από τους ίδιους και είσαι ευχαριστημένος, εγώ στη θέση σου μάλλον αυτό θα κοιτούσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

όσο για αυτό που έχω θα βάλω βιντεάκι τις επόμενες ημέρες γιατί είναι να βάλω μια βάση τηλεόρασης

 

https://www.aliexpress.com/item/DEKO-18V-DC-New-Design-Mobile-Power-Supply-Lithium-Battery-Cordless-Drill-Power-Tools-Impact-Electric/32684048447.html

 

 

θα ήταν ενδιαφέρον ένα συγκριτικό του παραπάνω με το δραπανο του λιντλ το 18αρι (20 πια ) για να δούμε και στη διαφορά τιμης τί λέει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως...αμα το εχει παρει κανεις να κανουμε κανενα βιντεο με συγκεκριμα τρυπηματα/βιδωματα για να δουμε το ενα με το αλλο

 

Να το μικρο 

 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

επειδή πρόσεξα πως στο forum συμμετέχουν μάστορες με αρκετή πείρα στη χρήση ανάλογων εργαλείων, θα ήθελα τη γνώμη τους για ένα δράπανο μπαταρίας που φαντάζει ως προσφορά κρίνοντας από το ιστορικό και τις τιμές στο εξωτερικό.

 

Έχοντας αγοράσει πρόσφατα το PARKSIDE PABS 20-Li C3 στα 50 ευρω, έτυχε λίγες ημέρες αργότερα να δω την περίπτωση του MAKTEC 14.4V MT070E γύρω στα 67 ευρώ.

 

Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι κυρίως μικρές και μεσσαίες κατασκευές με ξύλο, δευτερευόντως κάποιες εργασίες σε μέταλλο και σπανίως ίσως να γίνει καμία μικρή χρήση σε σκυρόδεμα, αν κρίνω πως δε χρειάζεται να βγει από τη θήκη του το 25χρονο κρουστικό ρεύματος της Kress που έχω.

Συνοπτικά ψάχνω για ένα all around δραπανοκατσάβιδο που θα αναλάβει το φορτίο που είχε μέχρι τώρα ένα παλαιό πράσινο Bosch 9,6V με μπαταρίες Ni-Cd.

 

Για να βοηθήσω παραθέτω μερικά από τα θετικά και αρνητικά που έχω προσέξει στις δυο λύσεις.

 

Το Parkside έχει 3ετή εγγύηση, τσοκ 3mm-13mm, 35Nm ροπής στρέψης και φωτάκι led στη βάση.

 

Το Maktec είναι λίγο ελαφρύτερο, το τσοκ του δέχεται και μικρότερα τρυπανάκια από 3mm, έχει 30Nm ροπής στρέψης, 2 μπαταρίες Li-ion 1,1Ah και καλύτερη, αλλά και βαρύτερη θήκη. Πέρα από αυτά έχει και καλύτερο "όνομα" ως ξαδερφάκι των Makita, αλλά για αυτό το σκέλος περιμένω τη γνώμη ανθρώπων που έχουν δουλέψει αντίστοιχα εργαλεία.

 

Ένα μικρό πλεονέκτημα για το Parkside, είναι πως έχω από την ίδια σειρά (με τον ταχυφορτιστή και ίδια μπαταρία) το πολυεργαλείο και η προοπτική να ενταχθεί στο σετ και κάποιο ακόμα από τα εργαλεία της σειράς μοιάζει ενδιαφέρουσα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από mstrsensei
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες αρχικά!

 

Επειδή διαβάζοντας το Post σου κάπου μπερδεύτηκα (μπορεί να ειναι και η ζαλάδα οπότε μη μου δίνεις και πολύ σημασία :p ) να σε ρωτήσω...

Εχεις ήδη το δράπανο του Lidl από ότι λες και ενδιαφέρεσαι για δεύτερο δραπανο και συγκεκριμένα το maktec?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και είναι λογική η απορία, οπότε ακολουθεί μια σύντομη διευκρίνιση.

 

Το Parkside έχει αγοραστεί πριν από 3 ημέρες και είναι αχρησιμοποίητο στο κουτί του, οπότε υπάρχει η δυνατότητα να επιστραφεί, αν κριθεί πως η λύση του Maktec είναι καλύτερη.

 

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω δεν αξίζει να το γυρίζεις πίσω..... εκτός άμα είχε βγει το κρουστικό του lidl... οπότε πιές του το αίμα......και όταν βγεί το επόμενο εργαλείο με 20v θα είσαι έτοιμος να το πάρεις και έτσι......2 μπαταρίες...πιο μεγάλες από του Maktec....και 2 εργαλεία.....

Το βάρος του νομίζω έχει να κάνει και με το πόσες μπαταρίες έχει μέσα το maktec...πιο λίγες... 4... αντί για 5 που έχει το parkside .... 

Δεν θα το μετανιώσεις....και η 3ετή μετράει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον @f117

Εφοσον εχεις και αλλο εργαλειο της σειρας εχεις ουσιαστικα και δευτερη μπαταρια.

 

Το μονο που δε θα κανει ανετα ειναι τις τρυπες σε σκυροδεμα που αναφερεις οπου θες κρουστικο. Ολα τα αλλα ειναι παιχνιδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.