Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες :)

 

Αρχικά αν έχω καταλάβει καλά δεν έχεις κάποιο άλλο stanley εργαλείο μπαταρίας σωστά;

Αν έχω κάνει σωστή υπόθεση τότε τα 70 ευρώ που βλέπεις για το παραπάνω είναι το εργαλείο solo. Δεν θα πάρεις δηλαδή μαζί και μπαταρία και φορτιστη αλλά σκέτο το σώμα

 

Δευτερον είναι παλμικό κατσαβίδι το συγκεκριμένο. Είσαι σίγουρος ότι για δουλειές σε ξύλο θα σου χρειαστεί; Αν δεν γνωρίζεις την διαφορά με χαρά θα το συζητήσουμε για να καταλάβεις κάποια πράγματα. Σε μπαταρίας στα 70ευρώ δε μπορώ να  προτείνω κάτι να είναι και σχετικά καλό από την στιγμή που δεν διαθέτεις άλλο μπαταρίας.

 

Αν διαθέτεις πες και το κοιτάμε :) 

 

ΥΓ μεταφέρω το μήνυμά σου στο αντίστοιχο με τα μπαταρίας :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες :)

 

Αρχικά αν έχω καταλάβει καλά δεν έχεις κάποιο άλλο stanley εργαλείο μπαταρίας σωστά;

Αν έχω κάνει σωστή υπόθεση τότε τα 70 ευρώ που βλέπεις για το παραπάνω είναι το εργαλείο solo. Δεν θα πάρεις δηλαδή μαζί και μπαταρία και φορτιστη αλλά σκέτο το σώμα

 

Δευτερον είναι παλμικό κατσαβίδι το συγκεκριμένο. Είσαι σίγουρος ότι για δουλειές σε ξύλο θα σου χρειαστεί; Αν δεν γνωρίζεις την διαφορά με χαρά θα το συζητήσουμε για να καταλάβεις κάποια πράγματα. Σε μπαταρίας στα 70ευρώ δε μπορώ να  προτείνω κάτι να είναι και σχετικά καλό από την στιγμή που δεν διαθέτεις άλλο μπαταρίας.

 

Αν διαθέτεις πες και το κοιτάμε :) 

 

ΥΓ μεταφέρω το μήνυμά σου στο αντίστοιχο με τα μπαταρίας :) 

Λοιπόν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν έχω άλλο Στάνλευ. Το κατάλαβα ότι είναι μόνο του. Δεν έχω δουλέψει άλλο μπαταρίας ούτε ηλεκτρικό. Οι δουλειές που έχω να κάνω είναι βιδωμα σε ξύλο (κάποιες φορές όπως η επόμενη κατασκευή σε σκληρό αλλά μέχρι εκεί άντε κ κάμπια ουπα στο τοίχο) η μία σκέψη μου ήταν να πάω σε κάτι ακριβό(για το δικό μου βαλαντιο) κ καλό(;) όπως το παραπάνω κ η άλλη σε κάτι πιο φτηνό (πχ είδα ένα ντρεξτερ με ρεύμα στο leroy)κ να ξεκινήσω από κει. Από την άλλη κάθε φορά που έχω αγοράσει κάτι φτηνό χαλαει  ή δε κάνω  τη δουλειά  μου, αγοράζω τελικα κ το ακριβό κ χαλάω περισσότερα. Αν ξέρεις κάποιο αξιόπιστο φτηνό μπαταρίας για τις ανάγκες που σου περιγράφω ίσως είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα χωρις μπαταρια να το παρεις να κανει τι;

 

Με 70 κατι καλο κ επωνυμο κομπλε δε θα βρεις. Το πιο οικονομικο και δοκιμασμενο παλμικο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το 10αρι το AEG BSS12CLI-202C. Αλλα λρεπει να πηγαινει καπου 120 με 2 μπαταριες.

 

Παντως αν δεν ειχα αλλο μπαταριας θα επαιρνα δραπανοκατσαβιδο και οχι παλμικο. Εχω αναλυσει τις αποψεις μου σε προηγουμενα ποστ για τη χρησιμοτητα ή οχι του παλμικο :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κοιτα χωρις μπαταρια να το παρεις να κανει τι;

 

Με 70 κατι καλο κ επωνυμο κομπλε δε θα βρεις. Το πιο οικονομικο και δοκιμασμενο παλμικο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το 10αρι το AEG BSS12CLI-202C. Αλλα λρεπει να πηγαινει καπου 120 με 2 μπαταριες.

 

Παντως αν δεν ειχα αλλο μπαταριας θα επαιρνα δραπανοκατσαβιδο και οχι παλμικο. Εχω αναλυσει τις αποψεις μου σε προηγουμενα ποστ για τη χρησιμοτητα ή οχι του παλμικο :)

 

 

Βρε δεν θα το πάρω χωρίς μπαταρία δεν είμαι εντελώς γκαγκα :) 160 το βρήκα σε μαγαζί κοντά μου απλά σου έβαλα το λινκ από Σκρουτζ για να δεις ποιο είδα. Δε καίγομαι για παλμικό σου εξήγησα τι δουλειές έχω να κάνω (είχα διαβάσει κ το σχετικό ποστ σου που αναφέρεις πριν γράψω) απλά σκέφτηκα με το φτωχό μου αφού έχω δράπανο που με καλύπτει να πάρω μόνο κατσαβίδι. Σορυ αν σε επρηξα απλά δεν εγινα μαλλον κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Δε με πρήζεις καθολου απλα επειδη ειμαι κ κουρασμενη αργω να ανεβασω στροφές :p

 

Κοιτα στα 160 ευρω το stanley ειναι ΠΟΛΥ καλη επιλογη. 18αρι με 180Nm ροπη ειναι φωτια και λαυρα. Καπου 200 κανει με δυο μπαταριες εκτος αν θυμαμαι λαθος.

 

Αξιζει σαν εργαλείο παντως :)

Ειναι ενα κλικ κατω απο το αντιστοιχο dewalt απο αποψη ποιοτητας κατασκευής. 

Link to comment
Share on other sites

Και μη ξεχαστω @panava

 

Με καποια παραπανω παιρνεις 2 μπαταριας με εξαρτηματα

https://www.skroutz.gr/s/9189416/Ryobi-RID18CDI.html

 

Αμα πας κ απο μαγαζι κ το παζαρεψεις ισως να βγει μικρη διαφορα. Περιμενε να δεις τι θα σου πει και ο Παναγιωτης και βλεπεις :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ερασιτεχνική και όχι καθημερινή χρήση αξίζουν και τα parkside του lidl με 50 ευρώ όταν τα βγάλουν στον κατάλογο

Ή σε κάποια οικονομική σειρά σετ http://www.e-shop.gr/set-drapanokatsabido-palmiko-katsabidi-einhell-18v-li-ion-2-mpataries-15ah-4257210-p-TLS.051266

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω δραπανοκατσάβιδο και παλμικο του LIDL. Στο παλμικο η μπαταρία αρχίζει και ξεφορτιζει γρήγορα και απότομα.

Εχω αγοράσει το σετ της Ryobi που αναφερει η Αγάπη. Απλά άλλο πράγμα, το εχω ευχαριστηθεί πάρα πολύ. Δυνατά εργαλεία. Ανήκουν και σε μια από τις μεγαλύτερες σειρές εργαλείων που χρησιμοποιούν τις ίδιες μπαταρίες. ONE+ 18V.

Για όποιον θέλει να "κτίσει" συλλογή σε μια σειρά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ginosvougas έγραψε:

Είδα αυτό σε ένα μαγαζι https://www.skroutz.gr/s/9438324/Stanley-FMC645B.html  δε ξέρω αν είναι καλο

 

Αν δεν το θέλεις για μπουλόνια αυτοκινήτων  πήγαινε σε 10.8V

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Καρμεν , panava πολυ ωραιο κ πλήρες το σετ της Ryobi . Νομιζω η γυναικα μου θα σας μισησει! :p  Θα παω να δω απο κοντα την αλλη εβδομαδα  θα δω κ κανενα πιο οικονομικο γιατι οι αναγκες μου δεν ειναι μεγαλες κ θα ποσταρω τι πηρα. ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ginosvougas έγραψε:

 Καρμεν , panava πολυ ωραιο κ πλήρες το σετ της Ryobi . Νομιζω η γυναικα μου θα σας μισησει! :p  Θα παω να δω απο κοντα την αλλη εβδομαδα  θα δω κ κανενα πιο οικονομικο γιατι οι αναγκες μου δεν ειναι μεγαλες κ θα ποσταρω τι πηρα. ευχαριστω για τις απαντησεις.

Πριν το παρεις ριξε μια ματια κ στα 10,8 - 12v κ δες πως καθονται κ αυτα στο χερι σου...Ισως ειναι πολυ ποιο βολικα για τις δουλειες που σκεφτεσαι.:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας , Σορρυ για την πιθανη επαναληψη ερωτησεων  :p

Πριν κανα μηνα ηταν που ειχε βγαλει το eshop αυτη την καλη προσφορουλα με το 12βολτο Bosch αλλα δεν ειχα ψηθει και πολυ . 

Τωρα ομως προσφατα χρειαστηκε να χρησημοποιησω πολυ παλμικο , κυριος για τρυπανοβιδες , makita αλλα το 18βολτο το οποιο με κουρασε αρκετα πανω στην σκαλα να το κουβαλαω περα δωθε . Οποτε καθησα και εσκαψα λιγακι και ειδα ετουτο εδω . Εχει δουλεψει κανεις το συγκεκριμενο ? Η κρητικες αν και μονο 3 λενε πως ειναι καλο . (το μονο που με χαλαει ειναι πως εχει L-box και οχι υφασματινη κασετινα για την μεταφορα του . (ισως μπορω να την βρω ξεχωριστα? (

 

Ο λογος για την μικρη κασετινα και οχι το l-boxx ειναι επειδη μαζι με αυτο σκεφτομαι να παρω και μια τσαντα εργαλειων πλατης   , διοτι αυτην την στιγμη περνω μαζι αυτην εδω  και με το μηχανακι δεν ειναι οτι καλυτερο παρα το γεγονος οτι ειναι η μικρη ....   (και θελω να βαζω μεσα εκει αντι να το εχω ξεχωριστο ( 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και πρεπει να το εχεις σε υφασματινη θηκη να μη κρυωνει; :p

 

Μια χαρα ειναι το εργαλειο αν δεν σε φτανουν οι 3 κριτικες στον τσιγκουνη δες πολλές αλλες στο internet με λιγο google. Brushless μοτερ φοραει ροπη εχει μπολικη οποτε...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Και πρεπει να το εχεις σε υφασματινη θηκη να μη κρυωνει; :p

 

Μια χαρα ειναι το εργαλειο αν δεν σε φτανουν οι 3 κριτικες στον τσιγκουνη δες πολλές αλλες στο internet με λιγο google. Brushless μοτερ φοραει ροπη εχει μπολικη οποτε...

 

Να χωράει μέσα στο σακίδιο θελω! Btw έχεις κάποια άποψη για αυτό της stanley ?  

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω καμια για το συγκεκριμενο της stanley απλα δε νομιζω να παθει κατι αν το βαλεις χωρις θηκη μεσα στη τσαντα. Προσωπικα τα εχω ολα μεσα σε εργαλειοφορεα χωρις θηκες χωρις τιποτα και δεν εχουν παθει κ τιποτα το τραγικο.

Τωρα αν θες να το εχεις στην πενα για χρονια υπαρχουν θηκες της bosch υφασματινες για καθε εργαλειο 

Ψαξε bosch holster βρες τον κωδικο κ ζητα το απο το καταστημα που θα το αγοράσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λιγο off topic οποτε ισως να πρεπει να παει αλλου(?)
@kpetros
Εχω τη συγκεκριμενη τσαντα της stanley και τη χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα 6 μηνες τωρα, πολλες φορες σε εξωτερικο χωρο. Καταρχην την εχεις δει απο κοντα? Με εχει βολεψει παρα πολυ για πενσες, μυτοτσιμπιδα, μερικα κατσαβιδια, πολυμετρο, κολλητηρι, γαλλικο κυριως που ειναι σχεδον παντα μεσα. Εχει αδιαβροχο σκληρο πλαστικο πατο και δεν εχει την παραμικρη ενδειξη σκισηματος. Αν δεν κουβαλας μικροπραματα οπως κατσαβιδια, μπορεις να βγαλεις την ειδικη θηκη που εχει μεσα και να κερδισεις χωρο για πιο μεγαλα πραγματα. Εγω παντως την εχω τιγκαρισμενη και εχει παρει και ενα 18v δραπανοκατσαβιδο μαζι με το φορτιστη χυμα μια φορα που το χρειαστηκα. Γενικα εχει καποια λουρακια που αν τα ανοιξεις χωραει αρκετο πραμα. 

Τα μειον θα ελεγα οτι ειναι 2. Ολη η τσαντα ειναι μια μεγαλη τσεπη, δηλαδη δεν εχει 2-3 φερμουαρ που να διαχοριζουν. Εχει ενα φερμουαρ που ανοιγει και εχεις ολα τα πραγματα εκει μαζι. Δηλαδη αν θες και λαπτοπ η κατι αλλο πιο ευαισθητο ξεχωριστα σε αλλη θηκη ξεχνα το.
Το αλλο ειναι οτι δεν ειναι αδιαβροχη. Την ειχα αφησει κατω απο υποστεγο το καλοκαιρι που εριξε μια γερη βροχη και ενω δε βραχηκε, καποια εργαλεια μεσα σκουριασαν και γενικα ολη η τσαντα ηταν πολυ υγρη, προφανως απο την υγρασια.

ΥΓ. Απ'οτι βλεπω ειμαστε κοντα, οποτε μπορεις αν θες να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα για να τη δεις και απο κοντα σε χρηση. Επισης νομιζω οτι η τιμη των 50 ευρω ισως να ειναι λιγο τσιμπημενη, πιστευω οτι τη βρισκεις και πιο φτηνα

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικα το χτυπησα , μαζι με ενα σετακι μυτες και το holster για την ζωνη , μιας και δεν εχει απο μονο του αυτο το μεταλικο που εχουν τα μεγαλα . 

Ειναι τοσο μικρο που εντελως κλαιν οι τσαντες μεταφορας.... απλα το πετας μεσα

Απο δευτερα θα δοκιμαστει  :p 

 

(αυτο το τηλεσκοπικο ψιψιψονι , για τι χρηση ακριβος ειναι ? (

 

IMG_20171020_175933.jpg

 

@ZoSo  ευχαριστω για την απαντηση σου , σημερα ειδα την fatmax τσαντα απο κοντα στο ιδιο μαγαζι που πηρα και το κατσαβιδι . Οπως το λες ειναι απλα μια τεραστια θηκη , αλλα μου φανηκε αρκετο το μεγεθος για τα βασικα εργαλεια . Βεβαια την ειδα και αδεια εντελως....

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.