Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

Σωστό στην πράξη δεν είναι σίγουρα,αλλά δεν έχει και το σφάλμα που βλέπεις εσύ όταν βλέπεις την λάμα στον αέρα.

Αυτή η "θεωρία" που λες είναι το εξής:

Όταν τρυπήσεις πχ. σε μπετό η αντίσταση του υλικού κάνει το σώμα του εργαλείου να ταλαντεύεται και έτσι η λάμα μένει πιο ίσια με αποτέλεσμα η τρύπα να είναι μικρότερη σε διάμετρο από αυτή που βλέπεις εσύ στον αέρα,αλλά πάλι δεν είναι σωστή.

Το χέρι σου από την άλλη θα πάθει ζημιά αν η εκκεντρότητα του εργαλείου είναι μεγάλη και η χρήση πολύωρη!

Θα το δεις στην πράξη αυτό μόλις δοκιμάσεις το καινούργιο.

 

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Μιας και το εχεις δουλεψει το 12αρι κρουστικο , μεχρι τι εχεις καταφερει να τρυπησεις ?

Μέχρι 10mm τρυπάω με το GSB 10,8v, Τοιχοποιία ή Σκυρόδεμα αλλά εάν πρόκειται για πολλές 10αρες (>5) προτιμάω το 18v

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DiS έγραψε:

Ενημέρωσα πάλι το κατάστημα.

 

Ο εξυπηρετικότατος κύριος στο τηλέφωνο μου ανέφερε πως η πλειοψηφία από τα πολλά συγκεκριμένα εργαλεία που έχουν δώσει είναι ακριβώς έτσι.

 

Με απόλυτη βεβαιότητα μου ανέφερε ότι είναι έκκεντρο στο μάτι (στον αέρα) και όχι στη χρήση. Ότι δηλαδή με φορτίο - κόντρα σε βίδωμα ή τρύπημα θα είναι απολύτως σωστό χωρίς ας πούμε να κλωτσάει ή να ανοίγει μεγαλύτερη τρύπα.

 

Πολύ θα θελα να τον πιστέψω και να έχει δίκιο μιας και από μέγεθος το εργαλείο είναι ιδανικό και δε θέλω να το αλλάξω. Βέβαια το σημερινό το κοιτάζεις με το τρυπάνι πάνω και ζαλίζεσαι.

 

Δίνοντάς μου τη διαβεβαίωση ότι αν δεν με ικανοποιήσει η χρήση του θα μου επιστραφεί το πόσο αγοράς (πράγμα που απέκλεισε), δεν μένει παρά να το δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο και λογικά ταυτόχρονα να ψάχνω κάποιο Makita βάζοντας πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη...

 

Λοιπόν, ακούω...στοιχήματα !

Όπως σου ανέφερα έχω το GSB 10.8v και δεν χάνει καθόλου όπως και το 18v, το τέσταρα σήμερα και με τρυπάνι 1,5mm.

Εάν το παρουσιάζουν και άλλα όπως σου είπαν τότε είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης παρτίδας  παραγωγής και όχι εκκεντρότητα σε αποδεκτά όρια.

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/c5_M2lvD52U

 

 

Αν και είναι το 10.8 V, το βλέπετε στο 1:20 ; Και σε 2-3 ακόμα που είδα τα κενά «μεταφέρονται» στο σώμα.

 

 

https://youtu.be/j9M9Aa1oWwY

 

 

Το 12V μάλλον δεν έχει κυκλοφορήσει πολύ ακόμα γι αυτό δεν υπάρχουν αναφορές.

 

Link to comment
Share on other sites

[mention=40269]DiS[/mention]
Τελικα τι εγινε?

Έχω ακόμα το δεύτερο που παρέλαβα.

Δεν το έχω δοκιμάσει αρκετά. Κάποιες τρύπες σε τοίχο έκανα που χρειαζόμουν. Οβάλ δε βγήκαν. Ούτε μεγαλύτερες. Κραδασμούς και κούνημα στο χέρι δεν πρόλαβα να καταλάβω...

Και στο βίδωμα σε ξύλο μετά που χρειάστηκε η δουλειά έγινε αν και στην αρχή μέχρι να σταθεροποιηθούν οι βίδες το πέρα δώθε ήταν αρκετό. Ναι οκ δε φταίει πάντα το δράπανο εκεί...

Περιμένω να παραλάβει το κατάστημα το πρώτο να μου πουν τη γνώμη τους για την κατάσταση του που είναι παρόμοια με του δεύτερου που έχω. Ήταν σφραγισμένα δεν μπορούσαν να γνωρίζουν πόσο έντονο είναι το φαινόμενο.

Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν είναι μόνο θέμα τσοκ που διορθώνεται σχετικά εύκολα και οικονομικά και όχι κιβωτίου. Το μέγεθος του είναι ιδανικό και η δύναμη αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή απογοητεύτηκα πολύ από το τσοκ του GSB (αν και δυο τρεις δουλειές που χρειάστηκα αυτές τις μέρες τις έκανε σωστά) πήρα ΚΑΙ το GDR...

Έτσι για να κάνουν παρέα !

4 διαφορετικά GSB είδα. Όλα ίδια συμπεριφορά στο τσοκ είχαν.

Παλιότερο 10.8 V δεν είδα. Δεν ξέρω. Μπορεί ως 10.8 V να είχαν καλύτερο ποιοτικό έλεγχο.

Ζήτω η Malaysia ! [emoji43]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεπτόμενος πως δεν έχω κάτι να χάσω και μιας και δεν χρειαζόμουν το GSB το επόμενο διάστημα, το έστειλα στο επίσημο service της Bosch.

Έχουν παραγγείλει ήδη κιβώτιο και τσοκ μου είπαν αφού τους τηλεφώνησα εγώ για να μάθω αν το παρέλαβαν. Ναι αυτοί που την πρώτη μέρα τηλεφωνικώς μου είπαν ότι όλα τα κρουστικά χάνουν. Και ναι είναι το ίδιο GSB που ο πωλητής λέει πως χάνει στον αέρα αλλά όχι στη χρήση...

Για το πόσο θα διαρκέσει η επισκευή και πότε θα παραλάβω η απάντηση ήταν : “Δεν ξέρω, θα δω” !

Πλάκα δεν έχει ;



  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DiS έγραψε:

Σκεπτόμενος πως δεν έχω κάτι να χάσω και μιας και δεν χρειαζόμουν το GSB το επόμενο διάστημα, το έστειλα στο επίσημο service της Bosch.

Έχουν παραγγείλει ήδη κιβώτιο και τσοκ μου είπαν αφού τους τηλεφώνησα εγώ για να μάθω αν το παρέλαβαν. Ναι αυτοί που την πρώτη μέρα τηλεφωνικώς μου είπαν ότι όλα τα κρουστικά χάνουν. Και ναι είναι το ίδιο GSB που ο πωλητής λέει πως χάνει στον αέρα αλλά όχι στη χρήση...

Για το πόσο θα διαρκέσει η επισκευή και πότε θα παραλάβω η απάντηση ήταν : “Δεν ξέρω, θα δω” !

Πλάκα δεν έχει ;


 

Φοβερή! :hehe: (Σε ποιο sevice; Αθήνα;)

Τι να πει κανείς για τις αντιπροσωπείες στη Ελλάδα.  Ελλάς το καφενείο σου.

Αξίζει πάντως να στείλεις email στην Bosch, Γερμανία, και να τους το πεις. 

Εκεί να δεις πλάκα.....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή! :hehe: (Σε ποιο sevice; Αθήνα;)
Τι να πει κανείς για τις αντιπροσωπείες στη Ελλάδα.  Ελλάς το καφενείο σου.
Αξίζει πάντως να στείλεις email στην Bosch, Γερμανία, και να τους το πεις. 
Εκεί να δεις πλάκα.....:hehe:

Αν υπάρχουν λέει τα ανταλλακτικά μπορεί να το φτιάξει και αύριο. Αν δεν υπάρχουν και πρέπει να έρθουν από τη Γερμανία δεν ξέρει. Θα δει !

Προς το παρόν δεν έχω παράπονο. Μια χαρά αντιμετώπιση και από κατάστημα και από επίσημο service ! Το δούλεμα θα αποδειχθεί στο τέλος αν επισκευαστεί ή όχι το εργαλείο !

Το θέμα τελικά είναι πως θα το παραλάβω ! Γιατί απ όσα ακούω μπορεί να το παραβώ ή όπως το έστειλα ή με εμφανείς φθορές από την επισκευή.

Πραγματικά όμως σκέφτομαι κάποιον επαγγελματία που έχει επιλέξει professional σειρά.

Θα περιμένω με ανυπομονησία έχοντας ήδη διαλέξει το επόμενο Milwaukee !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/12/2017 at 3:57 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

Ηρθε! 

IMG_20171212_154852.jpg

IMG_20171212_154808.jpg

 

 

Ένα αρνητικό που βρήκα στο συγκεκριμένο είναι δεν πάει προοδευτικά η ταχύτητα που περιστρέφεται ανάλογα με το πάτημα της σκανδάλης....είτε μισή πατήσεις την σκανδάλη είτε τέρμα...με φουλ στροφές θα γυρίσει....

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά Στελάρα ! ! ! :D

Καλοδούλευτα !

Από ότι φαίνεται δεν έχουν και ιδιαίτερες φθορές, ένα καθάρισμα και περιποίηση της χειρολαβής του παλμικού και είσαι ΟΚ! :T:

 

πριν 1 ώρα, το μέλος f117 έγραψε:

Καλή αγορά!! 

 "Τζάμπα" εννοείς ! ! !

:D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.