Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

Βλακείες, μπορείς να βάλεις ένα βίντεο να το δούμε;

Θα προσπαθήσω. Δυστυχώς είναι δύσκολο λόγω χρόνου.

 

Καλά ναι, εννοείται πως δεν μπορώ να το κρατήσω με τέτοιο θέμα ακόμα κι αν το κάνει και το καινούριο, δηλαδή όλα. Δε δικαιολογείται σε τέτοιες τιμές τέτοια ανοχή.

 

Το θέαμα και μόνο προσαρμόζοντας προέκταση για καρυδάκι ήταν απλώς αστείο...

 

Με τρυπάνι σε μεγάλη ταχύτητα οκ, δεν το καταλαβαίνεις. Αλλά προφανώς και δεν αρκεί αυτό ώστε να είναι σωστό το τσοκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DiS έγραψε:

Το Bosch πήρα τελικά.

 

Το παρέλαβα στην επαρχία.

 

Ένας τεχνικός που τελικά απάντησε από το service μου ανέφερε πως λόγω κρούσης δεν είναι κανένα από αυτά 100% ίσιο...

 

...

 

Σε επόμενη επικοινωνία με το κατάστημα, πρότειναν να το αντικαταστήσουν με άλλο.

 

Το θέμα όμως παραμένει και είναι κατά πόσο σε τέτοιας τιμής εργαλεία η κρούση δικαιολογεί οποιαδήποτε αστοχία στο τσοκ.

 

 

Ποιο μοντέλο πήρες και έχει έκκεντρο τσοκ ?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια πρόχειρη ομολογουμένως προσπάθεια να το καταγράψω. Δεν ξέρω τι φαίνεται τελικά σε κάποιον που δεν το έχει δει από κοντά και πόσο αξιόπιστο είναι.

 

https://streamable.com/s/dyy9o/hzuh

 

https://streamable.com/7s198

 

Το τρυπάνι προφανώς σφραγισμένο και όχι το μοναδικό που δοκιμάστηκε.

 

Το βέβαιο είναι πως υπάρχει απόκλιση. Πόση και αν δικαιολογείται, δε γνωρίζω. Έτυχε το απόγευμα να δοκιμάσω ένα DeWalt ενός επαγγελματία που συνάντησα. Ασφαλώς διπλάσιας περίπου τιμής, αλλά καμία σχέση. Απόκλιση μηδέν. Αυτό για τα περί κρούσης που αναφέρουν από το service. Την ίδια δικαιολογία άκουσα, αλλά εκεί τη δέχτηκα, σε ένα Parkside του 50ρικού. Σε ένα "professional" εργαλείο δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει δεκτή.

 

Το δραπανοκατσάβιδο είναι αυτό https://www.bosch-professional.com/gr/el/products/gsb-12v-15-06019B6901

 

Επίσης να αναφέρω πως το νιώθεις κατά το σφίξιμο - ξεσφίξιμο του τσοκ και πως κουνώντας το υπάρχει ένας μικρός τζόγος.

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Βλακείες, μπορείς να βάλεις ένα βίντεο να το δούμε;

Συμφωνώ και επαυξάνω  ! ! !

Ώρες είναι -κάνουμε τώρα πως δεν το έχει κάνει από καιρό- μια εταιρία με το όνομα της Bosch, να κρύβεται για την κακή ποιότητα των υλικών της πίσω από μια δήθεν αναπόφευκτη κατάσταση / συμβιβασμό!

Γιατί αυτή η δικαιολογία είναι για κλωτσιές!

Αυτό συμβαίνει όταν από επιλογή χρησιμοποιείς κακής ποιότητας υλικά και σχεδιαστικές λύσεις οικονομικές πλην ελαττωμένης ακρίβειας!

Είναι η επιλογή σου που κάνει το τσόκ να στραβογυρίζει και είναι η εσκεμμένα "χαλαρή" διαδικασία ελέγχου που αφήνει ένα έκκεντρο τσόκ να φτάσει στο καταναλωτή!

Θέλουν κράξιμο και μάλιστα χοντρό! ! !

Όχι για τίποτε άλλο , αλλά τουλάχιστον για να φανεί ποιός είναι ποιοτικός και συνεπής και σέβεται τα χρήματα που του δίνεις και ποιος αρκείται στο να παίζει με τις λέξεις!

Και -γιατί όχι- για να γίνει και μια διάκριση ανάμεσα στην ήρα και το στάρι !

Προσωπικά ένα πράσινο Bosch έχω καμιά 30ρια χρόνια και μόλις μπόρεσα του άλλαξα το μηχανικό (με κλειδί) τσόκ πού είχε με ένα Rhom

 

4146NmtJYRL.jpg

 

αυτόματο με κλείδωμα για κρούση και έκτοτε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα!

Βέβαια καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να βάλεις ένα τσόκ που είναι ακριβότερο από το ίδιο το εργαλείο, αλλά το παραθέτω ακριβώς για την γελοιότητα του ισχυρισμού του τεχνικού !

Παρεμπιπτόντως έχουν και εναλλακτικά τσοκ για τα bosch:

https://us.roehm.biz/en/applications/drilling/?action=showapps&grpid=8717&level=4&app=drilling

Που δεν στραβογυρίζουν και δεν λύνουν όταν κάνεις κρούση! :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DiS

Απο το βιντεο φaiνεται να χανει πολυ,περα απο το οριο του ανεχτου.

Αλλα και το τρυπανι που εχεις βαλει επανω ειναι sds,αν διακρινω καλα απο το βιντεο και μπορει να μην το πιανει καλα το τσοκ και κανει το προβλημα ακομα μεγαλυτερο.

Δοκιμασε με μια απλη βεργα αν εχεις,πανω απο ενα μετρο για δεις ποσο περιπου χανει.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

βλέπετε εσείς το τρυπάνι να πηγαίνει πέρα δώθε???? βάλτε μια γωνιά ή ενα βιβλίο κάθετα στο πλαίσιο της οθόνης σας και παράλληλα κολλητά με το τρυπάνι....

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Το τρυπάνι είναι cyl-5. Όλα τα υπόλοιπα που δοκίμασα ήταν cyl-9. Απλώς επειδή ήταν χρησιμοποιημένα για μεγαλύτερη «αξιοπιστία» στο βίντεο χρησιμοποίησα το μόνο σφραγισμένο που είχα. Sds δε δοκίμασα.

 

Ότι χάνει, χάνει. Σίγουρα. Φαίνεται και με σκέτο τσοκ και με κατσαβιδόλαμα περισσότερο, ακόμα και με μολύβι που δοκίμασα.

 

Όπως έγραψα πριν το νιώθεις και στο σφίξιμο και υπάρχει και ο «τζόγος» στον κάθετο άξονα.

 

Μπορεί τελικά απλώς να μην είναι καλά σφιγμένο. Δε δοκίμασα να σφίξω την torx βίδα στο εσωτερικό. Δεν ήθελα να είχα οποιοδήποτε θέμα με εγγύηση αν φαινόταν η βίδα «χρησιμοποιημένη».

 

Το θέμα είναι αν για την Bosch αυτό είναι στα όρια του ανεκτού. Η φράση του τεχνικού από το service δεν μου άρεσε καθόλου. Η συμπεριφορά του καταστήματος μέχρι στιγμής είναι επαγγελματική και αν το δράπανο αντικατάστασης που θα παραλάβω αύριο έχει παρόμοια συμπεριφορά θα μας λύσει την απορία. Ελπίζω πραγματικά να είναι ελαττωματικό το συγκεκριμένο γιατί αλλιώς μάλλον δε θα έπρεπε να το έχει η Bosch στην professional σειρά της και να το πουλάει τόσο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 4 ώρες, το μέλος DiS έγραψε:

Έκανα μια πρόχειρη ομολογουμένως προσπάθεια να το καταγράψω. Δεν ξέρω τι φαίνεται τελικά σε κάποιον που δεν το έχει δει από κοντά και πόσο αξιόπιστο είναι.

 

https://streamable.com/s/dyy9o/hzuh

 

https://streamable.com/7s198

 

Το τρυπάνι προφανώς σφραγισμένο και όχι το μοναδικό που δοκιμάστηκε.

 

Το βέβαιο είναι πως υπάρχει απόκλιση. Πόση και αν δικαιολογείται, δε γνωρίζω. Έτυχε το απόγευμα να δοκιμάσω ένα DeWalt ενός επαγγελματία που συνάντησα. Ασφαλώς διπλάσιας περίπου τιμής, αλλά καμία σχέση. Απόκλιση μηδέν. Αυτό για τα περί κρούσης που αναφέρουν από το service. Την ίδια δικαιολογία άκουσα, αλλά εκεί τη δέχτηκα, σε ένα Parkside του 50ρικού. Σε ένα "professional" εργαλείο δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει δεκτή.

 

Το δραπανοκατσάβιδο είναι αυτό https://www.bosch-professional.com/gr/el/products/gsb-12v-15-06019B6901

 

Επίσης να αναφέρω πως το νιώθεις κατά το σφίξιμο - ξεσφίξιμο του τσοκ και πως κουνώντας το υπάρχει ένας μικρός τζόγος.

 

Στο πρώτο Video το τρυπάνι γυρνάει έκκεντρα ποιο πολύ από το τσοκ …

Σφίξε χωρίς τρυπάνι και δες εάν γυρνάει το τσοκ έκκεντρα.

Τα Cyl-5 θέλουν προσοχή στο σφίξιμο λόγο των «αυτιών» που έχουν.

Έχω ένα ίδιο με την παλιά ονομασία (=>10,8) αλλά δεν έχει τέτοιο θέμα όπως και όλα τα άλλα Bosch που έχω.

Έγινε επεξεργασία από IOANNISTSA
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

 

 

Στο πρώτο Video το τρυπάνι γυρνάει έκκεντρα ποιο πολύ από το τσοκ …

Σφίξε χωρίς τρυπάνι και δες εάν γυρνάει το τσοκ έκκεντρα.

Τα Cyl-5 θέλουν προσοχή στο σφίξιμο λόγο των «αυτιών» που έχουν.

Έχω ένα ίδιο με την παλιά ονομασία (=>10,8) αλλά δεν έχει τέτοιο θέμα όπως και όλα τα άλλα Bosch που έχω.

 

Μιας και το εχεις δουλεψει το 12αρι κρουστικο , μεχρι τι εχεις καταφερει να τρυπησεις ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DiS έγραψε:

Bosch professional my ass...

Παρέλαβα το καινούριο.

Αναδευτήρας.

 

Δυστυχώς η ποιότητα των εργαλείων ακολουθεί την εποχή μας !

Έχω μια υποψία ότι οι πολίτικοι ασχολούνται πλέων και με την κατασκευή εργαλείων :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος DiS έγραψε:

Bosch professional my ass...

Παρέλαβα το καινούριο.

Αναδευτήρας.

Αν γινεται δωστο πισω κ παρε το αντιστοιχο ΜΑΚΙΤΑ...Ακομα κ τα απλα δραπανοκατσαβιδα της συγκεκριμενης μαρκας ειναι εκεντρα.:(

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα πάλι το κατάστημα.

 

Ο εξυπηρετικότατος κύριος στο τηλέφωνο μου ανέφερε πως η πλειοψηφία από τα πολλά συγκεκριμένα εργαλεία που έχουν δώσει είναι ακριβώς έτσι.

 

Με απόλυτη βεβαιότητα μου ανέφερε ότι είναι έκκεντρο στο μάτι (στον αέρα) και όχι στη χρήση. Ότι δηλαδή με φορτίο - κόντρα σε βίδωμα ή τρύπημα θα είναι απολύτως σωστό χωρίς ας πούμε να κλωτσάει ή να ανοίγει μεγαλύτερη τρύπα.

 

Πολύ θα θελα να τον πιστέψω και να έχει δίκιο μιας και από μέγεθος το εργαλείο είναι ιδανικό και δε θέλω να το αλλάξω. Βέβαια το σημερινό το κοιτάζεις με το τρυπάνι πάνω και ζαλίζεσαι.

 

Δίνοντάς μου τη διαβεβαίωση ότι αν δεν με ικανοποιήσει η χρήση του θα μου επιστραφεί το πόσο αγοράς (πράγμα που απέκλεισε), δεν μένει παρά να το δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο και λογικά ταυτόχρονα να ψάχνω κάποιο Makita βάζοντας πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη...

 

Λοιπόν, ακούω...στοιχήματα !

Link to comment
Share on other sites

Το εργαλείο σίγουρα θα ανοίγει σωστή τρύπα,αλλά το χέρι σου θα ταλαντεύετε άσχημα.

Έπρεπε να ζητήσεις την επιστροφή των χρημάτων και ή να παρεις κάποιο άλλο γιατί και το επόμενο έτσι θα είναι.

Είχα πάρει και εγώ ενα,λίγο μεγαλύτερο(νομίζω και από το ίδιο κατάστημα)πριν 4-5 χρόνια και είχα το ίδιο πρόβλημα και μου επέστρεψαν τα χρήματα άμεσα.

Μετά πήγα σε άλλο μοντέλο,μεγαλύτερο ακόμα και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Link to comment
Share on other sites

Το εργαλείο σίγουρα θα ανοίγει σωστή τρύπα,αλλά το χέρι σου θα ταλαντεύετε άσχημα.
Έπρεπε να ζητήσεις την επιστροφή των χρημάτων και ή να παρεις κάποιο άλλο γιατί και το επόμενο έτσι θα είναι.
Είχα πάρει και εγώ ενα,λίγο μεγαλύτερο(νομίζω και από το ίδιο κατάστημα)πριν 4-5 χρόνια και είχα το ίδιο πρόβλημα και μου επέστρεψαν τα χρήματα άμεσα.
Μετά πήγα σε άλλο μοντέλο,μεγαλύτερο ακόμα και το πρόβλημα λύθηκε.
 

Το κράτησα μόνο και μόνο επειδή δόθηκε η δυνατότητα δοκιμής και επιστροφής του μετά, αν εξακολουθούσε να μη με ικανοποιεί. Αν μου ανέφεραν οτιδήποτε άλλο ασφαλώς θα το είχα επιστρέψει άμεσα.

Τι ακριβώς έχεις αγοράσει ; Bosch μπλε κρουστικά ;
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι εντάξει.0.5 και 1mm να χάνει οκ.Σε μπετό,τούβλα κτλ δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Τρύπες ακριβείας δεν ανοίγει πάντως κανένα τέτοιο εργαλείο και δεν είναι για τέτοια χρήση γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος πάντως, τη «θεωρία» έκκεντρο στον αέρα, σωστό στην πράξη δεν την έχει ακούσει - συναντήσει κάνεις ;

Εγώ πάντως ποτέ, αλλά κάτι θέλει να με κάνει να την πιστέψω. Μάλλον το ότι ταιριάζει απολύτως στο χέρι και είναι τόσο ελαφρύ και καλοζυγισμένο. Δεν έχω καμία διάθεση να αγοράσω 18βολτο...

Η αλήθεια είναι πως πιέζοντας με το χέρι το τσοκ προς το σώμα, όπως συμβαίνει δηλαδή κατά τη χρήση, έχει μια μετατόπιση χιλιοστών προς το σώμα λες και κουμπώνει σε σωστή θέση. Στην κρούση η μετατόπιση αυτή είναι αρκετά μεγαλύτερη. Δε θυμάμαι κάτι παρόμοιο σε άλλο κρουστικό.

Το μόνο που πρόλαβα να δοκιμάσω ήταν κάμποσα βιδώματα σε ξύλο με κατσαβιδόλαμα 5cm.

Δεν ξέρω....

Πάω αύριο να μαζέψω ρετάλια. Θα πάρουν φωτιά τα τρυπάνια το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.