Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

Μεταξύ Delwatt και milwaukee πιο ειναι το πιο καλο και το 2ο εχει εδω αντιπροσοπεια?

 

Εγω ψαχνω απο τον αλλο μηνα ενα με Bruslees 18v με 4h μπαταρια με 3 ταχύτητες με κρούση με μια  μπαταρια εως 150 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

Καλη ερωτηση και περιμενω και εγω με αγωνια την απαντηση των πιο ειδικων (αν και ξερω μερικοι μερικοι τι θα πειτε).

Εγω κιτρινακιας ημουν παντα, για πολλους και διαφορους λογους και οχι μονο επειδη εχω ατομο στην αντιπροσωπια. Εγω εχω βαλει στο ματι αυτο το σετ για γενικο εργαλειο στο σπιτι και για ξυλοκατασκευες, με τη λογικη να χτιζω σιγα σιγα ο,τι χρειαζομαι και οποτε χρειαζομαι σε 18V και 54V της DeWalt χωρις να μπλεκω πολλες διαφορετικες μαρκες και χωρητικοτητες σε μπαταριες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα χωρις να ξερω και πολα η milwaukee δεν ειναι και καμια τρελη μαρκα τουλαχιστον εδω στην ελλαδα............κάποτε εγω ειχα για καλύτερά τα bosch μεχρι τελικα να καταλαβω οτι ειναι τελιως ερασιτεχνικά με τιμες επαγγελματικών εργαλείων.

 

Για δειτε αυτο το βιντεο με συγκριτικα απο πολα εργαλεια το delwatt βγενει πρωτο σε αποδοση. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος dukepapas έγραψε:

Μεταξύ Delwatt και milwaukee πιο ειναι το πιο καλο και το 2ο εχει εδω αντιπροσοπεια?

 

Εγω ψαχνω απο τον αλλο μηνα ενα με Bruslees 18v με 4h μπαταρια με 3 ταχύτητες με κρούση με μια  μπαταρια εως 150 ευρω.

K  γω ψαχνω ferrari [bruslees 18 ,4h, 3 ταχυτητες κ κρουση] με 10.000...:)

για αυτο που ψαχνεις,σχετικα αξιοπρεπες , υπολογιζε τα 2πλα τουλαχιστον...για 3 ταχυτητες σχεδον 4πλασια τιμη.

Κοιτα DE WALT , MAKITA...Τα milwaukee εχουν πανακριβες μπαταριες ,κ αν δεν εχεις ακρες να τις παρεις φτηνα δεν αξιζει να τις πληρωσεις.

Ειναι τα καλυτερα απ ολα ομως!!!!!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα αγοράσει πριν 7 χρόνια περίπου αυτό https://www.screwfix.eu/hitachi-dv18dcl2-18v-1-5ah-li-ion-cordless-combi-drill.html

Απίστευτο σκυλί. Έχει κάνει ανακαίνιση σε 8 ενοικιαζόμενα, άπειρες τρύπες σε πέτρα και τοίχο, και απλά δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Έχει μαζί δυο μπαταρίες (λιθίου εννοείται), οπότε δεν ξεμένεις ποτέ.

Έχει κρουστικό με αρκετή δύναμη, σοφά τρυπάει για πλάκα, μάρμαρο τρυπάει άνετα.

Έχει ρυθμιστή δύναμης με 22 σκάλες.

Έχει και αργό-γρήγορο.

 

Πριν λίγο καιρό παρήγγειλα δεύτερο μεταχειρισμένο σώμα με 37 ευρώ με μεταφορικά απο εδώ https://m.ebay.co.uk/itm/hitachi-hammer-drill-dv18dcl-2-cordless-18-volt-just-drill-body-goodworking/232565637448?hash=item3625fe0148:m:mbPEqV15hfOFFBV0K6eSXJg οπότε έχω δυο εργαλεία για ταυτόχρονες δουλειές.

Το είχα αγοράσει περίπου 140 ευρω αν δεν απατώμαι, απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει...

Εδω φώτος απο όταν ήταν καινούριο:

 

413029FD-9C8D-43A2-A46D-8EEA8BAD9D2D.jpeg

3B4E35D3-AEBC-4716-A033-72B24CC072FB.jpeg

090E366B-A31E-411D-BC11-5A2CA23953C2.jpeg

DF5B3289-8F5D-421C-AFCB-2FF56DADA16D.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dukepapas said:

Το θεμα ειναι οι μπαταριες......... στο δικο σου ποσο στοιχιζουν ?

 

Αν ρωτάς εμένα, δέν ξέρω πόσο κοστίζουν. Πάντως έχουν την ίδια σχεδόν απόδοση όπως στην αρχή, μετά απο 7 χρόνια καθημερινής δουλειάς.

Επίσης επειδή έχει δυο μπαταρίες, όταν τελειώνει η μία, τη βάζεις για φόρτιση (περίπου 30 λεπτά) και χρησιμοποιείς την άλλη. Οπότε δεν ξεμένεις ποτέ απο μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

Όντως μου έχει κάνει εντύπωση κι εμένα...Ελάχιστη διαφορά στο χρόνο που κρατάει η μπαταρία, σε σχέση με την αρχή...

Βέβαια μην ξεχνάμε οτι είναι λιθίου και όχι νικελίου/καδμίου, οπότε δικαιολογείται η μεγάλη αντοχή σρο χρόνο..

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

 

Αν ρωτάς εμένα, δέν ξέρω πόσο κοστίζουν. Πάντως έχουν την ίδια σχεδόν απόδοση όπως στην αρχή, μετά απο 7 χρόνια καθημερινής δουλειάς.

Επίσης επειδή έχει δυο μπαταρίες, όταν τελειώνει η μία, τη βάζεις για φόρτιση (περίπου 30 λεπτά) και χρησιμοποιείς την άλλη. Οπότε δεν ξεμένεις ποτέ απο μπαταρία..

 

 

7 χρόνια καθημερινής δουλειάς και με τις ίδιες μπαταρίες?? Εύγε!!

 

Εγώ τα θεωρώ αναλώσιμα εργαλεία θα πέσουν θα σπάσουν οι μπαταρίες πάνω από 2 χρονια το ΠΟΛΥ δεν κρατάνε με σχεδόν καθημερινή χρήση συνήθως από μπαταρίες μένω.!


Αγοράζω μόνο bosch γιατί βρίσκω στο web πολύ εύκολα μπαταριες να αγοράσω και original και ιμιτασιόν

 

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε ενδιαφέρον να μετρήσω τις μπαταρίες για να δω τι απόδοση έχουν. Τί  θα πρέπει να μετρήσω; Την τάση που δίνουν μετά απο πλήρη φόρτιση; Και όσο πιο κοντά στα 18 volt, τόσο καλύτερη η απόδοση; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κοιτάζω εδώ και καιρό για κρουστικό δραπανοκατσαβιδο μπαταρίας για ερασιτεχνική χρήση που να είναι και σχετικά ποιοτικό με τιμή γύρω στα 100e

είχα ένα χίλτι 22v αλλα χαιρέτισε πέρυσι το καλοκαίρι έκανε βουτιά από την ταράτσα τον δεύτερο στην αυλή...

 

τα STANLEY αξίζουν? δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται

είδα στο eshop crazy sundays το STANLEY FATMAX 18V LI-ION 2X 1.3AH FMC626C2S στα 109e και το παρήγγειλα  η τιμή στο skroutz ξεκινάει από 141e

έχει 2 μπαταρίες,  το μονο που δεν μου αρέσει είναι ότι αντί για πλαστική βαλίτζα έρχεται με υφασμάτινη τσάντα

 

https://www.e-shop.gr/kroystiko-drapanokatsabido-stanley-fatmax-18v-li-ion-2x-13ah-tsanta-fmc626c2s-p-TLS.060839

http://www.stanleyworks.gr/products/detail/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ+ΕΡΓΑΛΕΙΑ/Τρυπάνια/18V+1%2E3Ah+Li-Ion+ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ+ΜΕ+ΜΑΛΑΚΗ+ΤΣΑΝΤΑ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις!! Μην την υποτιμάς την υφασμάτινη τσάντα, είναι πιο ελαφριά και εύκολη στην μεταφορά, το μόνο μείον είναι η προστασία από γερά χτυπήματα στο εργαλείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Deus έγραψε:

κοιτάζω εδώ και καιρό για κρουστικό δραπανοκατσαβιδο μπαταρίας για ερασιτεχνική χρήση που να είναι και σχετικά ποιοτικό με τιμή γύρω στα 100e

είχα ένα χίλτι 22v αλλα χαιρέτισε πέρυσι το καλοκαίρι έκανε βουτιά από την ταράτσα τον δεύτερο στην αυλή...

 

τα STANLEY αξίζουν? δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται

είδα στο eshop crazy sundays το STANLEY FATMAX 18V LI-ION 2X 1.3AH FMC626C2S στα 109e και το παρήγγειλα  η τιμή στο skroutz ξεκινάει από 141e

έχει 2 μπαταρίες,  το μονο που δεν μου αρέσει είναι ότι αντί για πλαστική βαλίτζα έρχεται με υφασμάτινη τσάντα

 

https://www.e-shop.gr/kroystiko-drapanokatsabido-stanley-fatmax-18v-li-ion-2x-13ah-tsanta-fmc626c2s-p-TLS.060839

STANLEY | ΠΡΟΪΟΝΤΑ | ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ | Τρυπάνια | 18V 1.3Ah Li-Ion ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ ΜΕ ΜΑΛΑΚΗ ΤΣΑΝΤΑ

 

 

 

 

Αβλεπει το παίρνεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

@Deus

Ωραίο φαίνεται, αλλά πιο ωραία ήταν η παρουσίασή του !

Περιεκτική χωρίς να αφήσει κάτι ουσιώδες έξω ! :T: 

Ευχαριστούμε !   :)

Μεγειές και καλοδούλευτο ! ! ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα.......γιατι και την βαλιτσα που εχω εγω νομίζεις την χρησιμοποιώ?την εβαλα στο παταρι....αλλα για να ειναι αμεσα διαθέσιμο το εχω σε ενα σακουλακι διαφανές για γρήγορη χρηση και για να μην μπαίνει μεσα η υγρασία...... φοβερο εργαλείο στις προσφορές που το πειρα και εγω με δυο μπαταρίες ειναι ισάξιο και της dewalt και της milwaukee.....

 

Link to comment
Share on other sites

thanks

Δεν είχα δει ποτε από κοντά stanley πριν από αυτό είχα ένα HILTI τρομερό εργαλείο  τέλεια ζυγισμένο και σχεδιασμένο όπως και όλα τα ηλεκτρικά εργαλεία τους που κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει δανεικά...

Πιστεύω είναι μια  κατηγορια μονα τους πάνω από όλα αλλα για βαριά επαγγελματική χρήση ασταμάτητα όσο αντέχουν τα χερια η όσο υπάρχουν φορτισμένες μπαταρίες μονο έτσι φαίνεται η αξια τους και μπορεί κάποιος να καταλάβει γιατί είναι τόσο ακριβά

Υποστήριξη εφ' όρου ζωής με ανταλλακτικά και service υπάρχει ανταλλακτικό από την τελευταία ροδέλα μέχρι και το πιο απίθανο part

 

Tο stok είχε μια θέση που κλειδώνε και γινόταν ταχείας αλλαγής που έπαιρνε εργαλεία απευθείας κουμπωτά της HILTI επίσης τα τρυπάνια τις εταιρίας ήταν ξυράφια ξετρυπαγε το μπετό σαν ξύλο μαζί με σιδερα και πετρα

 

Tο είχα πάρει μεταχειρισμένο- ανακατασκευασμένο σε καλή κατάσταση σχεδόν σαν καινούριο μέσω συγγενή μόυ που είναι επαγγελματίας και είχε πάρε δώσε με τη HILTI παρόλα αυτά ήταν υπερβολή και πανάκριβο για ερασιτεχνική χρήση να κάθεται στην ντουλάπα και να δουλεύει μια φορα τον μηνα η ποιο σπανια

Δυστυχώς μου έπεσε από την ταράτσα το άφησα πάνω στο περβάζι τελείως στην άκρη και καταλάθος το έσπρωξα κάτω.....όταν έφτιαχνα τις υδρορροές πριν 1+ χρόνο και ακόμα το κλαίω... μου έμεινε μονο το SDS 230v της HILTI
από τότε την έβγαζα με δανεικά HILTI  makita και B&D

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.