Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

3 hours ago, karmen1983 said:

Στα χρήματα που ψάχνεις πάντως καλό είναι να σκεφτείς να πας σε κάποιο Parkside. 

Την Πέμπτη που έρχεται, βγαίνει το νέο φυλλάδιο και ίσως να έχει κάτι να δεις.

 

ναι το είδα το φυλλάδιο αλλά βάλανε δραπανοκατσάβιδο πολυεργαλείο με κεφαλές τις οποίες παίζει να μην τις χρησιμοποιήσω ποτέ και πάει στα 80€..

το παλμικό κατσαβίδι δεν έχει ταχύτητες και νομίζω παραείναι δυνατό για την δουλειά που το θέλω...

Έγινε επεξεργασία από john_shadow
Link to comment
Share on other sites

Εννοω νεο/καινουριο φυλλαδιο κ οχι αυτα που εχει τωρα που οντως δεν σου κανει το παλμικο σαν all around εργαλειο που θες.

Ειτε λοιπον θα πας σε καποιο ηλεκτρικο πχ, ειτε θα περιμενεις καποια προσφορα, ειτε θα περιμενεις το lidl. Δεν εχεις πολλες επιλογες σρο ευρος τιμης που ψαχνεις. Οτι κ να παρεις θα πρεπει να εχει κ κρουση για τρυπες σε τοιχους που χρειαζονται σε ενα σπιτι για παραδειγμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Καλώς σας βρήκα.

Θέλω και γω να αγοράσω ένα δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας. Το θέλω μόνο για να ανοίγω τρύπες σε κόντρα πλακέ θαλλάσης 6 χιλιοστών.

Ποιό είναι το πιο φθηνό που μπορώ να βρω γι'αυτή την δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 12:00 ΠΜ, το μέλος Dragan έγραψε:

Καλησπέρα!

Καλώς σας βρήκα.

Θέλω και γω να αγοράσω ένα δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας. Το θέλω μόνο για να ανοίγω τρύπες σε κόντρα πλακέ θαλλάσης 6 χιλιοστών.

Ποιό είναι το πιο φθηνό που μπορώ να βρω γι'αυτή την δουλειά?

Εχε υποψιν σου αυτο

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=33525

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Dragan  Το έχω αυτό που σου πρότεινε η @karmen1983  ( :T: και είναι πραγματικά πολύ μαϊτζέβελο.

Μικρό, χώνεται παντού, ελαφρύ και δεν κωλώνει !

Και επιπλέον το τσοκ βγαίνει και μπορείς να βάλεις κατσαβιδόλαμα, κατευθείαν πάνω στον άξονα που έχει υποδοχή !

Τότε το μήκος του είναι 15cm (+η λάμα φυσικά).

Η αναστροφή φοράς περιστροφής γίνεται με το γνωστό "περαστό κουμπάκι" πάνω από τη σκανδάλη, και έχει και δυο μηχανικές ταχύτητες που του δίνουν αρκετή ροπή!

Αυτό, σε συνεργασία με την καλή κλιμάκωση της σκανδάλης και τις 19 μηχανικές ρυθμίσεις ροπής, δίνουν πολύ καλό έλεγχο στο βίδωμα!

Και "κερασάκι" , έχει και φωτάκι (λίγο εκτός στόχου ) για να φωτίζει το πεδίο δράσης. :) 

Στα "μείον", (εγώ έχω το PBSA 12 B1) δεν έχει ενδεικτικά της στάθμης φόρτισης της μπαταρίας και δεν έχει και μαγνητική συγκράτηση για έξτρα κατσαβοδόλαμα στο σώμα του εργαλείου. Τώρα αυτό που δείχνει στο link είναι το PBSA 12 C2 το οποίο λέει -αν και δεν το βλέπω στις φωτογραφιες !- και τριβάθμια ένδειξη φόρτισης και μαγνητική συγκράτηση, οπότε όλα καλά !  :) 

Επί της ουσίας, έχει εξαιρετική επίδοση στο VFM και θα κάνεις τη δουλειά σου.

Και με την ευκαιρία, καλώς μας βρήκες! :) 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, john_shadow said:

Κάνει για άνοιγμα τρυπών σε τοίχο(τούβλο) και ξύλα;

 

Αν το θες κυρίως για βίδωμα και τρύπημα σε ξύλο, θα είναι εντάξει. Για καμιά περιστασιακή τρύπα σε τοίχο, μάλλον θα τα καταφέρει, αλλά για συχνά τρυπήματα σε τοίχο θα πρότεινα 20V κρουστικό (ή και πολύ φτηνότερο πρίζας, αν η ασύρματη χρήση δεν είναι αναγκαία). Το 12V πλεονεκτεί σε φορητότητα επειδή είναι ελαφρύ και εύχρηστο, δεν είναι όμως κατάλληλο για όλες τις δουλειές.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος john_shadow έγραψε:

Κάνει για άνοιγμα τρυπών σε τοίχο(τούβλο) και ξύλα;

Δεν είναι κρουστικό, αλλά με το κατάλληλο τρυπάνι, μπορεί να τρυπήσει μέχρι και μαλακό μπετό!

https://www.bosch-professional.com/gr/el/τρυπάνια-hex-9-multi-construction-2593258-ocs-ac/

Τώρα για τα ξύλα, ναι μπορεί.

Έχε βέβαια πάντα κατά νου τις επιτρεπτές διαστάσεις γιατί το κύρια ατού του είναι ότι είναι μικρό,  βολικό, και για όλες τις δουλειές, αλλά μη ξεχνάμε το πρώτο του χαρακτηριστικό ! :) 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello Ερχομαι απο εδω. Η χρηση ειναι απλη εως παναπλη απλο βιδωμα ξεβιδωμα cases και ξεσκαλωματα φαγωμενων βιδων. Τιποτα παραπανω αντι να χω το μανουαλ κατατσαβιδι να χω αυτο για λιγη δυναμη ακομα και να παιρνει ανετα και το κιτ στο διπλανο θεμα. σαν μπατζετ δεν ξερω κανα 50αρι ταβανι; Δεν ξερω πως παει η τιμη σε αυτα για πειτε ιδεες

δε θα σκασουμε αν παει 60 αν αξιζει ο κοπος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειπες οτι δεν εχεις κοντα σου lidl μιας κ εγω αρχικα οπως κ ο Νικος αυτο πρότεινα, δες τα total. Δεν τα εχω δουλεψει, δε τα εχω δει καν απο κοντα αλλα απο οσα διαβαζω κ απο γνωστο που πήρε 1 μπαταριας κ μερικα χειρος σαν δευτερα ακουσα καλα λογια για τα λεφτα τους.

 

https://www.skroutz.gr/s/12420238/Total-TDLI228120.html

 

Υπαρχει αλλο ενα 12v total σε αυφο το ευρος τιμης απλα ειναι υπο καταργηση το μοντελο κ γι αυτο επελεξα αυτο.

Οπως κ να εχει στα λαπτοπ καλο ειναι να συνεχίσεις με εργαλεια χειρος. Οπως κ στο εσωτερικο των pc cases :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πουλακια, και ναι βεβαια χερακι πρωτα παντου αλλα να που συμβαινουν και στραβες και χρειαζεται κι αυτο (γιατι καποιοι ουγκανοι δεν ξερουν να σταματανε αμα το κατσαβιδι δεν πιανει ?) και πρεπει να βγαλεις το φιδι απο την τρυπα παω γι αγορες να αρχισουν οι δοκιμες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα
Είμαι ανάμεσα σε δύο κρουστικά δραπανοκατσαβιδα και θέλω να μου πείτε ποιο είναι καλύτερο σαν χαρακτηριστικά αντιπροσωπεία εγγύηση. Η χρήση ερασιτεχνική.
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/drapana/drapanokatsavido-kroustiko-mpatarias-silverline-diy-18v-62320594/ στα 50
https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/ilektrika-ergaleia/drapana/kroustiko-drapanokatsavido-krausmann-7250-13mm-18v?source=referrals&view=grid στα 48

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nikgoul έγραψε:

Καλησπερα
Είμαι ανάμεσα σε δύο κρουστικά δραπανοκατσαβιδα και θέλω να μου πείτε ποιο είναι καλύτερο σαν χαρακτηριστικά αντιπροσωπεία εγγύηση. Η χρήση ερασιτεχνική.
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/drapana/drapanokatsavido-kroustiko-mpatarias-silverline-diy-18v-62320594/ στα 50
https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/ilektrika-ergaleia/drapana/kroustiko-drapanokatsavido-krausmann-7250-13mm-18v?source=referrals&view=grid στα 48

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάνε υπομονή μέχρι την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου και μπορει να σταθείς τυχερός για κάτι καλύτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή μέχρι την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου και μπορει να σταθείς τυχερός για κάτι καλύτερο

Δύσκολα μέχρι τότε. Χρειάζεται πιο νωρις

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμεπιρία ούτε από το ένα ούτε από το άλλο και δεν ξέρω κ πόσοι μπορεί να έχουν.

Και τα δύο είναι λίγο μάρκα... Αλλά από τα δύο μάλλον στο silverline θα πήγαινα λόγω Leroy και εγγύησης για κανένα άλλο λόγο

 

Για τι δουλειές το χρειάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμεπιρία ούτε από το ένα ούτε από το άλλο και δεν ξέρω κ πόσοι μπορεί να έχουν. Και τα δύο είναι λίγο μάρκα... Αλλά από τα δύο μάλλον στο silverline θα πήγαινα λόγω Leroy και εγγύησης για κανένα άλλο λόγο

 

Για τι δουλειές το χρειάζεσαι?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Για βιδωμα κάδρων,ραφιών φτιαξιμο ντουλαπιών από ΙΚΕΑ....

Ένας γνωστος μου είπε για το krausmann μιας και ο εισαγωγεας/αντιπροπσωπος ειναι στο Μενιδι

 

https://www.papadeas-sa.gr/en/

Ένα άλλος από leroy γιατί το αλλάζουν εύκολα στην εγγύηση.

Εγώ βλέπω ότι το κραουσμαν έχει μεγαλύτερη μπαταρία και τσοκ συν κάτι τρυπάνια δωρο.

Αυτό που δε ξέρω επίσης είναι αν έχουν κασετίνα κάποιο από τα δυο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος nikgoul έγραψε:

Για βιδωμα κάφρων,ραφιών φτιαξιμο ντουλαπιών από ΙΚΕΑ....

Για τους κάφρους έχω άλλη λύση αν θες :p (Αστειεύομαι προφανώς :) )

 

Κοιτα αν μπορείς να περιμένεις μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη, περίμενε. Μπας και βγάλει το Lidl τίποτα. Εχει στο φυλλάδιο ένα πιστολέτο που ίσως είναι προάγγελος για νέα εργαλεία μπαταρίας στο νέο φυλλάδιο. Αν δεν μπορείς τότε όποιο σε φωτίσει ο Θεός :) 

 

Για τον αντιπρόσωπο και την εταιρία δεν είχα ιδέα. Για να το λέει ο γνωστός σου κάτι θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Για τους κάφρους έχω άλλη λύση αν θες [emoji14] (Αστειεύομαι προφανώς [emoji4] )
 
Κοιτα αν μπορείς να περιμένεις μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη, περίμενε. Μπας και βγάλει το Lidl τίποτα. Εχει στο φυλλάδιο ένα πιστολέτο που ίσως είναι προάγγελος για νέα εργαλεία μπαταρίας στο νέο φυλλάδιο. Αν δεν μπορείς τότε όποιο σε φωτίσει ο Θεός [emoji4] 
 
Για τον αντιπρόσωπο και την εταιρία δεν είχα ιδέα. Για να το λέει ο γνωστός σου κάτι θα ξέρει.
Χαχα το διορθωσα. Οκ θα δω αν μπορώ να περιμενω

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.