Jump to content



Αφαιρεση βιδας με χαλασμενο κεφαλι απο backcover laptop


Recommended Posts

Η γνωστη ιστορια μια κλασσικη βιδα σταυροβιδα οπου το κεφαλι της εχει γινει "κυκλος" πια καθαρος. Χωρις dremel η ηλεκτρικο κατσαβιδι.

Τι θα μπορουσε να γινει ωστε να βγει χωρις καταστροφη καπιακιου; Δοκιμασα κατσαβιδι + λαστιχο χωρις τυχη.

Για πειτε κανενα αλλο κολπο. Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες καθως δεν ειναι στα χερια μου αλλα πραγματικα ειναι οπως σας γραφω, δεν υπαρχει πια κεφαλι ουσιαστικα.

@Seafalco (Προφανως :))

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω και σορρυ, απλα μου τριβελιζει το μυαλο γι αυτο το εγραψα. Ειναι αυτη εδω πανω πανω. και "βυθισμενη ελαφρα"

Χμμ ουτε εγω το ηξερα πως το χρησιμοποιεις αραγε παω youtube

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα . . .
https://www.amazon.com/Werkzeug-Stripped-Extractor-All-Purpose-Extension/dp/B07VFM3Q5Y
 
Αν δεν δουλέψει κάτι τέτοιο, τότε θα χρειαστεί το dremel-οειδές!
Τα έχεις δει κάπου Ελλάδα αυτά να τα παραγγείλω?

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δραπανο δεν υπαρχει καν; Εστω δανεικο;

Τσου :( αλλα πες μου τη σκεψη σου ετσι για αλλη φορα η για να υπαρχει γι ακαποιον που θα ψαξει

πριν 10 λεπτά, το μέλος etien4 έγραψε:

Τα έχεις δει κάπου Ελλάδα αυτά να τα παραγγείλω?

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

https://www.skroutz.gr/s/15102653/Speed-Out-Σετ-Εξωλκέων-Χαλασμένων-Βιδών.html?cf=σπεεδοθτ&keyphrase=speedout

τωρα που μας το πε ο μαστορας το εψαξα και το βρηκα :D

Σκεψη.. θα κανει ομως εστω το μικροτερο του σετ για τοσο μικρη βιδα τοσο μικρο κεφαλακι;  (για 2,5 χ 5 την κοβω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Σκεψη.. θα κανει ομως εστω το μικροτερο του σετ για τοσο μικρη βιδα τοσο μικρο κεφαλακι;  (για 2,5 χ 5 την κοβω)

Γι αυτό έβαλα το σετ με τα δέκα νούμερα.

Επίσης, σε αυτά τα πράγματα, αποφέυγετε να παίρνετε πολύ φτηνά, γιατί εδώ ποντάρεις στην σωστή κατασκευή και στη σκληρότητα του υλικού και στο σωστό τρόχισμά του, έτσι ώστε να κάνουμε τη δουλειά μας !

Τώρα μπορεί και το φτηνό να κάνει τη δουλειά, αλλά προσωπικώς γενικώς ο γάιδαρος μου αρέσει δεμένος! :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό έβαλα το σετ με τα δέκα νούμερα.
Επίσης, σε αυτά τα πράγματα, αποφέυγετε να παίρνετε πολύ φτηνά, γιατί εδώ ποντάρεις στην σωστή κατασκευή και στη σκληρότητα του υλικού και στο σωστό τρόχισμά του, έτσι ώστε να κάνουμε τη δουλειά μας !
Τώρα μπορεί και το φτηνό να κάνει τη δουλειά, αλλά προσωπικώς γενικώς ο γάιδαρος μου αρέσει δεμένος! [emoji14]
Το ξέρω αυτό στο σκρουτζ.θελω σαν αυτό που ανέβασες με πολλά νουμερα

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρε απο ιρλανδια με δωρεαν μεταφορικα. Ελλαδα δε το εχω δει καπου

 

https://www.ebay.co.uk/itm/22X-Screw-Extractor-Easy-Out-Drill-Bits-Bolt-Extractor-Damaged-Screw-Remover-UK/323947367402?_trkparms=ispr%3D1&hash=item4b6cc48bea:g:SXQAAOSwA5RdpBEi

 

Χρειαζεται δραπανο εννοείται σε αυτα.

 

Θα επανέλθω γι αυτο που με ρώτησε ο @Seek & Find μολις βρεθω σε πισι

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Καλα γι αυτο δε θα με κραξει κανεις; τι σας εχω ωρεεεεεεεε :D

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Η γνωστη ιστορια μια κλασσικη βιδα σταυροβιδα οπου το κεφαλι της εχει γινει "κυκλος" πια καθαρος. Χωρις dremel η ηλεκτρικο κατσαβιδι.

Τι θα μπορουσε να γινει ωστε να βγει χωρις καταστροφη καπιακιου; Δοκιμασα κατσαβιδι + λαστιχο χωρις τυχη.

Για πειτε κανενα αλλο κολπο. Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες καθως δεν ειναι στα χερια μου αλλα πραγματικα ειναι οπως σας γραφω, δεν υπαρχει πια κεφαλι ουσιαστικα.

@Seafalco (Προφανως :))

Αφου εχουμε ''χωρις'' τα βασικα....

Ψιλο ισιο κατσαβιδι, λιιιγο χτυπημα ,εν ειδη ποντας, κ λυσιμο....[δεν φημιζονται κ για την απολυτη σκληροτητα μεταλλου τετοια βιδακια]\

Αλλοιως κολλημα με καλαι στον ''κυκλο '' ενω εχεις ενα φτηνο σταυροκατσαβιδακι μεσα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά όταν έχει στρογγυλέψει η εγκοπή της βίδας βοηθάει ένα καλό κατσαβίδι torx. Πρέπει να ταιριάζει στο βαθούλωμα που έχει δημιουργηθεί... χτυπάς με σφυράκι το κατσαβίδι να δημιουργήσει ακόμα καλύτερο πάτημα και στρίβεις πιέζοντας το κατσαβίδι επάνω στην βίδα να μην κλωτσήσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, karmen1983 said:

Παρε απο ιρλανδια με δωρεαν μεταφορικα. Ελλαδα δε το εχω δει καπου

Κάπου παρακάτω λέει αυτό, οπότε υποθέτω δεν θα το πάρει από Ιρλανδία. Εγώ από την άλλη θα το τσιμπήσω κι ας αργήσει, είχα το άλλο το speedout αλλά κάπου χάθηκε κι αυτό φαίνεται καλύτερο σαν σετ.
 

NOTE: WE Ship To Uk ,The Product Are Ship From Dublin warehouse, 

others Countries we'll ship from China! it always take 11-35days! plz understand. Thanks for your great cooperation !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή κάνει μόνο για την περίπτωση που το κεφάλι της βίδας προεξέχει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το κεφάλι είναι βυθισμένο μέσα στο πλαστικό.

 

Μιας και δεν παίζουν εργαλεία από ότι κατάλαβα, οπότε ούτε ο εξολκέας θα δουλεψει ακόμα και να τον είχες χωρίς δράπανο, θα δοκίμασα να έβαζα εποξική 5 λεπτών σε ένα κλειδί θα το κρατούσα επάνω μέχρι να κολλήσει. Με μία οδοντογλυφίδα θα πρόσθετα εποξική πέρα από το σημείο επαφής σε όσο γίνεται μεγαλύτερη επιφάνεια της βίδας (με προσοχή μην πιάσει η κόλλα τη βίδα στο πλαστικό). Και αφού κόλλαγε θα προσπαθούσα προσεκτικά να το γυρίσω.

 

Χτυπήματα σε Laptop δεν θα δοκίμαζα μιας και δεν εχουμε ακόμα καταλάβει σε ποιο σημειο ειναι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.