Jump to content



[ Κομπρεσέρ Αέρα ] απορίες, κατασκευές, ρετουσάρισμα κτλ.


Recommended Posts

  • 1 month later...

Την παρασκευή αγόρασα μια υδατοπαγίδα για ένα κομπρεσέρ που μου χάρησαν .Ο πωλητής μου λέει ότι δεν κάνει να μπει κατευθείαν πανω στο κομπρεσέρ , αλλά πρέπει πρώτα να του βάλω σωλήνα 2 μέτρα και μετά να βάλω την υδατοπαγίδα .Μετά την παγίδα ,θα συνεχίσει το λάσστιχο μέχρι το πιστόλι. Είναι έτσι ? Γιατί έχω δει πολλές φωτογραφίες που η υδατοπαγίδα είναι βιδωμένη πάνω στην έξοδο του κομπρεσέρ και μετά αρχίζει το λάστιχο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nikos έγραψε:

Την παρασκευή αγόρασα μια υδατοπαγίδα για ένα κομπρεσέρ που μου χάρησαν .Ο πωλητής μου λέει ότι δεν κάνει να μπει κατευθείαν πανω στο κομπρεσέρ , αλλά πρέπει πρώτα να του βάλω σωλήνα 2 μέτρα και μετά να βάλω την υδατοπαγίδα .Μετά την παγίδα ,θα συνεχίσει το λάσστιχο μέχρι το πιστόλι. Είναι έτσι ? Γιατί έχω δει πολλές φωτογραφίες που η υδατοπαγίδα είναι βιδωμένη πάνω στην έξοδο του κομπρεσέρ και μετά αρχίζει το λάστιχο. 

Κατ ευθειαν στην εξοδο μπαινει....απλα βαλε τεφλον ,[αν δεν εχεις υγρο τεφλον, βαλε το απλο] κ τσεκαρε το σφιξιμο για τυχον διαρροες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για οσους γνωριζουν....   εχουμε μια απορια περι αεροθαλαμων κομπρεσερ.  

 

ενας φιλος ξυλουργος εχεις ενα 300λτρ αεροσυμπιεστη, το οποιο ειναι κυριο μηχανημα.  και ειχαμε μια συζητηση που μας δημιουργησε μια απορια, την οποια την μεταφερω εδω.   

 

επειδη ξερουμε ολοι οτι οι αεροθαλαμοι δημιουργουν υγρασια, η οποια υγρασια σε καποιες εργασιες. ειναι πιθανον να δημιουργησει προβληματα (παρ' ολη την τακτικη συντηρηση...)  σκεφτομασταν αν προτεθει ενας επιπλεον αεροθαλαμος - σε συνεχεια-,    θα ειχε σαν αποτελεσμα,  αυτος ο 2ος αεροθαλαμος, να εχει καθαροτερο-ξηροτερο αερα απο υγρασια...??    

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

 αν προτεθει ενας επιπλεον αεροθαλαμος - σε συνεχεια-,    θα ειχε σαν αποτελεσμα,  αυτος ο 2ος αεροθαλαμος, να εχει καθαροτερο-ξηροτερο αερα απο υγρασια...??    

Όχι. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια υγρασία θα έχουν και οι δύο.

 

Αν έχεις απαιτητικές εργασίες και χρειάζεσαι αέρα χωρίς υγρασία υπάρχει ειδική συσκευή που μπαίνει μετά τον αεροθάλαμο και αφαιρεί όλη την υγρασία.

Λέγεται ξηραντής και το μέγεθός του πάει ανάλογα με τα λίτρα/ώρα που θες σε κατανάλωση.

 

Εμείς έχουμε στη δουλειά εδώ και 20 χρόνια περίπου και έχουμε ησυχάσει απο τις υγρασίες στο δίκτυο.

 

Αέρα να βγάζει συχνά ο φίλος σου απο τον πάτο του θαλάμου ώστε να φεύγουν τα νερά και να μη σαπίσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.