Jump to content



Recommended Posts

Ωραίο,
αν το είχα εγώ θα έβαζα ύφασμα, λάστιχο, τσοχάκια που βάζουν στις καρέκλες, pads σιλικόνης που μπαίνουν στις πόρτες κουζίνας

για να μην ακουμπάει απευθείας το tablet στο ξύλο.

Χαίρομαι που ήρθες στο στέκι μας και φτιάχνεις συνέχεια πραγματάκια.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

Ωραίο,
αν το είχα εγώ θα έβαζα ύφασμα, λάστιχο, τσοχάκια που βάζουν στις καρέκλες, pads σιλικόνης που μπαίνουν στις πόρτες κουζίνας

για να μην ακουμπάει απευθείας το tablet στο ξύλο.

Χαίρομαι που ήρθες στο στέκι μας και φτιάχνεις συνέχεια πραγματάκια.
 

Το σκεφτόμουν και εγώ αλλά όλη η πλάτη του ταμπλετ είναι σε θήκη....

Link to comment
Share on other sites

Απλό και πρακτικό Παναγιώτη!

Κρίμα για το κολονάτο αλλά καλύτερα που στο έβγαλε στο μήνα μέσα το πρόβλημα και πήρες τα λεφτά πίσω. Αλλιώς θα ήσουν στην ουρά του service όπως πολλοί.

 

Το μόνο που θα άλλαζα είναι το κόντρα πλακέ, όπου θα προτιμούσα δύο κομμάτια ξύλο. Αλλά αυτά είναι γούστα, οπότε δε σηκώνουν κουβέντα.

 

Ο ταινιολειαντήρας λεπτομερειών (τελευταία φώτο) είναι ο Silverline; Πως σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 ώρες, το μέλος panava έγραψε:

 

Πρίν ολοκληρωθεί η πρώτη το κολωνάτο χάλασε. Το τσοκ με τον άξονα του κατέβηκε όλο κάτω και δεν ανέβαινε με τους λεβιέδες.

Εννοείται πως το πακετάρισα και το πήγα πίσω παίρνοντας πίσω τα 80€ 

Μάλιστα. Και μόλις γύρισα από lidl όπου ζαχαρωνα το κολονάτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μάστορας κι ας είναι σεμνός ! :)

Μια χαρά έγινε η κατασκευή, πρακτική και βολική !

Έχω μια πρόταση που μάλλον θα είναι στα επόμενα σχέδιά σου, αλλά θα τη βάλω εδώ να βρίσκεται. . .

Τέσσερα μικρά λαστιχένια τακουνάκια (¨η και χοντρά κουμπάκια σιλικόνης) που θα μπουν ανά δύο σε κάθε στήριγμα για να μην γλιστράει το όλο πράγμα αν το βάλεις πάνω σε κάνα πολύ λείο τραπέζι.

Αν δεν βρεις αρκετά λεπτά (γιατί μου αρέσει να δίνει την εντύπωση πως πατάει κάτω, κόλλα λίγο σαμπρέλα .

Επίσης, στην πλευρά των υποδοχών που ακουμπάει στην επάνω όψη του tablet, καλό θα ήταν να βάλεις μια λουριδίτσα από αφρώδες λάστιχο, για να κατανέμονται οι δυνάμεις σε μεγαλύτερη επιφάνεια και όχι μόνο ουσιαστικά στην κόχη του tablet.

Αυτό είναι πιο σημαντικό για την πιο ξαπλωτή θέση του.

Όσο για την επιλογή του κόντρα πλακέ, μπορεί να μην είναι αισθητικά η πιο όμορφη, αλλά κατασκευαστικά είναι αρκετά πιο γερή από μια ξύλινη κατασκευή που θα γινόταν με τον ίδιο τρόπο.

Οπότε εδώ η αισθητική, θα κάνει τη χάρη στην πρακτικότητα ! :)

 

Να ρωτήσω κάτι, οι καβίλιες μπήκαν σφηνωτά με κόλα,  πήρες και επιπρόσθετα μέτρα σταθερότητας ή το αισθάνεσαι ότι είναι "βράχος"?

(Δεν το λέω για το βάρος που φυσιολογικά θα δεχτεί, αλλά σκέφτομαι κάνα απροσδόκητο στρίμωγμα εκτός χρήσης!  ;)

 

Για το κολονάτο, θα υπερθεματίσω αυτά που είπε η Αγάπη! 

Έχω πάρει και εγώ ένα πριν καιρό, νομίζοντας στη φούρια μου επάνω ότι είναι το παλιό, δυστυχώς δεν ήταν και βρίσκεται ακόμα στο κουτί του ! :(

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

Χαίρομαι που ήρθες στο στέκι μας και φτιάχνεις συνέχεια πραγματάκια.
 

Χαίρομαι και εγώ που είμαι μαζί σας.

πριν 7 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Απλό και πρακτικό Παναγιώτη!

Κρίμα για το κολονάτο αλλά καλύτερα που στο έβγαλε στο μήνα μέσα το πρόβλημα και πήρες τα λεφτά πίσω. Αλλιώς θα ήσουν στην ουρά του service όπως πολλοί.

 

Το μόνο που θα άλλαζα είναι το κόντρα πλακέ, όπου θα προτιμούσα δύο κομμάτια ξύλο. Αλλά αυτά είναι γούστα, οπότε δε σηκώνουν κουβέντα.

 

Ο ταινιολειαντήρας λεπτομερειών (τελευταία φώτο) είναι ο Silverline; Πως σου φαίνεται;

Ναι ευτυχώς που το κολωνάτο έδειξε τον πραγματικό χαρακτήρα του νωρίς και πήρε πόδι...

Όσο για το κ.π το έβαλα σαν πιο ελαφρύ και με ένοιαξε η πρακτικότητα παρά να κάνω ένα μπιμπελο.

Ο  ταινιολειαντήρας λεπτομερειών είναι ο Silverline και είναι πολύ καλός, ειδικά για τα 30€ που τον αγόρασα με 5 ανταλλακτικά γυαλόχαρτα.

Μόλις τώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τέσσερα μικρά λαστιχένια τακουνάκια (¨η και χοντρά κουμπάκια σιλικόνης) που θα μπουν ανά δύο σε κάθε στήριγμα για να μην γλιστράει το όλο πράγμα αν το βάλεις πάνω σε κάνα πολύ λείο τραπέζι.

Αν δεν βρεις αρκετά λεπτά (γιατί μου αρέσει να δίνει την εντύπωση πως πατάει κάτω, κόλλα λίγο σαμπρέλα .

Επίσης, στην πλευρά των υποδοχών που ακουμπάει στην επάνω όψη του tablet, καλό θα ήταν να βάλεις μια λουριδίτσα από αφρώδες λάστιχο, για να κατανέμονται οι δυνάμεις σε μεγαλύτερη επιφάνεια και όχι μόνο ουσιαστικά στην κόχη του tablet.

Αυτό είναι πιο σημαντικό για την πιο ξαπλωτή θέση του.

Όσο για την επιλογή του κόντρα πλακέ, μπορεί να μην είναι αισθητικά η πιο όμορφη, αλλά κατασκευαστικά είναι αρκετά πιο γερή από μια ξύλινη κατασκευή που θα γινόταν με τον ίδιο τρόπο.

Οπότε εδώ η αισθητική, θα κάνει τη χάρη στην πρακτικότητα ! :)

 

Να ρωτήσω κάτι, οι καβίλιες μπήκαν σφηνωτά με κόλα,  πήρες και επιπρόσθετα μέτρα σταθερότητας ή το αισθάνεσαι ότι είναι "βράχος"?

(Δεν το λέω για το βάρος που φυσιολογικά θα δεχτεί, αλλά σκέφτομαι κάνα απροσδόκητο στρίμωγμα εκτός χρήσης!  ;)

 

Για το κολονάτο, θα υπερθεματίσω αυτά που είπε η Αγάπη! 

Έχω πάρει και εγώ ένα πριν καιρό, νομίζοντας στη φούρια μου επάνω ότι είναι το παλιό, δυστυχώς δεν ήταν και βρίσκεται ακόμα στο κουτί του ! :(

 

 

Στέλιο έχει μια θέση δίπλα μου στο κομοδίνο το οποίο έχω φτιάξει και δεν γλυστράει.

Όσο για τις καβίλιες, σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν μόνο την ξυλόκολλα. Έχουν καρφωθεί από κάτω με λεπτά καρφιά. Βράχος.

Το κολωνάτο γύρνα το όπως είναι...

 

 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.