Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Ποιος μεταξύ των 1700 και 1600, θεωρείται αναβάθμιση από 4790k?Τον έχω ήδη πουλήσει,αξίζει η αναμονή των ryzen 5 η τζάμπα περιμένω να γλυτώσω τα 120 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, koukoubetses said:

Ποιος μεταξύ των 1700 και 1600, θεωρείται αναβάθμιση από 4790k?Τον έχω ήδη πουλήσει,αξίζει η αναμονή των ryzen 5 η τζάμπα περιμένω να γλυτώσω τα 120 ευρώ;

Για τι χρηση τον θες ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για παιχνιδια δε νομιζω να δεις διαφορα και δε ξερω αν θεωρειται αναβαθμιση επισης.
Στο rendering του βιντεο, εκει θα δεις, αλλα αν κανεις μια στο χρονο παλι δε θα το θεωρω αναβαθμιση.


Προσωπικα θα πηγαινα σε 1700 (οταν θα οριμασει κιαλλο η πλατφορμα) αλλα δεν παιζω παιχνιδια..
Το benching δε το βαζω στη κατηγορια της "χρησης" 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Ποιος μεταξύ των 1700 και 1600, θεωρείται αναβάθμιση από 4790k?Τον έχω ήδη πουλήσει,αξίζει η αναμονή των ryzen 5 η τζάμπα περιμένω να γλυτώσω τα 120 ευρώ;

 

Εξαρτάται τι τον θες, γενικότερα και οι δύο είναι αναβάθμιση εκτός αν:

-είσαι ιντελόπληκτος, no offence

-παίζεις μόνο games και με κάθε fps παραπάνω από τα απαραίτητα νιώθεις καλύτερα ψυχολογικά :p 

 

Γιατί τον πούλησες παρεπιπτόντως? Για να ανανεώσεις την εγγύηση? Πάρε τον 7700k τότε που είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα ολίγον ταχύτερο. Οι Ryzen μόλις βγήκαν και ακόμη θέλουν λίγο το χρόνο τους, ποτέ δεν ήταν καλή ιδέα να επενδύεις με το που βγεί κάτι στην αγορά, ειδικά κάτι τόσο νέο. Η Intel είναι εγγύηση, παίζει με τις τσέπες όλων για να το καταφέρει αυτό αλλά αν δεν σε πειράζει προχώρα σε 7700k. Αναβάθμιση θεωρείται και αυτός, έστω και λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Ποιο πολύ για games και bench,επεξεργασια βίντεο.

 

Στο gaming από μικρές διαφορές εως υποβάθμιση. Στα benchmarks, εξαρτάται, αν μιλαμε για cinebench, τότε μεγάλη αναβάθμιση. Σε επεξεργασία, περίπου στα ίδια στο encoding, αναβάθμιση (ανάλογα με το φόρτο) στο rendering. Αν συνυπολογίσεις και την οικονομική χασούρα απ την αλλαγή πλατφόρμας, μάλλον έκανες κακή κίνηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

 

Εξαρτάται τι τον θες, γενικότερα και οι δύο είναι αναβάθμιση εκτός αν:

-είσαι ιντελόπληκτος, no offence

-παίζεις μόνο games και με κάθε fps παραπάνω από τα απαραίτητα νιώθεις καλύτερα ψυχολογικά :p 

 

Γιατί τον πούλησες παρεπιπτόντως? Για να ανανεώσεις την εγγύηση? Πάρε τον 7700k τότε που είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα ολίγον ταχύτερο. Οι Ryzen μόλις βγήκαν και ακόμη θέλουν λίγο το χρόνο τους, ποτέ δεν ήταν καλή ιδέα να επενδύεις με το που βγεί κάτι στην αγορά, ειδικά κάτι τόσο νέο. Η Intel είναι εγγύηση, παίζει με τις τσέπες όλων για να το καταφέρει αυτό αλλά αν δεν σε πειράζει προχώρα σε 7700k. Αναβάθμιση θεωρείται και αυτός, έστω και λίγο.

Μέσα έπεσες στην εγγύηση,αυτή τη φορά δεν θα πάρω ιντελ, και η ερώτησή μου νομίζω είναι ξεκάθαρη,μην ανακατευουμε....

πριν 5 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Στο gaming από μικρές διαφορές εως υποβάθμιση. Στα benchmarks, εξαρτάται, αν μιλαμε για cinebench, τότε μεγάλη αναβάθμιση. Σε επεξεργασία, περίπου στα ίδια στο encoding, αναβάθμιση (ανάλογα με το φόρτο) στο rendering. Αν συνυπολογίσεις και την οικονομική χασούρα απ την αλλαγή πλατφόρμας, μάλλον έκανες κακή κίνηση.

Ούτε εσύ απαντάς,τεσπά αφού λες κακή κίνηση άρα εννοείς 1700 για να το ψιλομαζεψω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Μέσα έπεσες στην εγγύηση,αυτή τη φορά δεν θα πάρω ιντελ, και η ερώτησή μου νομίζω είναι ξεκάθαρη,μην ανακατευουμε....

Ούτε εσύ απαντάς,τεσπά αφού λες κακή κίνηση άρα εννοείς 1700 για να το ψιλομαζεψω.

 

Εννοώ ότι για τη χρήση που περιγράφεις δεν άξιζε επουδενί αλλαγή πλατφόρμας με τα κόστη για mobo, μνήμες κτλ. Το κακό είναι όταν αν μιλάμε για απαιτητικό gaming τότε μιλάμε και για κοστοβόρα υποβάθμιση. Εφόσον όμως θες ευθεία απάντηση, στη θέση σου θα περίμενα τον 1600 για να δω πως κλοκάρει. Αν ήταν μία από τα ίδια με τον 1700 θα πήγαινα στον δεύτερο. Αν ο 1600 πήγαινε ψηλότερα, τότε 1600.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Εννοώ ότι για τη χρήση που περιγράφεις δεν άξιζε επουδενί αλλαγή πλατφόρμας με τα κόστη για mobo, μνήμες κτλ. Το κακό είναι όταν αν μιλάμε για απαιτητικό gaming τότε μιλάμε και για κοστοβόρα υποβάθμιση. Εφόσον όμως θες ευθεία απάντηση, στη θέση σου θα περίμενα τον 1600 για να δω πως κλοκάρει. Αν ήταν μία από τα ίδια με τον 1700 θα πήγαινα στον δεύτερο. Αν ο 1600 πήγαινε ψηλότερα, τότε 1600.

Μακάρι να κλοκαρουν,δεν το βλέπω,εγώ περιμένω να τους δω στο gaming,μπας και μου βγει φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τις 11-4 να δούμε τι θα κάνει και ο 1600 - 1600χ μιας και έρχετε και το super duper update της microsoft + bios update
και εγώ είμαι στο ίδιο βαπόρι έχω τα λεφτά για τον 1700 αλλά θα ήθελα και έναν σκληρό.
αν εξοικονομήσω 120 ευρώ πηγαίνοντας στον 1600 αλλά είναι εξίσου καλός μπλα μπλα μπορώ να πάρω έναν SSD ....
 

τώρα για τις υποβαθμίσεις κλπ, ουδέν σχόλιο ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος predator7 έγραψε:

δεν ξερω αν ισχυουν βεβαια, αλλα φαινονται σωστα τα νουμερα

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-5-1600-vs-Intel-Core-i7-4790K/3919vs2384

 

Το είδα σήμερα,αλλά είναι από δύο users όλους κι όλους.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, predator7 said:

ακομα κ αυτη την συγκριση να κανω,τοτε παλι δεν αξιζει!!!

UserBenchmark: AMD Ryzen 5 1600 vs Intel Core i7-3770K

οποτε ποσο μαλλον με 4790κ

ε τότε ας συγκρίνουμε σωστά :

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-1700-vs-Intel-Core-i7-5960X/3917vs2580

 

απλά λέω να περιμένουμε μην δούμε boosts από όλες τις μεριές !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τις 11-4 να δούμε τι θα κάνει και ο 1600 - 1600χ μιας και έρχετε και το super duper update της microsoft + bios update
και εγώ είμαι στο ίδιο βαπόρι έχω τα λεφτά για τον 1700 αλλά θα ήθελα και έναν σκληρό.
αν εξοικονομήσω 120 ευρώ πηγαίνοντας στον 1600 αλλά είναι εξίσου καλός μπλα μπλα μπορώ να πάρω έναν SSD ....
 

τώρα για τις υποβαθμίσεις κλπ, ουδέν σχόλιο ...

Φίλε ARMAGEDDON,αυτό ακριβώς ρωταω,αν αξίζει η αναμονή,γιατί όπως αποδεικνύεται ο 1700 αξίζει,έλεγα μήπως αξίζουν και οι 1600,εδώ που έφτασα μάλλον θα τους περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.