Jump to content



Αγορά καινούριου κινητού, από Ελλάδα, στα 200€


deninho

Recommended Posts

Επειδή το Oppo πλέον πνέει τα λοίσθια, και δεν κρατάει ούτε 10 ώρες μικτής χρήσης (λίγη χρήση, και πολύ idle), και δεδομένου ότι πλέον μου βγάζει την ψυχή για να φορτίσει, νομίζω ήρθε η ώρα για αλλαγή συσκευής

 

Σε πρώτη φάση ήμουν ανάμεσα στα Xiaomi που φέρνει η Infoquest στην Ελλάδα (Redmi Note 3 SE, Redmi Note 4 (MT) & Redmi 4 Prime/Pro), αλλά προφανώς δεν έχω θέμα με άλλες προτάσεις, εφόσον είναι από Ελλάδα (για αμεσότητα), από σοβαρό κατάστημα (για εγγύηση)

 

Γενικά το antutu, και το τι λένε τα benchmarks δε με ενδιαφέρει. Σαν επιδόσεις καλύπτομαι και από το Oppo με τον SD S4 Pro και τα 2GB RAM. Αλλά μιας και πάω για αγορά καινούριου, είπα να κοιτάξω κάτι με 3GB at least. Επίσης, δε με καίει η κάμερα, εφόσον αρκεί για κανένα snapshot :)

 

Το πιο σημαντικό για εμένα είναι η αυτονομία και να μη σκέφτομαι "με φτάνει-δε με φτάνει μέχρι να γυρίσω σπίτι". Από χρήση δεν κάνω κάτι τραγικό. Συνήθως κανένα 2ωρο-3ωρο μουσική με το PowerAMP, λίγο fb/twitter/browsing, από εκεί και πέρα λίγες κλήσεις και messaging, παιχνίδια σχεδόν ποτέ on-the-go. WiFi όταν είμαι σπίτι ή γραφείο, data όταν είμαι εκτός

 

Σαν απαιτήσεις από τη συσκευή θα ήθελα τα εξής:

Οθόνη: 5-5,5" και 1080p. Έχω κακομάθει :p AMOLED is a plus

>3GB RAM

SD Card (αδιάφορο το αν θα πιάνει θέση 2ης κάρτας sim, δε μου χρειάζεται)

Notification light (RGB is a plus)

Fingerprint sensor

gyro/compass/GPS/Galileo/GLONASS να δουλεύει καλά το gmaps να μη χάνομαι :p

Αυτονομία. Fast Charge is a plus

3.5mm jack is a necessity

Καλό θα είναι να προβλέπεται και μια κάποια υποστήριξη, π.χ. να ξεκινάμε τουλάστιχον από Μαρσμέλλοου, και να υπάρχει πρόβλεψη τουλάστιχον για Νουγκάτ

 

Περιμένω απαντήσεις (οι αιτιολογημένες απαντήσεις βαθμολογούνται με μεγαλύτερη επιείκια :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Εφυγες για το ΧΙΑΟΜΙ ΝΟΤΕ 4

ενω εγώ έχω πάρει πάνω απο 20-25 κινητα σε φίλους απο κίνα , τελευταία τα φοβάμαι αφου τα τελωνία μας έχουν αρχίσει να πιάνουν τα "δώρα¨των κινέζων πιο επιθετικά.

Σίγουρη φθηνή επιλογή το ΧΙΑΟΜΙ ΝΟΤΕ 4 απο infoquest με 2 χρόνια εγγύηση . Ελλάδα δεν παίζει σε αυτά τα λεφτά κάτι καλύτερο.

Το ΝΟΤΕ4 το έχω δει και απο κοντά, σκίζει. Δεν μοιάζει για συσκευή στα χρήματα που ζητάει. κάνει 250 και μοιάζει για 500αρικου.

όσο για την αυτονομία... αντε γεια!

http://techblog.gr/mobile/xiaomi-redmi-note-4-hands-on-greek-6248/

 

Έγινε επεξεργασία από mib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το note 4 κοίταζα και εγώ αλλά με φρενάρει το ότι δεν υποστηρίζει 4G της wind που παίζει στα 800mhz / B20.

Εναλλακτική είναι το moto x style. Η οθόνη του όταν το είδα από κοντά ήταν χορταστική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα πρόσφατα σε αυτό το δίλημμα για 2 κινητά σε αυτό το price range, το ένα για κλήσεις , ομιλία, e-mail και χαλαρό browsing και το 2ο για

να καλύψει τις ανάγκες ενός σύγχρονου φοιτητή, άρα πολύ social, photo, media.

Με τα τελευταία Xiaomi διάβαζα πολλά αρνητικά στο ελληνικό forum με την έκδοση MIUI v8.0.5+ και κάποια προβλήματα τα οποία ήθελαν flash κλπα.

Δεν έχω καμία όρεξη αλλά το βασικότερο χρόνο για να ασχοληθώ με φλασαρίσματα σε ολοκαίνουργια συσκευή.

Έψαξα πολύ και για το Sony Xperia XA , μα διάβασα πολλά αρνητικά για τη μπαταρία του.

Κοίταξα και το Lenovo K6 αλλά σε forum του εξωτερικού βρίζουν νυχθημερόν οτι η εταιρία τους έχει εγκαταλείψει ενώ έχουν προβλήματα με το 

μικρόφωνο και κάτι άλλα θεματάκια.

 

Εγώ είχα και άλλα 2 αρνητικά , αγορά ελέω επιδότησης μόνο απο καταστήματα affiliated με Cosmote και περιορισμένο range.

 

Τελικά , κατέληξα  για Samsung J7 2016 (2GB)  ως το κινητό για τη 1η περίπτωση και το Huawei P9 Lite 3GB για τη 2η.

 

Το Samsung έχει καταθαφτεί ως πολύ αδύναμο απο το GSMArena, οι χρήστες του myphone.gr και η προσωπική εμπειρία δείχνει οτι είναι ανέλπιστα καλό για καθημερινή ήπια χρήση,

το ακριβώς αντίθετο δηλαδή απο το review ενώ είναι και πολύ κομψή συσκευή με καταπληκτική οθόνη.

Το Huawei είναι λίρα 100 έτσι κι αλλιώς όντας γρήγορο, εύκολο, καλή μπαταρία (σε extreme περιπτώσεις έχει και Ultra mode) ενώ δείχνει ποιοτική κατασκευή.

Το βλέπω να ξεκινά απο 224 ευρώ.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα γιατί εγώ χρειάστηκα ψάξιμο μιας ημέρας για να καταλήξω.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Βρέθηκα πρόσφατα σε αυτό το δίλημμα για 2 κινητά σε αυτό το price range, το ένα για κλήσεις , ομιλία, e-mail και χαλαρό browsing και το 2ο για

να καλύψει τις ανάγκες ενός σύγχρονου φοιτητή, άρα πολύ social, photo, media.

Με τα τελευταία Xiaomi διάβαζα πολλά αρνητικά στο ελληνικό forum με την έκδοση MIUI v8.0.5+ και κάποια προβλήματα τα οποία ήθελαν flash κλπα.

Δεν έχω καμία όρεξη αλλά το βασικότερο χρόνο για να ασχοληθώ με φλασαρίσματα σε ολοκαίνουργια συσκευή.

Έψαξα πολύ και για το Sony Xperia XA , μα διάβασα πολλά αρνητικά για τη μπαταρία του.

Κοίταξα και το Lenovo K6 αλλά σε forum του εξωτερικού βρίζουν νυχθημερόν οτι η εταιρία τους έχει εγκαταλείψει ενώ έχουν προβλήματα με το 

μικρόφωνο και κάτι άλλα θεματάκια.

 

Εγώ είχα και άλλα 2 αρνητικά , αγορά ελέω επιδότησης μόνο απο καταστήματα affiliated με Cosmote και περιορισμένο range.

 

Τελικά , κατέληξα  για Samsung J7 2016 (2GB)  ως το κινητό για τη 1η περίπτωση και το Huawei P9 Lite 3GB για τη 2η.

 

Το Samsung έχει καταθαφτεί ως πολύ αδύναμο απο το GSMArena, οι χρήστες του myphone.gr και η προσωπική εμπειρία δείχνει οτι είναι ανέλπιστα καλό για καθημερινή ήπια χρήση,

το ακριβώς αντίθετο δηλαδή απο το review ενώ είναι και πολύ κομψή συσκευή με καταπληκτική οθόνη.

Το Huawei είναι λίρα 100 έτσι κι αλλιώς όντας γρήγορο, εύκολο, καλή μπαταρία (σε extreme περιπτώσεις έχει και Ultra mode) ενώ δείχνει ποιοτική κατασκευή.

Το βλέπω να ξεκινά απο 224 ευρώ.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα γιατί εγώ χρειάστηκα ψάξιμο μιας ημέρας για να καταλήξω.

Ούτε κι εγώ έχω όρεξη να ψάχνομαι για φλασαρίσματα πλέον :p Αλλά για τα Xiaomi μιλάγανε για συσκευές από Ελλάδα/Infoquet ή για κινεζομάγαζα, οπότε ήθελαν τπτ global rom;

 

Το SG J7, απορρίπτεται, τόσο για τα 2gb ram όσο και για τη μη full hd οθόνη. Θα μου κακοφανεί πολύ από τα 440

ppi να πέσω στα 270 :o

Το P9 lite 3GB έρχεται επίσημα στην Ελλάδα; Γιατί έχω τεράστια παράδοση στο να παίρνω ελαττωματικά προϊόντα, οπότε καλό σαπόρτ θα το χρειαστώ :hehe: Αν έρχεται επίσημα, έχω φύγει για αυτό :)

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

220 ευρω Xioami Redmi 4 pro @ public και καθαρισες

να ρωτήσω γιατί το προκρίνεις έναντι των note; Επίσης, WoT θα μπορώ να παίζω εκεί; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για 2 λογους, εχει μικροτερη οθονη και αρα διαστασεις και 2ον η μπαταρια του σε συνδυασμο με τον Snapdragon 625 δινει χαλαρα 10 ωρες χρησης ( screen on) 
To note 4 με τον helio δεν εχει καθολου rom support +οχι τοσο καλη performance and efficiency.

 

Θα το αγοραζα πριν αποφασίσω τελικα να παρω 64gb mi5 απο aliexpress στην ιδια τιμη

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

Ούτε κι εγώ έχω όρεξη να ψάχνομαι για φλασαρίσματα πλέον :p Αλλά για τα Xiaomi μιλάγανε για συσκευές από Ελλάδα/Infoquet ή για κινεζομάγαζα, οπότε ήθελαν τπτ global rom;

 

Το SG J7, απορρίπτεται, τόσο για τα 2gb ram όσο και για τη μη full hd οθόνη. Θα μου κακοφανεί πολύ από τα 440

ppi να πέσω στα 270 :o

Το P9 lite 3GB έρχεται επίσημα στην Ελλάδα; Γιατί έχω τεράστια παράδοση στο να παίρνω ελαττωματικά προϊόντα, οπότε καλό σαπόρτ θα το χρειαστώ :hehe: Αν έρχεται επίσημα, έχω φύγει για αυτό :)

 

 

Ρίξε μια ματιά για το Xiaomi που ψάχνεσαι  https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/SearchResult/1150700/ 

 

Έχεις βιονικό μάτι για να μυρίζεσαι τα ppi να φεύγουν λάθρα, αλλά καταλαβαίνω. :hehe: 

Επειδή έπαιξα μαζί του, είναι πολύ ωραία οθόνη με καλά χρώματα , πειστική ακρίβεια και πολύ δυνατή φωτεινότητα ενώ  είχα και ZTE Blade Vec με 720P σε 5",

ειλικρινά δύσκολα βλέπεις διαφορές σε τόσες λίγες ίντσες αρκεί να είναι καλή οθόνη, imho.

 

To P9 Lite  έρχεται ΚΑΡΡΑ-επίσημα Ελλάδα και έχει επίσημη αντιπροσωπεία. 

Επειδή βέβαια μαιμουδιές γίνονται ακόμη και με iPhone (παραεισαγωγές και τέτοια) , ρίξε μια ερώτηση απο το κατάστημα που επιθυμείς να το προμηθευτείς.

Οι παραεισαγωγές έχουν μικρότερη εγγύηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 10 μέρες να αναφέρω εν συντομία τους εντυπώσεις μου.
Σε ότι αφορά στις επιδόσεις, είναι θηρίο. Ακόμη και σε energy saving mode με υπερκαλύπτει. Άλλωστε δεν παίζω παιχνίδια.

Αυτό που με έκαιγε περισσότερο ήταν η αυτονομία, και σε αυτόν τον τομέα είναι φανταστικό, αφού τώρα συμπληρώνω 2.5 μέρες χωρίς φόρτιση, 7 ώρες SoT, πολύ streaming από 4g, και μένει 9% ακόμα. #omg

Σίγουρα το συστήνω άφοβα αν ψάχνεται και κάποιος άλλος για κινητό σε αυτά τα λεφτά.

bc05c0356802f812e3386024050a9290.jpg

33a15619f7ad3712b2d81126d62e2d50.jpg

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γραφω λιγο εδω για να κανω μια ερωτησουλα.

Επειδη χαλασε της κοπελας μου το κινητο. 

 

Μεταξυ Redmi 4 Prime και Redmi Note 4 με Snapdragon ποιες ειναι οι διαφορές; (Εαν αξιζει και το note 4 με τον Hellio X20 , let me know γιατι θα προτιμουσε να μη ξεπερασει τα 200€ )

Θελω να πω , ιδιο επεξεργαστη δε φορανε; Οι διαφορες ειναι στην διαχειριση και στην οθονη απλα; 

Τι ρομ φορανε επισης; Global? 

Εχω διαβασει για προβληματακια στο Prime, αλλα ποιο δεν εχει;

 

Ενδιαφερεται για αμεση αγορά , και μαλλον θα πρεπει να κινηθει σε αγορα απο Ελλαδα μεριά.  (αυτο το note 4 snapdragon γιατι μονο σε χρυσο εδω Ελλαδα ρε παιδια; Ειναι απαισιο το χρωμα...)

Καποιο αλλο καλο εκει στα 200-230€ ; 

 

Η μηπως να παμε σε redmi note 3 pro που ξερω οτι ειναι κομπλε; 

 

Γενικα θελει να ειναι καλη η μπαταρια. Ξερω οτι στο rn3pro ειναι τερατακι , και διαβαζω οτι στο 4 ειναι λιγο κατωτερη.  Χρηση ιντερνετ (fb και τα σχετικα) και μικροπαιχνιδα. Το θεμα ειναι επισης να μη χρειαζεται να επεμβω σε καινουριο κινητο για αλλαγες ΡΟΜ και τα σχετικα. 

Το κινητο που εχει τωρα ειναι το LG G2. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

@deninho απο που το πηρες αν επιτρεπεται και με τι εγγυηση; Αυτα τα "1 χρονο εγγυηση καταστηματος" δε μπορω να τα καταλαβω... 

 

Θα εχουμε στο νου και το Note 4 με τον Hellio X20. Αλλα τα καταστηματα που τον εχουν ~200 λενε "αγγλικο μενου" και το PlaceMall ειναι μη χειροτερα... Πραγματικα στον κοσμο τους. Απορω με τις αξιολογησεις.

Πολυ περιεργα πραγματα.

Ειδικα για το note 4 snapdragon , αν μπει καποιος στο πρωτο καταστημα στο σκρουτζ, λεει στα χαρακτηριστικα το εξης κορυφαιο" snapdragon 625 , Mali GPU " . . Ναι , οκ... Λεει παντως 2 χρονια εγγυηση.

 

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen από Κωτσόβολο το πήρα, για να μην κάθομαι να ψάχνω τι παίζει με την εγγύηση (είμαι και γκαντεμόσαυρος). 2 χρόνια από Infoquest

Το note 4 snapdragon δεν έχει έρθει Ελλάδα απ'όσο ξέρω. Note 4 με Helio που είπες κι εσύ, και Redmi 4 Pro/Prime είναι αυτά που κυκλοφορούν τώρα.

 

Με την αναβάθμιση που κυκλοφόρησε τελευταία, έβαλε και τη δυνατότητα να κάνεις κάποιους αυτοματισμούς, σαν το τάσκερ αλλά σε πιο λιτή έκδοση. Έχει 2 ή 3 τρίγκερς (χρονικά πλαίσια, επίπεδο μπαταρίας σίγουρα), και από εκεί και πέρα ανοιγοκλείνεις data, wifi, airplane mode, silent mode κλπ Καλή προσθήκη, δεδομένου ότι για το tasker χρειάζεσαι root λίγο πολύ για τα πάντα

και με αυτόν τον τρόπο, 2,5 μέρες αφόρτιστο, 9,5 ώρες SoT, 20% υπολοιπόμενη μπαταρία. Αρχίζω να θυμάμαι τα χρόνια με το T20e :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

@tommybertsen από Κωτσόβολο το πήρα, για να μην κάθομαι να ψάχνω τι παίζει με την εγγύηση (είμαι και γκαντεμόσαυρος). 2 χρόνια από Infoquest

Το note 4 snapdragon δεν έχει έρθει Ελλάδα απ'όσο ξέρω. Note 4 με Helio που είπες κι εσύ, και Redmi 4 Pro/Prime είναι αυτά που κυκλοφορούν τώρα.

 

Με την αναβάθμιση που κυκλοφόρησε τελευταία, έβαλε και τη δυνατότητα να κάνεις κάποιους αυτοματισμούς, σαν το τάσκερ αλλά σε πιο λιτή έκδοση. Έχει 2 ή 3 τρίγκερς (χρονικά πλαίσια, επίπεδο μπαταρίας σίγουρα), και από εκεί και πέρα ανοιγοκλείνεις data, wifi, airplane mode, silent mode κλπ Καλή προσθήκη, δεδομένου ότι για το tasker χρειάζεσαι root λίγο πολύ για τα πάντα

και με αυτόν τον τρόπο, 2,5 μέρες αφόρτιστο, 9,5 ώρες SoT, 20% υπολοιπόμενη μπαταρία. Αρχίζω να θυμάμαι τα χρόνια με το T20e :hehe:

Ολα αυτα με το prime ε; Τα ιδια ακριβως εχει και το αλλο με τον Helio να υποθεσω; Εκεινο εχει ιδεα κανεις πως παει απο αυτονομια; Γιατι βλεπω διαφορα πραγματα και δε ξερω τι να πιστεψω. Αυτο το prime φανταζει πολυ κομπλε ΑΝ εν τελει την βολεψουν οι 5 ιντσες (μπορει να θελει τις 5.5 του αλλου, δεν ξερω ακομη :p )

 

Επισης απο κωτσοβολο εχει μονο το Gold, το οποιο ΔΕΝ θελει με τιποτα η κοπελα... Θα στραφω αλλου σιγουρα για αγορα. Δεν ειναι δυνατον να φερνουν αυτο το Gold χρωμα , ειναι ΑΘΛΙΟ ρε παιδι μου :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πες το στην κοπελα μου :hehe: Ουτε εμενα μου αρεσει , αλλα θα εκανα ενα συμβιβασμο, εκεινη το απεχθανεται :p 

 

Ειναι μεταξυ αυτων των 2 

 

http://www.phonegallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3335

http://www.phonegallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3470

 

(αυτο το "με ανταπτορα" τι ακριβως ειναι; )

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δύο προτίμησα το 5άρι. Καθόταν καλύτερα στο χέρι μου, και προτίμησα το SD από το Helio. Το με αντάπτορα που λέει δεν ξέρω, αλλά με υποψιάζει ότι πρόκειται για κινητό που δεν ήταν για ελληνική/ευρωπαϊκή αγορά, και έρχεται με μετατροπέα για το φορτιστή. Άλλον αντάπτορα δεν μπορώ να φανταστώ. Eκτός αν εννοεί ως αντάπτορα τον φορτιστή, όπου οκ, είναι στα πράγματα που δίνει η Xiaomi. Αν είναι πες μας και για το κινητό ότι περιλαμβάνεται :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Σημειωση: Η συσκευασια ΔΕΝ περιλαμβανει κινητο,ακουστικα και φορτιστη" :hehe: 

 

Περα απ'την πλακα κατι τετοιο σκεφτηκα κι εγω. Μενει να τηλεφωνησουμε και να κανουμε την ερωτηση, για την οποια αμφιβαλλω αν θα παρουμε μια "ντομπρα" απαντηση, αλλα worths a shot :p 

Εχει παντως 2 χρονια εγγυηση, τη στιγμη που σε ορισμενα βλεπω 1 (φανταζομαι ειναι αυτο που λεμε on site, μετα αναλαμβανει η ιδια η xiaomi ας πουμε)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

Ολα αυτα με το prime ε;

 

Επισης απο κωτσοβολο εχει μονο το Gold, το οποιο ΔΕΝ θελει με τιποτα η κοπελα... Θα στραφω αλλου σιγουρα για αγορα. Δεν ειναι δυνατον να φερνουν αυτο το Gold χρωμα , ειναι ΑΘΛΙΟ ρε παιδι μου :hehe: 

Πηγαινε αν θελεις public, mediamarkt να δεις το χρυσο , δεν ειναι ασχημο εχει και μαυρο που ειναι safe bet

μακρυα απο helio , o snapdragon ειναι κατα πολυ καλυτερος σε αποδοση - μπαταρια, + καλυτερο support rom αν ποτε χρειαστει

 

Το redmi 4 με το redmi 4 note( Στην ελλαδα εχει το απλο οχι το note 4X που ερχεται με snapdragon)  ειναι τα ιδια  με εξαίρεση τη μεγαλυτερη οθονη + cpu ->στη περιπτωση του 4X ( αν μπορεις παρτο με 150 απο aliexpress την εκδοση 4Χ με snapdragon απο hkgoldway,dreami (2 κάλοι πωλητές))

 

αγνόησε τη μορφοποιηση του ποστ μου

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.