Jump to content



Στησιμο PC καθαρα και MONO για Asseto CORSA


Mkl_59

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Πριν κανα μηνα εβαλα εναν δικο μου να μου στησει ενα PC για τον λογο που λεει και ο τιτλος!!Του ειπα οτι θελω να παιζει σε 1080P/60+fps και γενικα να το σηκωνει ανετα και online...του ειπα το budget (στα 600-700 ευρω)Μου ειπε οκ τελη του μηνα θα σου το εχω ετοιμο!Αυτος μου εστησε ενα PC με κοστολογιο 900Ε και το χειροτερο οτι τον ειχε ηδη στο μαγαζι του και επρεπε να τον πληρωσω...Μην τα πολυλογω εγινε μανουρα και μαλωσαμε και τωρα ειμαι χωρις PC...Μιλησα και πριν απο καιρο με καποια απο τα παιδια απο το forum του Assetto Corsa και μου ειχαν πει καλο ειναι να ανοιγα ενα θεμα εδω..Οποτε καθε βοηθεια δεκτη για το συγκεκριμενο θεμα και το στησιμο ενος PC καθαρα και μονο για το Assetto Corsa..Το PC θα συνδεθει με τηλεοραση 42αρα FHD...Δν με ενδιαφερει το VR επισης!

 Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

1080/60fps με το Asseto ας πούμε οτι με μια RX 480/1060 3gb-6gb είσαι αρκετά παραπάνω από καλυμμένος, αυτό μεταφράζεται σε 250-300 ευρώ. Αφού θες και online θα βάλεις και έναν 4-6 πύρηνο, είτε Intel i5  είτε AMD Ryzen. Άσχετα ποιος θα ήταν προτιμότερος, το κόστος μαζί με μια mobo και 8gb μνήμη πάει στα 350 χαλαρότατα οπότε ήδη είσαι στα 600 ευρώ. Βάλε κουτί, σκληρό, τροφοδοτικό και πλησιάζεις ή ακόμη και περνάς τα 800. Ενδεικτικά τα ανέφερα για να ξέρεις τι να περιμένεις πάνω κάτω και για να μην απορείς που ο δικός σου έφτασε το κόστος στα 900ε, το ότι δεν σε ενημέρωσε πρίν το φτιάξει είναι άλλο θέμα, fail :p  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αρκεί ένας Pentium G4560(4 threads), γλυτώνει καμιά 130αρα στον επεξεργαστή. Αν δεν χρειάζεται να είναι όλα τα settings στα ultra, μια GTX 1050 Ti σε τιμή αυστηρά έως 160 ευρώ θα του επέτρεπε να γλυτώσει άλλα 50€. Αυτά υποθετικά μιας και δεν ασχολούμαι με το παιχνίδι.

 

Assetto Corsa System Requirements | Can I Run Assetto Corsa PC requirements

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που σου είπε είναι μία τίμια τιμή για να παίξεις το Assetto Corsa και να σε καλύψει .Το ότι δε σου είπε το τελικό κόστος αυτό είναι λάθος του.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Maximvs έγραψε:

Η τιμή που σου είπε είναι μία τίμια τιμή για να παίξεις το Assetto Corsa και να σε καλύψει .Το ότι δε σου είπε το τελικό κόστος αυτό είναι λάθος του.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Το budget για τα 600-700Ε του το εiπα εγω..Απλα επειδη το εχω το παιχνιδι σε ΧΒΟΧ ΟΝΕ του ειπα να το παιζει οπως στην κονσολα σε θεμα settings απλα να μη γονατιζει στο online με πολλα αυτοκινητα..Και εκτος του οτι ψαχνω απο μονος μου..Δεν ξερω αν αυτα που βρηκα το παιζουν ετσι(οχι σε full ultra settings δεν τρελενομαι κιολας)οπως του εξηγησα!

Link to comment
Share on other sites

θελεις το λιγοτερο i5 για online με τοσα αυτοκινητα..
για φουλ γραφικα, μια 480 δεν αρκει αν θες reflections κλπ.
Αν αρχισεις και μειωνεις και μια 470 ειναι αρκετη.

RAM δε χρειαζεσαι 16, οποτε καλυπτεσαι με τα 8.

Μητρικη οχι τπτ βαραβατο.
Τα αλλα ειναι της επιλογης σου :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

θελεις το λιγοτερο i5 για online με τοσα αυτοκινητα..
για φουλ γραφικα, μια 480 δεν αρκει αν θες reflections κλπ.
Αν αρχισεις και μειωνεις και μια 470 ειναι αρκετη.

RAM δε χρειαζεσαι 16, οποτε καλυπτεσαι με τα 8.

Μητρικη οχι τπτ βαραβατο.
Τα αλλα ειναι της επιλογης σου :p

 

Ενα φιλαρακι μου δινει εναν ι7 2600κ+ mobo στα 200Ε

και μια GTX 970 G1 4GB στα 220Ε..Μεταχειρισμενα αυτα

 

Εγω ειμαι αναμεσα σε ι5 7400 καινουριο η ι5 7600 επισης καινουριο λιγο πιο τσιμπημενος

Απο καρτα παλι σε καινουρια παμε σε GTX 1050 ti .

Νταξει ας μην ειναι και φουλ γραφικα ολα...

Με ποιες επιλογες θα ειμαι καλυμενος??

Τα μεταχειρισμενα αξιζουν η να παω σε καινουρια?

Έγινε επεξεργασία από Mkl_59
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα έπρεπε να είναι λίγο χαμηλότερες οι τιμές, έστω για την 970. Για τον i7 δεν έχω άποψη, καλύτερα ας πουν οι ειδικοί με Intel, αλλά 970 σήμερα στα 220 δεν λέει με την καμία, κατά την γνώμη μου. Μια 1060 έστω και με 3GB είναι θεωρώ καλύτερη και φτηνότερη και βέβαια και καινούρια. Νομίζω μια τίμια τιμή για την 970 θα ήταν κάπου στα 180.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που λενε τα παιδια. Και παρακατω θα ελεγα εγω αλλα δυσκολα θα βρεις. Σκεψου οτι στο 250αρι μπορεις ν βρεις 390Χ και με λιγα παραπανω και gtx980.

Οσον αφορα τα του επεξεργαστη τωρα ειναι περιεργα τα πραγματα... Αλλα ισως και να ειναι παλεψιμα τα 200 για cpu-mobo.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά είναι, αλλά το μηχάνημα θα είναι καλό. Και φιλαράκι κιόλας στα δίνει τόσο; :p

200 είναι οριακά "καλή" τιμή. Εγώ την κάρτα μου την είχα πάρει πέρυσι τέτοιο καιρό στα 210 ευρό... απλώς για σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Πολλά είναι, αλλά το μηχάνημα θα είναι καλό. Και φιλαράκι κιόλας στα δίνει τόσο; :p

200 είναι οριακά "καλή" τιμή. Εγώ την κάρτα μου την είχα πάρει πέρυσι τέτοιο καιρό στα 210 ευρό... απλώς για σύγκριση.

Καλα μην φανταστεις κολλητος...αλλα νομιζω καλυτερα να τα παρω καινουρια..οποιος γνωριζει απο intel ας με ενημερωσει για τους συγκεκριμενους που εγραψα πιο πανω..απο καρτα γραφικων καλη η επιλογη της 1060 που το εψαξα και μαλλον καταληγω σε αυτην..

Ο επεξεργαστης εμεινε μονο τα υπολοιπα ειναι ευκολη επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.