Jump to content



Αγορά τηλεόρασης 4Κ 65 ίντσες - προτάσεις


Recommended Posts

Γιατί την θεωρώ κωλοεταιρεια και δεν αγοράζω τίποτα δικό της. 

 

Δεν με παίρνει για OLED αλλά και ακόμα να μπορούσα να την πληρώσω δεν θα τα έδινα ποτέ για μια τηλεόραση που δεν με απασχολεί η διαφορά από τις άλλες.  Και εξηγώ. Ναι μεν και σε αυτήν που έχω τώρα μια Samsung του 2013 καταλαβαινω πως δεν έχει το τέλειο μαύρο και έχει light bleeding ή όπως αλλιώς λέγεται σε διάφορα σημεία. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει. Θέλω μια TV που να μπορεί να παίξει το περιεχόμενο που θέλω (το ανέφερα παραπάνω) απροβλημάτιστα μέχρι να χρειαστεί να την αλλάξω εγώ και όχι να μου χαλάσει. Μέχρι τώρα, όλες οι Samsung που είχα, ακόμη και αυτή που είχα στην Ελλάδα, μια 46B750, δουλεύουν χωρίς να έχουν κάνει κιχ. Αυτό θέλω. Κάτι που δεν θα ασχοληθώ να το ρυθμίσω, θα διαλέξω ένα mode και θα παίζει εκεί και κάτι που θα παίζει μέχρι να το βαρεθώ και να πω, καιρός να πάρω κάτι καινούριο. Η 46αρα που έχω τώρα πρέπει να έχει κλείσει τουλάχιστον 10.000 ώρες λειτουργίας, ίσως και παραπάνω μιας και δουλεύει σαν οθόνη υπολογιστή ο οποίος είναι 24/7 ανοιχτός. Ούτε ghosting έχει δημιουργηθεί από το στατικό Desktop image, ούτε τα ηλεκτρονικά της έχουν πάθει τίποτα από τις τόσες ώρες λειτουργίας. Απλά παίζει. Όταν κάτι τέτοιο το έχουν κάνει 2 τηλεοράσεις διαφορετικής χρονολογίας και ποιότητας κατασκευής, τότε πάλι στην ίδια μάρκα θα πάω.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Γενικα να ξερεις οτι οι νεες τηλεορασεις δυσκολα κρατανε τοσα χρονια. Μετα την 5ετια εγω θελω να τις ξεφορτωνομαι γιατι βγαζουν προβληματα αρκετες. Αλλωστε δουλευα σε εταιρια που παιρναμε πισω χαλασμενες τηλεορασεις και παιρναμε τηλεορασεις με χαλασμενα πανελ με το κιλο. Και ακριβες και φτηνες...

Link to comment
Share on other sites

Τις OLED πάντως τις έβγαλα από τις επιλογές, από τη στιγμή που έχουν  burnin θέματα. 

Μαλλον θα πάρω καμία φτηνιαρα 65αρα QLED curved προηγούμενης χρονιάς να τελειώνω. Βαριέμαι να ψάχνω. Έχω να δώσω κι ένα 850αρι για σκούπα. 

 

Βρήκα αυτήν:

 

https://www.skroutz.gr/s/8721100/Samsung-UE65KS7500.html#reviews

 

Στα 1400€. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Λίγο ξενερα αυτό το one connect box. Η TV θα μπει στον τοίχο. Αυτό που διαολο θα το τοποθετήσουμε;

ολες οι καινούργιες έτσι είναι για να είναι λεπτές ή μόνο η Samsung έκανε πάλι το θαύμα της;

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Τις OLED πάντως τις έβγαλα από τις επιλογές, από τη στιγμή που έχουν  burnin θέματα. 

Μαλλον θα πάρω καμία φτηνιαρα 65αρα QLED curved προηγούμενης χρονιάς να τελειώνω. Βαριέμαι να ψάχνω. Έχω να δώσω κι ένα 850αρι για σκούπα. 

 

Βρήκα αυτήν:

 

https://www.skroutz.gr/s/8721100/Samsung-UE65KS7500.html#reviews

 

Στα 1400€. 

Που ειδες burn in ? Θα αφηνεις με τις ωρες στατικες εικονες χωρις να την κλεινεις ποτε?

 

Για 1400 καλη ειναι η 7500 παντως.

 

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, icy20 said:

Που ειδες burn in ? Θα αφηνεις με τις ωρες στατικες εικονες χωρις να την κλεινεις ποτε?

 

Για 1400 καλη ειναι η 7500 παντως.

 

Ναι λέμε. Η τηλεόραση δουλεύει ΜΟΝΟ ως οθόνη υπολογιστή και αφήνω το desktop ανοιχτό για ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Το connect box το περσινό έχει χοντρό καλώδιο. Το φετινό είναι οπτική ίνα που μπορείς να κρύψεις με το μικρότερο καναλάκι που θα βρεις σε ηλεκτρολογείο και θα το φέρεις πίσω από το έπιπλο. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jax7480 said:

Ναι λέμε. Η τηλεόραση δουλεύει ΜΟΝΟ ως οθόνη υπολογιστή και αφήνω το desktop ανοιχτό για ώρες. 

Καλα ντε μη φωναζεις... Παντως εγω και LED να επαιρνα δεν θα την εβαζα να παιζει ετσι. Δεν αποκλειεται και led τηλεοραση να εμφανισει burn in με τοσο στατικες εικονες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.