Jump to content



Αγορά τηλεόρασης 4Κ 65 ίντσες - προτάσεις


Recommended Posts

Καλα τα λες αλλα οι προβολεις εχουν αρκετα αρνητικα αν δεν τους βαζεις σε χωρο που ειναι καθαρα για playroom. Και εγω γιαυτο δεν το σκεφτηκα ποτε. Καταρχας θα με εδιωχνε η γυναικα απο το σπιτι αν τρυπαγα το μισο σαλονι, και εκτος των αλλων σε περιοριζει αν ειναι σε κοινοχρηστο σαλονι, να μην εχεις πολυ φωτισμο και επισης να μην εχεις ανοιχτο χρωμα τοιχους για να μην εχεις ανακλασεις. Δεν ειναι τοσο απλο το να αγορασει απλα καποιος προβολεα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, icy20 said:

Δεν ειναι τοσο απλο το να αγορασει απλα καποιος προβολεα

και ναι και οχι :Ρ

 

Εχω εναν στο δωματιο μου, 80 ιντσες στα 3 μετρα ειναι οτι πρεπει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Η KS7000 είναι μοντέλο 2016 και είναι ακριβώς ίδια με την MU7002 που κυκλοφόρησε φέτος.

 

Έχω πάρει την KS και είμαι somewhat ικανοποιημένος. Καλή τηλεόραση ΑΛΛΑ μπροστά στις OLED δεν πιάνει μία. Έχει clouding και κατά πάσα πιθανότητα όλες εκεί έως 1500€ θα έχουν, λόγω edge panel.  Προσπάθησε να πας για την KS8000.

 

Το HDR είναι καλό και λόγω της υψηλής φωτεινότητας αλλά και της τεράστιας αντίθεσης. Με YouTube, Netflix και τα λοιπά, είναι δύσκολο να καταλάβεις τι σημαίνει HDR λόγω του bitrate. Θέλει 4K Blu-ray ή κονσόλα. Έχει πολύ καλή εικόνα.

 

Επίσης σημαντικό είναι ότι υποστηρίζει HDR χρώμα σε όλες τις HDMI συσκευές που θα συνδέσεις. Κάνει διαφορά. Δεν παίζει βέβαια με το Vodafone TV.

 

Κάποια στιγμή η τηλεόραση κόλλησε εντελώς (άνοιγε μόνη της, δεν άλλαζε κανάλι και τα λοιπά), μπήκε remotely ο τύπος από Samsung, έκανε ένα hard reset (που εσύ σαν χρήστης δεν μπορείς) και "έφτιαξε". Μου είπε ότι είναι συχνό φαινόμενο για τις νέες. Πάρε και κατάλαβε τώρα...

 

Σαν ταχύτητα, πάει σφαίρα. Σε όλα. Μενού, ρυθμίσεις, άνοιγμα, κλείσιμο - ίσως στα ψηφιακά κανάλια αργεί λίγο περισσότερο. Παίζει και παιχνίδια του στυλ Modern Combat 5 με χειριστήριο XBOX για παράδειγμα. 

 

Το τηλεχειριστήριο είναι κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου! Καθόλου ομως. Αν και είναι βολικό σαν χρήση, είναι πολύ κακής ποιότητας και άρχισε να τρίζει από την πρώτη εβδομάδα. Τα κουμπιά, ειδικά του μενού, φαίνονται ψεύτικα.

 

Όταν είχα πάει να πάρω την αντίστοιχη της Sony βέβαια, ήταν πιο αργή και από χελώνα. Πάταγες να μπεις στο μενού και περίμενα τουλάχιστον 2 δευτερόλεπτα. Απαράδεκτο για τηλεόραση 1200€ (τότε). Σίγουρα, φταίει και το Android.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ @trib την KS7000 έχεις η την 8000?

Απλά στην 8000 ανεβαίνεις και άλλο σε χρήματα, κοντεύουμε σε τιμές OLED δλδ, καλά OLED 65αρα είναι πολύ ακριβή ακόμα, απλα σκεφτομουν την 7000 γτ ειναι πολυ ανωτερη απο την KU6400 και 6000.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jimaki MBG said:

Εσύ @trib την KS7000 έχεις η την 8000?

Απλά στην 8000 ανεβαίνεις και άλλο σε χρήματα, κοντεύουμε σε τιμές OLED δλδ, καλά OLED 65αρα είναι πολύ ακριβή ακόμα, απλα σκεφτομουν την 7000 γτ ειναι πολυ ανωτερη απο την KU6400 και 6000.

 

 

 

Την KS7000 σε 55''. Να ξέρεις, όσο ανεβαίνεις σε ίντσες, ειδικά σε edge led τηλεοράσεις όπως η KS7000 και 8000, θα έχεις περισσότερο clouding, γιατί οι επιφάνεις είναι τεράστιες. Σε αντίθεση με τις OLED που είναι μανούλα σε αυτό.

 

Η KS8000 γενικά τα πάει καλύτερα από την 7000 σε σκηνές γρήγορης δράσης και έχει νομίζω πιο δυνατά ηχεία. Βέβαια αν ακούσεις τα 40W της KS7000 θα νομίζεις ότι έχεις home cinema. Εκεί δεν έχω παράπονο. Σημαντικό, η 8000 έχει άλλη βάση, οπότε δες τι βολέυει καλύτερα στο έπιπλο.

 

Η 6400 και 6000 δεν έχουν καμία σχέση με την KS7000 ή 8000. Οι τελευταίες έχουν panel 10-bit σε σύγκριση με το 8-bit των πρώτων και επομένως ανώτερο HDR.

 

Όλα αυτά στη θεωρία πάντα να ξέρεις. Δεν θα δεις απίστευτες διαφορές, ειδικά στο Greek TV HD ή ακόμη και στο Netflix. 

 

Θέλεις 4K δισκάκι.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6400 καλη για τα λεφτα της αλλα οχι κατι ιδιαιτερο. 7 και 8000 καλυτερες αρκετα, αλλα sony δεν ειναι σε ποιοτητα εικονας. Βεβαια οι sony σερνονται ελεω android, λενε οτι με το nougat εχει βελτιωθει παντως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια να μη σας κουραζω πολυ ακομα, ευχαριστω αρχικα μεχρι στιγμης, απλα επειδη ειναι αρκετα χρηματα για μενα σκεφτομαι καλα που θα τα δοσω, μεταξυ αυτων των δυο ποια? 

https://www.skroutz.gr/s/9509486/Samsung-UE65KS7000.html?from=favorites_popup

 

https://www.bestprice.gr/item/2154839559/sony-kd-65xd8577.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jimaki MBG said:

Λοιπον παιδια να μη σας κουραζω πολυ ακομα, ευχαριστω αρχικα μεχρι στιγμης, απλα επειδη ειναι αρκετα χρηματα για μενα σκεφτομαι καλα που θα τα δοσω, μεταξυ αυτων των δυο ποια? 

https://www.skroutz.gr/s/9509486/Samsung-UE65KS7000.html?from=favorites_popup

 

https://www.bestprice.gr/item/2154839559/sony-kd-65xd8577.html

Πιο σημαντικό είναι η τιμή. Για παράδειγμα η 55άρα η KS7000 πριν μερικούς μήνες είχε 999€. Αν ισχύει αυτό που βλέπω τώρα για 1800€ η 65άρα είναι πολλά τα λεφτά για να πάς σε περσινή σειρά. Καλύτερα σε 55άρα MU φετινή UE55MU7002TXXH με αρχή εκκίνησης τα 1600€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετως... 

Για μενα η σειρα πρτεραιοτητας αρχιζει απο τις ιντσες σε συνδυασμο με την αποσταση θεασης και αναλυση. Ακολουθει τροπος φωτισμου μαζι με πραγματικο ρυθμο ανανεωσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos2187 said:

Διαφωνω καθετως... 

Για μενα η σειρα πρτεραιοτητας αρχιζει απο τις ιντσες σε συνδυασμο με την αποσταση θεασης και αναλυση. Ακολουθει τροπος φωτισμου μαζι με πραγματικο ρυθμο ανανεωσης. 

Μάλλον δεν διάβασες τα προηγούμενα reply. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως βλέπω ότι μια τηλεόραση την οποία δεν είχα σε υπόληψη την Sony 65 XD7505 έχει τα καλύτερα specs  από τις Samsung 6000 και 6400 και από αντίστοιχες LG στην ίδια τιμή  περίπου 1200. Είναι 120 hz είναι direct led είναι 10bit (8 + FRC) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν μπορούσα όταν αγόραζα την KS7000 να πάρω DX750, θα την έπαιρνα. Την περίοδο που αγόρασα οι τιμές ήταν ολίγον απαγορευτικές για το δικό μου budget. 

 

Η DX750 είναι ένα σκαλί πιο κάτω (edge led φυσικά) με τον HCX (Hollywood processor όπως λέγεται ... ας πούμε) από την 800 που είναι full led. Πολύ καλή εικόνα και τα 1600 για την 65άρα, είναι αρκετά καλή τιμή. Βέβαια μιλάμε για τηλεόραση "προηγούμενης χρονιάς/σειράς" ΑΛΛΑ αν τώρα ψαχτείς για 65άρα, στα 1600 θα βρεις "ψιλο-σαπάκια".

 

Ένα μόνο πράγμα για να σε προβληματίσω, όχι για την εικόνα της, αλλά για την τιμή της. Η MediaMarkt είχε βάλει την 55άρα στα 649€. Έχει περάσει αρκετός καιρός αλλά και πάλι καταλαβαίνεις το μέγεθος της διαφοράς (σχεδόν 1000€).

 

Επίσης, ίσως να το γνωρίζεις, το Firefox OS που στηρίζει το smart experience, είναι officially dead, από πέρυσι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για εσένα. 

 

Tough call αν και η εικόνα της, είναι πολύ καλή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παλι ειμαι το αντιθετο. Sony fan και αντι-samsung. Γιατι οχι sony? Εξαιτιας του android που γενικα λιγο σερνεται? Γενικα αν θες καλη τηλεοραση μονο OLED. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.