Jump to content



Τριβεία έκκεντρα, παλμικά, ταινιολειαντήρες κλπ


Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παντελή μιας και δεν εχεις πει μέχρι πόσα δίνεις και τι διάμετρο ψάχνεις πχ 125 ή 150 δες εδώ (μιας και έτυχε και αγορασα σήμερα) την εμπειρία μου με τρία έκκεντρα τριβεία και το πιο επέλεξα

Γνώμη μου να πας να "χουφτώσεις" πριν αγοράσεις :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 100 ευρω περιπου. Εχω διαβασει οτι τα εκκεντρα ειναι καλυτερα απο τα παλμικα. Το θελω για να μην καθομαι να τριβω με το χερι, δεν μπορω αλλο. Τα ξυλα που θα τριβω ειναι καινουρια, μεχρι 1  1,30 μετρα μηκος και αντε μεχρι 60 με 70 εκατοστα πλατος. Και πιο μικρα απο αυτα. Πιστευω οτι ενα 125 σαν αυτο το AEG που πηρες θα ε εξυπηρετησει. Θα παω να δω και απο κοντα, εννοειται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Γνώμη μου να πας να "χουφτώσεις" πριν αγοράσεις :) 

Αχ ! ! !

Μέχρι εδώ έφτασα να σου γράψω στο θέμα που παραθέτεις :

"Αγάπη βλέπω ότι άμα δεν "χουφτώσεις" καλά,  εργαλείο δε παίρνεις! ! " 

Αλλά κρατήθηκα  . . .  :wall:

:hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφου διαβασα λιγο ολα τα posts εδω μην επαναληφθω, παω να ανοιξω νημα να ρωτησω για τριβεια και βλεπω αυτο... Ενω δουλευα με ενα παλμικο τριβειο budget 125w που μου εδωσε ο πατερας μου, τα τιναξε τα πεταλα... Ψαχνομαι λοιπον για αγορα τριβειου και εγω. Θελω λιγη βοηθεια με τα πιο απλα:

Τι διαφορα εχουν οι διαφοροι τυποι τριβειων? Παλμικα, εκκεντρα, δελτα (πολυεργαλεια με τριβειο μαλλον δεν ειναι αυτο που θελω). Δεν ξερω τι δουλεια μπορει να προκυψει στο μελλον οποτε δεν μπορω να σας πω οτι το θελω για αυτο και για αυτο μονο

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντάω χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη απλά βάση λογικής και πολύ μικρής εμπειρίας ειδικά με τα παλμικά.

 

Τα έκκεντρα αφαιρούν πιο γρήγορα υλικό από τα παλμικά στα ίδια νουμερα γυαλόχαρτου. Αν θες πολύ και γρήγορη αφαίερεση υλικού κοιτάς προς ταινιολειαντήρα.

Τα δέλτα μπαίνουν σε γωνίες που δε θα μπεις με το έκκεντρο.

Τα παλμικά ΛΟΓΙΚΑ σκεπτόμενη θα δώσουν καλύτερο τελικό φινίρισμα από τα έκκεντρα.

 

Προσωπικά είχα και έχω ένα Bosch πράσινο έκκεντρο αλλά ζεσταίνεται το άτιμο μιας και πλέον ζητάω παραπάνω από αυτά που ζητούσα. Μένει να δω αν έκανα καλύτερη επιλογή ή πρέπει να δω άλλες μάρκες όπως Rupes. Ελπίζω όχι γιατί θα πονέσει.

 

Στα ξύλα τώρα όσο καιρό ασχολούμαι, με το έκκεντρο και το δέλτα την έβγαζα μια χαρά και παλμικό δεν έχω χρειαστεί. Δεν ένιωσα την ανάγκη με απλά λόγια μαις και το αποτέλεσμα μου άρεσε.

 

Περίμενε όμως να σου απαντήσει κάποιος που έχει δουλέψει παλμικά τριβεία. Μία φορά είχα δουλέψει και το είχα πάρει δανεικό από φίλο. Εκεί κατάλαβα ότι με παλμικό δε πας να βγάλεις χρώμα γρήγορα :p 

 

Link to comment
Share on other sites

Για καινουρια ξυλα ομως Αγαπη, σαν αυτα που λεω εγω κανει το εκκεντρο καλυτερα, σωστα? Π.χ. αρχη με 120, μετα 180, Σπασιμο ακμων με 100.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο που χρησιμοποιησα εγω ενιωσα οτι δεν αφαιρουσε οσο γρηγορα θα ηθελα υλικο, αλλα πιστευα οτι ηταν τα λιγα watt που το περιοριζαν. Μαλλον θα παω σε εκκεντρο και εγω τοτε. Υπαρχει καποιος που να εχει δουλεψει τριβεια της DeWalt, Black & Decker η Krausmann να μου πει γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Περίμενε όμως να σου απαντήσει κάποιος που έχει δουλέψει παλμικά τριβεία. Μία φορά είχα δουλέψει και το είχα πάρει δανεικό από φίλο. Εκεί κατάλαβα ότι με παλμικό δε πας να βγάλεις χρώμα γρήγορα :p 

 

Έχω χρόνια ένα Bosch αλλά δεν ήμουν ποτέ ικανοποιημένος, τότε δεν έπαιζαν τόσο πολύ στην αγορά και τα έκκεντρα.

Απ΄ όσο βλέπω βίντεο στο youtube τα έκκεντρα αφαιρούν πολύ γρήγορα υλικό, τα παλμικά δεν έχουν απόδοση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυο διαφορετικά εργαλεία για δυο διαφορετικές δουλειές!

Μη κοιτάς που εμείς, λόγω ισχνότητας των αγελάδων κοιτάμε να κάνουμε τα πάντα με το ίδιο εργαλείο! :(

Έχω ένα παλμικό με μεγάλη τετράγωνη βάση πολλά χρόνια (το είχα πάρει για τα τριψίματα των στοκαρισμάτων στο σπίτι .

Έκανε πολύ καλή δουλειά ακόμα και σε άπειρα χέρια και ακόμα ζεί και δουλεύει όποτε το χρειαστώ.

Έπαιρνε μόνο ένα αθέρα από το στόκο χωρίς να λακουβιάζει και όταν συναντούσε εξόγκωμα, το καθάριζε χωρίς πολλά πολλά χωρίς να κάνει ζημιά στα πέριξ! :)

Συνεπώς μια χαρά απόδοση είχε για μένα, γιατί δεν προκαλούσε πισωγυρίσματα και ξαναστοκαρίσματα καθώς δεν δημιουργούσε λακούβες !

Με ένα έκκεντρο τριβείο δεν μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά, αυτά είναι για δουλειές σε πιο μικρές επιφάνειες που θές να φάςε περισσότερο υλικό και που δεν σε ενδιαφέρει να είναι τελείως επίπεδες , ή που δεν φοβάσαι ότι η αναπόφευκτη τάση του να ταλαντεύεται θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Και φυσικά είναι πιο μαζεμένα σε μέγεθος και δουλεύουν καμπύλες επιφάνειες πολύ πιο εύκολα και άμα προσέξεις αρκετά και το αφήσεις να πλανάρει πάνω στην επιφάνεια μπορείς -σε βαρος της ταχύτητας - να έχεις μια χαρά επίπεδη επιφάνεια! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

Με αυτο που χρησιμοποιησα εγω ενιωσα οτι δεν αφαιρουσε οσο γρηγορα θα ηθελα υλικο, αλλα πιστευα οτι ηταν τα λιγα watt που το περιοριζαν. Μαλλον θα παω σε εκκεντρο και εγω τοτε. Υπαρχει καποιος που να εχει δουλεψει τριβεια της DeWalt, Black & Decker η Krausmann να μου πει γνωμη?

Προσωπικα θα απεφευγα τα krausmann κ οποιοδηποτε αλλο σ αυτη την κατηγορια τιμης...Υπαρχουν αρκετα παλμικα  με αξιοπρεπη δυναμη κ αρκετα εκεντρα επωνυμα στα 50-70 ευρω.Κ παντα καλης ποιοτητας γυαλοχαρτα;)!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Προσωπικα θα απεφευγα τα krausmann κ οποιοδηποτε αλλο σ αυτη την κατηγορια τιμης...Υπαρχουν αρκετα παλμικα  με αξιοπρεπη δυναμη κ αρκετα εκεντρα επωνυμα στα 50-70 ευρω.Κ παντα καλης ποιοτητας γυαλοχαρτα;)!

Γιατι οχι krausmann? Ειχες καποια κακη εμπειρια? Τα γυαλοχαρτα ηταν κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω αλλα αφου παρω το εργαλειο. Ποια ειναι καλης ποιοτητας, πως ξεχωριζουν? Για φ125 100αρια παιζουν απο 0.25 μεχρι 2 ευρω, και μονο bosch ηξερα ως μαρκα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Bosch είναι κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα. Πολύ καλά είναι επίσης και τα stanley. Στα festool δεν πάμε μιας και δε λέει καθόλου :p 

Αφήνω και ένα λινκ για 50 κομμάτια :)

 

http://www.werkzeugalarm.de/elektrowerkzeuge/bosch-zubehoer-fuer-elektrowerkzeug/bosch-schleifmittel/bosch-schleifblaetter-best-for-wood-50-st-ungelocht-125-mm-10xp40-20xp80-20xp120/a-95284/

Link to comment
Share on other sites

Tα krausmann ειναι κατηγοριας λαικης η παζαριου...Απ οσα γυαλοχαρτα εχω δοκιμασει τα καλυτερα μου χουν βγει τα smiridex, 0,20 to κομματι ,υπαρχουν σε πολλα χρωματα αναλογως τη δουλεια που θες κ τα βρισκεις σχεδον παντου:)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξέχασα δαυτα. Αν δεν κανω λαθος τα παιρνω 0.12 απο χρωματοπωλειο εδω στη γειτονια. Βεβαια δεν έχουν τις τρυπες οπως και αυτα που εδωσα πιο πανω αλλα με μια σγρομπια σε 5 λεπτα εχεις ετοιμασει ενα πακο και ειναι ετοιμα :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τα ξέχασα δαυτα. Αν δεν κανω λαθος τα παιρνω 0.12 απο χρωματοπωλειο εδω στη γειτονια. Βεβαια δεν έχουν τις τρυπες οπως και αυτα που εδωσα πιο πανω αλλα με μια σγρομπια σε 5 λεπτα εχεις ετοιμασει ενα πακο και ειναι ετοιμα :)

 

 

εχει με οσες τρυπες θες!!!!!!!!!!!!!!!!ακομα κ σα σουρωτηρι για το RUPES:D

Link to comment
Share on other sites

Krausmann πολυ λιγο εχω δουλεψει, κινεζος μεν, αλλα δεν ειναι απο χωριο στα βουνα της Κινας, ειναι απο μεγαλη πολη :hehe:, δεν ειχα προβλημα. Για τα λεφτα τους τα θεωρω τιμια εργαλεια. 
Εχω και ατομα στην αντιπροσωπια οποτε και χαμηλοτερες τιμες, και τους το δινω αμεσως για σερβις ή αντικατασταση αν γινει κατι ;)

Μαλλον για αυτο θα παω, που ειναι πιο παλιο=φτηνο αλλα κυκλοφορει ακομα και εχει και βαλιτσακι που ειναι μεγαλο + για μενα

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Krausmann πολυ λιγο εχω δουλεψει, κινεζος μεν, αλλα δεν ειναι απο χωριο στα βουνα της Κινας, ειναι απο μεγαλη πολη :hehe:, δεν ειχα προβλημα. Για τα λεφτα τους τα θεωρω τιμια εργαλεια. 
Εχω και ατομα στην αντιπροσωπια οποτε και χαμηλοτερες τιμες, και τους το δινω αμεσως για σερβις ή αντικατασταση αν γινει κατι ;)

Μαλλον για αυτο θα παω, που ειναι πιο παλιο=φτηνο αλλα κυκλοφορει ακομα και εχει και βαλιτσακι που ειναι μεγαλο + για μενα

Mια χαρα ειναι  αυτο!!!!!!!!!!!Αν θες κατι γυρω στα 300w κ αρκετα ελαφρυτερο δες κ το πορτοκαλι makita h maktec οπως λεγοταν πριν ,που βγαινει στο 50αρικο...Πριν παρεις κατι,δες το απο κοντα κ συγκρινε το,οχι απο φωτο μονο η χαρακτηριστικα...;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.