Jump to content



Βαψιμο/συντηρηση μεταλλων, μετατροπείς σκουριάς κλπ


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

 

Προμηθευτικα το erlac rust conversion. Μετατρεπει τη σκουρια σε βαθυ μελανι/μαυρο χρωμα στα μεταλλα.

 

http://erlac.gr/προϊόντα/rust-conversion/

 

Ακολουθησα τις οδηγιες που ειχε η συσκευασια κατα γραμμα και περασα το προιον στο μεταλλο. Το αποτελεσμα ακολουθει20170514_160431-1280x960.jpg

 

Τι φταιει και εχει αφησει αυτες τις φουσκαλες. Υποτιθεται επρεπε να παρω μαυρη επιφανεια και ματ και οχι τους αφρους απο τους καταρακτες του Νιαγαρα.

 

Το μαύρο χρωμα το εχει δωσει και μαλιστα ειναι πολυ ομορφο αλλα δυστυχως εχω φουσκαλες επανω. Δεν "εβρασε" αν καποιος σκεφτει κατι τετοιο.

 

Να το τριψω παλι να βγαλω τη λαλακια αυτη ή εχετε καποια αλλη πρόταση; Ή ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε πολλη σκουρια μαλλον θελει ξεβγαλμα με νερο το πρωτο χερι...μονο το ψιιιλο επειφανειακο στρωμα που μενει αλλαζει χρωμα. Τουλαχιστον ετσι λειτουργει το δικο μου που ειχα δειξει παλιοτερα;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, μήπως εκεί που έχει απομείνει χρώμα ή άλατα από τα τρεξίματα του νερού (εκεί που πάταγε το μάρμαρο λέω), αντέδρασε διαφορετικά?

Αυτές οι φυσαλίδες είναι ομοιόμορφα διασκορπισμένες σε όλα τα σημεία?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα το ξεβγαλμα αλλα δεν το εγραφε στις οδηγιες....

 

Επισης φυσαλιδες εχει κανει σχεδον παντου. Ειχα περασει με βουρτσα και εοχα τριψει το τραπέζι και ειχαν φυγει σκονες κλπ.

 

Δε ξερω τι το επιασε πραγματικα. Η αντιδρασγ εχει γινει παντως και αν δεις το τραπεζι απο ενα μετρο αποσταση λες ουαου αλλα αππ κοντα ειναι πανουκλα....

20170514_170129-1280x960.jpg20170514_170133-1280x960.jpg

20170514_170140-1280x960.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ'ηπως με ενα ξεβγαλμα και ενα τριψιμο με σύρμα απαλά σπασουν και φύγουν τα ιχνη των φυσαλιδων χωρίς να φυγει το χημικό μαυρισμα?

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Μπα εχει κανει κατι σαν φιλμ. Το βλεπω οτι δε το γλιτωνω το τριψιμο παλι.

 

Το θεμα ειναι γιατι το εκανε αυτο. Αν βρω το γιατι απλα δε θα τη ξαναπαθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τωρα το εχω ρίξει το υλικο και εχει στεγνωσει και εχει κανει κρουστα. Να ριξω απο πανω εννοεις μπας και αλλαξει κατι;

 

ΟΟΟΟχι,στο επομενο τραπεζι αν υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα. Τριβε παλι :p

Καο παω με τη κλασικη μέθοδο  βαφης. Θα κανω πειραματα σε αλλα σιδερα να δω τι στο διαολο παιζει. Κριμα γιατι μου πηρε δυο μερες και το ειχα φερει σε πολυ καλη κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

@rastafari μαντέμι η βάση. Θα δοκιμάσω και σε μαντέμι και σε σιδερο απλό να δω. Πραγματικά τέτοιο πράγμα μετά από τέτοιο τρίψιμο, ούτε στον εχθρό μου δεν εύχομαι.

 

@rory Το πρώτο πράγμα που διάβασα ήταν πριν ανοίξω τη συσκευασία. Ήταν ήδη πολύ αραιό το μείγμα και δε το αραίωσα περαιτέρω. 

Ισα ισα μου φαίνεται, επειδή ήταν τόσο αραιό μπας και μου την έκανε. Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται ότι ήθελε αραίωμα. Μπορείς να δοκιμάσεις μια μικρή ποσότητα σε άλλο μέταλλο αραιωμένο και μη για να δεις την διαφορά.

Επίσης το μέταλλο το είχες στον ήλιο για να στεγνώσει; Ίσως στο έκανε από θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ σαν νερό είναι το υγρό, πόσο να θέλει αραίωμα; Θα δοκιμάσω όμως και θα σου πω από περιέργεια και μόνο.

 

Κάτω από τέντα ήμουν στη σκιά...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσο αραιό, τότε πιο πιθανό είναι να έγινε από την θερμοκρασία και του περιβάλλοντος χώρου μερικές φορές φτάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι σε καμια περιπτωση δεν θα ειχε και νοημα ρε συ Νικο μετα ενα τετοιο προιον. Βλεπω στο YouTube και τα βαζουν ακομα και σε παλια τρακτερ. Δε ξερω θα παω αυριο απο το μαγαζι που το πηρα να ρωτησω, μετα θα τρίψω σα το λαλακα παλι και αν εχω κουραγιο θα μιλησω και με την εταιρια...

Link to comment
Share on other sites

Το είδα... Το ετριψα με βεντάλια  (γυαλοχαρτα σε στρώσεις) και καμπανα αλλα και βουρτσα. Εμεινε πεντακαθαρο και περασα το προιον.

 

Ξαναλεω.. το χρωμα το εδωσε ΑΨΟΓΑ. Αν το δεις απο μακρια το ζηλευεις. Αλλα απο κοντα βλεπεις τις φυσαλιδες.

 

Οπως και να εχει θα το ξανατριψω αυριο και θα το περασω ασταρι κ βερνικοχρωμα μετα. Απλα ηθελα να δω μπας και καποιος εχει εμπειρία αναλογη. Μου εκανε τρομερη εντυπωση.

 

Εψαξα και τη συσκευασια μπας και εχει ημερομηνια ληξης κ επεσα σε ληγμενο προιον αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερει ημερομηνια.Τεσπα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.