Jump to content



Βαψιμο/συντηρηση μεταλλων, μετατροπείς σκουριάς κλπ


Recommended Posts

πριν 16 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το είδα... Το ετριψα με βεντάλια  (γυαλοχαρτα σε στρώσεις) και καμπανα αλλα και βουρτσα. Εμεινε πεντακαθαρο και περασα το προιον.

 

Ξαναλεω.. το χρωμα το εδωσε ΑΨΟΓΑ. Αν το δεις απο μακρια το ζηλευεις. Αλλα απο κοντα βλεπεις τις φυσαλιδες.

 

Οπως και να εχει θα το ξανατριψω αυριο και θα το περασω ασταρι κ βερνικοχρωμα μετα. Απλα ηθελα να δω μπας και καποιος εχει εμπειρία αναλογη. Μου εκανε τρομερη εντυπωση.

 

Εψαξα και τη συσκευασια μπας και εχει ημερομηνια ληξης κ επεσα σε ληγμενο προιον αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερει ημερομηνια.Τεσπα...

Πριν ξανατριψεις δοκιμασε με καποιο δυαλυτικο,ισως το σωσεις κ γλυτωσεις το βασανο...

Link to comment
Share on other sites

Μπα πήρε το δρόμο του Στέλιο. Πήραν φωτιά οι τροχοί για 3η μέρα αλλά πλέον ακολουθούμε τον πατροπαράδωτο τρόπο και είμαστε safe :p 

Θα στείλω και ένα email στην εταιρία πιο πολύ από περιέργεια να δω τι θα μου πουν.

 

20170515_135809.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο θα σου πουν οτι εκανες λαθος εσυ...Αρκει να σου πουν ποιο! Η συκγεκριμενη μαρκα παντως εχει καλα προιοντα....το δικο μου μυαλο παει μονο στο θεμα της ποσοτητας,στον τροπο που μπηκε,π.χ πινελο η κατι που δημιουργησε τις φυσαλιδες,η να ηταν ζεστο το μεταλλο...Ως εκει μπορω να σκεφτω. Κ αν εγραφε καπου πανω το κουτι σε τι θερμοκρασιες περιβαλλοντος μπορει να δουλευτει...:(Κριμα τον κοπο σου ρε γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αρκει να σου πουν ποιο!

ε ναι αυτό ψάχνω για να μην την ξαναπατήσω.

 

Οσο για τον τρόπο εφαρμογής τι να μου πουν; Λένε ότι ή πινέλο, ή ρολό, ή πιστόλι ή βουτα το το ριμάδι θα γίνει καλό :hehe: 

 

Τώρα για τη ζέστη αμφιβάλω. Δεν θεωρώ ότι ήταν ζεστό το μέταλλο. Ναι οκ ήταν ζεστή μέρα η χθεσινή αλλά σε σκιά ήταν και αυτό και εγώ. Δηλαδή αν πιάσουν 40αρια δε θα βάφουμε/συντηρούμε καν; Στην συσκευασία πέρα από το ότι δεν είδα ημερομηνία λήξης κάπου, δεν υπάρχει ούτε συνιστώμενη θερμοκρασία περιβάλλοντος ή αντικειμένου για την εφαρμογή, παρά μονάχα αυτό εδώ

 

 

20170515_173545.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Για τάκα τάκα βάψιμο μαύρων καγκέλων χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα τι προτείνετε;

Hammerite. Πλακώσαμε με τον πατέρα μου πριν απο 3 χρόνια τα κάγκελα στο εξοχικό. Τζιτζί γίνανε και ήταν ΤΙΓΚΑ στην σκουριά. Πλέον τα κάγκελα δεν υπάρχουν γιατι η σκουριά εν τέλει είχε προχωρήσει σε τέτοιο σημείο που τα ακούμπαγες και διαλυόντουσαν, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ της προκοπής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το Hammerite παρόλο που λένε ότι έχει χαλάσει εγώ το έχω κατευχαριστηθεί. Με αυτό χωρίς να τρίψω είχα βάψει την σιδερένια σκάλα που βγάζει στην ταράτσα η οποία αν θυμάσαι όταν έφτιαχνα το εργαστήριο μου, ήταν σε άθλια κατάσταση και έχουν περάσει αρκετά χρόνια. Η φωτογραφία που ακολουθεί είναι πριν 5 λεπτά τραβηγμένη και δεν εχει πάθει τίποτα. Sorry για το πολύ πριονίδι :p 

 

υπόψιν δεν την προσέχω καθόλου, ανεβοκατεβάζω εργαλεία και βαριά αντικείμενα και μέχρι πρόσφατα που έφτιαξα την σιδερόπορτα έμπαινε και νερό μέσα

 

P1020302.JPG

 

Ενα ακόμα προϊόν που μου αρέσει είναι το σφυρήλατο της vivechrom. Με αυτό έβαψα την σιδερόπορτα προσφατα αλλά είχα βάψει και τα κάγκελα στην πίσω μεριά που βγάζουν στην αυλή μέσω σκάλας. Εχουν περάσει χρόνια και είναι επίσης μια χαρά

 

P1020304.JPGP1020311.JPG

 

Σε άλλα νέα νενικήκαμεν κύριε πρόεδρε :D

 

Εγινε σαν καινούριο. Επίσης παραθέτω και φωτογραφίες από το πως ήταν... Μέχρι και σφηκοφωλιές βρήκα επάνω του.

Χαλάλι η ταλαιπωρία πραγματικά :) 

 

20170515_193848.jpg

20170515_191727.jpg20170515_191658.jpg

20170515_192001.jpg

 

20170514_124508.jpg20170514_124514.jpg20170514_124502.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κ γω 90 μετρα καγκελα στο σπιτι με hammerite σφυριλατο τα χω περασει πριν 8-10 χρονια,ολα οκ! Υπαρχουν κ χρωματα ναυτιλιας για ποιο αντοχης ,εχω περασει στο χωριο μ αυτα, αλλα δε θυμαμαι μαρκα... Αν τα βαψεις με πιστολι καλυψε τη μιση γειτονια τουλαχιστον!:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, "άξιος ο μιστός" ! ! ! :T:

Καινούριο έγινε! :D

 

Με τι το πέρασες τελικά?

 

Με την ευκαιρία, για τις δύσκολες συνθήκες υπάρχει και η κατηγορία των εποξειδικών ασταριών και χρωμάτων που αντέχουν απίστευτα καλά!

Με αυτά βάφουν και τις εργαλειομηχανές και δεν παθαίνουν τίποτε παρά το εξαιρετικά αντίξοο "περιβάλλον" ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ο καιρός για να τα περάσουμε ένα χεράκι...εντάξει...διαλέγουμε καγκελα για ομορφιά και τα λοιπά αλλά στο βάψιμο με πινέλο μου είχε βγει η Παναγία. Είναι και τα μέτρα αρκετά...είμαι και της λεπτομέρειας ...Μπορεί να γίνει αλλιώς πιο εύκολα;; Με hammerite που προτείνατε;;; Κάτι άλλο;

 

20170516_073451.jpg

Link to comment
Share on other sites

E η πρώτη ήταν απλά μια αποτυχία που θέλω απλά να την ξεχάσω. 

Το ξαναέτριψα να βγει το rust conversion, έβαλα αστάρι μετάλλων (συνίσταται ειδικά για αυτοκίνητα) και μετά από 5 ώρες πέρασα χρώμα υψηλής αντοχής. Και τα δύο προϊόντα είναι της εταιρίας CosmoLac τα οποία τα έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση και τα βρίσκετε εύκολα σε χρωματοπωλεία που φέρνουν προϊόντα της. Το χρώμα ήταν μαύρο ματ.

Και τα δύο βγαίνουν σε μορφή σπρέι και τα εχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια.

 

Μακάρι να ακολουθούσα αυτή τη μέθοδο από την αρχή και να γλίτωνα το ξαναμανα τρίψιμο.

 

Σαν τελευταία συμβουλή για όποιον έχει σκοπό να τρίψει με τροχούς και να εχει επάνω καμπάνες ή συρματόβουρτσες. Μην πάτε με σορτσάκια. Ακόμα βγάζω κομμάτια που καρφώθηκαν στο τζιν που φορούσα. Βάλτε ακόμα και κράνος χωρίς υπερβολή, μιας και κομμάτια φευγουν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

Ηρθε ο καιρός για να τα περάσουμε ένα χεράκι...εντάξει...διαλέγουμε καγκελα για ομορφιά και τα λοιπά αλλά στο βάψιμο με πινέλο μου είχε βγει η Παναγία. Είναι και τα μέτρα αρκετά...είμαι και της λεπτομέρειας ...Μπορεί να γίνει αλλιώς πιο εύκολα;; Με hammerite που προτείνατε;;; Κάτι άλλο;

 

20170516_073451.jpg

Με το πινέλο θα σου τρέξει και δε θα ειναι τόσο ομοιόμορφο θεωρώ.

Με πιστόλι θα πάρει πολύ λίγη ώρα αλλά θα πρέπει να προστατέψεις τα πάντα τριγύρω σε απόσταση μεγάλη.

Με σπρέι θα το έκανα προσωπικά. Ενα αστάρωμα και ένα βερνικόχρωμα από πάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η τεχνική με το σπρευ και το χαρτόνι από πίσω ....

Για πιστόλι πρόταση;

για προστασία ; με χαρτόνια  τριγύρω  υποθέτω ...

θέλει αστάρωμα πρώτα και βερνικωμα; με το hammerite δεν το περνάς μια κι έξω; 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Με τα τύπου hammerite οχι δε θες ασταρι περνάς απευθείας επάνω.

Το προστασία θα είναι χαρτοταινία και πολύ νάιλον μιας και το πιστόλι σηκώνει σύννεφο ειδικά έξω. Αν φυσάει απλά το ξεχνάς

 

Αν έχεις αεροσυμπιεστή τη βγάζεις με κάνα 30αρι-40αρι για το πιστόλι διαφορετικά πας στα έτοιμα σετ τύπου

https://www.skroutz.gr/c/953/diafora-hlektrika-ergaleia.html?from=autocomplete&keyphrase=πιστολι+βαφης+ηλεκτρικο

 

Αλλά δεν ξέρω να σε κατευθύνω μιας και δεν εχω μεγάλη εμπειρία :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα email στην erlac και περιμένω να δω τι θα μου πουν! Ελπίζω να έχουν κάποια εξήγηση γιατί πραγματικά δίνει ωραίο χρώμα στα σκουριασμένα σημεία.

Στην αναμονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησα με την erlac

Απάντησαν οι άνθρωποι άμεσα στο email και κατόπιν με κάλεσαν στο τηλέφωνο για να μιλήσουμε.

Τους εξήγησα την κατάσταση και χαίρομαι πολύ που είχα και άμεση απάντηση αλλά και μιλούσα με άτομο με γνώσεις.

Μπορεί να μην είχα καλή εμπειρία με το προϊόν, αλλά βγάζω το καπέλο στην συμπεριφορά και στην ανταπόκριση.

 

Μου υποσχέθηκαν ότι θα δώσουν εκ νέου οδηγίες για το προϊόν και τον τρόπο εφαρμογής ειδικά σε επιφάνειες που δεν ειναι επίπεδες και κάνουν σχέδια, όπως η βάση από το τραπέζι.

Ορθως δεν αραίωσα το προϊόν από ότι μου είπαν, αλλά κατα την εφαρμογή έπρεπε να προσέξω τον τρόπο εφαρμογής και το είδος του πινέλου και αν πετούσε εκείνη την στιγμή φυσαλίδα να την έπαιρνα με αυτό.

Μου σύστησαν πινέλο ειδικό για λαδομπογιές νερού που είναι κοντότριχα και δεν αφήνουν φυσαλίδες. Εκανα και μία δοκιμή στο μαντεμένιο τραπέζι του κολωνάτου και βγήκε αψεγάδιαστο. Φυσικά κάτι τέτοιο διαβάζοντας τις οδηγίες δεν μπορούσα να το γνωρίζω αλλά όπως είπα θα δώσουν εκ νέου οδηγίες.

 

Παρόλη την κακή εμπειρία λοιπόν δηλώνω ότι θα το ξαναδουλέψω το συγκεκριμένο προϊον και πλέον μετά την σωστή καθοδήγηση, θεωρώ ότι δεν θα ξανατραβάω τα μαλλιά μου.

Χαίρομαι πάντως που παίρνουν σοβαρά υπόψιν τους το feedback και που δείχνουν πραγματικό ενδιαφέρον για τον πελάτη τους :) 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο στην ERLAC λοιπόν και ένα σε σένα, που μπήκες στη διαδικασία να τους επιστήσεις τη προσοχή! :)

Γιατί διαφορετικά . . . . .

Αγάπη, βάλε και καμιά φωτό από το τραπέζι του κολονάτου, όταν ευκαιρήσεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εχω από τη βάση τώρα. Από το τραπέζι όταν ξανα ανέβω επάνω αλλα ίδια είναι :)

Εσυ ειδικά που θα θυμάσαι πως ήτανε θα νομίζεις ότι αγόρασα καινούριο :p 

Οταν τις είχα βγαλει δεν ειχε στεγνώσει εντελώς. εχει σκουρύνει και άλλο

 

20170517_150223.jpg20170517_150233.jpg

Α και μη το ξεχάσω ε; 

Δεν το καθάρισα και πολύ πριν εφαρμόσω το προϊόν μιας και πιο πολύ δοκιμή ήθελα να κανω να δω αν βγει χωρίς φουσκάλες και τα σχετικά που με παιδέψανε 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.