Jump to content



TangoX2 Race#3 - Brands Hatch GP 21/5/17


Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

 

4. Πώς κατάφερες και δεν σε αποπροσανατολισαν τα οπίσθια της δεσποινίδας στο σκιν του @Lylankor εκεί στα αριστερά στην T1? 

 

Untitled.png

Τι δεν αποπροσανατολίστικε.

:hehe:

Του βγήκαν τα μάτια.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Εκπληκτικό video , μακάρι να σήκωνες και από τους προηγούμενους αγώνες. Ελπίζω να το συνεχίσεις. 

 

Ερωτήσεις/παρατηρήσεις : 

 

1. Τί είναι το κίτρινο σημαδακι πάνω από τον αριστερό καθρέπτη?

1.Είναι ειδικό cheat app που μου λέει πού να φρενάρω. :p To ποντίκι είναι. Μάλιστα όσο το κουνάς τόσο μεγαλώνει ώστε να το βρίσκεις εύκολα.

2. Είναι από το αριστερό μάτι το pov. Στην πράξη βλέπεις αρκετά περισσότερα πράγματα.

3. Για το pp off , φοβήθηκα ότι δε θα πιάνω σταθερά 90fps γιατί είχα ανοιχτό και το shadowplay.

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος αγώνας για εμένα ήταν πολύ απογοητευτικός. Ξεκινάμε στη πρώτη στροφή και τρώω μια καλή απο πίσω,στα καπάκια βλέπω έναν μπροστά μου να διπλώνει και του δίνω εγω μια αφου δε είχα περιθώριο αντίδρασης.Χάνω κάποιες θέσεις και συνεχίζω μέχρι που ξανά μετά απο κανα 2-3 γύρες μου δίνει o @Lazy Dog μια απο πίσω και μετά ξανά κάποιος αργότερα. Γενικά το αμάξι έγινε κονσέρβα και εγώ προσπαθούσα να κερδίσω και θέσεις.. Εκεί που γελούσα απο μέσα μου ήταν που είχα στο μυαλό μου ότι πρέπει να τερματίσω μπροστά απο τον @liakjim (λόγο βαθμολογίας) τον βλέπω να το χάνει και να βγαίνει εκτός. Χαμογελάω,συνεχίζω και μετά βγαίνω εγώ και με περνάει. Μετά ξαναβγαίνει,τον περνάω και ξανα εγω έξω και χαχαχαχαα,καταλάβατε.. Πρώτη φορά μας βλέπω να οδηγάμε τόσο άτσαλα με τόσες εξόδους και οι δύο. Εμένα το αμάξι δεν άκουγε και πολλά,λογικά και του Δημήτρη το ίδιο. Anyway,χαίρομαι γιατί βλέπω τον teammate μου να είναι στην 6η θέση και λέω ωραία,με ξελασπώνει,ως που τον βλέπω προς το τέλος του αγώνα στην άκρη του δρόμου να πηγαίνει σαν χελώνα και καταλαβαίνω τι παίχτηκε.. Το να μείνεις απο καύσιμα το θεωρώ τον πιο ηλίθιο τρόπο να χάσεις αγώνα. Δεν είσαι σίγουρος για τα καύσιμα?Βάλε 5-6-10 λίτρα παραπάνω μωρέ,λες και θα σε κόψουν αυτά απο τη τελική κατάταξη. Εγώ πάντα μα ΠΑΝΤΑ τρέχω με 4-5 λίτρα περισσότερα και στο wamta σε έναν αγώνα βλέποντας τον ρυθμό του @lylankor έβαλα καύσιμα για ενάμιση γύρο παραπάνω,κάτι που τελικά αποδείχτηκε σωστό.  Anyway....Πάμε στον δεύτερο αγώνα.

 

Ξεκινάω όμορφα και ωραία αλλά έχασα κανα 5-6 θέσεις στις πρώτες στροφές γιατί είμαι πολύ προσεκτικός και αφήνω όλο το χώρο για να περάσει όποιος θέλει,αντί να γίνει καμια μαλακία πάλι και να έχουμε δράματα. Μετά τις πήρα πίσω σιγά σιγά αφού όταν ήρθε ο Άκης και οι άλλοι γρήγοροι,με πήραν και εμένα στον ρυθμό τους(κατα κάποιο τρόπο) και πήγαινα πολύ πιο γρήγορα κάνοντας και PB. Στο τέλος είχα για πολλούς γύρους τον @faust και @rapidfast να με κυνηγάνε αλλά τέλος καλό όλα καλά :)

Τέλος να επισημάνω ένα πράγμα. Ποτέ μέχρι στιγμής δε θυμάμαι τις στιγμές που με περνάει ο @lylankor,σαν να μη συνέβησαν ποτέ για κάποιο λόγο. Η μουσίτσα σε περνάει τόσο διακριτικά,τόσο αθόρυβα,γρήγορα και ύπουλα που δε καταλαβαίνεις πως. Σοβαρά,δε θυμάμαι πότε με πέρασε σε κανέναν αγώνα. :o 

Ααααα επίσης και ο @gomar μου έδωσε μια καλή απο πίσω στον δεύτερο αγώνα. Γενικά,τόση στούκα δεν έχω ξαναφάει σε οργανωμένα πρωταθλήματα. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

φοβερος αγωνας ασχετα απο τη θεση μου ....  ειναι τρομακτικο να εχεις 14 γρηγοροτερους απο σενα πισω σου και νομιζω φανηκε στο 2ο αγωνα (αν και στους 2-3 πρωτους γυρους  την ψιλοπαλεψα)ευτυχως παρα την ατσαλη οδηγηση δεν προκαλεσα καποιο σοβαρο ατυχημα (αν καποιοι μπερδεψατε τα πρασινα αυτοκινητα εγω ειμαι που φρεναρω νωρις στις στροφες) ο στοχος μου ειναι να μην τερματιζω τελευταιος σε καθε αγωνα και λογω ατυχιων αλλων τα καταφερνω ως τωρα!!!:D

 

#καποιος μου γδαρε τη πορτα ενω προσπαθουσα να κρατησω το αμαξι μες  στη κ1 !!!!θα ζητησω αποζημιωση....:hehe::hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panosdimp έγραψε:

Τα υπόλοιπα κύλησαν σε ρυθμό τάπα πάντα και παντού, το κατά δύναμην βέβαια ,με κορύφωση το κυνηγητό με τον @Oxide Burnedbrain που το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ  και τον teammate να μας καταδιώκει μετά μανίας ,φυσικά θα μας περνούσε όπως θα έλεγε κι εκείνος αλλά δεν το έκανε γιατί μας λυπήθηκε και αποφάσισε για πρώτη και τελευταία φορά εικάζω να φερθεί ομαδικά :p.

Διαφήμιση για το σπορ σας λέω το πρωτάθλημα του jason κι ας γκρινιάζει για τις απουσίες .

Ακης και Λύλανκορ είναι εκεί για να καταδεικνύουν  το που μπορεί να φτάσει το ανθρώπινο είδος :D

 

Play assetto  , assetto the honest sim:p:D κατ αποκλειστικότητα από την παρέα του thelab ,ποιός έχει άλλωστε  την όρεξη μετά από τέτοιο αγώνα να αντιπαρατεθεί για το ποιό είναι το καλύτερο sim?

 

 

Κοίτα τώρα τι θα πώ..

Είμαι στον πρώτο αγώνα βιδωμένος πίσω σου, και δεν ανοίγεις να πιάσω τους μπροστά...

Κάνω πίσω, να μην κάνεις κάποιο λάθος...

Τα τελευταία 11 λεπτά σου κλείνω τη διαφορά, και σε βλέπω να πηγαίνεις βάρκα γιαλό..

Για να σε σώσω, δεν κάνω κίνηση, να μην έχεις καμιά έξοδο και έχουμε άλλα..

Φυσικά ακόμα περισσότερο, μην πιέσω εγώ και βγώ έξω και τα χαλάσω όλα...

Στο λέω στο διάλειμμα, μεταξύ αγώνων, γιατί έμεινα πίσω και γιατί θα έπρεπε να με αφήσεις να περάσω αφού βλέπεις είμαι πιο γρήγορος..

Πάμε στον δεύτερο αγώνα, και μην τον είδατε τον Παναή...

Γίνεται ο τσαμπουκάς, κάνω χλοοκοπτική, και επανέρχομαι στην τάξη, και σε πιάνω 8 λεπτά πρίν την λήξη..

Και όχι μόνο σε πιάνω, γυρνάς στο 35.5 και εγώ 34.7..

Και αντί να ανοίξεις διάπλατα το δρόμο, σε βλέπω να κάνεις την πάπια...:kiss2:

Στο μεταξύ σε αυτή τη φάση νομίζω πλασαρίστηκα δίπλα σου και έκανες και τρελό φρενάρισμα στην αριστερή προτελευταία στροφή για να μην περάσω

και κόντεψα να βγώ έξω να μην τρακάρουμε.

Είσαι ένας μικρός Νίκο Ρόσμπεργκ... :wub:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Από τους πιο διασκεδαστικούς ως τώρα ο 2ος αγώνας, με 18 μετρημένες επαφές κλασικά.

Ο @akis_z80 έχει βαλθεί να ξεπαστρέψει την ομάδα μου φαίνεται (εγώ την έφαγα στον 1ο αγώνα), μπορεί να φταίει το emblem :p η πιο αστεία φάση ήταν σε αυτό το σημείο: https://www.youtube.com/watch?v=fDy9BCF2WPk&t=670 που έχουμε και οι 2 χώρο και απλά κοπανιόμαστε στην 'ευθεία' για το ποιος θα πάρει τη μέση της πίστας... :hehe: πριν από αυτό σου έριξα και εγώ μια φιλική από πίσω στη προτελευταία στροφή να δηλώσω παρόν :D

Saved by the bell ο Δημήτρης, δε μου το έκανε το δωράκι. ;) Αν και λιγότερες συμμετοχές νομίζω ήταν αρκετά καλά. Η πίστα είχε 2-3 στροφές που μπορούσες να φρενάρεις με διαφορετικές γραμμές και έδινε με αυτόν τον τρόπο αρκετές ευκαιρίες, μου αρέσει γενικά (σε αντίθεση με τις 2 επόμενες που τις βρίσκω λίγο βαρετές) Αυστρία έπρεπε να έχουμε σε τέτοιο πρωτάθλημα! 6ο αγώνα?

 

Αυτοί είναι και οι πρώτοι αγώνες που τρέχω με VR και πραγματικά ότι μειωνεκτήματα και να έχει αυτή η 1η γενιά είναι και πάλι πολύ μπροστά από penta-screen και δε ξέρω και εγώ τι. Τουλάχιστον από άποψη gameplay γιατί τα γραφικά ναι φαίνονται χειρότερα.

 

Σε αυτή τη πίστα είχα θέμα framerate σε σχέση με τις προηγούμενες. Στο Vive η οθόνη παίρνει πάντα 90hz, απλά αν δε προλάβει κάποιο η κάρτα πχ τότε γεμίζει ενδιάμεσα χρησιμοποιόντας το προηγούμενο και το κάνει rotate/transform κλπ σύμφωνα με τη καινούρια θέση του headset εκείνη τη στιγμή. Και το Rift έχει αντίστοιχη λειτουργία. Λίγο ghosting φαντάζομαι θα έχει το Pimax λόγω χαμηλότερου framerate όταν γυρνάς το κεφάλι γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν έχει low persistence amoled οθόνη, αν και σε sim αυτό δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί ακόμα και το κεφάλι το γυρνάς αργά και το ghosting δε θα φαίνεται στο περιβάλλον που κινείται αλλά κυρίως στο αυτοκίνητο γύρω σου που δεν το κοιτάς. Είδα μόλις και ένα review και για τέτοιες εφαρμογές είναι όντως αρκετά τίμιο, το κύριο που του λείπει είναι positional tracking οπότε δε μπορείς να σκύψεις να δείς το αυτοκίνητο η να σηκωθείς να περπατήσεις γύρω του, αλλά για καθαρή οδήγηση για αυτή τη τιμή κιόλας είναι αρκετά καλή περίπτωση. Και δώστε περισσότερα λεφτά για ολοκληρωμένο VR headset στη 2η γενιά όποιος γουστάρει.

 

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Κοίτα τώρα τι θα πώ..

Είμαι στον πρώτο αγώνα βιδωμένος πίσω σου, και δεν ανοίγεις να πιάσω τους μπροστά...

Κάνω πίσω, να μην κάνεις κάποιο λάθος...

Τα τελευταία 11 λεπτά σου κλείνω τη διαφορά, και σε βλέπω να πηγαίνεις βάρκα γιαλό..

Για να σε σώσω, δεν κάνω κίνηση, να μην έχεις καμιά έξοδο και έχουμε άλλα..

Φυσικά ακόμα περισσότερο, μην πιέσω εγώ και βγώ έξω και τα χαλάσω όλα...

Στο λέω στο διάλειμμα, μεταξύ αγώνων, γιατί έμεινα πίσω και γιατί θα έπρεπε να με αφήσεις να περάσω αφού βλέπεις είμαι πιο γρήγορος..

Πάμε στον δεύτερο αγώνα, και μην τον είδατε τον Παναή...

Γίνεται ο τσαμπουκάς, κάνω χλοοκοπτική, και επανέρχομαι στην τάξη, και σε πιάνω 8 λεπτά πρίν την λήξη..

Και όχι μόνο σε πιάνω, γυρνάς στο 35.5 και εγώ 34.7..

Και αντί να ανοίξεις διάπλατα το δρόμο, σε βλέπω να κάνεις την πάπια...:kiss2:

Στο μεταξύ σε αυτή τη φάση νομίζω πλασαρίστηκα δίπλα σου και έκανες και τρελό φρενάρισμα στην αριστερή προτελευταία στροφή για να μην περάσω

και κόντεψα να βγώ έξω να μην τρακάρουμε.

Είσαι ένας μικρός Νίκο Ρόσμπεργκ... :wub:

Καλύτερα να κοιτάξεις τους χρόνους του πρώτου αγώνα, εκεί φαίνεται καθαρά πόσο ανυποστατα είναι αυτά που γράφεις, σε κάθε γύρο σου άνοιγα τη διαφορά απορώ που είδες το βιδωμενος πισω σου  όταν εξασφάλισα τη διαφορά που ήθελα χαλάρωσα κ τότε μ εφθασες και πάλι στο τέλος εμεινες πίσω αυτά για τον πρώτο αγώνα. 

Στον δεύτερο έφυγες μπροστά έκανες τις προσπεράσεις και έκανες κ το λάθος που σε έβγαλε εκτός, με εφθασες γιατί έπεσα σε κίνηση κ γιατί δεν είμαι τόσο καλός στις προσπεράσεις, στο τέλος προσπαθόντας να περάσω τον Κρίστιαν όταν είμασταν δίπλα ο ένας στον άλλο σκέφτηκες να κάνεις την κίνηση σου από την εσωτερική στην επόμενη αριστερή, δεν γινόταν να προσέχω κι εσένα ήθελα να κόψω λίγο για να μπω γρήγορα με καλύτερη γραμμή στην έξοδο μήπως τον περάσω στην επόμενη, αν αυτό είναι ηθελημενο η αντικανονικό κλείσιμο κάνε με ριπόρτ. 

ΥΓ: :wub:

Το πιο όμορφο ήταν αυτό που έγραψες να πιάσω τους μπροστά αχαχαχα είπαμε να είσαι αισιόδοξος....... 

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος panosdimp έγραψε:

Καλύτερα να κοιτάξεις τους χρόνους του πρώτου αγώνα, εκεί φαίνεται καθαρά πόσο ανυποστατα είναι αυτά που γράφεις, σε κάθε γύρο σου άνοιγα τη διαφορά απορώ που είδες το βιδωμενος πισω σου  όταν εξασφάλισα τη διαφορά που ήθελα χαλάρωσα κ τότε μ εφθασες και πάλι στο τέλος εμεινες πίσω αυτά για τον πρώτο αγώνα. 

Στον δεύτερο έφυγες μπροστά έκανες τις προσπεράσεις και έκανες κ το λάθος που σε έβγαλε εκτός, με εφθασες γιατί έπεσα σε κίνηση κ γιατί δεν είμαι τόσο καλός στις προσπεράσεις, στο τέλος προσπαθόντας να περάσω τον Κρίστιαν όταν είμασταν δίπλα ο ένας στον άλλο σκέφτηκες να κάνεις την κίνηση σου από την εσωτερική στην επόμενη αριστερή, δεν γινόταν να προσέχω κι εσένα ήθελα να κόψω λίγο για να μπω γρήγορα με καλύτερη γραμμή στην έξοδο μήπως τον περάσω στην επόμενη, αν αυτό είναι ηθελημενο η αντικανονικό κλείσιμο κάνε με ριπόρτ. 

ΥΓ: :wub:

Το πιο όμορφο ήταν αυτό που έγραψες να πιάσω τους μπροστά αχαχαχα είπαμε να είσαι αισιόδοξος....... 

Ποιους χρόνους να κοιτάξω ρε? ούτε τα στοιχεία δεν ξέρεις να διαβάζεις σωστα...έχεις χάσει τον έλεγχο και βγάζεις ότι σου κατέβει στο μυαλό?

Στον πρώτο γύρο μόνο, έτσι για την πλάκα είναι 8 δέκατα πιο γρήγορος απο εσένα..

Μπορεί να έκανα 0,5 δευτερόλεπτο αργότερο γύρο απο εσένα, αλλά ξεκίνησα πίσω σου 2 θέσεις στο γκρίντ και αυτό είναι 1,6 απο μόνο του..

Και είχαμε και αυτοκίνητο ανάμεσα μας...

Τι λάθος έκανα ρε? Οτι μου σπάσανε την πίσω αεροτομή και είχα απρόβλεπτη αστάθεια στα φρένα?

Να σε κάνω ριπόρτ λές? δεν είναι κακή ιδέα... δεν ειναι κακή ιδέα... Αλλά τι θα κερδίσει η ομάδα απο το swap των θέσεων?

Τίποτα..

Δεν έχω ανάγκη τους βαθμούς μιας θέσης για να σε περάσω στο πρωτάθλημα.. 

Ξεκινάμε πόλεμο!! να το ξέρεις... :amen:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Μεχρι τελος εβδομαδας, θα περιμενουμε απο την κουνος μηπως καταφερουμε και τρεξουμε τα replays απο qual + race1.Αλλιως θα εξεταστουν τα cuts + reports μονο απο το race2.
Παρολα αυτα στελνετε οτι ρεπορτς εχετε απο το race2 και αν διορθωθει το προβλημα το ξανα συζηταμε! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Ποιους χρόνους να κοιτάξω ρε? ούτε τα στοιχεία δεν ξέρεις να διαβάζεις σωστα...έχεις χάσει τον έλεγχο και βγάζεις ότι σου κατέβει στο μυαλό?

Στον πρώτο γύρο μόνο, έτσι για την πλάκα είναι 8 δέκατα πιο γρήγορος απο εσένα..

Μπορεί να έκανα 0,5 δευτερόλεπτο αργότερο γύρο απο εσένα, αλλά ξεκίνησα πίσω σου 2 θέσεις στο γκρίντ και αυτό είναι 1,6 απο μόνο του..

Και είχαμε και αυτοκίνητο ανάμεσα μας...

Τι λάθος έκανα ρε? Οτι μου σπάσανε την πίσω αεροτομή και είχα απρόβλεπτη αστάθεια στα φρένα?

Να σε κάνω ριπόρτ λές? δεν είναι κακή ιδέα... δεν ειναι κακή ιδέα... Αλλά τι θα κερδίσει η ομάδα απο το swap των θέσεων?

Τίποτα..

Δεν έχω ανάγκη τους βαθμούς μιας θέσης για να σε περάσω στο πρωτάθλημα.. 

Ξεκινάμε πόλεμο!! να το ξέρεις... :amen:

 

Δεξιά είναι οι δικοί μου χρόνοι επί 10 συνεχόμενους γύρους ήμουν ταχύτερος μετά όπως σου είπα χαλάρωσα , μου φαίνεται αγνοείς την πραγματικότητα  ηθελημένα και υστερόβουλα!:wub:

59232846cbb7a_.thumb.JPG.c0832bd1e7793698d412eb7d7da1885d.JPG5923284e1b99a_.thumb.JPG.6ac7b17ea003ede7183ab879f6931b37.JPG

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.