Jump to content



Vdsl router ποιο και γιατί?


Recommended Posts

Έχω nova vdsl 2+ με το Zte zxhn h168n που δίνει η ίδια η nova(Παλιά 4νετ) και δεν θα έλεγα ότι είμαι και πολύ ευχαριστημένος από αυτό το all in one vdsl router.

Ποιο εναλλακτικό vdsl 2+ modem router wifi(Κοινώς ένα all in one) θα προτείνατε για vdsl50 και γιατί?
Θα συνδεθούν πάνω του σίγουρα με samsung 4k uhd tv, xbox one s, playstation 4 pro, desktop, netbook, notebook και κινητά γενικώς.

 

Θα ήθελα να έχει:

01. Είχα forthnet(Nova) το linksys wag200g για 4-5 χρόνια με firmware 1.01.09 και ήμουν υπέρ ευχαριστημένος με αυτό το adsl 2+ modem/router/wifi all in one.
Έχει κάποιο αντίστοιχα καλό vdsl modem/router/wifi(All in one) η linksys? Έχω εντοπίσει στο google το linksys x6200 είναι καλό?
02. Gigabit θήρες
03. Dual channel 2.4Ghz & 5Ghz wifi
04. Απλό μενού που να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να χάνεσαι.
05. Usb θήρα χωρίς να καίγομαι κιόλας.
06. Την δυνατότητα για voip(Χωρίς να με καίει κιόλας γιατί προς το παρόν δεν πρόκειται να έχω voip) αλλά απ' ότι διαβάζω μέχρι το 2018 θα αναγκαστούν όλοι να έχουν αφού είναι ευρωπαϊκή οδηγία/κανόνας.

07. Tp-link TD-W9977(45 ευρώ) ή vr200v(80 ευρώ) και γιατί?

Θα προτιμούσα να κοστίζει το πολύ μέχρι 80 ευρώ.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη μαλλον γι' αυτο με κοβω να παιρνω καθοτι πιστευω ειναι το καλυτερο vfm all in one router το εχες δουλεψει καθολου να μου πεις εντυπωσεις απο πρωτο χερι ή κι εσυ το προτεινεις απ' οτι διαβαζεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
πριν 15 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Μα δεν με ενδιαφερει, ουτε συμπαθω το voip.

Εσύ μπορεί να μην το συμπαθείς αλλά το συμπαθούν οι πάροχοι και αργά ή γρήγορα όλοι θα κάνουν την μετάβαση σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολει καθολου ομως γιατι οταν το κανουν θα πρεπει να σου δωσουν και τον αντιστοιχο εξοπλισμο μιας και τωρα ΔΕΝ στον δινουν.

 

Λοιπον ξεφυγαμε εντελως με το παντελως αχρηστο voip που αμα πεσει το ρευμα δεν εχεις ουτε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, μια χαρά στον δίνουν. Ο ΟΤΕ τουλάχιστον καιρό τώρα, μην πω χρόνο/ια.

 

Τέλος πάντων, εγώ ήθελα να το αναφέρω καθώς απ' ότι κατάλαβα ψάχνεις για modem/router και όχι απλό router διότι στο έμμεσο, ή μη, μέλλον ίσως να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο σαν router λόγο του VoIP.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας παιδιά,

Προχθές πήρα τηλέφωνο στην Cosmote για να δω τι θα κάνω με το συμβόλαιο που λήγει μεθαύριο.
Τώρα είμαι στο Cosmote Double Play 24XL με σχεδόν 36€ το μήνα και ζήτησα να πάω στο Cosmote Double Play 50XL με 37,4€.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

  1. Τώρα παίζω με το DGN220 της Netgear. Φαντάζομαι πως αυτό δεν με καλύπτει.
    Επειδή αρνήθηκα τον εξοπλισμό του ΟΤΕ (για προσωπικούς λόγους), τι modem/router προτείνετε για να παίξω όμορφα και στρωτά μπάλα κοντά στα 50MBbps?
    Το τωρινό μου setup περιλαμβάνει ένα Linksys PLSK400 power-line. Θα ήθελα να συνέχιζα να το χρησιμοποιώ.
    Ενδιαφέρομαι επίσης μελλοντικά για file server (είτε custom είτε κάποιο έτοιμο NAS) οπότε θα ήθελα να ληφθεί και αυτό στα υπόψιν.
  2. Η γραμμή "μοιράζεται" σε δύο σπίτια της ίδιας οικογένειας. Το ένα χρησιμοποιεί μόνο το τηλέφωνο μέσω της PSTN γραμμής και στο άλλο χρησιμοποίειται και το τηλέφωνο και το internet (στο οποίο είναι εγκατεστημένο και το DGN2200).
    Θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι στην υπάρχουσα διάταξη με την έλευση του νέου πακέτου στα 50Mbps?
  3. Πριν 4-5 ημέρες με πήραν τηλέφωνο από Cosmote για να μου προτείνουν το ίδιο πακέτο που έχω (Double Play 24XL) με αναβαθμισμένη ταχύτητα στα 100Mbps στα 49,9€.
    Αρνήθηκα ευγενικά καθώς δεν θεωρώ value for money την διαφορά. Ξέρω ότι η καμπίνα του ΟΤΕ είναι στα 50 μέτρα από το σπίτι μιας και την βλέπω και φαντάζομαι ότι για αυτό με κάλεσαν.
    Ο άνθρωπος με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι αν προχωρήσω, θα χρειαστεί να αλλάξω σε VoIP τηλεφωνία, πράγμα το οποίο και με αποθάρυνε σημαντικά καθώς υπάρχουν ηλικιωμένοι άνθρωποι και οι συχνές διακοπές ρεύματος στην περιοχή δεν είναι καλός οιώνος. Το κατάλαβε απόλυτα αλλά μου είπε ότι από το 2020 θα είναι υποχρεωτική η VoIP σε όλους.
    Μπορώ να γυρίσω στο μέλλον σε VoIP αν το θελήσω με το modem/router που θα επιλέξω να αγοράσω?

Θα εκτιμούσα σημαντικά κάποια απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω από το τέλος:

3) Είναι πολύ πιθανό να σου κάνουν αλλαγή σε VoIP ακόμη και τώρα, απλά να μην το έχουν επισημάνει. Ξέρω περιπτώσεις που έχει συμβεί.

Θα σου έλεγα ότι εάν πάρεις modem/router που υποστηρίζει VoIP θα είσαι εντάξει, αλλά τον τελευταίο μήνα πληθαίνουν αναφορές περιπτώσεων που ο ΟΤΕ δεν δίνει τα στοιχεία ταυτοποίησης VoIP για να ρυθμίσεις δικό σου router. Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως, μπορείς να δουλέψεις δικό σου router μαζί με ένα Speedport του ΟΤΕ για την τηλεφωνία.

2) Επειδή δεν έχεις περιγράψει την ακριβή συνδεσμολογία, θα κάνω κάποιες ασφαλείς παραδοχές. Εάν δεν αλλάξεις τίποτα στην συνδεσμολογία, θα συνεχίσει να δουλεύει. Εάν δεν το έχεις κάνει ήδη, απομονώνοντας τυχόν διακλαδώσεις ή πρίζες που δεν χρησιμοποιείς, θα κερδίσεις λίγο σε μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού. Εάν όμως είσαι τόσο κοντά στην καμπίνα, ήδη θα έχεις μέγιστη ταχύτητα πάνω από τα 50Mbps, επομένως δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

1) Το DGN220 δεν σε καλύπτει για VDSL και νομίζω δεν έχει και Gbit ethernet. Θα αποφύγω να σου απαντήσω συγκεκριμένα, γιατί δεν αναφέρεις ούτε budget ούτε απαιτήσεις. Στη θέση σου θα ξεκινούσα με ένα Speedport του ΟΤΕ και μετά θα έψαχνα για αναβάθμιση. Εάν τα θέλεις όλα σε ένα, είναι ακριβό σπορ - ειδικά εάν θέλεις να πάρεις και συσκευή που υποστηρίζει vectoring και VoIP.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

Θα ξεκινήσω από το τέλος:

3) Είναι πολύ πιθανό να σου κάνουν αλλαγή σε VoIP ακόμη και τώρα, απλά να μην το έχουν επισημάνει. Ξέρω περιπτώσεις που έχει συμβεί.

Θα σου έλεγα ότι εάν πάρεις modem/router που υποστηρίζει VoIP θα είσαι εντάξει, αλλά τον τελευταίο μήνα πληθαίνουν αναφορές περιπτώσεων που ο ΟΤΕ δεν δίνει τα στοιχεία ταυτοποίησης VoIP για να ρυθμίσεις δικό σου router. Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως, μπορείς να δουλέψεις δικό σου router μαζί με ένα Speedport του ΟΤΕ για την τηλεφωνία.

2) Επειδή δεν έχεις περιγράψει την ακριβή συνδεσμολογία, θα κάνω κάποιες ασφαλείς παραδοχές. Εάν δεν αλλάξεις τίποτα στην συνδεσμολογία, θα συνεχίσει να δουλεύει. Εάν δεν το έχεις κάνει ήδη, απομονώνοντας τυχόν διακλαδώσεις ή πρίζες που δεν χρησιμοποιείς, θα κερδίσεις λίγο σε μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού. Εάν όμως είσαι τόσο κοντά στην καμπίνα, ήδη θα έχεις μέγιστη ταχύτητα πάνω από τα 50Mbps, επομένως δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

1) Το DGN220 δεν σε καλύπτει για VDSL και νομίζω δεν έχει και Gbit ethernet. Θα αποφύγω να σου απαντήσω συγκεκριμένα, γιατί δεν αναφέρεις ούτε budget ούτε απαιτήσεις. Στη θέση σου θα ξεκινούσα με ένα Speedport του ΟΤΕ και μετά θα έψαχνα για αναβάθμιση. Εάν τα θέλεις όλα σε ένα, είναι ακριβό σπορ - ειδικά εάν θέλεις να πάρεις και συσκευή που υποστηρίζει vectoring και VoIP.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση σου.

 

3. Γενικά στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ΟΤΕ "μου την είπε"ο υπάλληλος έμμεσα που θα χρησιμοποιήσω τον δικό μου εξοπλισμό. Στο στυλ "θα το σημειώσω ότι θα χρησιμοποιήσετε δικό σας εξοπλισμό".

Θα επιθυμούσα να κινηθώ στο πακέτο modem/router δικό μου. Στην περίπτωση που με βάλουν απευθείας σε VoIP από τώρα, θα ήθελα στην καλύτερη να παίξω με το καινούριο modem/router που θα έχω και στην χειρότερη να υλοποιήσω το σενάριο με το Speedport. Σε διαφορετική πείπτωση, θα ήθελα να έχω την επιλογή VoIP για το μέλλον οπότε το modem/router που ψάχνω θέλω σίγουρα να υποστηρίζει VoIP.

2.  Αρκετά απλή συνδεσμολογία: Η γραμμή του ΟΤΕ φτάνει στο ένα σπίτι στο οποίο και παίζει ένα απλό PSTN τηλεφωνάκι αυτή τη στιγμή (και θα συνεχίσει). Η γραμμή αυτή έρχεται και στο δέυτερο σπίτι (δεν είμαι σίγουρος για το πως ακριβώς) στο οποίο και παίζει το DGN2200 και ένα απλό PSTN τηλέφωνο επίσης. Εσωτερικά στο δεύτερο σπίτι παίζω με powerline. Αν ένα άτομο από το 1ο σπίτι και ένα άτομο από το 2ο σπίτι σηκώσουν ταυτόχρονα τα 2 τηλέφωνα, τότε μπορούν να μιλήσουν κανονικά, σαν ενδοεπικοινωνία ένα πράγμα.

Για την θέση της καμπίνας, είναι κυριολεκτικά στα 50 μέτρα από το σπίτι, στην ίδια ευθεία του ίδιου πεζοδρομίου. Θεωρητικά θα πρέπει να παίζει ψηλά η γραμμή.

1. Χωρίς να είμαι net expert, το DGN2200 δεν πρέπει όντως να με καλύπτει μιας και είναι ADSL/ADSL2+ μόνο και όχι VDSL. Και ναι, δεν έχει 1000άρες πόρτες.

Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα στο budget, μπορούμε να κινηθούμε σε ψηλά ποσά, θα έλεγα για αρχή μέχρι 200€.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 η καλύτερη υπόθεση που μπορεί να γίνει είναι ότι σε κάποιο σημείο ενώνεται η γραμμή που έρχεται από τον ΟΤΕ με την γραμμή του κάθε σπιτιού. Επειδή πρόκειται να μεταβείς σε VoIP μάλλον χρειάζεται να κάνεις αλλαγή της συνδεσμολογίας, δεδομένου ότι το τηλέφωνο πλέον θα λειτουργεί μέσω του router και όχι από το καλώδιο της γραμμής...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2018 at 12:07 PM, cna said:

Για το 2 η καλύτερη υπόθεση που μπορεί να γίνει είναι ότι σε κάποιο σημείο ενώνεται η γραμμή που έρχεται από τον ΟΤΕ με την γραμμή του κάθε σπιτιού. Επειδή πρόκειται να μεταβείς σε VoIP μάλλον χρειάζεται να κάνεις αλλαγή της συνδεσμολογίας, δεδομένου ότι το τηλέφωνο πλέον θα λειτουργεί μέσω του router και όχι από το καλώδιο της γραμμής...

 

Σε περίπτωση που με βάλουν απευθείας σε VoIP, θα φωνάξω τον τεχνικό που έστησε την γραμμή του σπιτιού όταν φτιάχτηκε το σπίτι πριν 4 χρόνια και θα το κοιτάξουμε εκείνη την στιγμή.

 

Κάποια πρόταση σε modem/router με βάση τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις κάποιο fritz 7590 που τα έχει όλα... αλλά δεν συμφέρει :)

Ανάλογα με το τί δεν χρειάζεσαι από αυτά που έχει, μπορείς να βρεις και πιο οικονομικά...

Δυστυχώς αν ψάχνεις κάποιο σχετικά future-proof με VDSL και supervectoring, οι τιμές είναι εξαρχής ανεβασμένες - ειδικά σε σχέση με το τσάμπα του παρόχου.

 

Βλέπω ότι σε 7490 και 7590 με τελευταίο firmware υπάρχει επιλογή για αυτόματη ρύθμιση σε ΟΤΕ τόσο του VDSL όσο και της τηλεφωνίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και πάλι.

Σήμερα γύρισα σπίτι από τις διακοπές και ναι... δεν έχω internet.

Η τηλεφωνία παίζει κανονικά όπως και πριν, δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα.

Παρατηρώ ότι το DGN2200 που έχω συγχρονίζει στα 24503/1359 με modem status connected αλλά δεν μπορεί να πάρει IP.

Μίλησα με ΟΤΕ και κανόνισα να μου στείλουν τον δικό τους εξοπλισμό για αρχή ώστε να υπάρχει.

Καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω για τώρα για το internet?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, icsd08063 said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και πάλι.

Σήμερα γύρισα σπίτι από τις διακοπές και ναι... δεν έχω internet.

Η τηλεφωνία παίζει κανονικά όπως και πριν, δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα.

Παρατηρώ ότι το DGN2200 που έχω συγχρονίζει στα 24503/1359 με modem status connected αλλά δεν μπορεί να πάρει IP.

Μίλησα με ΟΤΕ και κανόνισα να μου στείλουν τον δικό τους εξοπλισμό για αρχή ώστε να υπάρχει.

Καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω για τώρα για το internet?

 

5 hours ago, icsd08063 said:

Κανείς παιδιά;;;

 

Update:

Τηλεφώνησα ξανά στην Cosmote σήμερα και ξανά ανέφερα το πρόβλημα.

Η υπάλληλος που μίλησα ήταν ευγενικότατη και έδειξε θέληση να με βοηθήσει. Το πιο σημαντικό ήταν ότι το πήγε step by step.

Με ρώτησε αρχικά για το αν υπάρχει συναγερμός έτσι ώστε να νου στείλουν ups. Επειδή υπάρχει καλωδίωση συναγερμού στο σπίτι αλλά δεν έχει μπει ακόμη, της ανέφερα ότι μελλοντικά θα μπει. Μου είπε ότι όταν μπει, θα πρέπει να μιλήσω μαζί τους για να μου το στείλουν τότε.

Με ρώτησε ακόμη αν υπάρχουν συχνές διακοπές ρεύματος στην περιοχή. Της απάντησα πως ναι και μου είπε ότι κανόνισε την παραλαβή του ups σε 2 ημέρες με ΕΛΤΑ courier.

Κανονίσαμε και την παραλαβή του εξοπλισμού την ίδια μέρα επίσης.

Στην συνέχεια είδαμε και το θέμα του internet όπου δεν έπαιξε ούτε με τα otenet στοιχεία. Το έδωσε σαν βλάβη με εκτιμώμενη ημερομηνία αποκατάστασης σε 3 εργάσιμες.

Με πήραν τηλ σε 5 λεπτά ακριβώς από Cosmote και μου είπαν να κάνω ένα restart του εξοπλισμού μου.

Συγχρόνισε στα 17900 και πήρε και IP.

 

Κοινώς, fixed.

Εξαιρετική εξυπηρέτηση από την Cosmote, που νομιζω αξίζει να αναφερθεί.

 

Περιμενω τον εξοπλισμό τώρα έτσι ώστε να δω τι θα κάνω από εδώ και πέρα με νέο router που σκέφτομαι να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.