Jump to content



Assassin's Creed Origins


GFFermari

Recommended Posts

Το παιχνίδι είναι αξιόλογο ωστόσο. Είναι καλύτερο κατά γενική ομολογία από το Syndicate, με το οποίο διασκέδασα αρκετά :) 

Το optimization είναι άλλο καπέλο. Και στο tetris δε θα κρατούσε 60 fps η ubi :hehe: 

 

Πάντως πέρα από το CPU Utilization που χρειάζεται για τα...DRM (αν όντως ισχύει αυτό , που φαντάζομαι ισχύει, γιατί βλέπω η ubi το διαψεύδει - τι θα έκανε βέβαια), το παιχνίδι τρέχει σχετικά καλά. 

 

Τώρα επειδή κρατιέμαι να μην το πάρω (για τους λόγους που ήδη ανέφερα ), δεν έχω προσωπική άποψη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το παιχνίδι είναι αξιόλογο ωστόσο. Είναι καλύτερο κατά γενική ομολογία από το Syndicate, με το οποίο διασκέδασα αρκετά :)

To εννοείς; Έχω παίξει όλα τα A.C., με λες και φανατικό της σειράς, όντως το syndicate ήταν αξιοπρεπές, αλλά, ρε αδερφέ:p, αυτό το πράγμα με τους παραγεμισμένους με εικονίδια χάρτες δεν το άντεξα άλλο. Μάζεψε αντικείμενα, άνοιξε σεντούκια, βρες φτερά, ελευθέρωσε τη γειτονιά, ειδοποίησε τον μπόγια... Και να πεις ότι όλα αυτά είχαν κάποιο νόημα. Για να γεμίζουν τον χάρτη και να αυξήσουν τις ώρες παιχνιδιού. Τον διπλάσιο χρόνο σου παίρνει να τα κάνεις όλα αυτά σε σχέση με το να τελειώσεις την κυρίως ιστορία. Εάν δε ολοκληρώσεις την κυρίως ιστορία, δεν έχεις κανένα κίνητρο ή λόγο να κάνεις τα side quests. Και αυτό λέει πολλά τόσο για το main story όσο και τις παράπλευρες αποστολές.Το ξεκίνησα, το άφησα, το ξανάπιασα και το παράτησα για κάποια άλλη (πολύ μακρινή) στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Background: Τα χω παιξει ολα. Το καλοκοιταζω λοιπον.. αλλα κατι με χαλαει στα γραφικα που βλεπω.

Σαν κατι να με κουραζει και σαν να μην κολλαει ο χαρακτηρας με το περιβαλλον του. Μ'αρεσει που (μαλλον) δεν θα εχει animus για αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Background: Τα χω παιξει ολα. Το καλοκοιταζω λοιπον.. αλλα κατι με χαλαει στα γραφικα που βλεπω.

Σαν κατι να με κουραζει και σαν να μην κολλαει ο χαρακτηρας με το περιβαλλον του. Μ'αρεσει που (μαλλον) δεν θα εχει animus για αλλαγη

Μετά τον Ezio χάθηκε και η όποια ιστορία του παιχνιδιού. Απόδειξη ότι ούτε οι ίδιοι ήξεραν πώς να συνεχίσουν και πού να καταλήξουν, ήταν ότι το AC3 μας πήγε Αμερική, με πρωταγωνιστή έναν μάλλον άχρωμο, άοσμο και άγευστο ήρωα, αλλά επειδή το σκηνικό ήταν διαφορετικό (και καλοδεχούμενο για κάποιους), πέταξαν και ένα πειρατές της Καραϊβικής στο 4. To black flag ήταν διασκεδαστικό και πολύ ωραίο, αλλά ποια ήταν η ιστορία, πώς συνδεόταν με τα προηγούμενα και πού πήγαινε το παιχνίδι;

Καλά, το Unity ήταν αξιοπρεπές, αλλά αυτή η ανόητη a.i. δεν έλεγε να βελτιωθεί, ο ήρωας πάλι λίγος, ενώ και το syndicate πάσχει από τα ίδια προβλήματα. Πολύ λούστρο, πολύ περιτύλιγμα, πολύ μέλι αλλά από τηγανίτα τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το main story, τα σεντουκια και τα φτερα τα μαζευεις (οχι ολα προφανως) μονο και μονο για να ευχαριστηθεις την αριστα σχεδιασμενη πολη. Προσωπικα δε το κανω για αλλο λογο. Ειναι τοσο ωραιο το περιβαλλον που αξιζει να του δωσεις την προσοχη που του αρμοζει.

 

Καλα τα AC II μεχρι III αλλα το Unity ηταν επος. Η πρωτη φορα που ενιωσα οτι παιζω next gen παιχνιδι. Τρομακτικο βαθος στη σχεδιαση της πολης και στο επιπεδο ζωντανιας που εδινε. Το Syndicate ηταν πιο καλα δομημενο αλλα δε ειχε το WOW factor του Unity. Παρομοια γραφικά, παρομοια χρωματικη παλετα. Μονο το gameplay εδινε ποντους. Ηταν ενα unity με αλογα και κάρα.

 

Το Origins το περιμενα με αγωνια να ανακοινωθει λογω του οτι θα ηταν το πρωτο της σειρας με την επομενη μηχανη γραφικων. Δυστυχως η Ubisoft ειχε αλλα σχεδια και το σχεδιασε στην ιδια μηχανη με τα Unity/Syndicate. Αν και τελειως διαφορετικο απο τα αλλα, δε με ελκυει καθως τα μοντελα και οι υφες ειναι γνωριμες στο ματι μου.

Ενα στοιχειο που κεντρισε το ενδιαφερον μου ειναι το μεγεθος του χαρτη. Και ενα δευτερο η ποικιλια στις πολεις με διαφορετικη σχεδιαση και χρωματα η καθε μια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

1) Πέρα απο το main story, τα σεντουκια και τα φτερα τα μαζευεις (οχι ολα προφανως) μονο και μονο για να ευχαριστηθεις την αριστα σχεδιασμενη πολη. Προσωπικα δε το κανω για αλλο λογο. Ειναι τοσο ωραιο το περιβαλλον που αξιζει να του δωσεις την προσοχη που του αρμοζει.

 

2)Καλα τα AC II μεχρι III αλλα το Unity ηταν επος. Η πρωτη φορα που ενιωσα οτι παιζω next gen παιχνιδι. Τρομακτικο βαθος στη σχεδιαση της πολης και στο επιπεδο ζωντανιας που εδινε. Το Syndicate ηταν πιο καλα δομημενο αλλα δε ειχε το WOW factor του Unity. Παρομοια γραφικά, παρομοια χρωματικη παλετα. Μονο το gameplay εδινε ποντους. Ηταν ενα unity με αλογα και κάρα.

 

3)Το Origins το περιμενα με αγωνια να ανακοινωθει λογω του οτι θα ηταν το πρωτο της σειρας με την επομενη μηχανη γραφικων. Δυστυχως η Ubisoft ειχε αλλα σχεδια και το σχεδιασε στην ιδια μηχανη με τα Unity/Syndicate. Αν και τελειως διαφορετικο απο τα αλλα, δε με ελκυει καθως τα μοντελα και οι υφες ειναι γνωριμες στο ματι μου.

Ενα στοιχειο που κεντρισε το ενδιαφερον μου ειναι το μεγεθος του χαρτη. Και ενα δευτερο η ποικιλια στις πολεις με διαφορετικη σχεδιαση και χρωματα η καθε μια.

1) Αυτό θα μπορούσε να γίνει και μέσω της ιστορίας ή, έστω, μιας παράλληλης ιστορίας με αρκετό ενδιαφέρον.

2) Unity και Syndicate ήταν, ουσιαστικά, ένα μεγάλο παιχνίδι σπασμένο στα 2. Άλλαξαν, απλά, το μέρος. Το ΙΙ ήταν ένα μεγάλο άλμα σε σχέση με το πρώτο, το οποίο, μετά από κάποιες ώρες και αφού είχες συνηθίσει το πρωτότυπο σενάριο, ήταν απελπιστικά επαναλαμβανόμενο. Το Brotherhood ήταν επικό. Η μουσική ανατριχιαστική, η Ρώμη εκπληκτική, η ατμόσφαιρα σε ταξίδευε, ένα μικρό διαμάντι γενικά. Το III δεν είχε ενδιαφέροντα ήρωα. Αλλιώς, είχε καλές ιδέες αλλά τα προβλήματα που μάστιζαν και τα προηγούμενα δεν είχαν επιλυθεί και είχαν αρχίσει να γίνονται ενοχλητικά. Στο III, νομίζω, άρχισε να φαίνεται η έλλειψη ιδεών ως προς το μέλλον του franchise. Το Black Flag ήταν διασκεδαστικότατο, είχε καλή μουσική, πολλά μέρη να δεις αλλά από σενάριο μηδέν.

3)To Origins θα το αγοράσω κάποια στιγμή. Να επιλυθούν τα κλασικά θέματα της ubi. Με εξιτάρει το concept, αλλά περιμένω να δω βελτίωση στο σύστημα μάχης, την τεχνητή νοημοσύνη των εχθρών (αυτήν κυρίως) και περισσότερες επιλογές στον τρόπο προσέγγισης μια αποστολής και στο πόσο αθόρυβα μπορείς να την εκτελέσεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα AC για το σεναριο τους με κερδισαν και για την μιξη sci-fi/παλαιοτερων εποχων.

Απο το 3 και μετα που τελειωσε η ιστορια και εφυγε εντελως το sci-fi ουτε που τα ξανακουμπησα.

Οταν καταλαβα οτι το blag flag ειναι απλα ενα στορυ με πειρατες πηρε ποδι.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένας ακόμη μύθος είναι ότι το patch 1.05 φέρνει βελτιώσεις. 

Κρασάρει το game στο alt+tab και μόνο βελτιώσεις δε φέρνει , αλλά ίσως και slight downgrade. Πως γίνεται αυτό δεν ξέρω...

Υπάρχει τρόπος για go back στην 1.03 στο steam μόνο όμως.

  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Ένας ακόμη μύθος είναι ότι το patch 1.05 φέρνει βελτιώσεις. 

Κρασάρει το game στο alt+tab και μόνο βελτιώσεις δε φέρνει , αλλά ίσως και slight downgrade. Πως γίνεται αυτό δεν ξέρω...

Υπάρχει τρόπος για go back στην 1.03 στο steam μόνο όμως.

 

για τσέκαρε στο steam πάνω στο game δεξί κλικ -->properties-->betas μήπως έχει εκεί τίποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, tommybertsen said:

Ο Μάριος το βρήκε :p 

Έχω uplay από κλειδάδικο. Δύσκολα να έσκαγα 60€ για τη steam version. :) 

 

φιλε μου ποτε να ερθω να παιξω? hehe :p

 

Εγω λεω να το κατεβασω να δω τι ψαρια πιανω (r9 280x , i5 4650 )

Link to comment
Share on other sites

37,79 το πήρα σε φάση "black Friday" αλλά με συνδυασμό points Που είχα μαζεψει Από το instant gaming. Ήταν κάτω από το ψυχολογικό όριο των 40€ και μου χρωστούσα ένα δώρο !

 

@SirDiman έλα και τώρα αν δε βαριέσαι :p

 

 

Πάντως το με τον ταπεινό 4590 Τα πράγματα είναι δύσκολα . . με την 280Χ , δε σε βλέπω καλά... Όταν λες να το κατεβάσεις; αν νομίζεις ότι υπάρχει στο θειο, be my guest :p

Αν απλά δώσεις 40ρι Και δε σου αρεσει, κρίμα είναι. Έλα να το δεις σε μένα :)

 

Btw είναι βελτιωμένο σε σύστημα μάχης και overall immersion .. Κατά πολύ...

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, idonthave said:

έγινε register , εν αναμονή αποστολής κωδικού, δωράκι από MSI ;)

από το συγκεκριμένο παιχνίδι είχα αρχίσει το πρώτο

  Hide contents

 

+1, για να δουμε. Για τσαμπα εννοειται οτι το θελω. Αλλα και εγω 40αρι δεν δινω για τετοιο game...(υποψιν εχω οτι AC εχει βγει απο την αρχη)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.