Jump to content



μοντεμ και τηλεφωνο


Recommended Posts

Γιατι η τηλεφωνικη συνδεση ειναι τυπου VOIP και οχι μεσω συχνοτητας οπως παλια. Συνεπως οταν πεφτει το Internet/κλεινει το modem χανεις και το τηλεφωνο.

 

Μια λυση ειναι ενα μικρο ups να στο κρατει κανα 30λεπτο (η παραπανω αναλογα με το τι επιλεξεις.)

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, jamesbond said:

το ups δεν μου έχει δώσει κάτι το ΟΤΕ

 

 

Δεν καταλαβαινω τι λες. Νομιζω αν καλεσεις το τεχνικο και τους πεις οτι εχεις συναγερμο στο σπιτι και χρειαζεσαι UPS σου στελνουν ενα μικρο (καπου διαβασα οτι εχει 4 χ 2200 mAh μπαταριες)

 

Παντως η Cosmote και ολοι οι παροχοι πρεπει μετα το περας του 2018 να εχουν μετατρεψει την τηλεφωνια σε VOIP. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

Δεν καταλαβαινω τι λες. Νομιζω αν καλεσεις το τεχνικο και τους πεις οτι εχεις συναγερμο στο σπιτι και χρειαζεσαι UPS σου στελνουν ενα μικρο (καπου διαβασα οτι εχει 4 χ 2200 mAh μπαταριες)

 

Παντως η Cosmote και ολοι οι παροχοι πρεπει μετα το περας του 2018 να εχουν μετατρεψει την τηλεφωνια σε VOIP. 

και αν δεν έχω συναγερμό δεν θα μου βάλουν? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, YDinopoulos said:

 

Δεν καταλαβαινω τι λες. Νομιζω αν καλεσεις το τεχνικο και τους πεις οτι εχεις συναγερμο στο σπιτι και χρειαζεσαι UPS σου στελνουν ενα μικρο (καπου διαβασα οτι εχει 4 χ 2200 mAh μπαταριες)

 

Παντως η Cosmote και ολοι οι παροχοι πρεπει μετα το περας του 2018 να εχουν μετατρεψει την τηλεφωνια σε VOIP. 

Είχα ζητήσει ένα από περιέργεια, και από μνήμης θα έλεγα ότι έχει μικρότερη μπαταρία, αλλά θα το τσεκάρω ξανά. Κατά τα άλλα, παρότι πράγματι οι περισσότεροι θα το γυρίσουν σε VoIP, δεν είναι υποχρεωτικό όλοι οι πελάτες να γίνουν IP, απλά οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να δρομολογούν IP παντού.

 

32 minutes ago, jamesbond said:

και αν δεν έχω συναγερμό δεν θα μου βάλουν? 

Σου σύστησε να πεις ότι έχεις, όχι να βάλεις ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπε ότι θα στο στείλουν το UPS.

Στην τελική αν έρθει ο τεχνικός από κει να στο εγκαταστήσει μαζί με τα φίλτρα πεστ ότι ο συναγερμός είναι μέσα στη ντουλάπα και βγαίνει μέσα από vhf πάνω από πιλοτική διάβαση σε τριγωνικό ραντάρ.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Jamesbond θα την βρεις την λύση απλά μην τους πιάσεις συζήτηση. Πες δεν ξέρω τι θα κάνετε, πληρώνω τηλέφωνο για να έχω τηλέφωνο, σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος θα με αποζημιώνεται από τις στιγμή που δεν θα μου παρέχετε υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, trendy said:

Είπε ότι θα στο στείλουν το UPS.

Στην τελική αν έρθει ο τεχνικός από κει να στο εγκαταστήσει μαζί με τα φίλτρα πεστ ότι ο συναγερμός είναι μέσα στη ντουλάπα και βγαίνει μέσα από vhf πάνω από πιλοτική διάβαση σε τριγωνικό ραντάρ.

 

16472835_1677980499161049_56959398850418

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

βγαίνει μέσα από vhf πάνω από πιλοτική διάβαση σε τριγωνικό ραντάρ

και προσοχή να τονίσεις την ύπαρξη πι ερ τόουν, γιατί σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να δουλέψει και χωρίς ups.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν σε ρωτήσει με θράσος:

- Πες μου το όνομά σου και αναφέρει τον κ. Μαρκόπουλο Κ12

 

Απάντησέ του

- Σημαιοφόρος Τριπτσίδης

 

Έτσι, θα λήξει η ταλαιπωρία σου. Και μην ξεχάσεις τη φημισμένη διαγνωμική διάσπαση στο ραντάρ 316 ΠΡ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Jamesbond θα την βρεις την λύση απλά μην τους πιάσεις συζήτηση. Πες δεν ξέρω τι θα κάνετε, πληρώνω τηλέφωνο για να έχω τηλέφωνο, σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος θα με αποζημιώνεται από τις στιγμή που δεν θα μου παρέχετε υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω.

αφου το ups λετε οτι θα κρατησει 30 λεπτα και τι θα με σωσουν τοσο λιγα?συνηθως οι βλαβες διαρκουν ωρες

Link to comment
Share on other sites

Λιγα? Εαν εισαι στο internet και κανεις καποια σοβαρη δουλεια, σου δινει αρκετο χρονο να κανεις save/ να στειλεις καποια επειγοντα email.

Εαν θες να σου κρατησει ωρες, μπορεις να παρεις ενα Ups 1.5kva στα 1000+ ευρω να κανεις την δουλεια σου.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. Τελεία. Αν δε στο δωσουν, ζητας να δηλωθει απο τεχνικο (κανονικα πρεπει να δηλωθει κατα την αιτηση - αλλα λογικα και απο τον τεχνικο μια χαρα θα γινει) . Δε θα ερθει κανεις να δει αν οντως εχεις και ο τεχνικος θα ειναι συνεργασιμος. Αν σου πει οτι "δεν εχετε κυριε" , θα πεις " περιμενω να μου βαλουν". Ετσι εκανα και εγω και πηρα το  UPS. Ειχα δηλωσει απο την αιτηση οτι ταχα εχω συναγερμο. ΔΕΝ εχω, ομως το UPS το πηρα κανονικα. Πηγα και το πηρα ο ιδιος απο τον ΟΤΕ της περιοχης μου.

ΜΗ ρωτησεις κατι αλλο. Κανε αυτο που σου λεμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, tommybertsen said:

ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. Τελεία. Αν δε στο δωσουν, ζητας να δηλωθει απο τεχνικο (κανονικα πρεπει να δηλωθει κατα την αιτηση - αλλα λογικα και απο τον τεχνικο μια χαρα θα γινει) . Δε θα ερθει κανεις να δει αν οντως εχεις και ο τεχνικος θα ειναι συνεργασιμος. Αν σου πει οτι "δεν εχετε κυριε" , θα πεις " περιμενω να μου βαλουν". Ετσι εκανα και εγω και πηρα το  UPS. Ειχα δηλωσει απο την αιτηση οτι ταχα εχω συναγερμο. ΔΕΝ εχω, ομως το UPS το πηρα κανονικα. Πηγα και το πηρα ο ιδιος απο τον ΟΤΕ της περιοχης μου.

ΜΗ ρωτησεις κατι αλλο. Κανε αυτο που σου λεμε. 

 

Ναι αλλά

 

γκει γουει ολ ρινκιν θα κάνει το UPS; Σημαντικό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.