Jump to content



Αγορά GTX 1070


Recommended Posts

Καλημέρα, πούλησα την κάρτα μου (RX 480) και είμαι προς αναζήτηση νέας, τείνω προς 1070. Μπορείτε να μου προτείνετε μερικές υλοποιήσεις της, κατά προτίμηση όχι Gigabyte? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Msi gaming x

Palit Gamerock

Οι παραπάνω ειναι οι πιο αθόρυβες και δροσερές.

Τεσταρισμενες 

Μετα πας σε strix καλη αποδοση ψυξης αλλα κανει θόρυβο περισσότερο απο τις παραπανω.

Και επισης τελος evga παζει μεταξυ strix και palit,msi

Απόδοση ψυξης καλη και απο θορυβο σε καλα επιπεδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, billpeppas said:

Αν δεν έχεις θέμα με το μέγεθος που κλείνει ( 2.5 slot ) καλύτερα στην Strix.

Έχω την συγκεκριμένη κάρτα (strix OC). 2 slot πιάνει. Είναι αρκετά αθόρυβη και δροσερή, ειδικά στην full load θερμοκρασία. 

 

Χαρακτηριστικά, τώρα το καλοκαίρι κινείται σε idle κάπου στους 37-38°C (το θεωρώ κάπως ψηλό για idle), αλλά με full load, και εννοώ πολύωρα renders από το βράδυ έως το πρωί, δεν ανεβαίνει ποτέ πάνω από τους 60°C. Συνήθως γύρω στους 55° σταθεροποιείται η μέγιστη. 

 

Επίσης, για πληρέστερη εικόνα, να πώ ότι με στοκ ρυθμίσεις στο Valley Benchmark η δικιά μου μπουστάρει στα 2037ΜΗz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικό του shroud με τα fans δεν είναι πιο μπροστά από το μέταλλο του bracket ?
Στα rear I/O πιάνει 2 slot, μέσα στο σασί όμως το cooler εξέχει περισσότερο και πιάνει σχεδόν 2.5 slot ( τουλάχιστον έτσι είναι στην 1080 & 1080 Ti, δεν ξέρω αν το έχουνε κάνει πιο λεπτό για την 1070, δεν το νομίζω για λόγους κόστους ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με μια GTX 1070 βγάζεις γύρω στα $57 το μήνα ( κέρδος, έχω αφαιρέσει από το τζίρο το κόστος ) [ το κέρδος διαφέρει ανάλογα με την τιμή του Ethereum, που είναι πολύ ασταθής ] { και φυσικά το κέρδος δεν θα είναι σταθερό γιατί σιγά σιγά δυσκολεύει το mining, και έτσι πέφτει το πόσο Ethereum mineάρεις τον μήνα }

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην αφήσω το θέμα ξεκρέμαστο, τελικά αγόρασα μια GTX 1070 MSI Armor OC.  Ήμουν ανάμεσα σε αυτή και σε μία (φθηνότερη) Windforce, αλλά ήθελα να αποφύγω την Gigabyte με κάθε τρόπο λόγω κάκιστου support. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την MSI, για το σκοπό που τη θέλω είναι άψογη.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος gchristod έγραψε:

Για να μην αφήσω το θέμα ξεκρέμαστο, τελικά αγόρασα μια GTX 1070 MSI Armor OC.  Ήμουν ανάμεσα σε αυτή και σε μία (φθηνότερη) Windforce, αλλά ήθελα να αποφύγω την Gigabyte με κάθε τρόπο λόγω κάκιστου support. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την MSI, για το σκοπό που τη θέλω είναι άψογη.

με ενδιαφερουν οι θερμοκρασίες της. όποτε μπορείς πόσταρε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/8/2017 at 9:19 ΠΜ, το μέλος psyber έγραψε:

με ενδιαφερουν οι θερμοκρασίες της. όποτε μπορείς πόσταρε.

Σε μία ώρα iracing με όλα στο full σε ανάλυση 5760x1080 max 72c.  Max load είδα έφτασε 98%. Το pc είναι σε ένα πολύ ζεστό δωμάτιο με κάκιστο εξαερισμό. Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αλλά δεν το πολυ-έχω με τα benchmarking, τις τιμές τις είδα στο hwmonitor :) 

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.