Jump to content



Tenkeyless Mechanical Keyboard


Recommended Posts

On 6/9/2017 at 4:36 ΜΜ, το μέλος env0y έγραψε:

Καιρό είχα να το δω το detachable numpad σαν χαρακτηριστικό και συγκεκριμένα από έποχές του Microsoft Sidewinder X6 . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Logitech G Pro Gaming Keyboard οπτικά έχει πιο minimal design και detachable cable που είναι plus για εμένα που θέλω να το καθαρίζω συχνά χωρίς να τραβάω καλώδια.

 

Προσωπικά με βολεύει πιο πολύ στον αριστερό καρπό σε σύγκριση με το εξογκωμένο logitech g410.

 

Σαν πρώην κάτοχος του Logitech Orion νιώθω κάπως τους διακόπτες πιο ανταποκρίσιμους.  Δεν ξέρω αν κάνανε κάποια μικρή βελτίωση στο tenkeyless.

 

Σε γενικές γραμμές όταν υπάρχει numpad, η πολύωρη χρήση ποντικιού μου προκαλεί ένα πόνο στον δεξί μου ώμο. Όταν με το tenkyless φέρνω τα χέρια μου παράλληλα δεν το έχω αυτό το πρόβλημα.

 

Άλλο θετικό, χωράει και η γάτα :D

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για το G910 http://gaming.logitech.com/el-gr/product/g910-orion-spectrum-rgb-gaming-keyboard

καποιο μαγαζι που να το φερνει?

 

 

@env0y Αυτο που ειπες με τον ωμο να το κοιταξεις.

Παιζει το χερι σου να ειναι γυρισμενο προς τα μεσα-εξω λογο ''κακοτεχνιας'' και γιαυτο να σε ενοχλει.

Ειχα θεμα με τενοντιτιδα που δεν με αφηνε με τιποτα, ξεκινουσε απο τον ωμο μεχρι το μικρο δαχτυλο του χεριου και μου εριχνε σουβλιες συνεχεια και μερικες μερες με πονουσε κανονικα. Μετα απο 3 γιατρους πηγα σε ενα τεταρτο και μου λεει φιλε για αρχη ειναι στραβα το χερι σου...

Με επιασε στο τριγωνο που ενωνει στηθος με ωμο το τραβηξε και αμεσως τεντωσε το χερι μου και τα δυο μικρα δαχτυλα.

Μετα απο αγρια θεραπεια στους θωρακικους και στον ωμο μπηκε στη θεση του ξανα και τελος, τωρα pilates και δεν εχω τιποτα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, env0y said:

 

 

Προσωπικά με βολεύει πιο πολύ στον αριστερό καρπό σε σύγκριση με το εξογκωμένο logitech g410.

 

Δεν ξερω τι εννοεί εξόγκωμα στο g410 αλλα σε διαβεβαιώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ εκει για support:D
Εγω προσωπικά μαζι με το keyboard αγόρασα και αυτό γιατι στο gaming δεν γινόταν αλλιώς...

https://www.pcgamingrace.com/collections/mechanical-keyboard-gaming-wrist-rests/products/glorious-gaming-mouse-wrist-pad-rest

Ειναι για mouse αυτό αλλα δεν ήθελα μεγαλύτερο γιατι το θέλω μόνο για gaming.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Staxtis said:

Δεν ξερω τι εννοεί εξόγκωμα στο g410 αλλα σε διαβεβαιώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ εκει για support:D
Εγω προσωπικά μαζι με το keyboard αγόρασα και αυτό γιατι στο gaming δεν γινόταν αλλιώς...

https://www.pcgamingrace.com/collections/mechanical-keyboard-gaming-wrist-rests/products/glorious-gaming-mouse-wrist-pad-rest

Ειναι για mouse αυτό αλλα δεν ήθελα μεγαλύτερο γιατι το θέλω μόνο για gaming.

Το wrist pad το αγόρασες από την επίσημη σελίδα του καταστήματος στην Αμερική; Πλήρωσες φόρο;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, env0y said:

Το wrist pad το αγόρασες από την επίσημη σελίδα του καταστήματος στην Αμερική; Πλήρωσες φόρο;

Ειναι πολύ χαμηλό το κόστος και το βάρος και ο όγκος δεν θα έχεις πρόβλημα.
Πες του επίσης (τόνισέτο) να στο στείλει με USPS standard shipping+tracking οχι με οτιδήποτε άλλο.
Δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα κάνει αλλα σίγουρα δεν πλήρωσα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2017 at 3:12 PM, env0y said:

Εδώ κατέληξα και κοίτα @karmen1983 με τι αντικατέστησα το numpad.
ms.thumb.jpg.d5180f9d4e808505790c16ae8a1a2caa.jpg

 

2 hours ago, env0y said:

Το έκανα σε ευχαριστώ. Με DHL θα γίνει η αποστολή.

Πιο πάνω σου έγραψα με USPS..Είναι το ταχυδρομίο της Αμερικής οχι UPS!!!!...Με DHL υπάρχει φόβος τελωνείου.Αν είναι Courier μετά απο ενα κόστος πάει τελωνείο 100%!Δηλαδή εαν έδινες 5euro και το έπερνες με DHL δεν το γλίτωνες το τελωνείο αλλα τώρα στα 10-13euro είσαι οκ.!

Εγω το χάρηκα πάρα πολύ!!Καλορίζικο!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που το ανέφερες @staxris το συγκεκριμένο pad. Λόγω δουλειάς κάθομαι πάνω από 12 ώρες την ημέρα μπροστά από έναν υπολογιστή και η ανατομία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

@env0y δεν ξέρω πως είναι το pro αλλα το G410 ειναι τουλάχιστον απαράδεκτο σε αυτό το κομμάτι και εφόσον δεν εχω κάποιο extra ditach για wrist rest ηταν η μοναδική ευκαιρία να κρατήσω το πληκτρολόγιο οταν το αγόρασα...Για την ακρίβει ο μοναδικός λόγος να το αγοράσω μιας και πρώρα αγόρα το wrist και μετά το keyboard:D
Χαιρομαι που σου άρεσε και έλυσες και εσύ το πρόβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.