Jump to content


Κατασκευή Heatsink!


Staxtis

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει τουλάχιστον τα βασικά για την κατασκευη ψύκτρας?
Θέλω να κατασκευάσω στο cnc μυ ψύκτρα απο χαλκό..
Βρήκα ενα κομμάτι 200X50X50 το θέμα είναι οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι σχεδιασμού..
ίσια fin,κυκλικά,oval κλπ..
Για να προχωρήσω όμως θα ήθελα να ξέρω..Υπάρχει ανώτερο ύψος fin ?Οσο ανεβάζω το ύψος κερδίζω σε θερμοκρασία?
Το πάχος απ οτα fin οσο πιο λεπτά τόσο πιο καλά?Ποια είναι η min-max απόσταση fin-fin που μπορώ να έχω ποιο το min-max ύψος οπως και το min-max πάχος του fin είτε σε διάμετρο εαν είναι κυκλικό ειτε εαν ειναι ίσια τα πτερύγια...

Οποιος εχει γνώσεις θα παρακαλούσα να μου δώσει την βοήθεια του.
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που το θέτεις το θέμα είναι πολύ γενικός.

Αν κάνεις την έρευνά σου στον ιστό θα βρείς αρκετά πράγματα για την κατασκευή ψυκτρών από μασίφ υλικό, αλλά δύσκολα θα βρείς για DIY μεθοδολογία και μάλιστα σε τόσο ευρύ πεδίο!

Έτσι θα ήταν καλύτερα να ορίσεις με λίγο περισσότερη σαφήνεια τι έχεις κατά νου.

Ας πούμε :

1. Τι διαστάσεων ψύκτρα θέλεις να φτιάξεις;

2. Αυτό το κομμάτι χαλκού θα κοπεί να γίνει περισσότερες ψύκτρες, ή θα αποτελέσει μία μόνο ψύκτρα;

3. Η ψύκτρες αυτές θα ψύχονται παθητικά με τη φυσικά κυκλοφορία του θερμαινόμενου αέρα, ή ενεργητικά (με ανεμιστήρα) ;

4. Τι θερμική ισχύ θα αναλάβει η ψύκτρα/-ες;

5. Η στήριξή τους θα είναι με άλλα μέσα , ή θα πρέπει να στηρίζονται μόνες τους;

6. Τα ψυχόμενα αντικείμενα θα είναι ένα για κάθε ψύκτρα, ή περισσότερα;

Με άλλα λόγια, η κατανομή του θερμικού φορτίου θα είναι σημειακή, ή θα πιάνει ένα μεγάλο μέρος της επιφάνειας επαφής της ψύκτρας;

 

Επίσης μιας και πρόκειται να την κατασκευάσεις εσύ με CNC,  τι δυνατότητες έχεις για να φρεζάρεις τα πτερύγια;

α. Πόσο μικρά κοντύλια μπορείς να χρησιμοποιήσεις;

β. Τι ελεύθερο μήκος έχουν αυτά (δηλαδή πόσο βαθειά μπορείς να σκαλίσεις με αυτά);

Γιατί μπορεί να χρειαστεί να σκαλίσεις ένα λούκι βάθους 40-45 mm με πλάτος 2-3mm.

γ. Τι δυνατότητες υπάρχουν λοιπόν από μηχανουργικής πλευράς;

 

Σε ρωτάω όλα αυτά γιατί έτσι θα βρεθούν κάποιες από τις παραμέτρους κατασκευής, αλλά και των δυνατοτήτων επεξεργασίας που έχεις εσύ και  θα πας πιο εύκολα σε αυτό που θέλεις αλλά και μπορείς να κατασκευάσεις με τον εξοπλισμό σου!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είναι αρκετά δύσκολο να βρώ είνα ιpsecs ωστε να καταλάβω τι είναι καλύτερο.ΠΧ αν το ύψος απο τα fin οσο πιο μεγαλό τόσο πιο καλό η τι αναλογίες πρέπει να υπάρχουν.Τώρα να απαντήσω στις πολλές ευστοχές σου ερωτήσεις μιας και δεν έδωσα δεδομένα γιατι δεν ήξερα τι ηταν αυτά που θα ήθελε κάποιος σαν στοιχεία αλλα όλουτε τις γνώσεις του.

1.Εφόσον το μεγέθος φαντάζομαι ΟΣΟ μεγαλύτερο ΤΟΣΟ το καλύτερο λέω να παίξω στα όρια που είναι περίπου 150Χ50Χ40. ΜΧΠΧΥ
2.Θα αποτελεί μόνο μια ψύκτρα στις διαστάσεις που ανέφερα απλά το 200Χ50Χ50 είναι ενα κομμάτι που βρήκα έτοιμο
3.Φυσική κυκλοφορία και πάνω απο αυτές θα υπάρχει ενα ανεμιστήρας που θα τραβάει τον ζεστό αέρα ωστε να τον βγάζει έξω απο το κουτί.
4.75w θα ειναι η gpu Που θέλω να να ψύξω αλλα θα μοιράζομαι το φορτίο...(στην photo Που θα βάλω σαν attachment δείχνει 4heatpipes Που πηγαίνουν στο side panel απο ενα FC8 Alpha Case..Επειδή το side panel δεν αντέχει όλο αυτό το φορτίο μαζί με το cpu ομως με ενα HT4 Riser Που φαίνεται στην photo σαν κολλημένος (photoshop) απο εκει θα μεταφέρω την θερμότητα στην ψύκτρα που θέλω να κάνω και ουσιαστικά θα κάθετε ακριβώς πάνω απο την 1050ti(gpu) σαν sli...Απλα και μόνο διότι απο πάνω υπάρχει χώρος ωστε να μπεί η ψύκτρα...τώρα το πόσο μεγάλη ακριβώς μπορεί να είναι ειναι κάτι που θα δώ τελευταάι στιγμή ανάλογα με τις οδηγίες σου ως προσ το τι αποδίδει καλύτερα στο χώρο που έχω.
5.Θα στηρίζεται πάνω στο ht4 Riser αλλα υπα΄ρχει η δυνατότητα να κάνω και κάποια αλλη βάση αν χρειαστεί λόγο βάρους. Γιατι ουσιαστικά θα κρατιέται πάνω απο την gpu μέσω του ht4 Riser.Αν και μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα αλλα αυτό εξαρτάται απο το βάρος την ψύκτρας.
6.Θα είναι ενα (ανα καταλαβαίνω σωστά) Ουσιαστικά θα είναι το chip της gpu.Για αυτό θα πρέπει να έχω και πολύ σωστή μετάδοση θερμότητας σε όλη την ψύκτρα για να κερδίσω τα μέγιστα.(κάτι διάβασα και για..vapor champers...αλλα ειναι σαν να μην το διάβασα)


a.Δεν ήξερα οτι αυτος που θα βοηθούσε θα είχε και κάποιες γνώσεις για cnc:D Εχω και 0.3 αλλα ειναι ανέφικτο για τέτοιο ύψος όπως καταλαβαίνεις..
β.Αυτα που μπορούν να κατέβουν 25-40mm είναι σίγουρα ενα 3mm ενα 2.5mm Με 7μοίρες και γενικά οτι κυκλοφορεί στο εμπόρει και μπαίνει πάνω στο cnc μου.Ενδεχωμένος αγορόασω και κονδύλι αλλο μιας και ειναι εργαλεία που συνέχεια αλλάζω λόγο φθοράς και χρησιμοποιώ συνέχεια.Γενικά τα μικρά και μακριά είανι δυσευρετα και αν το βρώ κα ιτο πάρω θα μου κάνει πολλές δουλειε΄ς ακόμα.
γ.ΑΠο μηχανουργικής πλευράς διαθέτω ενα 3axis router(150cmX100CM τραπέζι κοπής) Και ενα 4axis engraving(50cmx60cm ) με 12άρι μήλο αλλαγής για κονδύλια,2 φρεζοδράπανα,1 τόρνο(οχι αυτόματο-cnc).Ειναι ενα κανονικό μηχανουργείο απλα οχι full full μιας κα ιδεν κάνουμε εξωτερικές δουλειές για άλλους.


Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου @seafalco

2.jpg

s9t3WjT.jpg

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν πιστεύω ότι έπιασα τι θέλεις να κάνεις. .

Μια βασική βοήθεια που μπορείς να πάρεις στην κατασκευή είναι να δεις τι κάνουν οι σοβαροί κατασκευαστές ψυκτρών.

Διαλέγεις τις διαστάσεις σου το τύπο της ψύκτρας , και κοιτάς τι έχουν κάνει.

Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς για την διασπορά της θερμότητας ένα παχύ "πάτο" στον οποίο θα "πατάνε" τα πτερύγια.

Flatback ψυκτρα, λοιπόν.

 

Και τώρα έρχεται η στιγμή της κρίσης . . .

Αφού έχεις μηχανουργείο, ίσως η αποδοτικότερη και πιο σωστή αισθητικά λύση είναι να πάρεις μια έτοιμη ψύκτρα και να την διαμορφώσεις έτσι ώστε να αποτελέσει το πλαινό του κουτιού (Το κουτί πλέον θα έχει δύο πλαϊνά -απέναντι- με πτερύγια ψύξης ! :)

 

Δες ένα λινκ από μια από τις σημαντικότερες εταιρίες κατασκευής ψυκτρών:

 

http://www.aavid.eu/product-group/extrusions/list?height[min]=&height[max]=999&width[min]=&width[max]=999&shape[971]=971&shape[3146]=3146&forced_convection_unit=lfm&forced_convection=&sort_by=field_width_value&sort_order=DESC&items_per_page=20&page=1&cw=&length=&convection_type=natural

 

και σε αυτή τη σελίδα έχω ανοίξει το φύλο μιας ψύκτρας  που μπορείς να συμβουλευτείς την κατασκευή τους, αλλά και ίσως να παραγγείλεις . . .

 

http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/0s501

Αλλά ανάλογα με το τι θα σου ταιριάξει μπορείς να δείς και διάφορες άλλες:

http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/000ep

 

http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/hfr280

 

Αλλάζοντας το μήκος σου υπολογίζει τη νέα θερμική αντίσταση και τις συνθήκες που αυτή επιτυγχάνεται: 

 

Thermal Data based on 100 mm. length

millimeters

Forced Convection: 0.11 based on 75℉C temp rise above ambient

Thermal resistance is calculated based on a black anodized finish with the heat sink oriented in the optimal position on a distributed heat source.

 

Κοίτα στις διάφορες ψύκτρε να δεις ποια σου ταιριάζει σε διαστάσεις με το κομμάτι που έχεις , προτίμησε κάποια με παχύ πάτο, και κοίτα το πάχος των πτερυγίων και την απόσταση μεταξύ τους, για να δείς ποια πλησιάζει στις δυνατότητες επεξεργασίας που έχεις.

Από εκεί και πέρα, επειδή ο χαλκός είναι πιο αγώγιμος από το αλουμίνιο, παρά το ότι δεν είναι ανοδιωμένος μάυρος, δεν θα αποκλίνει και πολύ από τις παραμέτρους που δίνουν για το αλουμίνιο.

Αυτό είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση βέβαια, γιατί παίζει όχι μόνο να μην υστερεί , αλλά να είναι και καλύτερος!

 

Αλλά το βασικό είναι να δεις τι υπάρχει, τι σε βολευει και κυρίως να πάρεις την απόφαση, αν θα πάς σε κατασκευή εσωτερικής ψύκτρας, ή αν θα πάς σε μοντάρισμα του κουτιού!

Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο δεν το συζητάμε ( :p ) αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα . . . :)

 

Μόλις καταλήξεις εδώ είμαστε να το συζητήσουμε για ότι χρειαστεί !

 Μια παράμετρος που χρειάζεται είναι το επιθυμητό Δθ και φυσικά το ανεκτό Δθ .

Αλλά γι αυτό θα το συζητήσουμε στη συνέχεια, για την ώρα . . .  καλή διασκέδαση ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Seafalco said:

 

Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς για την διασπορά της θερμότητας ένα παχύ "πάτο" στον οποίο θα "πατάνε" τα πτερύγια.

Flatback ψυκτρα, λοιπόν.

 

Αφού έχεις μηχανουργείο, ίσως η αποδοτικότερη και πιο σωστή αισθητικά λύση είναι να πάρεις μια έτοιμη ψύκτρα και να την διαμορφώσεις έτσι ώστε να αποτελέσει το πλαινό του κουτιού (Το κουτί πλέον θα έχει δύο πλαϊνά -απέναντι- με πτερύγια ψύξης ! :)

 

Δες ένα λινκ από μια από τις σημαντικότερες εταιρίες κατασκευής ψυκτρών:

 

http://www.aavid.eu/product-group/extrusions/list?height[min]=&height[max]=999&width[min]=&width[max]=999&shape[971]=971&shape[3146]=3146&forced_convection_unit=lfm&forced_convection=&sort_by=field_width_value&sort_order=DESC&items_per_page=20&page=1&cw=&length=&convection_type=natural

 

και σε αυτή τη σελίδα έχω ανοίξει το φύλο μιας ψύκτρας  που μπορείς να συμβουλευτείς την κατασκευή τους, αλλά και ίσως να παραγγείλεις . . .

 

http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/0s501

Αλλά ανάλογα με το τι θα σου ταιριάξει μπορείς να δείς και διάφορες άλλες:

http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/000ep

 

http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/hfr280

 

Αλλάζοντας το μήκος σου υπολογίζει τη νέα θερμική αντίσταση και τις συνθήκες που αυτή επιτυγχάνεται: 

 

Thermal Data based on 100 mm. length

New Length

millimeters

mm

Forced Convection: 0.11 based on 75℉C temp rise above ambient

Thermal resistance is calculated based on a black anodized finish with the heat sink oriented in the optimal position on a distributed heat source.

 

Κοίτα στις διάφορες ψύκτρε να δεις ποια σου ταιριάζει σε διαστάσεις με το κομμάτι που έχεις , προτίμησε κάποια με παχύ πάτο, και κοίτα το πάχος των πτερυγίων και την απόσταση μεταξύ τους, για να δείς ποια πλησιάζει στις δυνατότητες επεξεργασίας που έχεις.

Από εκεί και πέρα, επειδή ο χαλκός είναι πιο αγώγιμος από το αλουμίνιο, παρά το ότι δεν είναι ανοδιωμένος μάυρος, δεν θα αποκλίνει και πολύ από τις παραμέτρους που δίνουν για το αλουμίνιο.

Αυτό είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση βέβαια, γιατί παίζει όχι μόνο να μην υστερεί , αλλά να είναι και καλύτερος!

 

Αλλά το βασικό είναι να δεις τι υπάρχει, τι σε βολευει και κυρίως να πάρεις την απόφαση, αν θα πάς σε κατασκευή εσωτερικής ψύκτρας, ή αν θα πάς σε μοντάρισμα του κουτιού!

 

 

 Μια παράμετρος που χρειάζεται είναι το επιθυμητό Δθ και φυσικά το ανεκτό Δθ .

 

Οταν λές παχύ πάτω για πόσα mm μιλάς?Οσο πιο παχυς τόσο πιο καλά?δηλαδή αν τον κάνω 20mm θα είναι καλύτερα απο ότι 10mm?Γιατι τα 10mm πχ μου φαίνονται πολλά επομένως τα 20 θεωρώ οτι θα έχουν το αντίστροφο αποτέλεσμα.

Δεν είναι εφικτό να έχει 2 πλαινά μιας και το άλλο πλαινό είναι και το καπάκι...Αρα πρέπει δυστηχώς η ψύκτρα να είναι μέσα στο κουτί για αυτό είπα να βάλω και εναν ανεμιστήρα ακριβώς απο επάνω ωστε να τραβάει τον ζεστό αέρα..

Η πιο κοντινή στις διαστάσεις μου νομίζω είνα ιαυτή..http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/0s462
Αλλα αν δεις και αυτή έχουν τεράστια διαφορά στον σχεδιασμό τους ... http://www.aavid.eu/products/extrusion-heatsinks/0s202
Η δευτερη είναι και πιο φαρδιά και έχει και πιο μικρά κενά στα fins(αρα πιο πολλά fins) με απόσταση 10mm ενω η 1η έχει απόσταση 14mm...Εγω θα μπορούσα να το κάνω και 6mm  η ακόμα και 4mm εαν αυτό θα είναι πιο αποδοτικό αλλα αυτό επίσης δεν το ξέρω...
Τα όρια θέλω να κατα΄λάβω και πώς δουλευουν μεταξύ τους.

Τωρα επειδή ανέφερες και να αγοράσω έτοιμη απο εδώ αυτές εδώ είναι όλες αλουμινίου...Και το conductivity του χαλκού με του αλουμινίου έιναι τεράστια η διαφορά αρα σίγουρα ο χαλκός θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα...Αλουμίνιο μου είναι ακόμα πιο ευκολα να το κάνω και σίγουρα πολύ πιο φτηνό το κόστος του υλικου.

Μοντάρισμα ανν εννοείς για να κάνω 2 πλαινά δεν γίνετε εκτός εαν κάνω ακόμα πιο δ΄θσκολο το έργο μου κα ιστην τελική αν το κάνω έτσι δεν χρειάζομαι κάν ψύκτρα για το κουτί αλλα ενα side panel εξωτερικό.


Whaaaaaat???ΔΘ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας μια βάση ίση με 160mm x 50 mm και συνολικό ύψος 50 mm, μπορείς να φτιάξεις την ψύκτρα ώς εξής.

Τα δύο ακραία πτερύγια θα έχουν πάχος 3mm.

Όλα τα υπόλοιπα πτερύγια θα έχουν πάχος 2mm.

Το διάκενο μεταξύ των πτερυγίων θα είναι 4mm.

 

Έτσι η ψύκτρα - συνυπολογίζοντας τα δυο ακραία- θα έχει 27 πτερύγια.

Η ψύκτρα "χωρίζεται" νοητά σε τρεις περιοχές των 9 πτερυγίων η κάθε μια.

Μια κεντρική που καλύπτει το ht4 Riser και δύο εκατέρωθεν αυτής.

 

Για το πάχος του πάτου υπάρχουν δύο εναλλακτικές:

1.  Για ευκολία θα είναι παντού το ίδιο και ίσο με 10 mm ή

2.  Για καλύτερη διασπορά της θερμότητας στις δυο πλευρικές περιοχές των πτερυγίων, θα είναι η κεντρική περιοχή με σταθερό πάχος 12mm

και στις δύο πλευρικές το πάχος θα μεταβάλλεται από τα 12mm για να καταλήξει στο πιο ακραίο διάκενο στα 6mm.

Δηλαδή στο πρώτο διάκενο της κάθε πλευρικής περιοχής (αυτό που συνορεύει με το πιο ακραίο της κεντρικής περιοχής) το πάχος του πάτου θα είναι 12mm , στο επόμενο το πάχος θα είναι 11,25mm και έτσι σε κάθε ένα από τα επόμενα διάκενα το κοντύλι θα πηγαίνει 0,75mm βαθύτερα και στο πιο ακραίο διάκενο της ψύκτρας το πάχος θα είναι 6mm.

Με το τρόπο αυτό έχεις την ίδια επιφάνεια ακτινοβολίας ~1250 cm2 (ελαττωμένη κατά 0,86% για την ακρίβεια) αλλά με πολύ καλύτερη διασπορά της θερμότητας καθώς η κρίσιμη διατομή που βρίσκεται στο όριο μεταξύ της κεντρικής περιοχής και των δύο πλευρικών αυξάνεται κατά 20%.

 

Αυτή η σχεδίαση μου φαίνεται ένας καλός συμβιβασμός.

Το ποια θα είναι η θερμική της αντίσταση δεν μπορώ να το πω, υπολογίζω να βγει περίπου στο 0,5 C/ Watt με ανεμιστήρες.

Με άλλα λόγια στα 75 Watt της ψύκτρας θα δίνει Δθ ~ 38 C και αν το κουτί έχει 30 C, η GPU θα πηγαίνει ~ 68 C.

Εδώ όμως προσοχή, γιατί στο όλο σύστημα υπεισέρχονται και πολλοί άλλοι παράγοντες, οπότε καλό είναι να μην κρατάμε μεγάλο καλάθι ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εαν κατάλαβα καλά εννοείς να το κάνω ετσι?
(απλά το συνολικό ύψος το έκανα  40 αντί 50 γιατι έχω και το πλανιαρισμα μπρος πίσω και ίσως το πάω max 45mm αν νομίζεις οτι θα έχουμε κέρδος..Αλλα οχι 50..)
 

Capture.JPG

Απο τα 6 mm το μικρότερο πάχος στο χοντρό fin (3mm)μετά ανεβαίνω 0.75mm και το κεντρικό το έκανα 62 ωστε να πατάνε τα fins ακριβώς γιατι ειναι +1 +1 η κάθε πλευρα απο τα fin και έπεφταν μισό fin μέσα και μισό έξω απο το 60X12...
Επίσης θα μπορούσα να δώσω στ fin μου λίγες μοίρες απο την μέση τους πχ και πάνω ωστε να γίνονται πιο λεπτά εαν βοηθάει είτε 7μοίρες είτε 10-12-15 .....Επειδή δυνατότητες υπάρχουν εγω το λέω σαν ιδεες ωστε να μου πεις αν κάτι απο αυτά θα βοηθούσε...

Κατι ακόμα..Για κυκλικά δεν το σκέφτομαστε?..Κάτι τέτοιο...Δεν κανει καλύτερη "δουλειά"
round-pin-heat-sink.jpg

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι όπως το σχεδίασες είναι ακριβώς !

Να το επαναλάβω με μερικές ιδέες επιπλέον:

 

large.59c29291d0b9f_DIYheatsink_Staxtis_modd_01.jpg

 

Αν μπορείς να επεξεργαστείς τα πτερύγια δίνοντας κάποια κλίση, μπορείς να τα κάνεις όπως φαίνεται στο Α.

Πιο λεπτά στην άκρη πιο χοντρά στη βάση. Αυτό βελτιώνει την αγωγιμότητα του πτερυγίου χωρίς να εμποδίζει τον αέρα να κυκλοφορεί.

Επίσης όπως φαίνεται στο Β μπορείς το τελικά 2mm του φρεζαρίσματος να τα κάνεις με κοντύλι με άκρο ημισφαιρικό.

Έτσι η βάση κάθε πτερυγίου θα είναι μεγαλύτερη πράγμα που βοηθάει στην ευκολότερη ροή της θερμότητας μέσα σε αυτό!

 

Υπάρχουν και πολλές άλλες "πατέντες" αλλά οι περισσότερες από αυτές απαιτούν extrusion.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα κυματιστά πτερύγια

 

000ep_hr_bw_dr_xp_4.gif

 

Αλλά νομίζω ότι είναι πολύ επίπονο να κατασκευαστούν στη φρέζα αυτά!

 

Ανάλογο πρόβλημα υπάρχει στην κατασκευή ψύκτρας με στυλίσκους, είτε κυλινδρικούς είτε πρισματικούς.

Αυτές κατασκευάζονται με χυτοπρεσάρισμα και συνήθως οι στυλίσκοι είναι ελαφρά κωνικοί και κοντά μεταξύ τους.

Υπερέχουν γιατί οι στυλίσκοι επιβάλουν μια τυρβώδη ροή του αέρα μέσα στην ψύκτρα, αλλά παρ' όλα αυτά για να πετύχουν πραγματικά να κάνουν τη διαφορά θα πρέπει παράλληλα να εξασφαλίζουν αν όχι μεγαλύτερη επιφάνεια, τουλάχιστον ίση με την κλασική κατασκευή που έχει παράλληλα επίπεδα πτερύγια.

Από ένα πρόχειρο λογαριασμό που έκανα. . .

Αν φτιάξεις στυλίσκους τετράγωνους 4x4mm σε απόσταση 4mm μεταξύ τους θα έχεις ~140 στυλίσκους με επιφάνεια συνολική ψύκτρας ~1000cm2

Οπότε είναι αμφίβολο αν ο κόπος σου θα αμειφθεί!

Αν από την άλλη φτιάξεις στυλίσκους 3x3mm σε απόσταση 3mm μεταξύ τους, τότε θα έχεις ~240 στυλίσκους με συνολική επιφάνεια 1231cm2

Σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση η νέα ψύκτρα θα έχει περισσότερη απόδοση!   Αλλά εδώ προσοχή γιατί δεν έχουμε βάλει στο παιχνίδι τον παράγοντα airflow.

Μια φυλωτή ψύκτρα (με επίπεδα παράλληλα πτερύγια) είναι πιο εύκολη στην ανάπτυξη φυσικής ανοδικής ροής, και επίσης πιο εύκολη σε χαμηλή τεχνητή υποβοήθηση του ρεύματος αυτού με κάποιον αθόρυβο ανεμιστήρα.

Αντίθετα μια ψύκτρα με στυλίσκους _λόγω των εντονότερων στροβιλισμών που επιβάλουν αυτοί, είναι γενικά πιο δύσκολη στην ροή του αέρα.

Οπότε όλα είναι θέμα ισορροπιών ! :)

 

Πιστεύω ότι με επίπεδα πτερύγια και ίσως με αυτές τις παρατηρήσεις που είπαμε πιο πριν, θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς πολλά πολλά ! :)

Όσο περισσότερο ύψος δώσεις στα πτερύγια -ακόμα και αυτά τα 5mm- τόσο καλύτερα !

 

Καλή συνέχεια και ακόμα καλύτερη διασκέδαση!

Και μια παράκληση, δεν ξέρω βέβαια αν "το έχεις" με τη φωτογραφία, αλλά θα ήταν πολύ καλό να έβγαζες μερικές φωτογραφίες από τις διάφορες φάσεις της επεξεργασίας της ψύκτρας!   Ε και άμα έγραφες και δυο λόγια γύρω από αυτές, θα ήταν το καλύτερο ! ! !  :D

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Seafalco said:

Ναι έτσι όπως το σχεδίασες είναι ακριβώς !

Να το επαναλάβω με μερικές ιδέες επιπλέον:

 

large.59c29291d0b9f_DIYheatsink_Staxtis_modd_01.jpg

 

Αν μπορείς να επεξεργαστείς τα πτερύγια δίνοντας κάποια κλίση, μπορείς να τα κάνεις όπως φαίνεται στο Α.

Πιο λεπτά στην άκρη πιο χοντρά στη βάση. Αυτό βελτιώνει την αγωγιμότητα του πτερυγίου χωρίς να εμποδίζει τον αέρα να κυκλοφορεί.

Επίσης όπως φαίνεται στο Β μπορείς το τελικά 2mm του φρεζαρίσματος να τα κάνεις με κοντύλι με άκρο ημισφαιρικό.

Έτσι η βάση κάθε πτερυγίου θα είναι μεγαλύτερη πράγμα που βοηθάει στην ευκολότερη ροή της θερμότητας μέσα σε αυτό!

Καλή συνέχεια και ακόμα καλύτερη διασκέδαση!

Και μια παράκληση, δεν ξέρω βέβαια αν "το έχεις" με τη φωτογραφία, αλλά θα ήταν πολύ καλό να έβγαζες μερικές φωτογραφίες από τις διάφορες φάσεις της επεξεργασίας της ψύκτρας!   Ε και άμα έγραφες και δυο λόγια γύρω από αυτές, θα ήταν το καλύτερο ! ! !  :D

 

 

 

 

Ωραία λοιπον για μια ακόμα φορά να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σου κα ικυρίως για τις γνώσεις που μου δίνει διοιτ χωρις εσένα η κάποιον άλλον θα ήταν πολύ πιο δύσκολο το έργο μου..:D
Τωρα με αυτα τα tips που μου είπες...
Σκέφτομαι να συνδιάσω και το Α κα ιτο Β αν ειναι εφικτό τεχνικά απο μέρους μου...Ολα τα αλλα που μου είπες είναι "pain in the ass:D"
Το Α είναι κάτι που πολύ ευκολα μπορώ να κάνω απλα ενα ακόμα tip Που θα ήθελα είναι στο μέχρι ΠΟΥ να φτάσω...Δηλαδή να δώσω κόνο στην άκρη αλλα...Για πόσα mm δηλαδή μέχρι που να κατέβω?Ετσι οπως το βλέπω το έχει μέχρι κάτω δηλαδή είναι κόνος όλο..Κάτι τέτοιο δεν ξέρω εαν είναι εφικτό μιας και δεν θυμάμαι με τι κοντυλια θα μπορούσα να κατέβω και στο ανάλογο βάθος...
α1:θα ήτνα πιο καλό να έχουν όλόκληρα κόνο?η πχ να είναι το μισό ίσιο και απο την μέση και πάνω με κόνο?Αυτο είναι σίγουρα εφικτό για ολόκληρο δεν ειμαι σίγουρος θα πρέπει να δώ τι δυνατότητα εχω με τα εργαλεία μου γιατι τα κόνικα εργαλεία ειναι τα πιο δύσκολα.
α2: Πόσες μοίρες θα ήταν σωστό για κάτι τέτοιο?7?10?15?
α3: Αν επιλέξω τον κόνο τι αναλογίες θα πρέπει να κρατήσω στα fins?Πχ πάνω στην άκρη πόσα mm να είναι?Ολα αυτα όπως καταλαβαίνεις πολύ καλά μιας και έχει αρκετές γνώσεις οπως καταλαβαίνω είναι ενας συντελεστης..(μοίρες-βάθος)και σε ρωτάω για να βρώ την χρυσή τομή με τις δυνατότητες μου...Να προτιμήσω δηλαδή στο μισο fin Κόνο αν δεν μπορώ σε ολόκληρο η οχι?

Οσο τώρα για την περίπτωση Β:
Το 4mm Και το 5mm εαν θυμάμαι καλά έχουν στέλεχος 6mm αρα ΜΑΛΛΟΝ δεν μπορώ να το κάνω εκτος εαν δω οτι ε΄χω η μπορώ να βρώ ενα 4mm Ball με 4άρι στέλεχος..Αλλα επίσης εαν τα κάνω και με κόνο πχ μέχρι την μέση πιθανόν να χωράει και το 6άρι στέλεχος(τα πρώτα 15mm ειναι 4mm μετά γίνετε 6mm)επομένως εαν κάνω κόνο 10 μοίρες(και εφόσον χωράει απο το άνοιγμα που θα δώσει ο κόνος μέχρι κάτω μπορώ να κάνω και το R στις γωνίες .ΑΝ και ίσως τώρα που το σκέφτομαι επίσης έχω ενα μακρί 3mm ball :D αλλα θα τα δώ όλα αυτά αύριο το πρωί.

Αρα για την ώρα με ενδιαφέρει η απάντηση σου για το α1-2-3 γιατι για τα Β είναι αερολογίες προς το παρόν κάθησε να δώ τι έχω και τι "υπαάρχει" μην μου λες ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ για τις υποθετικές μου σκέψεις.:D:D:D

Οσο αναφορά για την ψύκτρα εφόσον καταλήξω στα σχέδια η μία photo θα είναι στο pc με το κομμάτι 200X50X50 αθικτό και μετά θα είναι τελειωμένη:D
Μπορώ να βγάλω και μερικές photo κατα την διάρκεια της κατεργασίας επίσης.
Και φυσικά μια αφου μπεί πάνω στο pc.
Εχω ψάξει να κάνω τόσα διαφορετικά πράγματα για να λύσω το "προβλημα μου" και να πω την αλήθεια αυτό φαίνεται το πιο σωστό ισως και το πιο λειτουργικό και ΣΙΓΟΥΡΑ το πιο δημιουργικό.

Εχυαριστώ και πάλι

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τα στοιχεία...
3mm ball υπάρχει αρα το R1.5 κάτω μπορεί να γίνει πολύ ευκολά ειτε θα έχει τακουνάκι 0.5 στην πλευρα γιατι θα το χαράξω με 4mm slot...Αλλιως μέχρι που μπορώ να το κάνω ειτε όλο κουτσου κουτσου με το 3mm απλά θα φάει περισσότερο χρόνο η ακόμα και να το κάνω 3D....Δηλαδή να δώσω 90μοίρες σε μια απόσταση 4mm που θα είναι το κενό...Αυτό με 9 μοίρες θα κατέβει 2mm και να βάλω εκει μέσα το 3ball Και να το κάνει..(όλα αυτα εαν μας πειράζει ενα μικρό δοντακι 0.5mm στην πλευρά(ελπίζω να καταλβαίνεις τι εννοω :/ )
Τώρα όσο αφορά τον κόνο...
0.8mm κάτω και ανεβαίνει με 8μοίρες...Ειναι το πιο κατάλληλο εργαλείο που έχω για αυτη την δουλειά γιατι και το αλλο 2.5mm με 7 μοίρες είναι πιο άβολο...
Στην φωτογραφία το βυθισμα που έχουν τα κονδύλια είναι 20mm!
Αρα εαν κατέβω 20mm με το 0.8 Χ 8μοίρες θα μου αφήνει 0.5mm flat επιφάνεια στο fin.Τωρα σαν επιλογές έχω ειτε να κατέβω 20mm η και ΛΙΓΟΤΕΡΑ με το 0.8 X8μ η αλλιώς να κατέβω πχ 10mm η 15mm Με το 2.5mm X 7μοίρες για να γλιτώσω αυτή την 1 μοίρα(Klein mine).
What do you suggest.

Capture2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είδα ότι το πάλεψες το πράγμα! :T:

Το δούλεμα των πτερυγίων με μηχανουργικά μέσα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.

Οπότε για να μην "αγχώνεσαι" και παιδεύεσαι "άδικα", ας δούμε μερικά πράγματα για το πως η θερμότητα διαδίδεται μέσα σε ένα πτερύγιο και πως αυτή ακτινοβολείται στο περιβάλλον, καθώς επίσης και πως αυτή κατανέμεται πάνω σε ένα πτερύγιο.

 

Κατ' αρχήν να θέσουμε κάποια "αξιώματα" (μόνο για την ευκολία της κουβέντας)

1. Ένα πτερύγιο παραλληλεπίπεδο, στηρίζεται σε μια βάση (πλάτη ψύκτρας) και "απορροφά" θερμότητα από αυτήν δια μέσου της κοινής τους περιοχής,  που είναι η βάση του πτερυγίου.

2. Κάθε υλικό έχει μια χαρακτηριστική θερμική αγωγιμότητα, που καθορίζει πρακτικά του πόση θερμότητα (ενέργεια) μπορεί να μεταφερθεί μέσω μια διατομής του υλικού αυτού.

3. Μια συγκεκριμένη διατομή βάσης ενός πτερυγίου σημαίνει επίσης μια συγκεκριμένη ικανότητα διέλευσης θερμότητας από αυτήν.

Μια μεγάλη βάση επιτρέπει την διέλευση περισσότερης θερμότητας από ότι μια μικρότερη.

4. Η επιφάνεια ενός πτερυγίου μεταφέρει  στο περιβάλλον την θερμότητά της τόσο πιο αποτελεσματικά όσο πιο θερμή είναι σε σχέση με την θερμοκρασία του μέσου που την ψύχει.

 

Θεωρώντας ότι ολόκληρο το πτερύγια βρίσκεται μέσα σε ρεύμα αέρα που έχει παντού την ίδια ταχύτητα, ας δούμε δυο σκαριφήματα :

 

large.Flat-vs-Conical-Fin_Staxtis_01w.jpg

 

Αριστερά έχουμε μια κλασική κατασκευή παραλληλεπίπεδης μορφής και δεξιά μια κωνική διαμόρφωση, με δυο παραλλαγές στην βάση του πτερυγίου.

Έχοντας πάντα κατά νού ότι στο σκαρίφημα έχουν αναπαρασταθεί τα μεγέθη με αρκετή υπερβολή, έτσι ώστε να γίνει φανερή η λογική του πράγματος. ( Στην πραγματικότητα οι διαφορές είναι λιγότερο έντονες. )

 

Ας δούμε πρώτα το παραλληλεπίπεδο πτερύγιο [Α]:

Η θερμότητα εισχωρεί στο πτερύγιο από τη βάση του και υποθέτουμε ότι  -ελπίζω να το κατάφερα να φανεί- η σταθερή πυκνότητα των "γραμμών" της ροής της θερμότητας, εκφράζει την θερμική αγωγιμότητα του υλικού.

Από αυτήν την βάση λοιπόν "χωράνε" να περάσουν κάποιες Χ γραμμές.   Αυτές θα μεταφέρουν την θερμότητα σε όλο το πτερύγιο και θα κατανεμηθούν  από την βάση προς το άκρο του πτερυγίου με ένα τρόπο που εξαρτάται από το πόση θερμότητα αποβάλλεται από το πτερύγιο σε σχέση με αυτήν που εισέρχεται σε αυτό.

 

Έτσι επειδή η θερμότητα που μπήκε στο πτερύγιο, ήδη από το κάτω μέρος της βάσης του, φεύγει προς το περιβάλλον, η θερμότητα που προχωρά προς το άκρο του πτερυγίου προοδευτικά μειώνεται, γιατί είπαμε ότι αυτή που μπαίνει από τη βάση είναι σταθερή ποσότητα.

Αυτό έχει αποτέλεσμα οι γραμμές ροής της θερμότητας να ανακατανέμονται καταλαμβάνοντας όλο το διαθέσιμο χώρο και να αραιώνουν! 

Οπότε το άκρο του πτερυγίου, αφού έχει πιο αραιές γραμμές ροής, να έχει αρκετά χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή που έχει η βάση του.

Έτσι αν το δούμε χοντρικά κάπως το πράγμα, από το επάνω μισό του πτερυγίου μεταφέρεται στο περιβάλλον αρκετά λιγότερη θερμότητα σε σχέση με αυτήν που κατορθώνει να αποβάλει το κάτω μισό του πτερυγίου.

 

Με άλλα λόγια,  δεν αξιοποιείται όλη η μάζα / επιφάνεια του πτερυγίου το ίδιο αποτελεσματικά. Στο επάνω μισό, παρά το  ότι είναι εξίσου ικανό με το κάτω μισό, να μεταφέρει τη θερμότητα στο περιβάλλον, απλά, δεν τροφοδοτείται με αρκετή θερμότητα και συνεπώς δεν μπορεί να δουλέψει στο μέγιστο της απόδοσής / θερμομεταφορικής ικανότητάς του (συμπαθάτε με για τους αυθαίρετους νεολογισμούς, αλλά εξυπηρετούν την κουβέντα ! :) )

Αυτό είναι φυσικό και αναπόφευκτο!

 

Ας δούμε τώρα το κωνικό πτερύγιο [Β]

Αυτό παρά το ότι έχει την ίδια μάζα με το παραλληλεπίπεδο πτερύγιο, είναι διαμορφωμένο σαν ένα σφηνοειδές τραπέζιο πού έχει στενότερη κορυφή από το Α , αλλά μεγαλύτερη βάση. Το εμβαδόν όμως της τομής των δύο πτερυγίων και η μάζα τους, είναι ταυτόσημα!

 

Αυτή η πιο φαρδιά βάση, επιτρέπει σε περισσότερη θερμότητα να εισέλθει στο πτερύγιο, και όχι μόνο αυτό, αλλά και να συνεχίσει στα υψηλότερα σημεία του πτερυγίου πιο εύκολα καθώς μέχρι το μέσο του ύψους του πτερυγίου, η τμηματική διατομή διέλευσης της θερμότητας είναι μεγαλύτερη από την σταθερή διατομή του παραλληλεπίπεδου πτερυγίου.

Το πτερύγιο αυτό (Β) θα μπορούσαμε να πούμε ότι χαρακτηρίζεται από μεταβαλλόμενη θερμική αγωγιμότητα καθώς ανεβαίνουμε από τη βάση προς την κορυφή του.

 

Το πρακτικό πλεονέκτημα  που έχει είναι ότι, το επάνω  μισό του πτερυγίου έχει μεγαλύτερη θερμοαπαγωγική ικανότητα από ότι στο παραλληλεπίπεδο!

Θα μου πείτε ότι, μα το επάνω μισό έχει ολοένα και στενότερη διατομή και συνεπώς η ικανότητα του να μεταφέρει θερμότητα θα μειώνεται!

Και πολύ καλά θα κάνετε γιατί έτσι είναι, όμως μην ξεχνάμε κάτι σημαντικό, ότι η διατομή στο μέσο ύψος του κωνικού πτερυγίου είναι η ίδια με αυτήν της βάσης του παραλληλεπίπεδου πτερυγίου!

Συνεπώς η θερμότητα που μπορεί να περάσει από εκεί είναι η ίδια με αυτήν της βάσης του Α πτερυγίου.

 

Από εκεί και επάνω, όπως είναι φυσικό οι γραμμές θερμότητας θα κατανεμηθούν να καταλάβουν όλο το διαθέσιμο "χώρο", όπως έκαναν και στο Α πτερύγιο. 

Όμως εδώ υπάρχει μια μεγάλη διαφορά, ο διαθέσιμος "χώρος" που έχουν για να κατανεμηθούν οι γραμμές ροής της θερμότητας, ολοένα και μειώνεται καθώς προχωράμε προς το άκρο, οπότε μπορεί οι γραμμές ροής της θερμότητας να λιγοστεύουν, αλλά δεν μπορούν να αραιώσουν !

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η επιφάνεια του πτερυγίου Β στο ανώτερο μισό του, να μην εμφανίζει αισθητά χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή που έχει το κατώτερο μισό του!

Έτσι, αυτή η καθ' ύψος μείωση της μάζας του πτερυγίου, έχει σαν αποτέλεσμα ολόκληρη η επιφάνειά του να λειτουργεί πιο αποτελεσματικά, παραμένοντας ομοιόμορφα θερμότερη από το περιβάλλον, κάνοντας όλη την ψύκτρα να λειτουργεί πιο αποδοτικά !

 

Για την διαμόρφωση της περιοχής μετάβασης από τη βάση στο πτερύγιο:

Η πομπέ διαμόρφωση βοηθά σε τοπικό "επίπεδο" την ευκολότερη εισχώρηση της θερμότητας στο πτερύγιο, καθώς -τηρουμένων των αναλογιών λειτουργεί όπως η κωνική διαμόρφωση!

 

Απλό και έξυπνο και κυρίως αποδοτικό ! ! !

 

Βέβαια πάντα μιλάμε για μικρές διαφορές καθώς δεν μπορούμε να το παρακάνουμε με την κωνικότητα του πτερυγίου, γιατί τότε το αυξημένο πλάτος της βάσης, θα μας εξαναγκάσει να φτιάξουμε μια ψύκτρα με λιγότερα πτερύγια και αυτό θα έχει πολύ αρνητική επίδραση!

 

Φυσικά όσα είπα πιο πρίν είναι απλά μια προσπάθεια να δώσω μια πολύ χοντρική -αλλά ελπίζω συνεπή- εικόνα της λειτουργίας του πτερυγίου ψύξης και ζητώ τη κατανόηση των σχετικών με το αντικείμενο φίλων, για τις όποιες  "βαρβαρότητες" υπέπεσα στην προσπάθεια αυτή ! :)

 

Συμπερασματικά λοιπόν:

Για σένα φίλε @Staxtis  βγαίνει ένα σημαντικό συμπέρασμα!

Αν δεν έχεις τον τρόπο -πολύ λογικό!- να διαμορφώσεις όλο το πτερύγιο μέχρι και την βάση του σε κωνική μορφή, μην το κάνεις καθόλου!

Αντίθετα η πομπέ διαμόρφωση της βάσης των πτερυγίων είναι εφικτή και θα βοηθήσει το κάτι τις και αυτή, τόσο σε μηχανική αντοχή όσο και θερμική συμπεριφορά !

 

Επίσης σου βάζω ε΄δω το link του καταλόγου, μιας άλλης σημαντικής εταιρίας του χώρου :

 

http://www.fischerelektronik.de/en/service-en/downloads-en/katalog-download-en/

 

http://www.fischerelektronik.de/fileadmin/fischertemplates/download/Katalog/heatsinks.pdf

 

Ξεφύλλισέ τον, θα μάθεις πολλά και θα δεις ακόμα περισσότερες ιδέες!

Αυτή η εταιρία δίνει σε κάθε ψύκτρα και το διάγραμμα της θερμικής αντίστασής της σε σχέση με το μήκος που έχει η ψύκτρα.

Πολύ χρήσιμο ! :)

 

 

Συμπαθάτε με για το σεντόνι, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα να δίνεις μια πιο σφαιρική εικόνα, έτσι που ο άλλος να έχει μέσα από αυτήν, ένα νέο τρόπο να δει τα πράγματα πιο ολοκληρωμένα, παρά να δώσω μια ξερή απάντηση που έχει πολύ περιορισμένη χρησιμότητα καθώς, δεν δίνει τα εργαλεία να την χρησιμοποιήσει ο αποδέκτης και σε άλλες περιπτώσεις  !  :)

 

Καλό βράδυ σε όλους και καλή ξεκούραση !

 

 

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Seafalco said:

Συμπερασματικά λοιπόν:

Για σένα φίλε @Staxtis  βγαίνει ένα σημαντικό συμπέρασμα!

Αν δεν έχεις τον τρόπο -πολύ λογικό!- να διαμορφώσεις όλο το πτερύγιο μέχρι και την βάση του σε κωνική μορφή, μην το κάνεις καθόλου!

Αντίθετα η πομπέ διαμόρφωση της βάσης των πτερυγίων είναι εφικτή και θα βοηθήσει το κάτι τις και αυτή, τόσο σε μηχανική αντοχή όσο και θερμική συμπεριφορά !

 

Επίσης σου βάζω ε΄δω το link του καταλόγου, μιας άλλης σημαντικής εταιρίας του χώρου :

 

http://www.fischerelektronik.de/en/service-en/downloads-en/katalog-download-en/

 

http://www.fischerelektronik.de/fileadmin/fischertemplates/download/Katalog/heatsinks.pdf

 

Ξεφύλλισέ τον, θα μάθεις πολλά και θα δεις ακόμα περισσότερες ιδέες!

Αυτή η εταιρία δίνει σε κάθε ψύκτρα και το διάγραμμα της θερμικής αντίστασής της σε σχέση με το μήκος που έχει η ψύκτρα.

Πολύ χρήσιμο ! :)

 

 

Συμπαθάτε με για το σεντόνι, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα να δίνεις μια πιο σφαιρική εικόνα, έτσι που ο άλλος να έχει μέσα από αυτήν, ένα νέο τρόπο να δει τα πράγματα πιο ολοκληρωμένα, παρά να δώσω μια ξερή απάντηση που έχει πολύ περιορισμένη χρησιμότητα καθώς, δεν δίνει τα εργαλεία να την χρησιμοποιήσει ο αποδέκτης και σε άλλες περιπτώσεις  !  :)

 

Καλό βράδυ σε όλους και καλή ξεκούραση !

 

 


Εγω για το σεντόνι δεν σε"συμπαθώ" αλλα σε ΧΙΛΙΟευχαριστώ.!Μερικά κομμάτια τα διάβασα 2-3 φορές για να σθγουρευτώ τι εννοείς.Εγω θα πρότινα το post σου να γίνει κάπου sticky για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει ωστε να καταλάβει χοντρικά που πατάει και που βρίσκεται χωρις να αναρωτιέσαι τώρα να αφαιρέσω πχ 3 πτερύγια για να τα κάνω με κόνο? και και και...Ησουν κατατοπιστικότατος!!!!


1.Ναι δυστηχώς τρόπος δεν υπάρχει μιας και θα έπρεπε να βρώ ενα κονδύλι που θα έχει το πολύ στέλεχος 4(απόσταση Fin) που να ξεκινάει με 0.5μμ και να έχει περίπου 2-4 μοίρες(γενικά δεν παίζουν τέτοια κονδύλια στην αγορά) και να φτιάξεις τέτοιο πράγμα δεν γίνετε ευκολα...Εχω φτιαξει κονδύλια αλλα σε 10-20-30μοίρες με 8άρι στέλεχος (και με μοίρες στο περίπου τις έβρισκα στο τέλος:D)Αλλα γενικά είναι κάτι που ΔΕΝ θα κάνω διότι δεν μπορώ ΕΚΤΟΣ εαν βρώ ενα έτοιμο κονδύλι στο εμπόριο που έχει αυτα τα στοιχεία ωστε να μπεί μέσα.Αν το βρώ τότε θα το κάνω μιαςκ αι ο χαλκός είναι πολύ μαλακό μέταλο απλά αμφιβάλλω:D

2.Πομπέ διαμόρφωση...Ειναι κάτι που θα το κάνω η ερώτηση μου όμως είναι...Ποσο πομπε είναι καλύτερο?Το λέω γιατι εφόσον θα έχουμε 4mm απόσταση μεταξύ τους εγω το πομπέ θα το κάνω με 3ball αρα ΜΗΠΩΣ μας πειράζει που δεν θα είναι ανα΄λογο?να κοιτάξω να το κάνω αλλιώς εχει νόημα?

3.Κάτι ακόμα που σκέφτηκα με τα όσα διάβαζα είναι εαν θα βοηθούσε και ενας αντιστοιχός σχεδιασμός με αυτο της photo( ουσιαστικά δείχνω προφιλ τα πτερύγια αλλα το ενα είναι πίσω απο το άλλο και εσυ βλέπεις μόνο το ένα...(50 το φάρδος-πλάτο π θα έχει το heatsink και 40 το ύψός απο τα πτερύγια+10mm που θα είναι ο πάτος που δεν τον έκανα στο profile)Πιστευεις οτι κάτι τέτοιο ενδεχωμένος θα βοηθούσε?Εγω εκανα τυχαία ενα F22 και το έβαλα λίγο μέσα και λίγο πιο πολύ ωστε να δείξω την καμπύλη και σαν κατασκευη πρώτα θα κάνω αυτό και μετά θα αρχίσω να χαράζω-κόβω τα fins. Επίσης θα μπορούσε να γίνει και γωνία αντι κύκλος το κενό η και συνδιασμός...

4.Σε λίγο θα ξεφυλλίσω ολο τον κατάλογο τώρα ειδα μερικές σελίδες φευγαλέα και λόγο χρόνου σταμάτησα ωστε να γραψω το post

Καλη σου μέρα και ΞΑΝΑευχαριστώ για το σεντονι-α που γράφεις.

Capture3.JPG

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά, που αντέχεις τα σεντόνια ! :p

2 >> Για το πομπέ: Αφού τα πτερύγια θα απέχουν 4mm, κανόνισε τα τελευταία 2mm του σκαψίματος των πτερυγίων να γίνει με ε΄να κοντύλι σφαιρικό διαμέτρου 4mm.

Έτσι θα έχει το απόλυτα σωστό ράδιο (ακτίνα καμπυλότητας)

3>> Για την διαμόρφωση των πτερυγίων με εγκοπές. Μην το κάνεις γιατί δεν κερδίζεις κάτι ιδιαίτερο.

Για κερδίσεις με αυτές τις διαμορφώσεις, θα πρέπει αυτές πράγματι να αυξάνουν την επιφάνεια των πτερυγίων αισθητά.

Όπως σε αυτή τη ψύκτρα που σου έβαλα πιο πάνω με τα κυματιστά πτερύγια. που στο ίδιο ύψος με ένα ίσιο πτερύγιο, έχουν περισσότερη επιφάνεια ακτινοβολίας.

Αν όμως επιχειρήσεις να το κάνεις αυτό στο σόκορο των πτερυγίων, τότε στη πράξη χάνεις επιφάνεια, όπως στο παράδειγμά σου, όπου κερδίζεις ελάχιστα από το ότι το μήκος του τόξου είναι σαφώς μεγαλύτερο από το μήκος της χορδής του.  Αλλά παράλληλα χάνεις πολύ γιατί για να κοπεί το τόξο αυτό, χάνεις όλη την επίπεδη επιφάνεια του πτερυγίου που αντιστοιχεί στο υλικό που αφαίρεσες!

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να κινηθείς με γνώμονα το εφικτό με βάση τον εξοπλισμό σου και το κόστος σε χρόνο!

Ούτως ή άλλως και το πιο απλό πράγμα να φτιάξεις, θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα!

 

Από εκεί και πέρα, άμα "καείς" υπάρχουν τεχνικές που κάνεις τα πτερύγια έξω από την ψύκτρα και μετά τα κολλάς, ή τα πρεσάρεις στην πλάτη.

Ξεφυλλίζοντας το αρχείο αυτό θα δεις προς το τέλος και τέτοιες ψύκτρες.

Αλλά εκεί πλέον έχουμε πάει πολύ μακρυά και κατά κανόνα απαιτείται ισχυρό ρεύμα αέρα για να αποδώσουν τα μέγιστα !

 

Οπότε, πάμε ένα βήμα τη φορά και μέχρι εκεί που μπορούμε σχετικά εύκολα χωρίς να μας φάει πολύ χρόνο!

 

Καλή συνέχεια ! :D

 

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι, μου ήρθε και μια άλλη ιδέα!

Υποθέτω ότι μεταξύ της πλάτης της ψύκτρας και των εξαρτημάτων της κάρτα γραφικών υπάρχει αρκετή απόσταση.

Γιατί αυτή η απόσταση να μείνει ανεκμετάλλευτη θερμικά ?

 

Για δες μια ιδέα να προσθέσεις κολλητά από την πίσω μεριά πτερύγια από χαλκό . . .

 

large.DIY-heatsink_Staxtis_modd_02aw.jpg

 

Φρεζάρεις λούκια στην πίσω πλευρά και φυτεύεις μέσα τα πτερύγια και μετά τα κολλάς με μαλακή κόλληση υδραυλικού, (ή και σκληρή κόλληση αν το έχεις ! )

 

 

large.59c4f4eedcaaf_DIY-heatsink_Staxtis_modd_02w.jpg

 

Τα πτερύγια αυτά μπορούν να γίνουν και μεγαλύτερα εκμεταλλευόμενα τον διαθέσιμο χώρο.

Όσο μεγαλύτερα τα κάνεις τόσο πιο παχιά πρέπει να είναι όμως.

Και φυσικά το βάρος αυξάνει!.

Στην περίπτωση αυτή των πρόσθετων πτερυγίων θα πρέπει ο πάτος της ψύκτρας να έχει το ίδιο πάχος παντού και καλό θα ήταν να είναι και πιο παχύς (ας πούμε 15 ή και 20mm)!

 

Νομίζω ότι το να ασχοληθείς με αυτή την ιδέα θα σου φέρει ασύγκριτα καλύτερο αποτέλεσμα από το να ασχοληθείς με το fine tuning των πτερυγίων κάνοντάς τα κωνικά ας πούμε !  :)

Και θα είναι και πιο εύκολο και πολύ πιο αποδοτικό ! ! 

 

Τώρα ξέρω ότι μπορεί να σου έβαλα "φωτιές", αν ναι . . . πολύ μου αρέσει ! :p

Καλή συνέχεια και να μην ξεχάσεις . . . φωτογραφίες από τις φάσεις των εργασιών !  :)


 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2.Για το πομπέ δεν είχα 4mm ball αλλα μόνο 3 και έτσι επι τι ευκαιρία γιατι 3αρι μακρύ μου λείπει θα πάρω ενα 3αρι slot επομένω το κενό θα το κάνω 3mm αντι 4...Καλύτερα δεν είναι ετσι?Να κάνω 2μμ το πάχος απο τα fin με 3mm κενό? η να αλλάξω τις αναλογίες...?
3.Με τις εγκοπές όπως μου τα είπες έτσι το ξεχνάω αν είναι να κάνουμε ολόκληρη ιστορία.. για το σχεδον τίποτα!, τότε δεν έχει αποτέλεσμα έτσι όπως το λές, αρα ακυρο αυτο!Απλα το πέταξα σαν ιδέα μηπως και.:D

Οσο για το ΥΓ: σου είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα τί ειναι αυτό που εννοείς... ίσως γιατι σου έδωσα λάθος εντύπωση για το τι ακριβώς θα γίνει??Γιατι πραγματικά δεν κατάλαβα τι εννοείς και αν ειναι ευκολο θα ήθελα να μου εξηγήσεις ;/....sorry!!
Σου έχω ενα σχεδιο το οποίο δείχνει πως σκοπευω να το κάνω ωστε να εκμεταλευτώ και το sideplate για να μην κάνει μόνο δουλεια η heatsink αλλα να μοιράζονται το φορτίο που δεν μπορεί να σηκώσει μόνο του το side plate...

Και στην πάνω πλευρα και ανάμεσα σε heatsink-cpu θα βάλω εναν ανεμιστήρα για να δειωχνει τον ζεστό αέρα που υα προκύπτει απο την heatsink και ότι τραβάει και απο το cpu mount...

Capture4.JPG


Θα γίνει ουσιαστικά κατι σαν αυτο το project απλα και με riser!

JLtMr4B.jpg

s9t3WjT.jpg

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το σχέδιο είναι πιο εύκολο να καταλάβω κι εγώ τι σκέφτεσαι ! :)

 

Δες στο επόμενο σκαρίφημα που έκανα τροποποιώντας το δικό σου:

 

large.DIY-heatsink_Staxtis_modd_02cw.jpg

 

Στην κάτω πλευρά της κάτοψης σου, συμπλήρωσα τα μικρά κολλητά πτερύγια, τα οποία μπορεί να είναι απλά ίσια λαμάκια,  ή να κοπούν σε σχήμα "Π" και να "αγκαλιάζουν τη βάση της ψύκτρας.

Δεξιά από τη CPU εκμεταλλεύτηκα το λευκό χώρο για να σχεδιάσω την πλάγια όψη  αυτού που λέω.

Νομίζω ότι με ένα προσεκτικά μέτρημα, θα είναι εύκολο να γίνει, το πιο δύσκολο θα είναι το κόλλημα, γιατί ο χαλκός είναι ευθερμαγωγός, αλλά με τη βοήθεια ενός δεύτερου απλού φλόγιστρου και με ένα turbo torch μπορεί να γίνει η δουλειά!

 

Για το κόλλημα μπορεί να ακολουθηθεί η επόμενη διαδικασία:

 

large.DIY-heatsink_Staxtis_modd_02dw.jpg

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι:

1.  Φροντίζουμε τα λούκια να έχουν την ίδια διάσταση με τα λαμάκια, έτσι ώστε αυτή να μπαίνουν μέσα "εφαρμοστά".

Καθαρίζουμε με απολιπαντικό τα κομμάτια , περνάμε με θερμοαγώγιμη κόλλα τα λούκια και φυτεύουμε μέσα τα λαμάκια.

2.  Φρεζάρουμε τα  λούκια έτσι ώστε να είναι ελαφρά στενότερα από το πάχος που έχουν τα λαμάκια. Και πριν έρθει η ώρα της συναρμογής, βάζουμε τα λαμάκια στην κατάψυξη, και την βάση στο φούρνο.

Με το τρόπο τα πρώτα θα συσταλούν και τα λούκια της βάσης θα διασταλούν.

Περνάμε τα παγωμένα λαμάκια στα κρύα λούκια και καθώς θα έρχονται σε ίδια θερμοκρασία η βάση θα μαγκώσει τα λαμάκια πολύ γερά.

Εδώ σίγουρα πρέπει να γίνει έλεγχος επιπεδότητας του ελεύθερου τμήματος της βάσης και αν χρειαστεί φρεζάρισμά του!

 

Όποιον τρόπο και αν διαλέξεις για την προσθήκη των πρόσθετων πτερυγίων, η θερμοαπαγωγική ικανότητα της ψύκτρας θα αυξηθεί! 

Ο πιο εύκολος και πιο "ανώδυνος" για την ψύκτρα είναι η χρήση θερμοαγώγιμης κόλλας, αλλά δεν είναι ο πιο αποτελεσματικός.

Ο καλύτερος φυσικά είναι η κόλληση με μέταλλο, αλλά θέλει τη φασαρία του!

 

Και κάτι σημαντικό :

Αν η βάση της ψύκτρας κυρτώσει λόγω της κόλλησης, είναι πιθανό τα φρεζαρισμένα πτερύγια να πλησιάσουν μεταξύ τους.

Αυτό διορθώνεται εύκολα, βάζοντας ανάμεσα στα πτερύγια μια λάμα και λυγίζοντας ελαφρά από την βάση του κάθε πτερύγιο έτσι ώστε αυτά να έρθουν και πάλι "αλφαδιά".

Αυτό το "κόλπο" μπορεί να χρησιμοποιηθεί -αν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος- για να λυγίσουμε εσκεμμένα τα πτερύγια ελαφρά και προοδευτικά προς τις άκρες τις ψύκτρας, και να της δώσουμε τη μορφή "βεντάλιας" . . .

 

Πιστεύω ότι τώρα "συνεννοηθήκαμε" καλύτερα ! :)

Πριν κλείσω, να επαναλάβω μια φορά ακόμα , ότι και τίποτε από αυτά τα έξτρα αν δεν κάνεις και πάλι θα έχεις καλή απόδοση της ψύκτρας !

Οπότε είναι δική σου απόφαση μέχρι ποιου σημείου θες να το "γλεντήσεις" ! ! ! :D

 

Καλή συνέχεια !  :)

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

oxi oxi oxi!!!
Πολύ φασαρία ειδικά αν μου λές οτι είναι για το τίποτα...
Αρα εσυ θεωρείς "σίγουρα" οτι με την ψύκτρα και με εκμεταλευση του side panel δεν θα έχω κάνενα πρόβλημα σωστά?Εαν ναι τότε δεν ε΄χω λόγο να το πιέσω παραπάνω μιας και δεν ψάχνω για τίποτα παραπάνο απο μια καλή ψύξη της gpu σε full load. ++(σημείωση διάσταση ψύκτρας)

1.Tώρα πάμε λίγο πάλι απο την "αρχή" εφόσον μου είχε εξηγήσει οτι το μικρότερο κενό στα πτερύγια είναι και το πιο αποτελεσματικό μιας και μεγαλώνουμε την επιφάνεια και βρήκα κονδύλη Slot3 και Ball3 (εχω) ωστε να κάνω και το αυλάκι κάτω (1.5mm)...Τι πάχος προτίνεις να έχουν τα πτερύγια και τι πάχος τα ακριανά πτερύγια.?
**Η νέα διάσταση της ψύκτρας μιας και τώρα μπόρεσα να μετρήσω το κενό που μου δίνει γιατι ήταν λίγο αλλιώς στο μυαλό μου και δεν είχα πρόσβαση στο htpc είναι...105-110mm το μήκος και το 50 X 50 παραμένει...(λογικά...για το τελευταίο check θα πρέπει να τα έχω όλα στα χέρια μου και να μετρήσω)

2.Εκει που θα κάνω το "sandwitch" δηλαδή που θα βάλω...Πάστα πάνω στο chip της gpu...Plate(aluminum απο το HT4 Riser) heatpipes 6mm...ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ λογικά θα κάνω ενα plate εγω ωστε απο την μια πλευρά να "κλεινει" τα heatpipes απο το riser..(φλατ δηλαδή) και απο την αλλη με κανάλια ωστε να μπούνε τα αλλα heatpipes που θα πηγαίνουν περιμετρικά στο side panel...και μετά το "καπάκι-plate" ωστε να κλεισουν και τα heatpipes...Aυτο το ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ υλικό να είναι και αυτό χαλκός η να είναι αλουμίνο?
Αν είναι αλουμίνιο θέλει ανοδίωση? Ενα αλουμίνιο 7075 είναι κατάλληλος τύπος για αυτή την δουλειά? Αυτό που σκέφτομαι είναι να μειώσω τις απώλειες στο sandwich και να διανεμω σωστά την ζέστη προς το side panel Και προς την ψύκτρα..

PS:Οσο για το απο πάνω σεντόνι με ολες αυτές τις δυνατότητες ενω το επόμενω desktop build σκόπευα να το πάω watercool...Τώρα σκέφτομαι μηπως το κάνω passive:D:D:D

Για μια ακόμα φορά σε ευχαριστώ παρα παρα πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

oxi oxi oxi!!!
Πολύ φασαρία ειδικά αν μου λές οτι είναι για το τίποτα...
Αρα εσυ θεωρείς "σίγουρα" οτι με την ψύκτρα και με εκμεταλευση του side panel δεν θα έχω κάνενα πρόβλημα σωστά?

 

Σε κατανοώ απολύτως ! ! :p

Να σου πω, δεν είναι ότι η προσθήκη των πτερυγίων θα κάνει ασήμαντη διαφορά. Θα φέρει κάποια βελτίωση, αλλά το θέμα εδώ είναι αν την έχεις ανάγκη αυτή τη διαφορά !

Νομίζω ξεκινώντας από την κατάσταση που είχες πρίν την όλη παρέμβαση, τώρα με την προσθήκη της ψύκτρας και την εμπλοκή του side panel (του οποίου η συμβολή  δεν είναι αμελητέα! ) θα είσαι αρκετά πιο δροσερός! ! 

 

Για την κατασκευή της ψύκτρας τώρα, η μείωση των διαστάσεών της επιβάλει κάποιες αλλαγές, αλλά εφόσον μπορείς να πετύχεις διάκενο πτερυγίων 3mm θα το φέρουμε σε μια ανάλογη με πριν κατάσταση χωρίς να χαθούν πολλά πτερύγια.

Το βασικό εδώ είναι ότι μικραίνοντας το διάκενο, γίνεται ολοένα και πιο απαραίτητη η βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα, άρα ο ανεμιστήρας είναι απαραίτητος!

Για δες το σκαρίφημα που ακολουθεί :

 

large.DIY-heatsink_Staxtis_modd_03w.jpg

 

Τα πλευρικά πτερύγια είναι και πάλι 2mm για αντοχή στα "ατυχήματα". τα εσωτερικά όμως είναι λίγο πιο λεπτά ( 1,3mm) με σκοπό η μείωση των διαστάσεων να μην μειώσει πολύ τον αριθμό τους.

Η διαμόρφωση του πάτου (βάθος φρεζαρίσματος ακραίων πτερυγίων) φαίνεται στο σκαρίφημα.

Το τελευταίο 1,5mm θα γίνει με το σφαιρικό κοντύλι.

Όλα τα διάκενα είναι 3mm και το πάχος του πάτου στο κέντρο είναι 12mm.

 

Για το στήσιμο είναι καλύτερα όποια ενδιάμεση πλάκα βάλεις να είναι χαλκός!

Και καλό θα ήταν στη συναρμολόγηση να χρησιμοποιήσεις μια καλή θερμοαγώγιμη πάστα !

Πλήρωσέ την λίγο παραπάνω, αξίζει το κόπο γιατί έχεις πολλές διαδοχικές επιφάνειες επαφής και δεν θέλουμε να χάνεται θερμική αγωγιμότητα από μια μέτρια πάστα!

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς σου πάνε οι διαστάσεις, αλλά αν μεταξύ της πλάκας του Mount2 και της εσωτερικής επιφάνειας μεσολαβεί κενό το οποίο υπολογίζεις να καλύψεις με κάποια πλάκα, αυτή φτιάχτην με μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτές του Mount2.  Έτσι η "είσοδος και διασπορά της θερμότητας θα γίνεται μέσω μιας  μεγαλύτερης επιφάνειας προς το side panel και αυτό θα αυξήσει την βοήθεια που προσφέρει αυτό  στην ψύξη !

 

Γενικά όλα τα μέταλλα καλό θα ήταν να είναι προστατευμένα από την διάβρωση, αλλά εν προκειμένω αυτό και δύσκολο είναι και ελάχιστα απαραίτητο, καθώς οι κρίσιμες περιοχές που μεσολαβούν στην μεταφορά της θερμότητας από κομμάτι σε κομμάτι, θα είναι προστατευμένες από την θερμοαγώγιμη πάστα !

 

Καλή διασκέδαση ! ! !  :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Seafalco said:

 

Σε κατανοώ απολύτως ! ! :p

Να σου πω, δεν είναι ότι η προσθήκη των πτερυγίων θα κάνει ασήμαντη διαφορά. Θα φέρει κάποια βελτίωση, αλλά το θέμα εδώ είναι αν την έχεις ανάγκη αυτή τη διαφορά !

Νομίζω ξεκινώντας από την κατάσταση που είχες πρίν την όλη παρέμβαση, τώρα με την προσθήκη της ψύκτρας και την εμπλοκή του side panel (του οποίου η συμβολή  δεν είναι αμελητέα! ) θα είσαι αρκετά πιο δροσερός! ! 

 

Για την κατασκευή της ψύκτρας τώρα, η μείωση των διαστάσεών της επιβάλει κάποιες αλλαγές, αλλά εφόσον μπορείς να πετύχεις διάκενο πτερυγίων 3mm θα το φέρουμε σε μια ανάλογη με πριν κατάσταση χωρίς να χαθούν πολλά πτερύγια.

Το βασικό εδώ είναι ότι μικραίνοντας το διάκενο, γίνεται ολοένα και πιο απαραίτητη η βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα, άρα ο ανεμιστήρας είναι απαραίτητος!

Τα πλευρικά πτερύγια είναι και πάλι 2mm για αντοχή στα "ατυχήματα". τα εσωτερικά όμως είναι λίγο πιο λεπτά ( 1,3mm) με σκοπό η μείωση των διαστάσεων να μην μειώσει πολύ τον αριθμό τους.

Η διαμόρφωση του πάτου (βάθος φρεζαρίσματος ακραίων πτερυγίων) φαίνεται στο σκαρίφημα.

Το τελευταίο 1,5mm θα γίνει με το σφαιρικό κοντύλι.

Όλα τα διάκενα είναι 3mm και το πάχος του πάτου στο κέντρο είναι 12mm.

 

Για το στήσιμο είναι καλύτερα όποια ενδιάμεση πλάκα βάλεις να είναι χαλκός!

Και καλό θα ήταν στη συναρμολόγηση να χρησιμοποιήσεις μια καλή θερμοαγώγιμη πάστα !

Πλήρωσέ την λίγο παραπάνω, αξίζει το κόπο γιατί έχεις πολλές διαδοχικές επιφάνειες επαφής και δεν θέλουμε να χάνεται θερμική αγωγιμότητα από μια μέτρια πάστα!

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς σου πάνε οι διαστάσεις, αλλά αν μεταξύ της πλάκας του Mount2 και της εσωτερικής επιφάνειας μεσολαβεί κενό το οποίο υπολογίζεις να καλύψεις με κάποια πλάκα, αυτή φτιάχτην με μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτές του Mount2.  Έτσι η "είσοδος και διασπορά της θερμότητας θα γίνεται μέσω μιας  μεγαλύτερης επιφάνειας προς το side panel και αυτό θα αυξήσει την βοήθεια που προσφέρει αυτό  στην ψύξη !

 

Γενικά όλα τα μέταλλα καλό θα ήταν να είναι προστατευμένα από την διάβρωση, αλλά εν προκειμένω αυτό και δύσκολο είναι και ελάχιστα απαραίτητο, καθώς οι κρίσιμες περιοχές που μεσολαβούν στην μεταφορά της θερμότητας από κομμάτι σε κομμάτι, θα είναι προστατευμένες από την θερμοαγώγιμη πάστα !

 

Καλή διασκέδαση ! ! !  :D

 

Ωραία να τονίσω σε αυτό το κομμάτι οτι δεν θα είμαι πιο δροσερός  σίγουρα μιας και τώρα δεν εχω τίποτα...Δεν υπάρχει η gpu 1050ti Ουτε τίποτα...Απλά επειδή μίλησα με την εταιρία και το sidepanel αντέχει μέχρι 95w εμένα το cpu είναι 51 και η gpu που θέλω να βάλω 75 θα ξεφύγω σχετικά "αρκετλα"..Επομένως σκέφτηκα να κατασκευάσω αυτη την ψύκτρα ωστε να στέλνω λιγότερο απο 75w στο side panel και να είμαι και οσο πιο δροσερός γενικά.

Τωρα εδω εννοείς το οτι χάσαμε περίπου 40-50mm μήκος απο αυτο που υπολογίζαμε το "κερδίζουμε" με το γεγονόσ οτι μπορώ να πετύχω 3mm διάκενο..Σωστα?
Αρα αη πρόταση σου είναι να τα κάνω 2 τις ακ΄ρες και 1.3 όλα τα αλλα με 3 mm κενό.

Η πάστα είναι κάτι που θα το ψάξω οσο πιο πολύ μπορώ επίσης διότι θα αλλαχτεί πάστα αναγκαστικα΄και σε cpu και σε όλεσ τις επιφάνεις του χαλκού που έχουν τώρα και σίγουρα είναι κάτι που θέλω να πάρω τα ΜΕΓΙΣΤΑ μιας και μιλαμε για λεπτομέριες που ειναι  οριακα..Εχεις να προτίνεισ καμιά πάστα?Ασχέτως τον τρόπο ψύξης ολες οι πάστεσ είναι ιδιεσ η μερικές ειναι καλύτερες για Passive κλπ κλπ?:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για στις δοκιμές χρησιμοποιώ την Arctic MX4, γιατί αποτελεί ένα καλό συνδυασμό καλής θερμικής αγωγιμότητας και κόστους και επιπλέον δεν έχει curing time πράγμα που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα στις δοκιμές.

Φυσικά υπάρχουν και καλύτερες και θα σου έλεγα να πας προς αυτές, καθώς θα έχεις πολλαπλές στρώσεις θερμοαγώγιμης.

Δες εδώ ένα γενικό πίνακα από δοκιμές παστών :

 

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η συναρμογή των επιφανειών να είναι πολύ καλή όσον αφορά την επιπεδότητά τους.

 

Στο προηγούμενο post,  είπα κάτι που δεν ξέρω αν είναι μέσα σε αυτά που είναι εφικτά ή που σκοπεύεις να κάνεις.

Μιλάω για το καπάκι του κουτιού που το πλαϊνό του βρίσκεται δίπλα στο Mount2.

Αυτό το καπάκι τι πάχος έχει ?

Πόσο απέχει από το mont2?

Αν είναι αρκετά παχύ και δεν απέχει πολύ, ίσως αξίζει το κόπο να το βάλεις να συμμετέχει και αυτό στην ψύξη !

Σε δεύτερη φάση φυσικά, αλλά αν το σκεφτείς από τώρα ενδεχομένως κάποια πράγματα να γίνουν από τώρα έτσι ώστε η μετέπειτα ενεργοποίησή του.

 

Έτσι όπως το σκέφτομαι είναι σχετικά απλό και μάλιστα χωρίς οπτικές θυσίες στην όψη του κουτιού, αρκεί να βολεύουν οι διαστάσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Seafalco said:

Πόσο απέχει από το mont2?

Αν είναι αρκετά παχύ και δεν απέχει πολύ, ίσως αξίζει το κόπο να το βάλεις να συμμετέχει και αυτό στην ψύξη !

Σε δεύτερη φάση φυσικά, αλλά αν το σκεφτείς από τώρα ενδεχομένως κάποια πράγματα να γίνουν από τώρα έτσι ώστε η μετέπειτα ενεργοποίησή του.

 

 

Εϊναι πολύ κοντα αλλα και αυτό βγαίνει μαζι με το πάνω..ειναι ενα  Γ το καπάκι επομένως είναι ανέφικτο να συμμετέχει και αυτό δυστηχώς...Μένει μόνο να δώ τις πάστες απο οτι φαίνεται και να αγορασω τα parts για το Project:/

Αυτό που έιχα αναφέρει και πιο πάνω για το ΄πως θα κατεθυνω την θερμότητα στο sidepanle η στην ψύκτρα?Πως θα ξέρω που θα πηγαίνει περισσότερη ζέστη στην ψύκτρα η στο side panel...Μην πηγαίνει πχ το 90% στην ψύκτρα και το αλλο 10 στο side panel...Η το αντιστροφό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.