Jump to content



Κατασκευή Heatsink!


Staxtis

Recommended Posts

Θα δείξει στην πράξη.

Αν η ψήκτρα γίνει στις μέγιστες διαστάσεις που μπορεί να χωρέσει το κουτί ίσως να τα βγάλει πέρα και μόνη της.

Από την άλλη ίσως και να μην πετύχει πάντως το όλο εγχείρημα σε καμία από της δυο περίπτωσης λόγο αυξημένης θερμοκρασίας χώρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2017 at 12:52 AM, rory said:

Θα δείξει στην πράξη.

Αν η ψήκτρα γίνει στις μέγιστες διαστάσεις που μπορεί να χωρέσει το κουτί ίσως να τα βγάλει πέρα και μόνη της.

Από την άλλη ίσως και να μην πετύχει πάντως το όλο εγχείρημα σε καμία από της δυο περίπτωσης λόγο αυξημένης θερμοκρασίας χώρου.

Θεωρώ αδύνατο η ψύκτρα να τα βγάλει πέρα μόνη της μιας και μιλάμε για μια 1050ti Και οχι για καμία 730..
Είμαι σίγουρος οτι θα πετύχει..(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ:D) ελπίζω να μην απογοητευτώ γιατι μετά χρόνος και χρήμα θα πάνε περίπατο.

On 10/6/2017 at 11:54 PM, rory said:

Εγώ πάλι το βλέπω διαφορετικά.

Όταν cpu και vga έχουν επαφή (στην ίδια ψήκτρα εννοώ) η θερμοκρασία θα είναι υψηλότερη, χαμηλότερη από πριν γιατί θα υπάρχει και η δεύτερη ψήκτρα,αλλά υψηλότερη από το να είναι χωριστά.

Ακόμα αν τρέχει μια διεργασία μόνο στο cpu ή στην vga θα ανεβαίνει και η θερμοκρασία στο άλλο.

 

Επίζης με την διάταξη που θα γίνει το όλο project νομίζω οτι ουσιαστικά στο "κοινό τους" σημείο ηα πηγαίνει μόνο η περίσια θερμοκρασία και το μεγαλύτερο φορτίο θα πηγαίνει στην ψύκτρα και μόλις δεν μπορεί να αποδόσει αλλο θα πηγαίνει και στo sidepanel.
Σίγουρα μπορεί να ανεβάσει βαθμούς το cpu αλλα αν απο τους 50-55 πάει στους 65 σε full load η ακόμα και 70 νομίζω οτι είναι οκ.
Αν και με καλύτερη πάστα..(σκοπέυω να βάλω Grizzly Kryonaut)νομίζω θα δώ και 5βαθμούς κάτι τουλάχιστονς απο αυτην που έχω τώρα(στο ίδιο σύστημα).
Ενας ανεμιστήρας νομίζω θα είναι αρκετός ωστε να γίνει δουλειά με οτν αέρα εαν και κάτι που σκέφτηκα @Seafalco ξέρεις τι είναι?
Η σκέψη ηταν να μπεί ενα τέτοιου τύπου φουρφούρι 41IWiS2G2yL.jpg
Ωστε να το πιάσω κάπως ωστε να βγάζει τον αέρα απο τις τρύπες που έχει το κουτί στο πίσω μέρο( πάνω απο τα outputs της motherboard) και θα είναι ακριβώς πάνω απο το cpu...Αλλα εαν έβαζα ένα τέτοιο και ακόμα ένα ωστε να τραβάει και απο την heatsink και να τα στέλνει με κάποιον τρόπο στο πάνω φουρφούρι ωστε να βγάζει έξω τον άερα.. 
Εαν θα μπορούσα να κάνω μια ακόμα πατέντα με το cooling system ωστε να κάνω αυτό η κάτι αντίστοιχο(ΜΟΝΟ και ΕΦΟΣΟΝ πετύχει όλο και έχω πρόβλημα με κλειστό κουτί και 1 fan....


Σας ευχαριστώ και τους δύο Κύριοι!

fans.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, rory said:

Καλή η σκέψη με το συγκεκριμένο φαν,αλλά θα χωράει να τοποθετηθεί εκεί που θες εφόσον θα βάλεις την έξτρα ψύκτρα;

Εννοείται οτι χωράει...Δεν χρειάζεται να βάλω κανένα τέρας...
Δεν την παρακάτω photo Και σκέψου οτι η Heatsink θα είναι απο την βάση της gpu μέχρι και τις κάτω κάτω βίδες απο το cpu mount...Αρα όλο το κομμάτι απο το cpu bracket μέχρι και πάνω είναι free..Το θέμα είανι ΕΑΝ θα χρειαστεί και αν ειναι η βέλτιστη λύση σε αυτό το κομμάτι του Project.
 

GCF5DDg.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, rory said:

Σε τόσο μικρό κουτί είμαι σίγουρος ότι θα χρειαστεί. Αλλά φοβάμαι ότι δεν θα χει και το αποτέλεσμα που περιμένεις.

 

Εννοείς οτι θα χρειαστούνε και οι 2 ανεμιστήρες όπως του έβαλα?Το αποτέλεσμα οσο αναφορά τί δεν πιστευιες οτι θα το έχω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και οι δυο και δύσκολα πάλι θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

Στο να έχεις αποδεκτες θερμοκρασίες σε cpu και vga εννοω.

Η 1050 θα σου κάνει το κουτί φουρνακι με παθητική ψυκτρα.

Και σκέψου ότι θα σου ανεβάζει την θερμοκρασία και στην μητρική αφού θα είναι πάνω ακριβώς από τις ψύκτρας της.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, rory said:

Ναι και οι δυο και δύσκολα πάλι θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

Στο να έχεις αποδεκτες θερμοκρασίες σε cpu και vga εννοω.

Η 1050 θα σου κάνει το κουτί φουρνακι με παθητική ψυκτρα.

Και σκέψου ότι θα σου ανεβάζει την θερμοκρασία και στην μητρική αφού θα είναι πάνω ακριβώς από τις ψύκτρας της.

Οταν λές αποδεκτές θερμοκρασίες?Τι θερμοκρασίες κρίνεις οτι θα βλέπω σε full load?
ΕΛΠΙΖΩ να πετύχει και να ειναι όλα εντάξει αν και να πω την αλήθεια οπως ηταν είπα ακόμα μια φορά πλεόν το βλέπω σαν project...Κανς το ταξίδι για την διαδρομή και οχι για τον προορισμό αλλα σίγουρα δεν θέλω ο προορισμός να είναι "μούφα"..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, rory said:

Να μην φτάνουν οι θερμοκρασίες στο μέγιστο και έχεις θέματα με το threshold της κάρτας ή του επεξεργαστή.

Το σίγουρο είναι ότι θα είναι υψηλές.

Αρα rory πιστευεις οτι θα είμαι με max load στουσ 90-100 βαθμούς...Τόσο είναι τα όρια.!
://

Link to comment
Share on other sites

1000 λέξεις . . . . 

 

large.Staxtis-Airflow-_-01wm.jpg

 

Δεν ξέρω τις ακριβείς διαστάσεις, αλλά μια τέτοια τοπολογία, θα βοηθήσει πολύ!

Να τονίσω βέβαια ότι αλλοιώνεται ο χαρακτήρας του κουτιού, χάριν της επιστήμης ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Seafalco said:

1000 λέξεις . . . . 

 

large.Staxtis-Airflow-_-01wm.jpg

 

Δεν ξέρω τις ακριβείς διαστάσεις, αλλά μια τέτοια τοπολογία, θα βοηθήσει πολύ!

Να τονίσω βέβαια ότι αλλοιώνεται ο χαρακτήρας του κουτιού, χάριν της επιστήμης ! :D

 

Γεια σου ρε Seafalco τρελαμένε:D:D:D
Κατατοπιστικότατος ακόμα μια φορά.
Εγω θέλω να αποφύγω ακόμα και τον 1 ανεμιστήρα αλλα δυστηχώς δεν νομίζω να το καταφέρουμε..επομένως αντι να κάνω την πατέντα που σκέφτηκα με τους 2 ανεμιστήρες θα κάνω αυτό που σχεδίασες είναι και πιο ευκολο και δεν χρειάζεται να βάλω δύο.

Τα parts απο streacom είναι στον δρόμο..
Η gpu επίσης..σήμερα εκανα την παραγγελία..
Μόλις πάρω την gpu την δοκιμάζω σε ενα pc να δώ οτι όλα είναι κομπλέ και οτι παίζει...την πάω σε εναν ηλεκτρονικό εδω κοντά μου να βγάλει το dvi και την βάζω πάνω στο pc με το μαμα σώμα με ανοιχτό καπάκι...βλέπω οτι είναι επίσης όλα καλά και ξηλώνω την μαμά ψύκτρα....μετράω και μετά ξεκινάω το κόψιμο της πατεντοψύκτρας σε ενα ξύλο συμπικνωμένο...Βλέπω αν όλα κουμπώνουν εαν μπορώ να μεγαλώσω κάτι η πρέπει να κατεβάσω κάτι και μετά πάω στον χαλκό.!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Staxtis said:

Αρα rory πιστευεις οτι θα είμαι με max load στουσ 90-100 βαθμούς...Τόσο είναι τα όρια.!

Αν δουλεύουν 80 με 100% cpu και vga εκεί ψηλά θα είναι οι θερμοκρασίες,πάνω από 95 βαθμους.

Σε idle κατάσταση,δλδ σε χρήση ίντερνετ κτλ θα φτάνεις τους 80.

Ολα αυτά στην περίπτωση που δουλέψει η όλη πατέντα γιατί αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι ότι θα βάλεις την ψυκτρα πάνω από το chipset και φοβάμαι ότι θα του αυξήσεις την θερμοκρασία και θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα...!!
Τα πράγματα έχουν έρθει όλα και τώρα σιγά σιγά μελετάω πως θα κάνω ολα τα αλλα parts να μετρήσω προσεκτικά τα κενά μου τις ανοχές μου κλπ.
Θα ήθελα ομως λίγη βοήθεια γιατι σκέφτηκα και μερικούς αλλους τρόπους για το σχέδιο αλλα δεν ξέρω τι απο αυτά είναι καλύτερο η χειρότερο...
Μέχρι τελευταία λέγαμε να κάνω 1 "καπάκι" που θα μεταφέρει την θερμότητα απο το chipset της gpu στα heatpipes που τα heatpipes θα είναι σε ενα part "sandwitch"  που θα έχιε heatpipes και απο την μία και απο την άλλη...και ακόμα ενα "καπάκι που θα σφραγίζει όλο αυτό το σύστημα...
Σκέφτηκα μήπως να το κάνω και έτσι όπως τα σχέδια απο κάτω...
αυτό είναι 1 part απο 2 πλευρές..
Αυτό θα ακουμπάει πάνω στο chipset της GPU το έκανα σαν "πυραμίδα" με 0.2mm διαφορά στο ύψος και ανα 5mm μεγαλύτερη περίμετρο 15mm-20-25-30-35-40  και με 0.2 Που έχουν κενό το κάθε επίπεδο σύνολο φτάνουμε στο 1mm.Αυτό το έκανα μήπως και είναι καλύτερο για την θερμότητα και γίνεται σταδιακά η διασπορά της απο το να έχω ενα κομμάτι 50x50mm που θα ακουμπάει μόνο το 15x15 πάνω στον rposeccor της gpu.
Τώρα ΕΑΝ αυτό είναι προτιμότερο θα προσεγγίσω και τον σχεδιασμό απο το αλλο part αλλα δεν το κάνω γιατι...
Τα heatpipes που θα πάρω απο το ebay(το μόνο που δεν πήρα γιατι δεν ξέρω διαστάσεις) να υποθέσω οτι θα είναι κοικλικά και οτι εγώ θα πρέπει να τα "pressarw"?
Tι κερδίζω με το να είναι όλο round η halfround η όλο flat?

@seafalco σε μπέρδεψα ε?Πες αλήθεια:D

1.JPG

2.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Καλησπέρα...!!
Τα πράγματα έχουν έρθει όλα και τώρα σιγά σιγά μελετάω πως θα κάνω ολα τα αλλα parts να μετρήσω προσεκτικά τα κενά μου τις ανοχές μου κλπ.
Θα ήθελα ομως λίγη βοήθεια γιατι σκέφτηκα και μερικούς αλλους τρόπους για το σχέδιο αλλα δεν ξέρω τι απο αυτά είναι καλύτερο η χειρότερο...
Μέχρι τελευταία λέγαμε να κάνω 1 "καπάκι" που θα μεταφέρει την θερμότητα απο το chipset της gpu στα heatpipes που τα heatpipes θα είναι σε ενα part "sandwitch"  που θα έχιε heatpipes και απο την μία και απο την άλλη...και ακόμα ενα "καπάκι που θα σφραγίζει όλο αυτό το σύστημα...
1.   Σκέφτηκα μήπως να το κάνω και έτσι όπως τα σχέδια απο κάτω...
αυτό είναι 1 part απο 2 πλευρές..
2.   Αυτό θα ακουμπάει πάνω στο chipset της GPU το έκανα σαν "πυραμίδα" με 0.2mm διαφορά στο ύψος και ανα 5mm μεγαλύτερη περίμετρο 15mm-20-25-30-35-40  και με 0.2 Που έχουν κενό το κάθε επίπεδο σύνολο φτάνουμε στο 1mm.Αυτό το έκανα μήπως και είναι καλύτερο για την θερμότητα και γίνεται σταδιακά η διασπορά της απο το να έχω ενα κομμάτι 50x50mm που θα ακουμπάει μόνο το 15x15 πάνω στον rposeccor της gpu.
Τώρα ΕΑΝ αυτό είναι προτιμότερο θα προσεγγίσω και τον σχεδιασμό απο το αλλο part αλλα δεν το κάνω γιατι...
3.  Τα heatpipes που θα πάρω απο το ebay(το μόνο που δεν πήρα γιατι δεν ξέρω διαστάσεις) να υποθέσω οτι θα είναι κοικλικά και οτι εγώ θα πρέπει να τα "pressarw"?
4.  Tι κερδίζω με το να είναι όλο round η halfround η όλο flat?

@seafalco σε μπέρδεψα ε?Πες αλήθεια:D

 

Άντε καλή αρχή !  :T:

 

Μιλάμε για την λύση αυτή, έτσι ?

 

large.DIY-heatsink_Staxtis_modd_07cw.jpg

 

 

1.  Αυτό που σχεδίασες είναι καλό!

Απλά θα πρέπει αυτό να πάει πάνω στη GPU και στην άλλη πλευρά να κάτσει το riser. 

Δηλαδή η σειρά θα είναι GPU - DIY Block με heatpipes προς τη κύρια ψύκτρα - Rizer προς βοηθητική ψύκτρα που βρίσκεται στην πίσω πλευρά της κάρτας γραφικών- τακούνι Α που θα μεταδώσει τη θερμότητα προς το αφαιρούμενο καπάκι της συσκευής.

Ερώτημα : Έχει τα περιθώρια το riser για  να γίνει αυτό ?

Αν ναι τότε υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:

Α.  Πάνω στο DIY block πατάει η πλάτη του riser το οποίο έχει τα heat pipes του να βλέπουν το πλαϊνό του αφαιρούμενο καλύμματος της συσκευής.

Αυτά τα heat pipes (τουriser) θα τα πατήσει στη θέση τους το τακούνι Α που φαίνεται στο σκαρίφημα πιο πάνω.

ή

Β.  Κάνεις ένα δευτερο DIY block, που θα πάρει μέσα τα heat pipes του riser και φροντίζεις αυτά να είναι προς την εσωτερική πλευρά του (δηλαδή τα heat pipes του riser θα ακουμπάνε σταυρωτά, πάνω στα heat pipes του DIY GPU block.  Η πλάτη αυτού του DIY rizer block, θα έχει τόσο πάχος όσο χρειάζεται για να πατήσει κατ' ευθείαν πάνω στο κάλυμμα της συσκευής.

ή το πολύ καλύτερο κατασκευαστικά και θερμικά  . . .

Γ.  Κάνεις τρία DIY blocks . . . 

 

large.Staxtis_06.jpg

 

Αυτό αποτελεί την ιδανική θερμικά λύση.

Τώρα αν χωράει να μπεί είναι ένα άλλο ζήτημα, που η χαρά της λύσης του θα είναι όλη δική σου ! :p

 

2.  Δεν χρειάζεται να κάνεις κλιμακωτή κόλουρη πυραμίδα!

Δεν προσφέρει κάτι, και οριακά κάνει κακό !

Η θερμότητα θα βρεί τρόπο να μεταδοθεί και σε απολύτως επίπεδη πλάκα!

Αυτό που θα ήταν χρήσιμο, είναι στην περίμετρο του κομματιού, (εκεί που έχεις τις βίδες στήριξης) να δημιουργηθούν τακουνάκια με όσο ύψος χρειάζεται προκειμένου να πατάει πρώτο το DIY κομμάτι στη CPU και περιμετρικά (μεταξύ τακουνιών και μητρικής να μεσολαβούν, μερικές δεκάδες μικρά.  Έτσι μόλις η ψύκτρα σφίξει πάνω στη GPU, θα πατήσει και η περίμετρος του κομματιού στην επιφάνεια της κάρτας  και όσο και να σφίγγεις, αυτό θα έχει ήδη τερματίσει με ασφάλεια πάνω στη κάρτα και δεν καταπονηθεί ο κρύσταλλος της GPU.

 

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι: Στην GPU που πήρες, η GPU είναι παράλληλα με τον άξονα της κάρτας τοποθετημένη ?

 

3. Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι κυλινδρικά και να τα προτιμήσεις , γιατί θα είναι απλούστερη η κατεργασία των blocks.

Στα οποία θα ανοίξεις ημικυλινδρικές εσοχές να δέχονται σφιχτά τα heat pipes μέσα τους και να τις περιβάλουν χωρίς τζόγους.

Για να πατήσουν λίγο πιο σφιχτά, μπορείς να πάρεις τα πρόσωπα των blocks ένα ψιλό πάσο (μερικά δέκατα του mm) έτσι τα Heat pipes θα γίνουν ένα σώμα με τα τρία block !

 Προσοχή !   Καλό είναι τα βιδώματα των τριών κομματιών μεταξύ τους να μην γίνουν στα ίδια σημεία, για να μπορούν να λύσουν ανεξάρτητα.

Έτσι θα μπορείς να λύσεις τη μια ομάδα heat pipes, χωρίς να χαλαρώσεις την άλλη !

 

4.  Προτιμότερα τα κυλινδρικά heat pipes ^^^

 

Καλή συνέχεια εύχομαι και τραβάμε και φωτογραφίες ε! ! !  :D

 

Edit: Εννοείται ότι όλα τα block΄θα γίνουν από χαλκό! ! !

Και κάτι ακόμα σημαντικό!

Ότι σπειρώματα κάνεις, κάνε τα με κολαούζα φορμαρίσματος (forming taps), βγάζουν πολύ πιο ισχυρά σπειρώματα από ότι τα κοινά κολαούζα κοπής !

 

Καλά κέφια ! ! !  :T:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2017 at 6:46 PM, Seafalco said:

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι: Στην GPU που πήρες, η GPU είναι παράλληλα με τον άξονα της κάρτας τοποθετημένη ?

 

3. Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι κυλινδρικά και να τα προτιμήσεις , γιατί θα είναι απλούστερη η κατεργασία των blocks.

Στα οποία θα ανοίξεις ημικυλινδρικές εσοχές να δέχονται σφιχτά τα heat pipes μέσα τους και να τις περιβάλουν χωρίς τζόγους.

Για να πατήσουν λίγο πιο σφιχτά, μπορείς να πάρεις τα πρόσωπα των blocks ένα ψιλό πάσο (μερικά δέκατα του mm) έτσι τα Heat pipes θα γίνουν ένα σώμα με τα τρία block !

 Προσοχή !   Καλό είναι τα βιδώματα των τριών κομματιών μεταξύ τους να μην γίνουν στα ίδια σημεία, για να μπορούν να λύσουν ανεξάρτητα.

Έτσι θα μπορείς να λύσεις τη μια ομάδα heat pipes, χωρίς να χαλαρώσεις την άλλη !

 

4.  Προτιμότερα τα κυλινδρικά heat pipes ^^^

 

Καλή συνέχεια εύχομαι και τραβάμε και φωτογραφίες ε! ! !  :D

 

Edit: Εννοείται ότι όλα τα block΄θα γίνουν από χαλκό! ! !

Και κάτι ακόμα σημαντικό!

Ότι σπειρώματα κάνεις, κάνε τα με κολαούζα φορμαρίσματος (forming taps), βγάζουν πολύ πιο ισχυρά σπειρώματα από ότι τα κοινά κολαούζα κοπής !

 

Καλά κέφια ! ! !  :T:

 

 

Λοιπόοον ..
Επειδή πάλι εγγραψες σεντόνι και δεν είνα ιοτι δεν μου άρεσε οπως ξέρεις απλά με δυσκόλεψε ωστε να καταλάβω..
Θα βάλω μερικα σχέδια που έκανα πρόχεια ωστε να δω κα ιεγω ΤΙ κατάλαβα απο αυτα που είπες και κάνω quote μερικά που θέλουν λόγια γιατι τα αλλα είνα ιμε τις φώτο.

1.Τι εννοείς με το BOLD κομμάτι για το αν είναι παράλληλα η gpu με τον άξονα της κάρτας?
2.Εφόσον στο block θα κάνω τις εσοχές για τα heatpipes με 6mm κονδύλι και θα κατέβω 3mm(μισός κύκλος) σκέφτομαι μετά απλά να τα πρεσσάρω είτε σε μόρσα(ο χαλκός είναι μαλακό μέταλο) είτε ακόμα και σε ενα πρεσσάκι που έχω..Εαν είναι ΤΟΣΟ μα τόσο σημαντικό μέχρι που το βάζω στην μεγάλη πρέσσα.
3.Εδω που λές καλύτερα τα κυλινδρικά heatpipes αρα καλύτερα να ΜΗΝ τα πρεσσάρω να φανταστώ?και να τα βάλω όπως είναι κυλινδρικά?
4.ΟΛΑ τα κομμάτια θα γίνουν απο χαλκό.
5.Αυτό με το σπείρωμα αλήθεια ήταν μεγάλης σημασίας για εμένα διοτι δεν είχα ιδέα για το "forming tap"



Τώρα παμε στις photos...Και στα κομμάτια που αμφιβάλω τι κατάλαβα:D:D:D 

Εγώ είχα στο μυαλό μου οτι θα γινόταν όπως το παλιο σχέδιο δηλαδή τα πρώτα heatpipes Που θα έρχονται σε επαφή με την θερμότητα θα πηγαίνουν στο custom block και τα επόμενα θα πηγαίνουν στο side panel που έχει το κουτί...Εδω το έκανες ανάποδα.Είναι προτιμότερο έτσι?Δεν αλλάζει κα ιτίποτα ουσιαστικό στον σχεδιασμό απλά ρωτάω εαν εχει σημασία και τι να προτιμήσω.

Τωρα στην πρώτη photo βλέπεις το κεντρικό part...στην δευτερη βλέπεις και τα 3 part και στην 3η δείχνω πως θα είναι τα part.
Ανάμεσα στα heatpipes αφησα 2mm χαλκό μπορώ να το κάνω και πολύ λιγότερο η και περισσότερο ανάλογα στο τι με συμφέρει..
Το ενα part ουσιαστικά είναι ΑΠΛ¨Α ενα κομμάτι χαλκού επίσης 2mm που "κλείνει" το όλο σύστημα γιατι ΜΑΛΛΟΝ δεν θα με πάρει να κάνω το A(ρόζ)...Ανάλογα με οτν χώρο που θα έχω θα συζητήσουμε μετα τι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω ωστε να εκμεταλευτούμε και το εκατοστό του χιλιοστού.
Το αλλο part τώρα οπως βλέπεις και στην φώτο 1 εκει που θα ακουμπάει στην gpu Που έβαλα και του "αποστάτες" όπως μου είπες ...εκανα 4 τρυπούλες οπου θα έχοουν πάσο ωστε να βιδώσω αυτό το κομμάτι πάνω στην gpu και μετά τα υπόλοιπα parts Πάνω σε αυτό...

Περιμένω να μου πείς τα λάθη μου τι πρέπει να αλλάξω ωστε να βελτιωθεί το σχέδιο και οτι σε φωτίσει ο θεός με εμένα που έμπλεξες..:D:D

Ακόμα μια φορά ενα τεράστιο ευχαριστώ διότι το project μου κατα πάσα πιθανότητα θα είχε ναυαγήσει χωρίς εσένα.


PS:Στην φώτο με τα πολύχρωμα σχήματα δείχνω ουσιαστικά τα parts. 1,2,3


 

p1.JPG

p3.JPG

p4.JPG

p4paint.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

1.Τι εννοείς με το BOLD κομμάτι για το αν είναι παράλληλα η gpu με τον άξονα της κάρτας?
2.Εφόσον στο block θα κάνω τις εσοχές για τα heatpipes με 6mm κονδύλι και θα κατέβω 3mm(μισός κύκλος) σκέφτομαι μετά απλά να τα πρεσσάρω είτε σε μόρσα(ο χαλκός είναι μαλακό μέταλο) είτε ακόμα και σε ενα πρεσσάκι που έχω..Εαν είναι ΤΟΣΟ μα τόσο σημαντικό μέχρι που το βάζω στην μεγάλη πρέσσα.
3.Εδω που λές καλύτερα τα κυλινδρικά heatpipes αρα καλύτερα να ΜΗΝ τα πρεσσάρω να φανταστώ?και να τα βάλω όπως είναι κυλινδρικά?
4.ΟΛΑ τα κομμάτια θα γίνουν απο χαλκό.
5.Αυτό με το σπείρωμα αλήθεια ήταν μεγάλης σημασίας για εμένα διοτι δεν είχα ιδέα για το "forming tap"
 

1. Απλά σε κάποιες κάρτες γραφικών το die είναι διαγώνια βαλμένο (σαν ρόμβος ένα πράμα) οπότε απαντώντας στη σκέψη σου να κάνεις μια πυραμίδα, σε ρώτησα για να το πάρεις υπόψιν.  Όπως και να έχει η πυραμίδα δεν χρειάζεται ! :)

2. Μια χαρά το λες!

3. Ναι να τα βάλεις όπως είναι αλλά πρέπει να σου έρθουν πρώτα να δεις ακριβώς τις διαστάσεις τους για να είσαι σίγουρος για τη διάμετρο του αυλακιού. Κανονικά για να πετύχει το σφίξιμο πρέπει το αυλάκι να είναι λίγο πιο μικρό από τη σωλήνα, επειδή όμως αυτό είναι δύσκολο, θα κάνεις το κόλπο με το πάρσιμο ενός πάσου στο τόρνο των κομματιών έτσι ώστε το αυλάκι να είναι ελάχιστα πιο ρηχό από ότι για να κάτσει μέσα ακριβώς η μισή σωλήνα. Οπότε σφίγγοντας η σωλήνα θα πιεστεί και θα παραμορφωθεί αδιόρατα και θα πατήσει τέλεια στο αυλάκι!

4. :T:

5. :)  Φρόντισε μαζί με τα κολαούζα να πάρεις και το κατάλληλο λιπαντικό για τα κολαούζα αυτά !

Αν δεν μπορείς να τα βρεις τα ζητάς στο Μπουζόπουλο στον Πειραιά!

πριν 8 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Εγώ είχα στο μυαλό μου οτι θα γινόταν όπως το παλιο σχέδιο δηλαδή τα πρώτα heatpipes Που θα έρχονται σε επαφή με την θερμότητα θα πηγαίνουν στο custom block και τα επόμενα θα πηγαίνουν στο side panel που έχει το κουτί...Εδω το έκανες ανάποδα.Είναι προτιμότερο έτσι?Δεν αλλάζει κα ιτίποτα ουσιαστικό στον σχεδιασμό απλά ρωτάω εαν εχει σημασία και τι να προτιμήσω.

Όχι δεν έχει σημασία, όπως θες τα βάζεις , το γράφω και μέσα στο σκαρίφημα. και μάλιστα αν η καμπυλότητα των heat pipes του riser το επιτρέπει μπορείς να δοκιμάσεις και τα δύο στησίματα να δεις πιο σου κάθεται καλύτερα !

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Τώρα παμε στις photos...Και στα κομμάτια που αμφιβάλω τι κατάλαβα:D:D:D 

 

Αυτό που σου πρότεινα θέλει πράγματι λίγο χώρο.

Να το δούμε :

 

p1.thumb.JPG.e0741b759c0a4b12d3b49450f1dec72cedit.jpg

 

Όπως είναι φτιαγμένη η περιοχή  [ 1 ] με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πρέπει να είναι διαμορφωμένη και η περιοχή του κομματιού πάνω στο οποίο θα πατήσει το κομμάτι αυτό.

Από την πίσω του πλευρά επίσης θα έχει την ίδια διαμόρφωση (δηλαδή ημικυλινδρική , [2] ), χωρίς να υπάρχει η πλάκα [ 3 ].

Αυτή η πίσω πλευρά θα πατάει σε ένα άλλο κομμάτι, που και εκείνο θα πρέπει να έχει τις ανάλογες ημικυλινδρικές, εσοχές.

Έτσι ώστε όταν ακουμπήσουν όλα τα κομμάτια μεταξύ τους να έχουμε 4 τρύπες των 6 mm προς τη μια κατεύθυνση και άλλες 4 προς την άλλη !

 

Την πυραμίδα που έχει το κομμάτι Α στο προηγούμενο σκαρίφημα, δεν χρειάζεται να την κάνεις αν δεν έχεις χώρο, αλλά το κομμάτι της που έχει τις εσοχές θα πρέπει να γίνει.

 

Οι ελάχιστες διαστάσεις, χοντρικά τις βγάζω περίπου:

1. Heat pipes προς κύρια ψύκτρα = 6

2. Heat pipes προς  custom heatsink = 6

3. Απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων heat pipes = 3

4. Πάχος κομματιού που πατάει στην GPU = 6  (3 το μισό heat pipe + 3 ενιαίος χαλκός για την διανομή της θερμότητας της GPU στα heat pipes)

5. Πάχος κομματιού που πατάει στο πλευρό του καλύμματος της συσκευής -(κατ' αναλογίαν με το 4) = 6

 Σύνολο περίπου 27mm.

Αν έχεις παραπάνω χώρο, παχαίνεις τα κομμάτια που πατάνε στις "άκρες" ( στην GPU και στο κάλυμμα της συσκευής)

 

Αν δεν υπάρχει αυτός ο χώρος, να το συζητήσουμε, γιατί έτσι όπως το βλέπω από τα σκαριφήματά σου -εφόσον δεν έχω πιάσει  κάτι λάθος :) -καταλαβαίνω ότι το heat pipe θα μπει σε ένα αυλάκι που χωράει το μισό , και μετά θα μπει μια ίσια πλάκα επάνω του και θα το πιέσει να κάτσει όσο μπορεί

Αυτό δεν παίζει σαν λύση, όχι γιατί δεν γίνεται , αλλά γιατί έχει πολύ πιο φτωχή τελική απόδοση σαν σύνολο, καθώς η επαφή του heat pipe με την ίσια πλάκα θα γίνεται μόνο στην  πολύ μικρή επιφάνεια, που η επίπεδη πλάκα εφάπτεται του κυλίνδρου της σωλήνας !

 

Αν πράγματι δεν υπάρχει ο χώρος αυτός, είναι καλύτερα να παραγγείλεις ήδη πρεσαρισμένα heat pipe σε επίπεδη διαμόρφωση, έτσι ώστε να μειωθούν οι διαστάσεις κάπως και να έχουν καλή επαφή με επίπεδη επιφάνεια!

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να τις κάνεις εσύ επίπεδες χωρίς να καταστρέψεις το wic που έχουν μέσα.
Οι κατασκευαστές είναι κάπως "φειδωλοί" στο να δίνουν πληροφορίες στο πως κάνουν τι, αλλά πιστεύω ότι η διαδικασία θα πρέπει να γίνεται εν θερμώ και όχι απλά με πίεση!

 

Να ΄σαι καλά, χαίρομαι που έστω και έτσι βοηθάω ! :)

Καλή συνέχεια και αν είναι κάτι που δεν το είπα καλά . . .  εδώ είμαστε !  :D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Seafalco said:

1. Απλά σε κάποιες κάρτες γραφικών το die είναι διαγώνια βαλμένο (σαν ρόμβος ένα πράμα) οπότε απαντώντας στη σκέψη σου να κάνεις μια πυραμίδα, σε ρώτησα για να το πάρεις υπόψιν.  Όπως και να έχει η πυραμίδα δεν χρειάζεται ! :)

2. Μια χαρά το λες!

3. Ναι να τα βάλεις όπως είναι αλλά πρέπει να σου έρθουν πρώτα να δεις ακριβώς τις διαστάσεις τους για να είσαι σίγουρος για τη διάμετρο του αυλακιού. Κανονικά για να πετύχει το σφίξιμο πρέπει το αυλάκι να είναι λίγο πιο μικρό από τη σωλήνα, επειδή όμως αυτό είναι δύσκολο, θα κάνεις το κόλπο με το πάρσιμο ενός πάσου στο τόρνο των κομματιών έτσι ώστε το αυλάκι να είναι ελάχιστα πιο ρηχό από ότι για να κάτσει μέσα ακριβώς η μισή σωλήνα. Οπότε σφίγγοντας η σωλήνα θα πιεστεί και θα παραμορφωθεί αδιόρατα και θα πατήσει τέλεια στο αυλάκι!

4. :T:

5. :)  Φρόντισε μαζί με τα κολαούζα να πάρεις και το κατάλληλο λιπαντικό για τα κολαούζα αυτά !

Αν δεν μπορείς να τα βρεις τα ζητάς στο Μπουζόπουλο στον Πειραιά!

Όχι δεν έχει σημασία, όπως θες τα βάζεις , το γράφω και μέσα στο σκαρίφημα. και μάλιστα αν η καμπυλότητα των heat pipes του riser το επιτρέπει μπορείς να δοκιμάσεις και τα δύο στησίματα να δεις πιο σου κάθεται καλύτερα !

 

 

Αυτό που σου πρότεινα θέλει πράγματι λίγο χώρο.

Να το δούμε :

 

p1.thumb.JPG.e0741b759c0a4b12d3b49450f1dec72cedit.jpg

 

Όπως είναι φτιαγμένη η περιοχή  [ 1 ] με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πρέπει να είναι διαμορφωμένη και η περιοχή του κομματιού πάνω στο οποίο θα πατήσει το κομμάτι αυτό.

Από την πίσω του πλευρά επίσης θα έχει την ίδια διαμόρφωση (δηλαδή ημικυλινδρική , [2] ), χωρίς να υπάρχει η πλάκα [ 3 ].

Αυτή η πίσω πλευρά θα πατάει σε ένα άλλο κομμάτι, που και εκείνο θα πρέπει να έχει τις ανάλογες ημικυλινδρικές, εσοχές.

Έτσι ώστε όταν ακουμπήσουν όλα τα κομμάτια μεταξύ τους να έχουμε 4 τρύπες των 6 mm προς τη μια κατεύθυνση και άλλες 4 προς την άλλη !

 

Την πυραμίδα που έχει το κομμάτι Α στο προηγούμενο σκαρίφημα, δεν χρειάζεται να την κάνεις αν δεν έχεις χώρο, αλλά το κομμάτι της που έχει τις εσοχές θα πρέπει να γίνει.

 

Οι ελάχιστες διαστάσεις, χοντρικά τις βγάζω περίπου:

1. Heat pipes προς κύρια ψύκτρα = 6

2. Heat pipes προς  custom heatsink = 6

3. Απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων heat pipes = 3

4. Πάχος κομματιού που πατάει στην GPU = 6  (3 το μισό heat pipe + 3 ενιαίος χαλκός για την διανομή της θερμότητας της GPU στα heat pipes)

5. Πάχος κομματιού που πατάει στο πλευρό του καλύμματος της συσκευής -(κατ' αναλογίαν με το 4) = 6

 Σύνολο περίπου 27mm.

Αν έχεις παραπάνω χώρο, παχαίνεις τα κομμάτια που πατάνε στις "άκρες" ( στην GPU και στο κάλυμμα της συσκευής)

 

Αν δεν υπάρχει αυτός ο χώρος, να το συζητήσουμε, γιατί έτσι όπως το βλέπω από τα σκαριφήματά σου -εφόσον δεν έχω πιάσει  κάτι λάθος :) -καταλαβαίνω ότι το heat pipe θα μπει σε ένα αυλάκι που χωράει το μισό , και μετά θα μπει μια ίσια πλάκα επάνω του και θα το πιέσει να κάτσει όσο μπορεί

Αυτό δεν παίζει σαν λύση, όχι γιατί δεν γίνεται , αλλά γιατί έχει πολύ πιο φτωχή τελική απόδοση σαν σύνολο, καθώς η επαφή του heat pipe με την ίσια πλάκα θα γίνεται μόνο στην  πολύ μικρή επιφάνεια, που η επίπεδη πλάκα εφάπτεται του κυλίνδρου της σωλήνας !

 

Αν πράγματι δεν υπάρχει ο χώρος αυτός, είναι καλύτερα να παραγγείλεις ήδη πρεσαρισμένα heat pipe σε επίπεδη διαμόρφωση, έτσι ώστε να μειωθούν οι διαστάσεις κάπως και να έχουν καλή επαφή με επίπεδη επιφάνεια!

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να τις κάνεις εσύ επίπεδες χωρίς να καταστρέψεις το wic που έχουν μέσα.
Οι κατασκευαστές είναι κάπως "φειδωλοί" στο να δίνουν πληροφορίες στο πως κάνουν τι, αλλά πιστεύω ότι η διαδικασία θα πρέπει να γίνεται εν θερμώ και όχι απλά με πίεση!

 

Να ΄σαι καλά, χαίρομαι που έστω και έτσι βοηθάω ! :)

Καλή συνέχεια και αν είναι κάτι που δεν το είπα καλά . . .  εδώ είμαστε !  :D

 

 

Η πλάκα είναι ΑΛΛΟ κομμάτι part3 ..Ουσιαστικά το ενα το part με τις εσοχες έχει μπρός πίσω εσοχές ημικυλινδρικές 4 και 4 με διαφορά 90μοιρες απλα η πλάκα που έβαλαστο τέλος είναι υποτιθεται το κομμάτι που θα έκλεινε αυτο εδώ σε περίπτωση που το έκανα με 'Πρεσσαριστές" εφόσον μου λές οτι ειναι καλύτερα να είναι κυλινδρική η heatpipe τότε και το αλλο κομμάτι θα είναι με ημικυλινδρικές εσοχές ωστε το μισο να μπαίνει απο την μία και το αλλο μισό απο την αλλη...

heatpipes 6mm+6mm...Γιατί 3mm απόσταση μεταξύ τον 2 ομάδων heatpipes?Εγω θεώρησα όσο πιο κοντά τόσο το καλύτερο ωστε να μεταφέρει την θερμοκρασία πιο ευκολα...
27mm δεν υπάρχουν ούτω η αλλως αλλα κάτι δεν καταλαβαίνω η έκανες μια μέτρηση λάθος..

1.Κομμάτι που ακουμπάει στο gpu 5mm(εαν υποθέσουμε οτι 3mm είναι οι εσοχές για τα heatpipes και 2 ακόμα για να πατάει πάνω στην gpu)
2.3mm οι εσοχές στο κεντρικό PART που είναι για τα heatpipes tou side panel...+3mm κενό μεταξύ τους και ακόμα 3mm για τα αλλα heatpipes που θα πηγαίνουν στο diy heatsink. =9mm
3.Ααυτό εδώ το κομμάτι το κάνουμε όσο μεγαλύτερο γίνετε είπαμε ωστε να κερδίσουμε με την επαφή του στο καπάκι απ οτο πλάι επομένως λέω να γίνει....5+9=14μμ εχουμε μέχρι τώρα απο τα 2 parts και σύνολο ΄εχω περίπου 21-23 mm... αρα αν βάλω και 1mm extra στο καθένα part(δηλαδή τα 5mm να γίνουν 6 και τα 9 να γίνουν 10) πάμε σύνολο 16mm..Αλλα 6mm μπορεί να γίνει το part που θα ακουμπάει στο καπάκι βοηθητικά.

κανω κάπου λάθος?

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος μόνο για το ΠΩΣ πρέπει να πατάει όλο το συστημά μου πάνω στην gpu...Εγω αυτό το EXTRA κομμάτι παραλληλόγραμμο που έβαλα το ε΄κανα γιατι το είδα απο το σχέδιο σου...Δεν ξέρω εκει τι θα χρειαστεί..Μου διαφευγει η εικόνα απο το πως θα καταφέρω να "φιλήσει" με την gpu ωστε να μεταφέρει την θερμότητα χωρις απώλειες.


Οσο για του κυλινδρικούς η πρσσαριστούς σωλήνες θερμότητας εφόσον θα του πρεσσαρω θα γίνουν flat αρα η επιφάνεια δεν θα είναι μικρή αλλα όπως ερχεται ενασ πρεσσαριστός..Εγω σκέφτικα να πα΄ρω τα κυλινδρικά να κάνω τα αυλάκια μου να βάλω το μισο heatpipe μέσα απο πάνω ενα πλανιαρισμένο σίδερο να το βάλω στην πρέσα η στην μόρσα κα ισιγά σιγά να πατάω ωστε η χαλκοσωλήνα να γίνει ενα με το αυλάκι που την έχω και στην επάνω πλευρά να είναι ολοευθία με το  κομμάτι που έχει τις εσοχές.

Παρόλα αυτά απο όσο κατάλαβα ασχετα αν θα είναι αγορασμένες-πρεσσαρισμένες η τις κάνω εγώ..οι κυλινδρικές προσφέρουν όπως και να έχει καλύτερη απόδοση αρα να προτιμήσω τις κυλινδρικές και ο μόνος λόγος που θα με κάνει να πάω σε πρεσσαριστές θα είναι εαν δεν χωράνε και θέλω να γλιτώσω οπωσδήποτε αυτά τα 6 mm(3+3)...Καλά κατάλαβα η όχι?;///

Εαν μπορέσεις δείξε μου με ενα σκαρίφημα πως πρέπει να είναι το κομμάτι μόνο που θα ακουμπάει πάνω στο gpu Μέχρι τα πρώτα heatpipes για να δώ μήπως τόση ωρα δεν τα λέω σωστά γιατι το χάνω εκεί.


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Στέλιο.
Καλημέρα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μια χαρά θα είναι έτσι !

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

heatpipes 6mm+6mm...Γιατί 3mm απόσταση μεταξύ τον 2 ομάδων heatpipes?Εγω θεώρησα όσο πιο κοντά τόσο το καλύτερο ωστε να μεταφέρει την θερμοκρασία πιο ευκολα...

Θέλεις λίγο μέταλλο μεταξύ των heat pιpes 

έτσι ώστε η θερμότητα που εκπέμπει το ένα heat pipe να διαχέεται σε μεγαλύτερη μάζα μετάλλου και να έρχεται σε επαφή με μεγαλύτερη επιφάνεια της επόμενη στρώσης των heat pipes. Αυτό καλό είναι να μην το μειώσεις !

Αν δεν μπορείς, μην το κατεβάσεις κάτω από 2 mm.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

κανω κάπου λάθος?

 

Όχι εγώ έκανα λάθος και υπολόγισα δυο φορές το μισό πάχος κάθε στρώσης heat pipes! :)

πριν 9 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Εαν μπορέσεις δείξε μου με ενα σκαρίφημα πως πρέπει να είναι το κομμάτι μόνο που θα ακουμπάει πάνω στο gpu Μέχρι τα πρώτα heatpipes για να δώ μήπως τόση ωρα δεν τα λέω σωστά γιατι το χάνω εκεί.

 

Αντί να πω χίλιες λέξεις, . . . 

 

large.Staxtis_GPU-block-mounting_-1st-section_01wm.jpg

 

Νομίζω ότι τώρα είναι πιο καθαρό τι εννοώ.

Το πόσο θα είναι το κενό, δεν το ξέρω.

Αν το κάνεις με αποστάτες -που είναι προτιμότερο- μπορείς να ξεκινήσεις με πολύ μικρό κενό και σταδιακά κάνοντας δοκιμές να το αυξήσεις αν χρειάζεται!

Μια πολύ καλή ιδέα θα ήταν να μετρήσεις τι κενό έχει η κανονική ψύκτρα της κάρτας.

Αν αυτό είναι πολύ μικρό -που είναι και το λογικό- μέτρα το με ένα φίλερ.

 

Και κάτι τελευταίο σχετικά με το πρεσάρισμα:

Το πρεσάρισμα κυλινδρικών heat pipes μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφή του wic στο εσωτερικό τους και τα heat pipes να σταματήσουν να δουλεύουν! ! !

 

Καλό βράδυ και καλή διασκέδαση ! ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν αν και είπα οτι δεν θα ανεβάσω τίποτα μέχρι να τελειώσει όλο θα ανεβάσω αυτά για αρχή ωστε να συζητάμε και λίγο...
Μόλις τελειώσω όλα τα δέιγματα και πριν φτάσω στο τελικό θα προχωρήσω κα ισε άλλες φώτο ωστε να ε΄ρθουμε τελείως επι της ουσίας-πράξης...
Το δείγμα το έκανα απο "κόριαν"..Αντέγραψα την ψύκτρα στο πάτημα της ωστε να μην έχουμε "ευτράπελα" και μιας και την είδα "σωστή"..
Το μέγεθος δεν γίνετε μεγαλύτερο γιατι ξεκινάνε οι πυκνοτές και το στρόγγυλο κομμάτι που αφαίρεσα πάνω το ε΄κανα γιατι το έχει και η μαμά ψύκτρα γιατι προεξέχει κάτι(δεν ξέρω τι είναι δεν είναι πυκνωτής πάντως:D εκείνο το ασημένιο στην άκρη)
Θα πάω σπίτι και θα δώ εαν κουμπώνει και είναι "όκ"..Θα κάνω μερικές μετρήσεις ακόμα θα κόψω ακόμα 1 part(για τα heatpipes) και θα ολοκληρώσω και αυτό που έκανα απο πίσω(μισή καμπύλη για το μισό heatpipe)να σιγουρευτώ οτι δεν θα βρίσκουν πουθενά τα heatpipes οταν θα μπούνε και μετά παραγγέλνω τα heatpipes...

1.Heatpipes εκτός απο ebay παίζει κάτι πιο άμεσο?
2.Ψάχνω στα post μας @Seafalco να δω κάπου μου είχες πεί για εναν τύπο κολαούζα...Εδεν το βλέπω ρε ο τυφλός...θα συνεχίσω το ψάξιμο αν δεν το βρώ(θα ενημερώσω) κάνε εναν κόπο και ξαναπέσ μου.
3.Οσο για ενα κομμάτι που λέγαμε για διάβρωση...Εχω ενα βερνίκι επαφών(ηλεκτρολογικούς πίνακεσ κλπ κλπ) να τα ρίξω μια όλα τα χάλκινα parts αφού τελείωσω?Λες να κάνει δουλειά?(κατα τησ διάβρωσης κλπ κλπ είναι)
 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.