Jump to content



Κατασκευή Heatsink!


Staxtis

Recommended Posts

Heatpipes θα βρεις εδώ. Σε κάθε προϊόν έχει και λινκ για πωλητή.

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να χρησιμοποιήσεις βερνίκι. Πως θα αποβάλλεται η θερμότητα;

Εκτος αν υπάρχει κάτι εξιδανικευμένο για αυτή τη χρήση.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ rory για την απάντηση σου αλλα υπάρχει ενα πρόβλημα...
Εγω χρειάζομαι εν τέλη 4heatpipes rounded 6mm καμια 100 MAX 150mm...Και 4 heatpipes ΜΑΛΛΟΝ flat (γιατι σκέφτομαι οτι δεν θα ακουμπάνε καλά στο side pane)τα οποία πρέπει να είναι 400mm...(γίνεται να Rounded να κάνω δουλειά?Η αυτο που πάω να κερδίσω σαν καλύτερη μεταφορά θερμότητας απο τα στρόγγυλα θα το χάσω με την "ελειψη" επιφάνειας στο sidepanel?Θα μπορούσα τα κενά που θα μέινουν απο την κυκλική heatpipe στο side panel να τα γεμίσω full με thermal paste αν έχει νόημα..
Και εδω΄τα πιο μεγάλα που βρίσκω είναι 300:/

δεν ξέρω...Αλλα κανονικά κάτι πρεέπει να κάνω για την "διάβρωση" το θέμα είναι τί...
Ουτε εγώ ξέρω να υπάρχει φαντάζομαι ομως οτι δεν...Σίγουρα δεν το ξέρω και να υπάρχει.

Το μοναδικό στο  ebay είναι αυτός(δεν βρήκα εγώ τουλάχιστον αλλο)
https://www.ebay.com/itm/6pcs-lot-6mm-diameter-400mm-length-copper-circual-heat-pipe-round-heat-pipe-diy/272930347152?hash=item3f8bea9890:g:cHgAAOSwCU1Yz0vF

@rory @Seafalco

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε εδώ στο site,έχει και flat και 400mm αν θυμάμαι καλά.

Οσο για την προστασία δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι.

Ειχα ψύκτρες από χαλκό και δεν είχαν κάποια εξωτερική προστασία. Με το καιρό είχαν “μαυρίσει” κιόλας λίγο.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, rory said:

Ψάξε εδώ στο site,έχει και flat και 400mm αν θυμάμαι καλά.

Οσο για την προστασία δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι.

Ειχα ψύκτρες από χαλκό και δεν είχαν κάποια εξωτερική προστασία. Με το καιρό είχαν “μαυρίσει” κιόλας λίγο.

Μέχρι 350 βρήκα και αυτή νομίζω 8mm...ολεσ οι αλλεσ 300 και κάτω:/

Το καλό είναι οτι για αρχή βρήκα forming tap κολαούζο και θα το έχω σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Staxtis έγραψε:

Το καλό είναι οτι για αρχή βρήκα forming tap κολαούζο και θα το έχω σήμερα

Ελπίζω να παράγγειλες ή να έχεις  και το αντίστοιχο τρυπάνι ε!

Γιατί δεν έχουν τα ίδια νούμερα με τα κοινά κολαούζα!

Όσο για τη διάβρωση, είναι ένα θέμα για πολύ βάθος χρόνου!

Το πολύ πολύ στα εκτεθειμένα σημεία των heat pipes πέρασε ένα διαφανές προστατευτικό βερνίκι, όχι βερνίκι επαφών.

Αυτό θα αφήσει ένα φιλμ επάνω στο heat pipe και θα μείνει γυαλιστερό πιο πολύ καιρό!

Άλλο τίποτε δεν χρειάζεσαι!

 

Για τα flat heat pipes, δεν σε χωράει να μπουν στρόγγυλα μέσα σε τακούνι που θα τα περιβάλει σωστά και μετά από το κάλυμμα της συσκευής να βιδωθεί επάνω στο τακούνι?

Καλή συνέχεια ! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Seafalco said:

Ελπίζω να παράγγειλες ή να έχεις  και το αντίστοιχο τρυπάνι ε!

Γιατί δεν έχουν τα ίδια νούμερα με τα κοινά κολαούζα!

Όσο για τη διάβρωση, είναι ένα θέμα για πολύ βάθος χρόνου!

Το πολύ πολύ στα εκτεθειμένα σημεία των heat pipes πέρασε ένα διαφανές προστατευτικό βερνίκι, όχι βερνίκι επαφών.

Αυτό θα αφήσει ένα φιλμ επάνω στο heat pipe και θα μείνει γυαλιστερό πιο πολύ καιρό!

Άλλο τίποτε δεν χρειάζεσαι!

 

Για τα flat heat pipes, δεν σε χωράει να μπουν στρόγγυλα μέσα σε τακούνι που θα τα περιβάλει σωστά και μετά από το κάλυμμα της συσκευής να βιδωθεί επάνω στο τακούνι?

Καλή συνέχεια ! :D

 

Μ2 κολαούζο πήρα και επειδή διάβασα οτι τα forming tap θέλουν πιο μεγάλη τρύπα απο τα cuting tap Πήρα και ενα τρυπάνι 1.7mm...Εκανα καμία γκάφα?
Επίσης ελπίζω τα βιδάκια που έχει η gpu με το ελατήριο να είναι M2 σαν αυτά που υπάρχουν στο εμπόριο τα κλασικά και οχι τίποτα inches Κλπ κλπ...Δεν τα εχω καν εδώ τα βιδάκια...Περιμένω να έρθει το τρυπάνι και το κολαούζο...Κάνω τρυπες-πάσο πάω σπίτι και δοκιμάζω να το βάλω πάνω στην gpu αν μπεί και όλα καλα συνεχίζω αλλιώς βλέπω τι φταίει και προσαρμόζομαι..
Οσο για αυτο με το τακούνι που είπες δεν ξέρω εαν κατάλαβα καλά...
Μέχρι σήμερα είναι..
Φλατ heatpipe που ακουμπάει πχ "ολο" το heatpipe πάνω στο side panel(ανάμεσα πάστα) και αυτό για εχει 1 αλουμινάκι που πιέζει-κρατάει το heatpipe "κολλημένο" πάνω στο side panel.
Εσυ λές να κάνω ενα "θυληκό-υποδοχέα" ωστε να φωλιάσει το στρογγυλο heatpipe πάνω στον (υποδοχέα-adapter) και όλο αυτό πάνω στο sidepanel??Ετσι να πρέπει να κάνω οσο κομμάτι heatpipe θα πατάει πάνω στο sidepanel...5cm?10cm?
δεν είμαι σίγουρος τι κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Κυλινδρικό 400mm και επίπεδο στα 350mm.

Αν δεν βρεις επίπεδα,είναι καλή ιδέα να φτιάξεις ένα μπλοκ όπως αυτό της vga και να έρχεται αυτό σε επαφή με το κουτί.

 

Επίσης τα heat pipes έχουν ήδη αντιδιαβρωτική κάλυψη.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

@rory ευχαριστώ για τα heatpipes...:D Το 400mm φαίνεται λουκούμι..

Τώρα όσο για εχθές..
Δεν έχω δεί εργαλείο να κρατάει λιγότερο απο 2sec...axaxaxxaxaaxxa
¨ερχεται το κολαούζο με το τρυπάνι...Κανω τις τρύπες (1.7mm)
Βάζω το κολαούζο σε ενα βιδολόγο με καστάνια στο 2 και ξεκινάω να κάνω το πάσο...το φτάνω μέχρι την μέση 2.5μμ???Και λέω μην το περνάς όλο...(για πιο καλά)Βγάλτο....καθάρσέτο και αλλη μια...μόλις κάνει να γυρίσει ανάποδα...ΠΑΤ...και ΣΠΑΕΙ!!!
Τα έκανα με ενα κανονικο κολαούζο μετά ισα ισα να δω οτι είμαι οκ...Κουμπωσε μια χαρά πάνω στην Gpu....Το πρώτο part είναι ready..
 @Seafalco

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Τώρα όσο για εχθές..
Δεν έχω δεί εργαλείο να κρατάει λιγότερο απο 2sec...axaxaxxaxaaxxa
¨ερχεται το κολαούζο με το τρυπάνι...Κανω τις τρύπες (1.7mm)
Βάζω το κολαούζο σε ενα βιδολόγο με καστάνια στο 2 και ξεκινάω να κάνω το πάσο...το φτάνω μέχρι την μέση 2.5μμ???Και λέω μην το περνάς όλο...(για πιο καλά)Βγάλτο....καθάρσέτο και αλλη μια...μόλις κάνει να γυρίσει ανάποδα...ΠΑΤ...και ΣΠΑΕΙ!!!
Τα έκανα με ενα κανονικο κολαούζο μετά ισα ισα να δω οτι είμαι οκ...Κουμπωσε μια χαρά πάνω στην Gpu....Το πρώτο part είναι ready..

Για πες τι κολαούζο πήρες (σπείρωμα) και τι τρυπάνι χρησιμοποίησες.

Κάπου λες για 1,7 τρυπάνι, είναι σωστό αυτό ?

Αν ναι πήγες να κάνεις σπείρωμα Μ2.

Για το Μ2 όμως η σωστή διάμετρος τρυπανιού κυμαίνεται από 1,85mm για 55% πλήρωση του σπειρώματος, μέχρι 1,80mm για πλήρωση 72,5%

Δες ένα κατάλογο τρυπανιών ανάλογα με το μετρικό σπείρωμα που θες να κάνεις:

 

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjlpMqW-8LXAhWjCJoKHYENBZgQFgg0MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.guhring.com%2Fdocuments%2FTech%2FCharts%2FFormTapDrill.pdf&usg=AOvVaw3XiXmualkq1dvKimK0llpa

 

Υπάρχουν και πιο χοντρικές προσεγγίσεις:

Forming Taps DORMER.JPG  Tap Drill sizes for Metric JARFLOS (coldforming taps) Screw Threads.JPG

δεν συμπεριλαμβάνουν το Μ2 σπείρωμα, αλλά δίνουν μια καλή ιδέα τι παίζει .

 

Αν λοιπόν πήγες να κάνεις το Μ2 σπείρωμα με τρύπα 1,7mm, τότε η αναπτυσσόμενη ροπή είναι πολύ μεγαλύτερη και τελικά . . . και πολύ μέσα κατόρθωσε να μπει το φουκαριάρικο το κολαούζο πριν να σπάσει ! ! !

Ήσουν πολύ έξω από τις προδιαγραφές.

Ένα άλλο σημαντικό ζήτημα είναι τα λιπαντικά διαμόρφωσης (και όχι κοπής ;) ) να έχουν πολύ ισχυρή πρόσφυση στο μέταλλο και να αντέχουν πολύ υψηλή πίεση, έτσι ώστε να κατορθώνουν να παρεμβάλλονται μεταξύ κολαούζου και κομματιού ! 

 

Αφού, όμως τελικά έκανες τη δουλειά σου , όλα καλά ! :)  

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ετοιμάζομαι να κάνω το 1o part ολοκληρωμένο με χαλκό και μετά θα κάνω τα υπόλοιπα σε δέιγματα κλπ κλπ να δώ λίγο και την κατεργασία του χαλκού που δεν ξέρω πως είναι...Μερικά πραγματάκια..


1.Τι απόσταση να αφήσω ανάμεσα στα λούκια για τα heatpipes?? 1?1.5?2?3mm?

2.Η ψύκτρα(μαμά) είναι τελείως flat εγώ αυτό που έκανα είναι οτι αφήνω να προεξέχει απο την ψύκτρα μου κατα 0.1-0.15mm(το κάνω είτε 0.10 είτε και μεγαλύτερο ανάλογα απο το τί είναι καλύτερο-χειρότερο) ενα τετράγωνο 15Χ15mm που είναι ακριβώς το chipset-processor της gpu...Αυτό ο λόγος που το έκανα και να προτιμούσα να μην είναι ΜΗΔΕΝ (εαν αυτό δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις) είναι για να βάλω σωστά πάστα..Επειδή γύρο γύρο απο το 15X15 εχει πάρα πολλα και τρομερά μικρά "σιδεράκια"...Δεν με παίρνει να flassharei ΚΑΘΟΛΟΥ η πάστα επομένως αντί να βάλω στο κέντρο και να πατήσω για να απλωθέι...λές να βάλω λιιιιγο πάνω στον process και λίγο πάνω στο DIY part Που κάνω και για αυτό το θέλω για να ξέρω μέχρι που έχω περιθώριο...

3.Επίσης οι πρώτες heatpipes θα φευγουν απο την πάνω μεριά και θα πηγαίνουν στην DIY και οι δευτερες θα πηγαίνουν στο side panel...Ο λόγος που το κάνω αυτό σε αντίθεση με αυτό που μου πρότινες @Seafalco είναι διότι για να πάω το πρώτο ζευγάρι στο sidepanel πρέπει να περάσουν τα heatpipes απο δεξιά της κάρτα και έχει κάτι πυκνοτές επομένως για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχω τουλάχιστον 4mm έξτρα απόσταση για να μπορέσω να περάσω πάνω απο τους πυκνοτές..Είναι πρόβλημα αυτό?Δεν πειράζει πολύ έτσι?

4.Τι απόσταση προτίνεις να έχουν τα hetpipes στο part 1 Και τι στο Part 2?
To part 1 είναι το κομμάτι που έκανα και σαν δείγμα και κουμπώνει πάνω στην gpu Και απο την αλλη πλευρά θα έχει 4 λουκια για να μπαίνουν τα μισά heatpipes...Δηλαδή...Απόσταση μεταξύ processor και heatpipes ποια λες να είναι?Το κομμάτι που έκανα(το ΜΙΣΟ PART 1) είναι 4mm..μπορεί να γίνει και 3 ισως ΕΑΝ χρειάζεται και απο εκει και πέρα συνολικά μπορεί να γίνει είτε 7mm αν απο τα 4mm ξεκινήσω αμέσως τα λούκια...4(μισό Part) + 3mm(τα λούκια)...Αλλιώς μπορεί να γίνει πχ...
4mm(Μισό part) + 2mm +3mm(λούκια)=9mm

Σύνολο έχω περίπου 23mm αν υποθέσουμε τώρα οτι... 7-9mm είναι το PART1....Το part 2 θα πρέπει να είναι 3(μισά λούκια)+3(αλλα μισά λούκια)+2mm απόσταση μεταξύ τους(διότι μου είπες να μην είναι πολύ κοντά για να διαχέεται η θερμότητα(μπορεί να γίνει και πιο πολύ αν νομίζεις οτι θα είναι καλύτερα))=το ΕΛΑΧΙΣΤΟ 8mm (max 10mm αν αφήσουμε 4mm μεταξύ τους.
Ετσι λοιπόν το last part..PART 3 πρέπει να είναι minimum 3mm(μισά λούκια)+2mm για να πατάνε τα λούκια(μπάζο)....Τωρα επειδή δεν είμαι πολύ σίγουρος πιο part αξίζει να κάνω οσο πιο μεγάλο γίνεται η μέχρι που έχει νόημα να το κάνω όσο πιο μεγάλο...Αυτό που προτίνω είναι το εξής σαν διαστάσεις..Διορθωσέ με όμως γιατι τα κάνω με όσο μου κόβει χωρίς τις γνώσεις τις δικές σου επι του θέματος..

PART 1=4mm σώμα +3 λούκια=7mm PART1
Part 2= 3mm λούκια+....2mm σώμα....+3mm Λούκια=8mm
Part3= 3mm λούκια +΄σωμα όσο πιο μεγάλο γίνεται ωστε να παίξει κα ιτον ρόλο του το καπάκι και να ακουμπάει πάνω δηλαδή  7mmPart1+8mmPart2+3mmPart3(μισό)=18 για τα 23mm που ίσως είναι και ΛΙΓΟ παραπάνω ίσως βέβαια και λίγο λιγότερο πχ 22mm Η 25mm...Σε αυτό το κομμάτι με λίγα λόγια λέω να δώσω τα "ρεστα" απο τα περιθώρια που έχω και οχι να δώσω λίγο στο Part1 και στο Part2...
ΕΛΠΙΖΩ να μην σε μπέρδεψα ΠΟΛΥ.axaxax:D:D




Αυτές τις προδιαγραφές δεν μου τις είπε κανένας..γιατην ακρίβεια δεν ξέρανε οι περισσότεροι κάν τι είναι αυτο το κολαούζο που ζητούσα και ενας που ήξερε μου είπε τι τρυπάνι θέλεις???Ε δεν ξέρω εγω διάβασα οτι αυτά θέλουν πιο μεγάλη τρύπα αναλογικά σε σχέση με τα κλασικά ...ναι έτσι είναι....ε του λέω δώσε μου τότε ενα 1.7-1.8mm..

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Seafalco said:

Τώρα με βρίσκεις σε φάση στεγνώματος γιατί από λίγο να βγάλω βράγχια σήμερα!  :p 

Το απόγευμα θα τα δώ και θα σου πω ! :)

 

Βραγχια???οριστε έγινε...Καλα έλεγε ο Τσιπρας ερχεται ΑΝΑΠΤΥΞΗ!..ΗΡΘΕ! :D:D:D
Καλώς..Περιμένώ!
θα το κάνω απο βδομάδα τότε δεν εγινε κάτι.!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα σκέφτεσαι και δεν θα είναι και λάθος να κάνεις το τετραγωνάκι αυτό,αλλά νομίζω ότι μια χαρά θα είσαι αν βάλεις μόνο πάστα πάνω στο τσιπάκι της vga και πατήσεις κατευθείαν μετά την βάση που έχεις κατασκευάσει.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, rory said:

Μια χαρά τα σκέφτεσαι και δεν θα είναι και λάθος να κάνεις το τετραγωνάκι αυτό,αλλά νομίζω ότι μια χαρά θα είσαι αν βάλεις μόνο πάστα πάνω στο τσιπάκι της vga και πατήσεις κατευθείαν μετά την βάση που έχεις κατασκευάσει.

Απλά επειδή δεν θέλω να αφήσω ουτε 0.001mm χωρίς πάστα και επίσης δεν θέλω να flasharei καθόλου είπα να το κάνω..Θα δείξει..Εφοσονο δεν πειράζει το κάνω είτε το χρησιμοποιήσω είτε οχι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2017 at 12:58 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

1.Τι απόσταση να αφήσω ανάμεσα στα λούκια για τα heatpipes?? 1?1.5?2?3mm?

Τα Heat pipes που θα μπούν στο κομμάτι που πατάει στη GPU μπορούν να μπούν κοντά το ένα στο άλλο , για να είναι κοντά στην πηγή της θερμότητας.

Για λόγους στιβαρότητας άσε ένα διάκενο ~2 - 3mm.

On 11/17/2017 at 12:58 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

2.Η ψύκτρα(μαμά) είναι τελείως flat εγώ αυτό που έκανα είναι οτι αφήνω να προεξέχει απο την ψύκτρα μου κατα 0.1-0.15mm(το κάνω είτε 0.10 είτε και μεγαλύτερο ανάλογα απο το τί είναι καλύτερο-χειρότερο) ενα τετράγωνο 15Χ15mm που είναι ακριβώς το chipset-processor της gpu...Αυτό ο λόγος που το έκανα και να προτιμούσα να μην είναι ΜΗΔΕΝ (εαν αυτό δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις) είναι για να βάλω σωστά πάστα..Επειδή γύρο γύρο απο το 15X15 εχει πάρα πολλα και τρομερά μικρά "σιδεράκια"...Δεν με παίρνει να flassharei ΚΑΘΟΛΟΥ η πάστα επομένως αντί να βάλω στο κέντρο και να πατήσω για να απλωθέι...λές να βάλω λιιιιγο πάνω στον process και λίγο πάνω στο DIY part Που κάνω και για αυτό το θέλω για να ξέρω μέχρι που έχω περιθώριο...

Αν εννοείς ότι είναι επικίνδυνο να πασαλείψει η πάστα τα πέριξ κυκλώματα, αν η πάστα δεν είναι αγώγιμη, δεν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό.

Βέβαια δεν ξέρεις τι θα απογίνουν οι παρασιτικές χωρητικότητες στο σημείο εκείνο, οπότε το σωστό είναι να μην πάει η πάστα πουθενά αλλού από το GPU die.

Η πάστα δεν θα σου δημιουργήσει θέμα, θα βάλεις μια μικρή ποσότητα μόνο πάνω στο GPU die, και θα την απλώσεις προσεκτικά με ένα σπατουλάκι για θερμοαγώγιμες και θα αφήσεις μόνο ε΄να πολύ λεπτό φίλμ πάστας. Ούτε μπιζελάκια, ούτε πατήματα.

Κάθισμα του cold plate επάνω, και προσεκτικό σφίξιμο χωρίς να σου παλαντζάρει δεξιά αριστερά για να μην πάρει αέρα η πάστα και ό΄λα θα πάνε μια χαρά ! :)

 

On 11/17/2017 at 12:58 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

3.Επίσης οι πρώτες heatpipes θα φευγουν απο την πάνω μεριά και θα πηγαίνουν στην DIY και οι δευτερες θα πηγαίνουν στο side panel...Ο λόγος που το κάνω αυτό σε αντίθεση με αυτό που μου πρότινες @Seafalco είναι διότι για να πάω το πρώτο ζευγάρι στο sidepanel πρέπει να περάσουν τα heatpipes απο δεξιά της κάρτα και έχει κάτι πυκνοτές επομένως για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχω τουλάχιστον 4mm έξτρα απόσταση για να μπορέσω να περάσω πάνω απο τους πυκνοτές..Είναι πρόβλημα αυτό?Δεν πειράζει πολύ έτσι?

Δεν πειράζει όπως και να το κάνεις εντάξει είναι .

Εδώ πρέπει να προσέξεις κάτι, το όλο κατασκεύασμα αυτού του σύνθετου block έχει ένα διαθέσιμο χώρο για να μπεί (η απόσταση μεταξύ GPU die και καλύμματος κουτιού. 

Θα πρέπει ότι διαθέσιμο και "περισσευούμενο" πάχος έχεις να διατεθεί στο πρώτο κομμάτι του block που θα πατάει πάνω στη GPU!

Αυτό είναι απαραίτητο προκειμένου αυτό το κομμάτι που θα είναι και το cold plate, να είναι αρκετά στιβαρό για να μην κυρτώσει όταν θα το σφίξεις επάνω στο κεντρικό τμήμα του block. Θέλουμε να είναι τελείως επίπεδο.

Αν δείς ότι αυτό δεν  είναι εφικτό, θα πρέπει να προβλέψεις στην κατασκευή και μια φάση λείανσης αυτού του κομματιού ενώ θα είναι σφιγμένο!

Πιθανά με κάποιες damy heat pipes, ντοκόχαρτο νερού, τζάμι χοντρό, νεράκι και υπομονή ! :)

 

On 11/17/2017 at 12:58 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

4.Τι απόσταση προτίνεις να έχουν τα hetpipes στο part 1 Και τι στο Part 2?
To part 1 είναι το κομμάτι που έκανα και σαν δείγμα και κουμπώνει πάνω στην gpu Και απο την αλλη πλευρά θα έχει 4 λουκια για να μπαίνουν τα μισά heatpipes...Δηλαδή...Απόσταση μεταξύ processor και heatpipes ποια λες να είναι?Το κομμάτι που έκανα(το ΜΙΣΟ PART 1) είναι 4mm..μπορεί να γίνει και 3 ισως ΕΑΝ

.......................................................................................
ΕΛΠΙΖΩ να μην σε μπέρδεψα ΠΟΛΥ.axaxax:D:D

Όχι κανένα μπέρδεμα ! :p

Περίπου έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ και σου έφτιαξα ένα σκαρίφημα σε γωνιά 3/4 γα να φαίνονται όλες οι πλευρές:

 

large.Staxtis-DIY-GPU-Block_05.jpg

 

Οι πολλές λεπτομέρειες είναι πάνω στο σκαρίφημα.

Το πάχος Ζ στο κομμάτι Α το χρειαζόμαστε για να μείνει το κομμάτι όσο γίνεται πιο επίπεδο κατά το σφίξιμο.

Το πάχος Ψ στο κομμάτι Β χρειάζεται για να δώσει λίγο περισσότερο ψαχνό για τις βίδες και κερασάκι είναι και η θερμική σύζευξη μεταξύ των δύο στρώσεων των heat pipes.

Τις οκτώ γωνιακές περιοχές τις αφήνουμε ελεύθερες για να πιάσουν επάνω τους οι βίδες στήριξης τόσο στη κάρτα , όσο και αυτές του καλύμματος της συσκευής.

Τα κομμάτια Α και Γ θα στηριχτούν πάνω στο Β και οι βίδες θα πάνε στις αντίστοιχες περιοχές που φαίνονται στο σκαρίφημα και στις ζώνες που ορίζουν τα μεσοδιαστήματα μεταξύ των heat pipes της αντίθετης πλευράς από αυτήν που μπαίνουν οι βίδες!

 

Αυτά βέβαια είναι μόνο μερικές ιδέες, καθώς τις πραγματικές διαστάσεις δεν τις ξέρω και αυτή που θα ορίσει αρκετά τα πράγματα είναι οι διαστάσεις στήριξης στην κάρτα.

Τα μεσοδιαστήματα μεταξύ των heat pipes και στα δυο κομμάτια τα σχεδίασα το ίδιο.

Αλλά στο κομμάτι Α και Β>α μπορείς να το μειώσεις και στο 1mm.

Στο κομμάτι Γ και Β>γ καλό είναι να τις μοιράσεις ομοιόμορφα στον διαθέσιμο χώρο, φροντίζοντας βέβαια να σου μείνει στις δύο πλευρές στήριξης αρκετός χώρος για να περάσουν οι βίδες.

 

Και μερικές ακόμα παρατηρήσεις:

1. Αν έχεις περίσσευμα χώρου μεταξύ κάρτας και πλαϊνού , μοίρασέ το στα κομμάτι Α και Β.  Στο Α μην δώσεις περίσσευμα πάνω από 1mm, αν έχεις ας πούμε 3mm δώσε ένα στο Α και 2 στο Β.

 

2. Σημαντικό είναι να φτιάξεις μια πατέντα για να πρεσάρεις τα heat pipes μέσα στα επιμέρους τμήματα του block και να μην βασιστείς στις βίδες να το κάνουν αυτό, γιατί ο χαλκός είναι μαλακός και θα κυρτώσει!

 

3. Κανόνισε όταν οι σωλήνες είναι μέσα στο block πριν πρεσάρεις να υπάρχει ένα μικρό διάκενο μεταξύ των κομματιών του block, το οποίο με το πρεσάρισμα θα κλείσει.

Σημαντικό το πρεσάρισμα να γίνει χωρίς να κυρτώσουν τα κομμάτια!

4. Θερμοαγώγιμη θα βάλεις μεταξύ των κομματιών παντού, τόσο στα λούκια των σωλήνων , όσο και στις επίπεδες επιφάνειες, όλα θα ακουμπήσουν και θα μεταφέρουν θερμότητα!

 

5.  Αν αποφασίσεις να ορίσεις μια περιοχή σαν cold plate πάνω στο κομμάτι Α, αυτή φτιάξε την λίγο μεγαλύτερη από το GPU die (ας πούμε 20χ20 mm) για να είσαι σίγουρος ότι αυτό θα πατήσει ολόκληρο σίγουρα πάνω στη περιοχή αυτή. 

6.  Μέτρα πολύ προσεκτικά και σε διάφορα σημεία την διάμετρο των heat pipes για να δεις πόσο ακριβώς πρέπει να γίνουν τα λούκια υποδοχής τους, τα οποία καλό είναι να είναι ένα "αθέρα" (μερικά μικρά)  μικρότερα, ώστε στο πρεσάρισμα να είσαι σίγουρος ότι θα πιάσουν παντού πάνω στα heat pipes.

 

7.  Όταν φτάσεις στη συναρμολόγηση, μην το παρακάνεις με την πάστα,  ζέστανέ τα με ένα αεροπίστολο (να πιάνονται ε!) συναρμολόγησε και βίδωσε και άστα να κρυώσουν, έτσι θα σφίξουν λίγο παραπάνω !

Μετά ζέστανέ τα και πάλι μερικές φορές και δες αν παίρνουν καθόλου οι βίδες, αν παίρνουν σφίξε τις.

 

8.  Για το τακουνάκι αυτό που λές να φτάξεις, υπάρχει ένας ακόμα λόγος που το κάνει να είναι καλή ιδέα, είναι ότι είναι καλό να προβάλει λίγο από την υπόλοιπη επιφάνεια, γιατί αν παρά την προσοχή το block κυρτώσει, θα είναι πολύ εύκολο (λόγω της μικρότερης επιφάνειάς του να το φέρεις και πάλι επίπεδο!

 

9.  Οι  αποστάτες στήριξης του block πάνω στην κάρτα, είναι κρίσιμα κομμάτια καθώς εκείνα θα σου ορίσουν την παραλληλία του cold plate προς το GPU die!

 

Εύχομαι καλή επιτυχία και καλύτερη διασκέδαση ! :D

 

  • Like 2
  • Agree 1
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2017 at 10:09 PM, Seafalco said:

Τα Heat pipes που θα μπούν στο κομμάτι που πατάει στη GPU μπορούν να μπούν κοντά το ένα στο άλλο , για να είναι κοντά στην πηγή της θερμότητας.
 

 

Η πάστα δεν θα σου δημιουργήσει θέμα, θα βάλεις μια μικρή ποσότητα μόνο πάνω στο GPU die, και θα την απλώσεις προσεκτικά με ένα σπατουλάκι για θερμοαγώγιμες και θα αφήσεις μόνο ε΄να πολύ λεπτό φίλμ πάστας. Ούτε μπιζελάκια, ούτε πατήματα.

Κάθισμα του cold plate επάνω, και προσεκτικό σφίξιμο χωρίς να σου παλαντζάρει δεξιά αριστερά για να μην πάρει αέρα η πάστα και ό΄λα θα πάνε μια χαρά ! :)

 

Θα πρέπει ότι διαθέσιμο και "περισσευούμενο" πάχος έχεις να διατεθεί στο πρώτο κομμάτι του block που θα πατάει πάνω στη GPU!

Αυτό είναι απαραίτητο προκειμένου αυτό το κομμάτι που θα είναι και το cold plate, να είναι αρκετά στιβαρό για να μην κυρτώσει όταν θα το σφίξεις επάνω στο κεντρικό τμήμα του block. Θέλουμε να είναι τελείως επίπεδο.

Αν δείς ότι αυτό δεν  είναι εφικτό, θα πρέπει να προβλέψεις στην κατασκευή και μια φάση λείανσης αυτού του κομματιού ενώ θα είναι σφιγμένο!

 

 

Τις οκτώ γωνιακές περιοχές τις αφήνουμε ελεύθερες για να πιάσουν επάνω τους οι βίδες στήριξης τόσο στη κάρτα , όσο και αυτές του καλύμματος της συσκευής.

Τα κομμάτια Α και Γ θα στηριχτούν πάνω στο Β και οι βίδες θα πάνε στις αντίστοιχες περιοχές που φαίνονται στο σκαρίφημα και στις ζώνες που ορίζουν τα μεσοδιαστήματα μεταξύ των heat pipes της αντίθετης πλευράς από αυτήν που μπαίνουν οι βίδες!

 

 

Τα μεσοδιαστήματα μεταξύ των heat pipes και στα δυο κομμάτια τα σχεδίασα το ίδιο.

Αλλά στο κομμάτι Α και Β>α μπορείς να το μειώσεις και στο 1mm.

Στο κομμάτι Γ και Β>γ καλό είναι να τις μοιράσεις ομοιόμορφα στον διαθέσιμο χώρο, φροντίζοντας βέβαια να σου μείνει στις δύο πλευρές στήριξης αρκετός χώρος για να περάσουν οι βίδες.

 

Και μερικές ακόμα παρατηρήσεις:

1. Αν έχεις περίσσευμα χώρου μεταξύ κάρτας και πλαϊνού , μοίρασέ το στα κομμάτι Α και Β.  Στο Α μην δώσεις περίσσευμα πάνω από 1mm, αν έχεις ας πούμε 3mm δώσε ένα στο Α και 2 στο Β.

 

2. Σημαντικό είναι να φτιάξεις μια πατέντα για να πρεσάρεις τα heat pipes μέσα στα επιμέρους τμήματα του block και να μην βασιστείς στις βίδες να το κάνουν αυτό, γιατί ο χαλκός είναι μαλακός και θα κυρτώσει!

 

3. Κανόνισε όταν οι σωλήνες είναι μέσα στο block πριν πρεσάρεις να υπάρχει ένα μικρό διάκενο μεταξύ των κομματιών του block, το οποίο με το πρεσάρισμα θα κλείσει.

Σημαντικό το πρεσάρισμα να γίνει χωρίς να κυρτώσουν τα κομμάτια!

 

5.  Αν αποφασίσεις να ορίσεις μια περιοχή σαν cold plate πάνω στο κομμάτι Α, αυτή φτιάξε την λίγο μεγαλύτερη από το GPU die (ας πούμε 20χ20 mm) για να είσαι σίγουρος ότι αυτό θα πατήσει ολόκληρο σίγουρα πάνω στη περιοχή αυτή. 

6.  Μέτρα πολύ προσεκτικά και σε διάφορα σημεία την διάμετρο των heat pipes για να δεις πόσο ακριβώς πρέπει να γίνουν τα λούκια υποδοχής τους, τα οποία καλό είναι να είναι ένα "αθέρα" (μερικά μικρά)  μικρότερα, ώστε στο πρεσάρισμα να είσαι σίγουρος ότι θα πιάσουν παντού πάνω στα heat pipes.

 

7.  Όταν φτάσεις στη συναρμολόγηση, μην το παρακάνεις με την πάστα,  ζέστανέ τα με ένα αεροπίστολο (να πιάνονται ε!) συναρμολόγησε και βίδωσε και άστα να κρυώσουν, έτσι θα σφίξουν λίγο παραπάνω !

Μετά ζέστανέ τα και πάλι μερικές φορές και δες αν παίρνουν καθόλου οι βίδες, αν παίρνουν σφίξε τις.

 

8.  Για το τακουνάκι αυτό που λές να φτάξεις, υπάρχει ένας ακόμα λόγος που το κάνει να είναι καλή ιδέα, είναι ότι είναι καλό να προβάλει λίγο από την υπόλοιπη επιφάνεια, γιατί αν παρά την προσοχή το block κυρτώσει, θα είναι πολύ εύκολο (λόγω της μικρότερης επιφάνειάς του να το φέρεις και πάλι επίπεδο!

 

9.  Οι  αποστάτες στήριξης του block πάνω στην κάρτα, είναι κρίσιμα κομμάτια καθώς εκείνα θα σου ορίσουν την παραλληλία του cold plate προς το GPU die!

 

Εύχομαι καλή επιτυχία και καλύτερη διασκέδαση ! :D

 

Καταρχίν για ακόμα μια φορά Στέλιο σε χιλιοευχαριστώ...Αφιέρωσες πάρα πολύ χρόνο σε εναν αγνωστο για ΑΚΟΜΑ μια φορα (εχουμε και 4 σελίδες post :D) δεν ξέρω πως αλλιώς να σου πω ευχαριστώ.!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!Πάμε τώρα στο ψητό γιατι είπε πολλά και θέλω να σιγουρευτώ για το οτι τα έπιασα όλα...Κάνω quote τα κομμάτια που είτε δεν είμαι σίγουρος είτε θέλω διευκρύνηση..(δεν τα λές και λίγα :D:D)

A1:Λες τα heatpipes Που θα μπουνε στο part που θα πατάει στην GPU ασ είναι κοντά....τα αλλα οχι?
A2:Κάτι αλλο που σκέφτηκα επίσης είναι εαν θα ήταν προτιμότερο αντι να κάνω μια επιφάνεια που να βγαίενι προς α εξω..Να κάνω μια επιφάνεια που να μπαίνει προσ τα μέσα...Ετσι η πάστα θα έχει κατα 0.1-0.15mm περισσότερο πάχος..θα βοηθήσει αυτό μήπως? ΠΧ να κάνω αντι 15Χ15 να το κάνω 20Χ20 όπως πρότινες..Και μια περιοχή 10Χ10 να την βάλω μέσα ωστε να χωρέσει λίγο περισσότερη πάστα
Α3:Αυτό εδώ στα μεσοδιαστήματα πολύ καλό...Και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αλλα προκύπτει ενα πρόβλημα..Το μεσοδιάστημα που αφήνει είναι 4.3-4.5..Ενω εκει θα πρέπει να βάλω βιδάκια M4 για να σφίγκουν την κατασκευή..Πόσο μάλλον να βάλω φρεζάτη..Καμία πρόταση?
Α4:Αρα προτίνεις να αφήσω στο κομμάτι Α2 και Β1 κενό 1mm μεταξύ τους και στο Β2-Γ1 να το μοιράσω τόσο όσο να έχω παλα΄χώρο για να βιδώσουν οι βίδες..τι βίδες να βάλω?Μ4 δεν πρέπει?


B1:Αρα η λογική μου να τα αφήσω όλα στο Γ δεν ηταν σωστή.ΟΚ..Δίνω τα ρέστα 50-70% στο μεσαίο κομμάτι και στο Α..Το Γ αρα όπως και να έχει θα γίνει 7mm(τα λέω καλά?Εχει νόημα να το πιέσω για ακόμα λιγότερο και να δώσω ακόμα 1mm στο B ηστο Α?
B2:Τόσο μαλακός είναι ο χαλκός που 4mm μασίφ θα κυρτώσει με 4 βιδάκια M2 που πιάνουν πάνω στο gpu μάλιστα Μ2 ΜΕ ελατήρια..Οσο για το πρεσάρισμα..δηλαδή λές να τα πιέσω σε μια μόρσα-μεγγενη "τέρμα" και μετά να κάνω την συναρμολόγηση?Εγω μόνο τα βιδάκια είχα στο μυαλό μου είδικά πόσο μαλλον αν είναι τόσο μαλακός ο χαλκός..
Β3:Θα τα βάλω με "βαμμένα" ατσάλια στα μάγουλα της  μόρσας ωστε να μην τεθεί θέμα κύρτωσης η αν τα βάλω στην μεγγενη που είναι βαμμένη ουτως η αλλως.Ακόμα μπορώ να τα βάλω και σε ενα πρεσσάκι αλλα φοβάμαι μην τα "λιώσει"
Β4:Αυτά που λέω στο Α2.
B5:Αρα να μην τολμήσω να κάνω τα κομμάτια χωρίς να έχω τα heatpipes στα χέρια μου με την λογική οτι θα είναι 6mm..
B6:Αυτό σκεφτόμουν να το κάνω και στα κομμάτια χαλκού πριν την κατεργασία αν και σε τόσο συντομο χρονικό διάστημα δεν βλέπεις κάτι...Τα κομμάτια που θα κάνω τα parts τα έχω πολλά χρόνια εχουν φάει μπόλικη ταλαιπωρία αρα ελπίζω οτι και ότι "σκευρωμα" ηταν να πάρουν το πήραν..Εγω θα τα πλανιάρα ουτως η αλλως πάνω κάτω και μετά θα ξεκινήσω να κόβω.Θα το κάνω και αυτο που λές με το σφήξιμο ωστε με την συστολή-διαστολή να κερδίσω τα μέγιστα 
Β7:Ξανλέω όπως στο Β2 και Β6...Υπάρχει περίπτωηση ο χαλκός ενω θα είναι πλανιαρισμένος σωστό και μασίφ 4-6mm να κυρτώσει?Υπάρχει τέτοιος φόβος?Γιατι δεν το εχω ΚΑΘΟΛΟΥ στο μυαλό μου.
Β8:Αυτό που μπορώ να πώ με σιγουρία είναι οτι θα είναι ΙΔΙΟΙ στο μεταξύ τους..Και εγώ όσο τους μέτρησα τόσο τους έκανα...Και μάλιστα τους μέτρησα όλους απο 2-3 φορές και έβγαλα εναν Μ.Ο γιατι ητνα κάπως 1.6 -1.64-1.62-1.66-1.61 κλπκλπ

Σε ευχαριστώ πολύ @Seafalco!!!!!THANK YOU     THANK YOU and......THANK YOU!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

A1:Λες τα heatpipes Που θα μπουνε στο part που θα πατάει στην GPU ασ είναι κοντά....τα αλλα οχι?

 

Ναι, αυτά που είναι πλησιέστερα στο GPU die να είναι πλησιέστερα το ένα στο άλλο.

Τα άλλα που θα είναι πλησιέστερα στο κάλυμμα της συσκευής μοίρασέ τα ανάλογα με το χώρο που έχεις αφήνοντας βέβαια δυο καθαρές ζώνες δεξιά αριστερα για να περάσουν οι βίδες!

 

πριν 22 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

A2:Κάτι αλλο που σκέφτηκα επίσης είναι εαν θα ήταν προτιμότερο αντι να κάνω μια επιφάνεια που να βγαίενι προς α εξω..Να κάνω μια επιφάνεια που να μπαίνει προσ τα μέσα...Ετσι η πάστα θα έχει κατα 0.1-0.15mm περισσότερο πάχος..θα βοηθήσει αυτό μήπως? ΠΧ να κάνω αντι 15Χ15 να το κάνω 20Χ20 όπως πρότινες..Και μια περιοχή 10Χ10 να την βάλω μέσα ωστε να χωρέσει λίγο περισσότερη πάστα

 

Αυτό είναι λάθος!

Η θερμοαγώγιμη πάστα δεν είναι και τόσο καλός αγωγός της θερμότητας, απλά είναι πολύ καλύτερος από τον αέρα που θα καταλάμβανε το χώρο που πάει εκείνη , αν δεν την βάζαμε!   Γι' αυτό βάζουμε όσο γίνεται λιγότερη πάστα, έτσι ώστε με το σφίξιμο να ακουμπήσουν τα μέταλλα μεταξύ τους και η πάστα να πάει να γεμίσει μόνο τις μικροατέλειες!

Το ιδανικό θα ήταν να έχουμε επαφή μέταλλο με μέταλλο αποκλείοντας την ύπαρξη μικροσκοπικών κενών αέρα!

Αυτή η τεχνική εφαρμόζεται σε ημιαγωγούς μεγάλης ισχύος και λέγεται press fit, αλλά εν προκειμένω δεν έχει εφαρμογή.

Συνεπώς το τετραγωνάκι το κάνεις να περισσεύει λίγο από την υπόλοιπη επιφάνεια.

 

πριν 23 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Α3:Αυτό εδώ στα μεσοδιαστήματα πολύ καλό...Και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αλλα προκύπτει ενα πρόβλημα..Το μεσοδιάστημα που αφήνει είναι 4.3-4.5..Ενω εκει θα πρέπει να βάλω βιδάκια M4 για να σφίγκουν την κατασκευή..Πόσο μάλλον να βάλω φρεζάτη..Καμία πρόταση?

 

Νομίζω ότι με 5 mm πάσο έχεις αρκετή δύναμη σύσφιξης των κομματιών, με την προϋπόθεση ότι το πρεσάρισμα των σωλήνων θα το κάνεις με άλλο μέσο , όχι τις βίδες!

 

large.5a1425e6c47d5_Staxtis-DIY-GPU-Block_06.jpg

 

Πιστεύω ότι με λίγη προσοχή γίνεται μια χαρά ! :)

 

On 11/20/2017 at 1:56 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

Α4:Αρα προτίνεις να αφήσω στο κομμάτι Α2 και Β1 κενό 1mm μεταξύ τους και στο Β2-Γ1 να το μοιράσω τόσο όσο να έχω παλα΄χώρο για να βιδώσουν οι βίδες..τι βίδες να βάλω?Μ4 δεν πρέπει?

 

Το παραπάνω σκαρίφημα δίνει μια απάντηση καλή !

Δεν έχεις θέμα, τα βιδάκια θα πιάσουν σε 5mm πάσο και θα απέχουν και 2-3 mm από τις σωλήνες, εφόσον τα βάλεις¨" ανάμεσά" τους!

 

On 11/20/2017 at 1:56 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

B1:Αρα η λογική μου να τα αφήσω όλα στο Γ δεν ηταν σωστή.ΟΚ..Δίνω τα ρέστα 50-70% στο μεσαίο κομμάτι και στο Α..Το Γ αρα όπως και να έχει θα γίνει 7mm(τα λέω καλά?Εχει νόημα να το πιέσω για ακόμα λιγότερο και να δώσω ακόμα 1mm στο B ηστο Α?
B2:Τόσο μαλακός είναι ο χαλκός που 4mm μασίφ θα κυρτώσει με 4 βιδάκια M2 που πιάνουν πάνω στο gpu μάλιστα Μ2 ΜΕ ελατήρια..Οσο για το πρεσάρισμα..δηλαδή λές να τα πιέσω σε μια μόρσα-μεγγενη "τέρμα" και μετά να κάνω την συναρμολόγηση?Εγω μόνο τα βιδάκια είχα στο μυαλό μου είδικά πόσο μαλλον αν είναι τόσο μαλακός ο χαλκός..

 

Όχι ο χαλκός δεν κινδυνεύει να κυρτώσει από τα βιδάκια που θα στηρίξουν το block πάνω στην κάρτα. Αυτό είναι αδύνατον, καθώς η κάρτα είναι πολύ πιο ενδοτική από το block και θα σου έχει αφήσεις χρόνους πολύ πρίν καταφέρεις να στραβώσεις το χαλκό!

Το πρόβλημα μπορεί να προκύψει από τις βίδες που σφίγγουν το κομμάτι Α πάνω στο Β.

Εκεί έχουμε το κομμάτια αυτά να έχουν ανάμεσα τις σωλήνες και την παστα και δυο ομάδες βίδες να σφίγγουν στα άκρα δύο πλευρών.

Αυτό μπορεί να επιφέρει κάποια μικρή κύρτωση (μιλάω για κάποια μm). Αυτήν αν υπάρξει, θα μπορείς στο βαθμό που χρειαστεί να την ανακαλέσεις στην τάξη λειαίνοντας το τακουνάκι των 20χ20mm μονο  ! ! ! :p 

Πιέζεις στη μέγγενη αφού έχεις λιπάνει την περιοχή  για να κάτσουν οι σωλήνες εύκολα και σωστά χωρίς να γδαρθούν! Μετά λύνεις, καθαρίζεις με απολιπαντικό, περνάς πάστες και συναρμολογείς κανονικά !

 

On 11/20/2017 at 1:56 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

B5:Αρα να μην τολμήσω να κάνω τα κομμάτια χωρίς να έχω τα heatpipes στα χέρια μου με την λογική οτι θα είναι 6mm..

 

Ναι πρώτα να έχεις τις σωλήνες στο χέρι και μετά όλα τα άλλα!

 

Νομίζω τα υπόλοιπα ερωτήματα απαντήθηκαν με αυτά. 

Καλή συνέχεια και πάντα με κέφια ! :T:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.