Jump to content



Κατασκευή Heatsink!


Staxtis

Recommended Posts

29 minutes ago, Seafalco said:

 

Ναι, αυτά που είναι πλησιέστερα στο GPU die να είναι πλησιέστερα το ένα στο άλλο.

Τα άλλα που θα είναι πλησιέστερα στο κάλυμμα της συσκευής μοίρασέ τα ανάλογα με το χώρο που έχεις αφήνοντας βέβαια δυο καθαρές ζώνες δεξιά αριστερα για να περάσουν οι βίδες!

 

 

Αυτό είναι λάθος!

Η θερμοαγώγιμη πάστα δεν είναι και τόσο καλός αγωγός της θερμότητας, απλά είναι πολύ καλύτερος από τον αέρα που θα καταλάμβανε το χώρο που πάει εκείνη , αν δεν την βάζαμε!   Γι' αυτό βάζουμε όσο γίνεται λιγότερη πάστα, έτσι ώστε με το σφίξιμο να ακουμπήσουν τα μέταλλα μεταξύ τους και η πάστα να πάει να γεμίσει μόνο τις μικροατέλειες!

Το ιδανικό θα ήταν να έχουμε επαφή μέταλλο με μέταλλο αποκλείοντας την ύπαρξη μικροσκοπικών κενών αέρα!

Αυτή η τεχνική εφαρμόζεται σε ημιαγωγούς μεγάλης ισχύος και λέγεται press fit, αλλά εν προκειμένω δεν έχει εφαρμογή.

Συνεπώς το τετραγωνάκι το κάνεις να περισσεύει λίγο από την υπόλοιπη επιφάνεια.

 

 

Νομίζω ότι με 5 mm πάσο έχεις αρκετή δύναμη σύσφιξης των κομματιών, με την προϋπόθεση ότι το πρεσάρισμα των σωλήνων θα το κάνεις με άλλο μέσο , όχι τις βίδες!

 

 

 

 

Το παραπάνω σκαρίφημα δίνει μια απάντηση καλή !

Δεν έχεις θέμα, τα βιδάκια θα πιάσουν σε 5mm πάσο και θα απέχουν και 2-3 mm από τις σωλήνες, εφόσον τα βάλεις¨" ανάμεσά" τους!

 

 

Όχι ο χαλκός δεν κινδυνεύει να κυρτώσει από τα βιδάκια που θα στηρίξουν το block πάνω στην κάρτα. Αυτό είναι αδύνατον, καθώς η κάρτα είναι πολύ πιο ενδοτική από το block και θα σου έχει αφήσεις χρόνους πολύ πρίν καταφέρεις να στραβώσεις το χαλκό!

Το πρόβλημα μπορεί να προκύψει από τις βίδες που σφίγγουν το κομμάτι Α πάνω στο Β.

Εκεί έχουμε το κομμάτια αυτά να έχουν ανάμεσα τις σωλήνες και την παστα και δυο ομάδες βίδες να σφίγγουν στα άκρα δύο πλευρών.

Αυτό μπορεί να επιφέρει κάποια μικρή κύρτωση (μιλάω για κάποια μm). Αυτήν αν υπάρξει, θα μπορείς στο βαθμό που χρειαστεί να την ανακαλέσεις στην τάξη λειαίνοντας το τακουνάκι των 20χ20mm μονο  ! ! ! :p 

Πιέζεις στη μέγγενη αφού έχεις λιπάνει την περιοχή  για να κάτσουν οι σωλήνες εύκολα και σωστά χωρίς να γδαρθούν! Μετά λύνεις, καθαρίζεις με απολιπαντικό, περνάς πάστες και συναρμολογείς κανονικά !

 

 

Ναι πρώτα να έχεις τις σωλήνες στο χέρι και μετά όλα τα άλλα!

 

Νομίζω τα υπόλοιπα ερωτήματα απαντήθηκαν με αυτά. 

Καλή συνέχεια και πάντα με κέφια ! :T:  

1.Κατανοητό για αυτό και ήθελα επιβεβαίωση.
2.Δεν το γνώριζα..θεωρούσα οτι και η πάστα έχει "εξαιρετική¨αγωγιμότητα.Αρα άκυρο.
3.Εννοείς 4 mm πάσο να φανταστώ..Οχι είναι οκ 4 μαλλον πρέπει να μετρήσω πόσο γίνεται το κεφάλι της m4 φρεζάτης και με τι ύψος
4.Το σκαρίφημα είανι κατανοητό αλλα έχει ενα λάθος μιας και δεν εχεις και το κομμάτι μπορστά σου...Δεν είναι τετραγωνισμένα και ούτε είναι Μ3 τα βιδάκια πάνω στην GPU αλλ Μ2...Στο σχέδιο παρακάτω σου δείχνω την κάτοψη του σχεδίου..Τα εσωτερικά διβάκια είναι αυτά που είναι πάνω στην gpu τα αλλα αυτά που θα γίνουν για να δέσει το κομμάτι...Εσυ προτίνει να κάνω τυφλά πάσα στην μέση...Εγω είχα στο μυαλό μου τα Μ4 ακριανά να είναι διαμπερή..ετσι οπως το έχει είναι πιο ζόρικο...Αλλα πιο σωστό.Αρα θα πώ προς αυτη την κατευθυνση.



5.Να λιπάνω να σφήξω και να καθαρίσω ναι έτισ το σκεφτόμουν και εγώ και σκέφτομαι να καθαρίσω με καθαρό οινόπνευμα.Οσο για την λίπανση με ενα συνθετικό λάδι που ούτως η αλλως θα χρησιμοποιήσω όσο θα κόβω τον χαλκό για να μην ανεβάσει θερμοκρασιά απο την κοπη-τριβή αλλα και να πετάει τα γρέζα.
6.Θα προχωρήσω πλέον με τα στοιχεία που μου έδωσες στην κατασκευη πρωτοτύπου μέχρι να έρθουν οι χαλκοσωλήνες και έπειτα αφου έρθουν και τις μετρήσω θα αλλάξω την διάσταση εφόσον χρειαστεί και θα προχωρήσω στην τελική κατασκευή.


Καλη σπαζοκεφαλιά το project αλλα είναι τοοοσο ωραίο.:D
Σε αφήνω στην ησυχία σου λοιπόν μέχρι να φτάσω στο τελικό στάδιο και να επανέλθω εαν προκύψει κάτι που χρειάζομαι την βοηθεια σου...Εαν οχι θα δεις κατευθείαν φώτο απο την κατασκευη και την εφαρμογή της..:D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Heatsinkaa.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά !  :)

Τις κατακόρυφες σωλήνες (είναι οι πλησιέστερες προς το GPU die αν το πιάνω σωστά) μετατόπισέ τες λίγο δεξιότερα, αν σε παίρνει, για να καλύψουν συμμετρικά το τσιπάκι.

Καλή συνέχεια λοιπόν και μην ξεχάσεις μέσα στον ενθουσιασμό της κατασκευής να τραβάς και καμιά φωτογραφία, γιατί είναι που είναι περίπλοκο το project, αν λείψουν και οι φωτογραφίες, πάει καλιά του το έρμο το work logg ! ! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...
Ενα πολύ πρόχειρο και γρήγορο συνολικό δείγμα...
Θα κάνω λογικά ΙΣΩΣ ακόμα ενα σχέδιο αλαλ μπορεί να μπώ και στο τελικό κατευθείαν..
Πέρα απο τα προφανή...δηλαδή τα σπασίματα διοτι θέλει να βάλω τα κέντρα πιο μέσα..Και τα 7 βιδάκια που εβάλα αντι 9 χωρις να τα προσαρμόσω με αλλα βιδάκι απλα για να πάρω το δείγμα στα χε΄ρια μου για να εχω μια εικόνα με το όποιο λάθος...
Εχεις να προτίνεις κάτι ωστε να βελτιώσω?Κάτι να προσθέσω-αφαιρέσω?

Αυτά που θα αλλάξω σίγουρα είναι...
τα ακριανά βιδάκια κατα πολύ κιόλας πιο μέσα...(αν και αυτό το υλικό είναι "πο*στικό" και σπάει αρκετά ευκολα.
και σκέφτομαι εκει που έβαλα 7 βιδάκια(θα τα κάνω 9) να βάλω και εχτρα 2-4 πιο έξω απο την 9αδα ωστε να πιάσω το μεσάιο κομμάτι πάνω στο πρώτο κομμάτι που πιάνει σητν gpu.Για να μην σφίγκει όλο μάζι στο πρώτο κομμάτι(gpu) μόνο με τα 4ερα στην άκρη...


PS:στο τέρμα πάνω κομμάτι στην μέση θα φαινόντουσαν και τα 7-9 βιδάκια που θα πιάνουν το μεσαίο απλά δεν τα έκανα τρύπες....
PS2:εκει που τα έχω απλωμένα και τα 3 parts στην μία φώτο είναι ολα τα part απο την πλευρά που κοιτάει στην gpu και στην άλλη πάλι όλα τα parts απο την πλευρά που κοιτάνε στο κουτί.

@Seafalco πλησιάζουμε σιγά σιγά.:D Χάρη σε εσένα!

 

23794961_10210821493278953_5915250175813831931_n.jpg

23795475_10210821492638937_7389247857036999469_n.jpg

23843112_10210821492878943_58587760262331272_n.jpg

23843286_10210821494278978_2859458466439647037_n.jpg

23915992_10210821492078923_3188144982485006848_n.jpg

24067826_10210821491918919_7053506451285441081_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας και μαθαίνοντας ένα νέο 3D σχεδιαστικό πρόγραμμα, σου έφτιαξα μερικές εικόνες , για τη λογική του πράγματος:

 

large.Staxtis_Block_A1.JPGlarge.Staxtis_Block_A2.JPG

 

large.Staxtis_Block_A5.JPGlarge.Staxtis_Block_A13.JPGlarge.Staxtis_Block_A14.JPGlarge.Staxtis_Block_A15.JPGlarge.Staxtis_Block_A16.JPG

 

ΟΙ "γραμμοσκιασμένες τρύπες έχουν σπείρωμα μέσα.

Στο μεσαίο κομμάτι οι μισές τρύπες που έχουν σπείρωμα είναι τυφλές, και οι άλλες διαμπερείς.

Αυτές οι τελευταίες δέχονται βίδα και από τις δύο κατευθύνσεις τους!

 

Πιστεύω ότι ακολουθώντας αυτή τη λογική και προσαρμόζοντάς την στις πραγματικές διαστάσεις θα έχει μια εξαιρετικά στιβαρή σύνδεση των κομματιών.

Δεν έχω σχεδιάσει τα ποδαράκια/αποστάτες στήριξης του κάτω κομματιού (χακί) ούτς και τις τρύπες στήριξης στην πλακέτα και στο κάλυμμα της συσκευής.

Αλλά χώρος υπάρχει άφθονος! :)

 

Ελπίζω αυτά να βοηθάνε! :)

Καλή συνέχεια ! ! ! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπερβολή τόσες βίδες; Δεν θα δέχεται πιέσεις το μπλοκ για να κάνουμε τέτοια κατασκευή.

Πιστεύω ότι 4 βίδες στα άκρα και 4 κεντρικά στα μπλοκ θα είναι αρκετές για όποιες συστολές θα υπάρξουν από αλλαγές στην θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Δεν είναι υπερβολή τόσες βίδες; Δεν θα δέχεται πιέσεις το μπλοκ για να κάνουμε τέτοια κατασκευή.

Πιστεύω ότι 4 βίδες στα άκρα και 4 κεντρικά στα μπλοκ θα είναι αρκετές για όποιες συστολές θα υπάρξουν από αλλαγές στην θερμοκρασία.

Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ όταν το είδα.

Link to comment
Share on other sites

Το Block από την άποψη της στιβαρότητας σύνδεσης των πλακών μεταξύ τους και των συστολών διαστολών θα ήταν ήταν εντάξει και με 4 βίδες μόνο, αλλά εδώ το θέμα είναι άλλο!

Το ζητούμενο είναι η επίτευξη της κατά το δυνατόν καλύτερης επαφής των heat pipes με τις πλάκες του block.

Και όταν λέω καλή επαφή δεν εννοώ απλά να μην κινούνται , αλλά να σφίξουν τόσο καλά ανάμεσα στις πλάκες έτσι ώστε πρακτικά να χρειαστεί ελάχιστη ποσότητα θερμοαγώγιμης να παραμείνει ανάμεσα σε αυτές και στις πλάκες.

Επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτό που κάνουν οι εταιρίες (μεταλλική συγκόλληση των heat pipes στις πλάκες , brazing), η επόμενη εφικτή εναλλακτική είναι η χρήση βιδών για να φέρουν σε άριστη επαφή τα εξαρτήματα.

Αυτό δεν μπορείς να το πετύχεις με τέσσερις περιμετρικές βίδες, εκτός και αν έχεις πολύ χοντρές πλάκες (πάνω από 10-15 mm για τις διαστάσεις που συζητάμε εδώ.

Συνεπώς στην αναζήτηση της συναρμογής εκείνης που θα είναι σε θέση να εξωθήσει όλη την μη απαραίτητα θερμοαγώγιμη , έτσι ώστε να έχουμε επαφή κατα το δυνατόν, μέταλλου με μέταλλο, οι πρόσθετες βίδες στην εσωτερική επιφάνεια του block έχουν να προσφέρουν μεγάλη βοήθεια καθώς θα συμβάλουν στην ομοιόμορφη κατανομή της πίεσης μεταξύ των συναρμοζόμενων μερών! :)

Link to comment
Share on other sites

Για 4 εξωτερικά και 4 στο κέντρο μίλησα και πιστεύω ότι θα είναι οκ από θέμα επαφής.

Το σημαντικό σε αυτό είναι να ανοιχτούν τα "λούκια" για τα heatpipes με ακρίβεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...
1.Και εμένα μου φάνηκαν υπερβολή αλλα εφόσον έχω κενό θα το κάνω οσο πιο solid μπορώ βστε να μην υπαρχουν κενά ΠΟΥΘΕΝΑ...
2.Οσο για την ακρίβεια τον heatpipes...Εγω σκεφτόμουν -σκέφτομαι οτι τα λούκια θα τα κάνω με ενα κονδύλι Ball 6mm κα ιθα κατέβω 3mm στο ένα και 3 στο αλλο έτσι αθα γίνει ακριβώς 6..Αν δεν τα κάνω έτσι γιατι τα heatpipes έιναι πχ 6.2-5.8 αυτό που μπορώ να κάνω είναι να τα κάνω πάλι με 6mm ball αλλα αντι 3+3 να κα΄τεβω 2.9+2.9 πχ η 3.1+3.1 αλλα η μια διάσταση θα συνεχίζει να είναι 6mm αυτό μας πειράζει?Γιατι με όποιον τρόπο αλλο και να το κάνω δεν ξέρω κατα πόσο θα βγεί "ΤΕΛΕΙΑ" η επιφάνεια..
Πχ αν κάνω το λούκι με ενα κονδύλι 1mm και το τρώώ σιγά σιγά με ενα βήμα 0.05..
3.Τα heatpipes που θα πάρω..Με τί εργαλείο-μέθοδο πρέπει να τα κουρμπάρω?

Ευχαριστώ όλους σας..
 @Seafalco @rory @Razimar

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:


2.Οσο για την ακρίβεια τον heatpipes...Εγω σκεφτόμουν -σκέφτομαι οτι τα λούκια θα τα κάνω με ενα κονδύλι Ball 6mm κα ιθα κατέβω 3mm στο ένα και 3 στο αλλο έτσι αθα γίνει ακριβώς 6..Αν δεν τα κάνω έτσι γιατι τα heatpipes έιναι πχ 6.2-5.8 αυτό που μπορώ να κάνω είναι να τα κάνω πάλι με 6mm ball αλλα αντι 3+3 να κα΄τεβω 2.9+2.9 πχ η 3.1+3.1 αλλα η μια διάσταση θα συνεχίζει να είναι 6mm αυτό μας πειράζει?Γιατι με όποιον τρόπο αλλο και να το κάνω δεν ξέρω κατα πόσο θα βγεί "ΤΕΛΕΙΑ" η επιφάνεια..
Πχ αν κάνω το λούκι με ενα κονδύλι 1mm και το τρώώ σιγά σιγά με ενα βήμα 0.05..

Γιατί δεν βιδώνεις το block, και να τρυπήσεις απλά με 6αρι τρυπάνι; Συνήθως αυτά είναι κάτι λιγότερο σε διάμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδέες είναι πολλές, το βασικό είναι να εξασφαλιστεί όσο γίνεται πιο καλή επαφή!

Για τις βίδες, αν οι αποστάσεις των heat pipes ήταν διαφορετικές θα μπορούσε να γίνει και με 4 κεντρικές βίδες (συν τις τέσσερις περιμετρικές) αλλά με δεδομένη τη μικρή απόσταση των κατακόρυφων heat pipes αυτό δεν γίνεται :

 

large.Staxtis_Block_A4com.jpg

 

Οπότε, όλα αυτά προς αξιολόγηση, και μιας και υπάρχουν τα μέσα . . . μπορούμε να ξεφύγουμε και λίγο ! :p

Καλή συνέχεια ! !  :D

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Staxtis έγραψε:

Τα heatpipes που θα πάρω..Με τί εργαλείο-μέθοδο πρέπει να τα κουρμπάρω?

Ψάξε το λίγο γιατί όπως φαίνεται μάλλον δεν κουρμπάρονται όλα. Έχω κάπου μια παλιά ψύκτρα. Αν θες να στη δώσω να βγάλεις τα fins και να δοκιμάσεις να κουρμπάρεις τα heat pipes να δεις αν γίνεται.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, Lakisss said:

Γιατί δεν βιδώνεις το block, και να τρυπήσεις απλά με 6αρι τρυπάνι; Συνήθως αυτά είναι κάτι λιγότερο σε διάμετρο.

Αν το κάνω έτσι αναγκάζομαι να γίνει ακριβώς έτσι και δεν έχω το την δυναντότητα για να κατέβω λιγότερ-περισσότερο ωστε να αλαλξω την διάμετρο...Επίσης αμα το βγάλω για να το γυρίσω στο πλαί όσο καλό κέντρο και να πάρω μαζί κα ιμε το σφήξιμο μπορεί να χάσω ακρίβεια..οχι παρα πολύ αλλα εδω δεν υπάρχουν περιθώρια θα έλεγα.

14 minutes ago, rory said:

Stanley 0-70-451 Μινι Εξαρτημα Λυγισματος Σωληνων 

Με κατι τετοιο πιστευω να κανεις δουλεια. Σε καμια περιπτωση ομως μην ζεστανεις τα heatpipes!

Με εναν απλό κουρμπαδόρο δλδ.?

3 minutes ago, Seafalco said:

Οι ιδέες είναι πολλές, το βασικό είναι να εξασφαλιστεί όσο γίνεται πιο καλή επαφή!

Για τις βίδες, αν οι αποστάσεις των heat pipes ήταν διαφορετικές θα μπορούσε να γίνει και με 4 κεντρικές βίδες (συν τις τέσσερις περιμετρικές) αλλά με δεδομένη τη μικρή απόσταση των κατακόρυφων heat pipes αυτό δεν γίνεται :

 

large.Staxtis_Block_A4com.jpg

 

Οπότε, όλα αυτά προς αξιολόγηση, και μιας και υπάρχουν τα μέσα . . . μπορούμε να ξεφύγουμε και λίγο ! :p

Καλή συνέχεια ! !  :D

 

Μάλιστα...Ωραία!Αυριο στο μαγαζί θα ξαναδώ λίγο την κατασκευη θα σκεφτώ πάλι λίγο πως μπορώ να το κάνω και θα επανέλθω:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

22 minutes ago, Staxtis said:
40 minutes ago, rory said:

Stanley 0-70-451 Μινι Εξαρτημα Λυγισματος Σωληνων 

Με κατι τετοιο πιστευω να κανεις δουλεια. Σε καμια περιπτωση ομως μην ζεστανεις τα heatpipes!

Με εναν απλό κουρμπαδόρο δλδ.?

 

Ναι,να είναι όμως για την διαστάση που τον θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lapping εννοεισ πλανιάρισμα...Στα κομμάτια που θα φτίαξω?
Ολα τα parts πριν να ξεκινήσει η διαδικασία θα πλανιαριστούν και απο τισ 2 πλευρές και μετά θα ξεκινήσω το κόψιμο.Το θεωρώ δεδομένο ούτω η άλλως..
 @rory

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Για τέτειο σημείο θα απαιτεί κάτι όπως 1000άρι γιαλόχαρτο για να γίνει στο χέρι?
Δεν πιστεύω οτι αν βάλω ενα κονδύλι με ενα stepover 0.5mm θα μου προσφέρει κάτι χειρότερο..
Εκτος εαν πιστευει κάποιος οτι δεν αρκεί αυτό να το βγάλω το κομμάτι να το πάρω στο χέρι μετά το πλανιάρισμα και με ενα 1000-1200 γυαλόχαρτο να το βάλω πάνω πλάκα κα ιμε το χέρι να το τρίβω το block πάνω στην πλάκα -γυαλόχαρτο..
 @rory

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λείανση θέλει ντουκόχαρτο νερού πάνω σε χοντρό γυαλί και νερό να τρέχει και να ανέβεις προοδευτικά μέχρι το 3000 grit και μετά ακόμα παραπάνω αν βρείς και τελείωμα με  κρέμες λείανσης !

Αυτό είναι αλουμίνιο 60χ60mm:

 

HTP_21_2005.jpg?m=1411542717

 

Αλλά εδώ υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις από καθρέφτη όπως αυτό, μέχρι σχετικά άγριες επιφάνειες, το σημαντικό είναι να είναι dead flat γιατί το τσιπάκι είναι καθρέφτης!

Προσωπικά -στο έχω ήδη πει πιο πριν το cold plate θα το γυάλιζα! :) 

Τώρα για τις μεταξύ των πλακών επιφάνειες, επειδή θα δεις ότι εφόσον τις πλανίσεις θα είναι σχετικά εύκολο , μπορείς να τις λειάνεις και αυτές σε επίπεδο mirror, αλλά αυτό με την εξής σειρά: Πλάνισμα >>> άνοιγμα λουκιών>>> γυάλισμα.

Διαφορετικά αν το άνοιγμα των λουκιών γίνει μετά , θα πρέπει να τις ξαναγυαλίσεις να φύγει το μικροσκοπικό γρέζι που θα αφήσει το κοντύλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.