Jump to content



1080ti bottlenecking σε παλιο συστημα


Recommended Posts

Παρελαβα σημερα μια EVGA SC2 ICX 1080ti και τη δοκιμαζω στο παλιο μου συστημα (να προλαβω τυχον θεματα για RMA αν χρειαστει) μεχρι να στηθει το καινουριο Ryzen Build που ετοιμαζω. Το πρωτο περιεργο που παρατηρησα, ειναι οτι μετα απο 5 λεπτα δοκιμη με ολα στο μαξ 1440p Resident Evil 7, με πεταει εξω με παραθυρο για ελλειψη μνημης. Το συστημα που κανω τις δοκιμες (i7 920- 12GB DDR3). Τι ακριβως συμβαινει

 

 

cpp.jpg

memory.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με 12GB Ram δε θεωρησα οτι θελω pagefile και επειδη ο ssd μου ειναι μονο 128GB και γεμιζει με λιγες εγκαταστασεις παιχνιδιων το απενεργοποιησα να μη τρωω ασκοπο χωρο.

 

Οκ ασ κανω μια δοκιμη. Ποσο μεγεθος να το ορισω

Link to comment
Share on other sites

βάλτο να στο καθορίζει μόνο του και κανε ρεσταρτ και ξαναβαλε το παιχνιδι. Αν σου ξαναβγαλει το ίδιο μνμ κάνε αλλη μια φορα ρεσταρτ και λογικα μετα δεν πρεπει να χεις προβλημα.

 

Σου λεω να κάνεις 2 φορες restart γιατι συνήθως στην 1η επιλεγει το ελάχιστο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, therock said:

Με 12GB Ram δε θεωρησα οτι θελω pagefile και επειδη ο ssd μου ειναι μονο 128GB και γεμιζει με λιγες εγκαταστασεις παιχνιδιων το απενεργοποιησα να μη τρωω ασκοπο χωρο.

 

Οκ ασ κανω μια δοκιμη. Ποσο μεγεθος να το ορισω

το βαζεις default/αυτοματο οπως σου ειπε και ο Eddie.

Link to comment
Share on other sites

Το βαλα manual απο 2,5-3Gb και η αληθεια ειναι οτι δεν εχει χτυπησει in game αλλα σε ενα control alt del που κανα για να βγαλω taskmanager να δω αν τα νουμερα συμφωνουν με afterburner και εχασε focus βαρεσε παλι ενα out of memory error

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, therock said:

Το βαλα manual απο 2,5-3Gb και η αληθεια ειναι οτι δεν εχει χτυπησει in game αλλα σε ενα control alt del που κανα για να βγαλω taskmanager να δω αν τα νουμερα συμφωνουν με afterburner και εχασε focus βαρεσε παλι ενα out of memory error

αλλα σου λεμε, αλλα κανεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Θα παιξω και ετσι οπως μου λες.

 

Περα απο αυτο τωρα, μετρησα με Passmark και νου βγαζει 9.5K σε 3d score σε σχεση με το 13.5κ που θεωρητικα βγαζει αυτη η καρτα. Ειναξ λογικο το 30 φευγα τος εκατο bottleneck για αυτο τον επεξεργαστη

 

Και παλι σε Resi 7 που κανω δοκιμες βλεπω gpu 100% χρηση και ο επεξεργαστης chillarei στο 40%. Αυτο σημαινει πως η καρτα εκει αποδιδει τα μεγιστα χωρις bottleneck μιας και το παιχνιδι δεν ειναξ cpu dependent;  Δημαδη και με  Ryzen 5 την ιδια αποδοση θα εχω

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Παρελαβα σημερα μια EVGA SC2 ICX 1080ti και τη δοκιμαζω ...... με ολα στο μαξ 1440p Resident Evil 7.

Το συστημα που κανω τις δοκιμες (i7 920- 12GB DDR3).

 

Παράθεση

Και παλι σε Resi 7 που κανω δοκιμες βλεπω gpu 100% χρηση και ο επεξεργαστης chillarei στο 40%. Αυτο σημαινει πως η καρτα εκει αποδιδει τα μεγιστα χωρις bottleneck μιας και το παιχνιδι δεν ειναξ cpu dependent;  Δημαδη και με  Ryzen 5 την ιδια αποδοση θα εχω

 

Γενικά όσο μεγαλώνει ανάλυση, στα περισσότερα παιχνίδια θα παίζει ρόλο η κάρτα γραφικών και λιγότερο ο επεξεργαστής

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι gpu bound γι αυτό βλέπεις να έχει "παρκάρει" ο επεξεργαστής

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

i7 920 εχω πρωτης γενιας οχι threadripper 1920

είδα τον cpu που έχεις,τις εικόνες τις κοίταξες? έχει από ryzen 3 1200 μέχρι ....

σου δείχνω ότι δεν εξαρτάται το συγκεκριμένο παιχνίδι από τον επεξεργαστή αλλά καθαρά από την κάρτα γραφικών!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι οπως λεω στηνω νεο συστημα και απλα κανω δοκιμες τωρα με αυτο ετσι για το χαβαλε. Το θεμα ειναι οτι θα πρεπε και γω να βλεπω 85-90 να τερματιζει και να μην εχει δυναμη. Το να δουλευουν ομως στο 10 % και να μην δινουν καρε δε το καταλαβαινω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε Battlefield 1 και παίξε ένα 64αρι map να δεις.

Είναι ίσως το μόνο παιχνίδι που είδα τον 4770Κ μου να γεμίζει. Και Mass effect Andromeda κατά το loading.

 

fatalara μια χαρά είναι ο 4770Κ. Από 8900Κ(8/16) και πέρα πρέπει να κοιτάμε. Οτιδήποτε υπάρχει τώρα στην αγορά, απλά δεν.

Το μόνο που θα με έκανε να αλλάξω τον 4770Κ, θα ήταν 6900Κ/6950Χ μεταχειρισμένο και σκοτωμένο. Επειδή δεν υπάρχει, -λογικό-, περιμένεις-ουμε ένα χρόνο γεμάτο τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/9/2017 at 8:44 PM, therock said:

Συμφωνοι οπως λεω στηνω νεο συστημα και απλα κανω δοκιμες τωρα με αυτο ετσι για το χαβαλε. Το θεμα ειναι οτι θα πρεπε και γω να βλεπω 85-90 να τερματιζει και να μην εχει δυναμη. Το να δουλευουν ομως στο 10 % και να μην δινουν καρε δε το καταλαβαινω

περίεργο αυτό με τον 920 @4Ghz επειδή τον είχα και εγώ με fury χ έστω σε 1080p δεν πήγαινε με 10-20fps κάτι άλλο είναι

τον 920 τον έχεις stock ?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.