Jump to content



Εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό το qvl memory support της ASUS;


gdp77

Recommended Posts

κατι σε πειραζει, τωρα αν αυτο ειναι το ονομα της  asus, δεν ξερω.

υποτιθεται οτι εδω ειναι φορουμ συζητησης και χαλαρης κουβεντουλας.

ο καθενας λεει την αποψη του, και μαλιστα σε τουτο το νημα, το θεμα ειναι αν η μητρικη της asus μπορει να εχει προβλημα με καποιες μνημες.

ειπα την αποψη μου.

ειναι κακο αυτο?

 

αλλος απο την εμπειρια του γνωριζει πολλα, αλλος λιγα, και ολοι μαθαινουν απο κατι μπαινοντας εδω. αρκει να υπαρχει συζητηση

η φραση που αναφερεις, ειπωθει απο εναν πραγματικα πολυ παλιο, φιλο και δημοσιογραφο (οχι σε θεματα υπολογιστων).

και η δικη μου μετρια εμπειρια συναδει με την αποψη του αυτη.

αν εσυ εχεις διαφορετικη αποψη σχετικα με την asus οσων αφορα την συνεργασια της με μνημες, ή την ποιοτητα της κλπ, με χαρα να σε ακουσω...

 

Link to comment
Share on other sites

Οι φράσεις αυτές οδηγούν σε παραπληροφόρηση και ανακρίβειες. Ναι είναι κακό η άποψή σου γιατί αποδεδειγμένα που ασχολείται με oc καταρρίπτουν αυτά που λες.

 

Δημοσιογραφικές απόψεις και μάλιστα άσχετου δεν μας ενδιαφέρουν.

 

Αν θέλεις να υποστηρίξεις την asus άνοιξε ένα νέο θέμα και κάνε μονόλογο εκεί.

 

Τέλος εδώ να μη  χαλάμε και το θέμα του φίλου.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη λες οτι αυτοι που ασχολουνται με oc βγαζουν τις asus οτι εχουν προβληματα συμβατοτητας με μνημες , με αξιοπιστια κλπ?

γιατι πως αλλιως να ερμηνευσω τη φραση σου: " Ναι είναι κακό η άποψή σου γιατί αποδεδειγμένα που ασχολείται με oc καταρρίπτουν αυτά που λες."

δε ξερω φιλε μου, αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pasjohn said:

Το τι κάνουν οι υπολογιστές στο σπίτι σου και πως τα πάνε με oc και μνήμες κανέναν δεν ενδιαφέρει. Αυτό που ενδιαφέρει είναι αυτά που διαβάζουμε στα διάφορα τεχνολογικά φόρουμ Ελλάδας και εξωτερικό

Βασικά στα τεχνολογικά forum διαβάζουμε τις εμπειρίες του καθενός, από το τι κάνουν οι υπολογιστές στο σπίτι του. Και εγώ πάντως νιώθω συνήθως πιο άνετα με ASUS. Φίλος μου νιώθει καλύτερα με Gigabyte, άλλος με MSI, άλλος λατρεύει τα κολπάκια των ASRock. Ο καθένας έχει και μια εμπειρία την οποία και μεταφέρει στο forum, κατευθείαν από το σπίτι του.

 

Νομίζω τζάμπα τρώγεστε. Αυτό που βλέπω είναι ότι απλά μια μικρή φράση γράφτηκε και διαβάστηκε διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, yanni said:

Βασικά στα τεχνολογικά forum διαβάζουμε τις εμπειρίες του καθενός, από το τι κάνουν οι υπολογιστές στο σπίτι του. Και εγώ πάντως νιώθω συνήθως πιο άνετα με ASUS. Φίλος μου νιώθει καλύτερα με Gigabyte, άλλος με MSI, άλλος λατρεύει τα κολπάκια των ASRock. Ο καθένας έχει και μια εμπειρία την οποία και μεταφέρει στο forum, κατευθείαν από το σπίτι του.

 

Νομίζω τζάμπα τρώγεστε. Αυτό που βλέπω είναι ότι απλά μια μικρή φράση γράφτηκε και διαβάστηκε διαφορετικά.

Είναι προφανές ότι ο φίλος φίλος έκανε σύγκριση στο σπίτι με δικά μηχανήματα και έβγαλε πόρισμα είναι καλύτερα με asus. Ε δεν είναι έτσι. Και εγώ είχα MSI, Asrock και ASUS και τα καλύτερα αποτελέσματα ήταν με την asrock. Τι να βγω και να πω "με asrock δεν είχα κανένα πρόβλημα"? Ενώ υπάρχουν τόσες άλλες μητρικές asrock που ήταν χάλια. Άρα λάθος συμπέρασμα. 

Link to comment
Share on other sites

οταν εφτιαχνα το δικο μου με asus Α75f1-pro με APU ειχα παρομοιο προβληματισμο με τις τοτε μνημες, που η asus δεν ειχε πιστοποιησει τα δυο dimm αλλα μονο ενα.

ενας παλιος-παλιος χρηστης μου ειχε πει: "με asus δεν θα εχεις κανενα προβλημα". και πραγματι μια χαρα επαιξαν και παιζουν.

μαλλον βαριουνται να τα γραφουν ολα εκει στην asus.

ισως να παιζει κατι ακομα, οτι στην asus (στα οχι basic μοντελα της για το καθε chip), δεν ξερω πως, αλλα δουλευουν ανετα και με μνημες που δεν ειναι στη λιστα τους. και υπερχρονιζουν και μια χαρα! ισως να εχει να κανει με καλυτερης ποιοτητας υλικα που χρησιμοποιουν στα μεσαια-ακριβα κομματια τους.

φιλε μου μεγιες!!

Κανείς δεν είπε ότι αποκλείεται να παίξουν σωστά και άλλα kits. Επειδή οι ryzen αρχικά ήταν πολύ επιλεκτικοί με τις μνήμες, για αυτό δεν ήθελα να ρισκάρω. Επίσης δεν είναι λογικό τη στιγμή που ο συγκεκριμένος κωδικός είναι kit να τον κάνεις validation και με τα δύο dimms? Ή γράφεις ότι παίζουν και τα δυο ή τίποτα! Τι παπαριές είναι αυτές να κάνεις validation το ένα dimm μόνο από τα δύο, αυτό είναι κάτι που μόνο στην Asus το γνωρίζουν

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.