Jump to content


Εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό το qvl memory support της ASUS;


gdp77

Recommended Posts

Παρακαλώ τα φώτα/την άποψή σας.

Έχω αποφασίσει ότι για το ryzen build μου θα πάρω την Asus ROG STRIX B350-F Gaming. Ωραία μέχρι εδώ. Γνωρίζοντας ότι οι RYZEN είναι πολύ περίεργοι με μνήμες (αν και με το καινούριο agesa τα προβλήματα έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο), μελέτησα πολύ καλά το QVL memory support της ASUS για να είμαι 100% σίγουρος ότι θα αγοράσω μνήμες χωρίς θέματα. Κατεβάζω λοιπόν το qvl, το μελετάω και αποφασίζω να πάρω τις μνήμες που είναι κυκλωμένες με κόκκινο, μια που τις βρίσκω σε καλή τιμή σε κατάστημα που είναι κοντά μου.

qvl.thumb.jpg.8debccc658946dba687dc68d8f9dbf48.jpg

 

Συγκεκριμένα πρόκειται για τις Corsair Vengeance LED DIMM 16 GB DDR4-3000 Kit (CMU16GX4M2C3000C15R).

 

Το συγκεκριμένο kit είναι 2x8GB. Το πρόβλημά μου είναι ότι στο άνω qvl η ASUS αναφέρει ότι είναι μεγέθους 8GB αν και παραδίπλα έχει με κουκίδες ότι υποστηρίζονται δύο dimms. Θα μου πείτε και πού είναι το πρόβλημα; Το πρόβλημα είναι ότι αν δείτε πιο πάνω, για τα kits που είναι 16GB (2*8) αναγράφεται επακριβώς η σύνθεσή τους στη στήλη "size". Για το kit που θέλω να αγοράσω δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο.

 

Επίσης δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την ASUS για να ρωτήσω, διότι σε αφήνουν να τους στείλει email μόνο αν γράψεις στη φόρμα τους και σειριακό αριθμό προϊόντος, δηλάδή πρέπει να είσαι κάτοχος κάποιου προϊόντος για το οποίο κάνεις ερώτημα!!! Ειλικρινά δεν βρήκα άλλον τρόπο τους στείλω ερώτημα....

 

Θεωρώ απίθανο κάποιος να έχει τον συγκεκριμένο συνδυασμό για να μου απαντήσει σίγουρα, αλλά ρε παιδιά γράψτε μου τι πιστεύετε ότι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό το qvl;;; 

 

Πρόκειται απλά για typo ή αν αγοράσω το kit θα βλέπει ο RYZEN μόνο τα 8GB από τα 16GB?  Τι γνώμη έχετε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συμβολή σας.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το R στο τέλος του part No της μνήμης που αναφέρεις αλλά όπως λες και εσύ με το τελευταίο agesa  λογικά θα δουλέψουν στα 2933.

Με 2 dimms δεν υπάρχουν θεματάκια που υπάρχουν με 4 οπότε εγώ θα προχώραγα σε αγορά εφόσον είναι καλή η τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το R σημαίνει red led, υπάρχει και το B που είναι blue, το W που είναι white και το σκέτο που είναι οι μαύρες. Δεν νομίζω ότι αλλάζουν οι μνήμες. Αν αλλάζουν τι να πω δηλαδή...

Το ίδιο παίζει και με άλλες σειρές της corair ανάλογα με το χρώμα της ψύκτρα (που δεν έχουν led, αλλά άλλο χρώμα ψύκτρας)

Link to comment
Share on other sites

Σαν να τα έχουν κάνει "σαλάτα" με την QVL; Συνήθως όλοι οι κατασκευαστές μνημών αναφέρουν μέσα στο part number το μέγεθος της μνήμης (συνολικής, αν είναι kit). Έτσι και οι Corsair όταν γράφουν  CMU16GX4M2C3000C15R σημαίνει 16GB μνήμη. Στην QVL της Asus, στην στήλη "size" την μια γράφουν το μέγεθος ενός module ενώ είναι kit (αυτή που μάρκαρες, οι 2 πιο πάνω και η μια από κάτω) και την άλλη αναφέρουν κανονικά το kit (οι 2 Corsair κάτω από την G.Skill)!

Τελικά τι πίνουν εκεί στην Asus;!

Μιας και έχουν το part number λογικά θα είσαι εντάξει (σωστά ανέφερες οτι το τελευταίο R είναι για το χρώμα). Από την άλλη αν αγοράσεις την μητρική με τις μνήμες και δεν είναι εντάξει, και μπελά θα βρεις, και δεν θα μπορέσεις να έχεις την ευχαρίστηση να τους τρίψεις στην μούρη την QVL!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Παρακαλώ τα φώτα/την άποψή σας.
.....

Πρόκειται απλά για typo ή αν αγοράσω το kit θα βλέπει ο RYZEN μόνο τα 8GB από τα 16GB?  Τι γνώμη έχετε;

typo ή παράληψη, κατά 99,99999% δεν θα έχεις θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, TopCLR said:

Σαν να τα έχουν κάνει "σαλάτα" με την QVL; Συνήθως όλοι οι κατασκευαστές μνημών αναφέρουν μέσα στο part number το μέγεθος της μνήμης (συνολικής, αν είναι kit). Έτσι και οι Corsair όταν γράφουν  CMU16GX4M2C3000C15R σημαίνει 16GB μνήμη. Στην QVL της Asus, στην στήλη "size" την μια γράφουν το μέγεθος ενός module ενώ είναι kit (αυτή που μάρκαρες, οι 2 πιο πάνω και η μια από κάτω) και την άλλη αναφέρουν κανονικά το kit (οι 2 Corsair κάτω από την G.Skill)!

Τελικά τι πίνουν εκεί στην Asus;!

Μιας και έχουν το part number λογικά θα είσαι εντάξει (σωστά ανέφερες οτι το τελευταίο R είναι για το χρώμα). Από την άλλη αν αγοράσεις την μητρική με τις μνήμες και δεν είναι εντάξει, και μπελά θα βρεις, και δεν θα μπορέσεις να έχεις την ευχαρίστηση να τους τρίψεις στην μούρη την QVL!

Ακριβώς, μεθυσμένος ήταν αυτός που το έγραψε... Εν τω μεταξύ αρχικά θα έπαιρνα gigabyte μητρική, αλλά πού να δεις το δικό τους qvl. Ούτε 5 μνήμες δεν αναφέρει @ 3000MHz και είναι outdated (λογικά δεν ασχολήθηκαν να το ενημερώσουν με το καινούριο agesa). Οπότε από το να το ρισκάρω, το γύρισα σε asus. Αλλά και με το qvl της asus πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου λεμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά επικοινώνησα με asus μέσω online help agent (με email, όπως προανέφερα δεν υπήρχε επιλογή).

 

Αφού ανέφερα το πρόβλημα μου απαντάει:

I had some checks done.

This is just a kit.

A single stick is 8 GB.

In dual channel it is 16GB.

(σ.σ. Σώπα!!!!!!)

Only 8 GB is suggest for this particular RAM, hence why it is in bold. 

 

Επανέρχομαι και ρωτάω τότε γιατί στο τέλος της σειράς είναι τσεκαρισμένη η στήλη "2 dimms" ?

 

και απαντάει:

 

My apologies in a revised internal version of this list.

It will work using both sticks.

At the time of this QVL the RAM was still undergoing testing.

 

Και συνεχίζω:

-So just to be sure: I can buy this kit and both dimms will work ok @ 2933 MHz?

can you please send me this "revised internal version" ?

 

Απαντάει:

-That is correct.

This copy is not publicly available yet, however it will be post on our website shortly.

You can expect it before then end of this year. (σ.σ. Τι λες ρε όργιο!!! έγω την άλλη βδομάδα αγοράζω!!!!)

You can still purchase this RAM however.

It is compatible.

 

Αυτά εν ολίγοις. Στο "προφορικό" μου λέει ότι θα δουλέψει, αλλά δεν ξέρω δεν με έπεισε....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στο κατάστημα και ρωτάς. Είναι συμβατές με αυτή τη mobo; Αν σου πουνε πως είναι αγοράζεις και σε περίπτωση στραβής τις επιστρέφεις.

Αν σου πούνε πως δεν ξέρουμε ή δεν μπορούμε να σας πούμε, τότε παίξτο κορώνα-γράμματα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να μη μου βγει η ψυχή με το θέμα αποφάσισα να πάρω τις Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (CMK16GX4M2B3000C15) που αναφέρονται πιο πάνω στο memory list και αναγράφεται σωστά 16GB (2*8). Να είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις για το size δεν έχει να κάνει με την asus. Όλες οι εταιρείες έτσι τα γράφουν και μάλιστα το φαινόμενο δεν είναι τωρινό αλλά διαχρονικό.

 

Τζάμπα αγχώνεσαι. Από τη στιγμή που ο κωδικός του κιτ (CMU16GX4M2C3000C15) υπάρχει στο qvl είσαι καλυμμένος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Λοιπόν τελικά επικοινώνησα με asus μέσω online help agent (με email, όπως προανέφερα δεν υπήρχε επιλογή).

 

Αφού ανέφερα το πρόβλημα μου απαντάει:

I had some checks done.

This is just a kit.

A single stick is 8 GB.

In dual channel it is 16GB.

(σ.σ. Σώπα!!!!!!)

Only 8 GB is suggest for this particular RAM, hence why it is in bold. 

...

 

 

Όλα τα λεφτά λέμε! Να αγοράζεις ολόκληρο kit αλλά μόνο το ένα module να μπορεί να λειτουργήσει στις ονομαστικές συχνότητες!!!

"-- Πόση μνήμη έχεις;

 -- 16GB αλλά στο pc έβαλα μόνο τα 8 για να τις τρέχω στα 3000Mhz!"  :p

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

 

H ASUS STRIX-F δείχνει να μην είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι .

 

Εχει τα  CPU-VRM της AB350 PLUS , και λίγο καλύτερα VRM στο SOC το οποίο δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν βάζεις APU .

 

Δηλαδή ζητάει παραπάνω φράγκα για εφέ και μόνο. 

 

Επίσης κάτι διάβασα για θέματα με lan .. Δεν ξέρω αν είναι γενικό. 

 

Από εκεί και πέρα με το AGESA 1.0.0.6 A η AMD έχει δώσει ένα μπούσουλα για τις μνήμες. Κάπου στο redit έχει αναρτηθεί .

Η μέγιστη συμβατότητα έρχεται με Samsung B-die modules. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

Από εκεί και πέρα με το AGESA 1.0.0.6 A η AMD έχει δώσει ένα μπούσουλα για τις μνήμες. Κάπου στο redit έχει αναρτηθεί .

Η μέγιστη συμβατότητα έρχεται με Samsung B-die modules.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

 

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/die-ultimate-hardwareluxx-samsung-8gb-b-die-liste-alle-hersteller-26-09-17-a-1161530.html

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, adpanos said:

H ASUS STRIX-F δείχνει να μην είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι .

 

Εχει τα  CPU-VRM της AB350 PLUS , και λίγο καλύτερα VRM στο SOC το οποίο δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν βάζεις APU .

 

Δηλαδή ζητάει παραπάνω φράγκα για εφέ και μόνο. 

 

Επίσης κάτι διάβασα για θέματα με lan .. Δεν ξέρω αν είναι γενικό. 

 

Για μητρική η πρώτη μου επιλογή ήταν η Gigabyte B350 Gaming 3, με την οποία θα γλίτωνα και 25-30€ σε σχέση με την ROG STRIX B350. Όταν όμως είδα το memory list support της μητρικής @ 3000 MHz, έκλαψα. 5-6 kit αναφέρονταν όλα και όλα (ήταν outdated) και όταν επικοινώνησα με το support με έγραψαν στα @ τους. Δεν ήμουν αποφασισμένος να το ρισκάρω. Οπότε πήγα σε Asus που είχε ευρύτερο memory support list. Η Asus Β350 plus (παρά την εξαιρετική τιμή) με χαλούσε λόγω των εξόδων ήχου που είναι πετσοκομμένες. Το αμέσως επόμενο μοντέλο που πληρούσε όλα τα απαιτούμενα ήταν η ROG STRIX. Δεν ήθελα να τα δώσω τα +25€, αλλά για την ώρα δεν είχα άλλη επιλογή (άλλες μάρκες είτε από προκατάληψη, είτε από κακές εμπειρίες δεν κοιτάω - νομίζω κιόλας δεν δίνουν 3 χρόνια εγγύηση). Εφέ και led και παπαριές δεν με ενδιαφέρουν, οπότε μη νομίζεις ότι την πληρώνω για τα εφέ που αναφέρεις.

 

Για τα θέματα lan που αναφέρεις, όντως βρήκα στο net κάποια σκόρπια παράπονα, αλλά επίσης βρήκα και αναφορές ότι με το τελευταίο bios το θέμα έχει λυθεί.

 

Δεν ξέρω, εν τέλει, αν είναι overpriced καθώς δεν γνωρίζω τις τεχνικές λεπτομέρειες για τα ηλεκτρονικά που χρησιμοποιεί, αλλά στο δικό μου checklist απαιτήσεων, δεν υπήρχε οικονομικότερη μητρική που να ήταν τσεκαρισμένα όλα τα κουτάκια. Όταν στηθεί το σύστημα θα δείξει... Οι παραγγελίες έχουν γίνει ήδη... 

Link to comment
Share on other sites

οταν εφτιαχνα το δικο μου με asus Α75f1-pro με APU ειχα παρομοιο προβληματισμο με τις τοτε μνημες, που η asus δεν ειχε πιστοποιησει τα δυο dimm αλλα μονο ενα.

ενας παλιος-παλιος χρηστης μου ειχε πει: "με asus δεν θα εχεις κανενα προβλημα". και πραγματι μια χαρα επαιξαν και παιζουν.

μαλλον βαριουνται να τα γραφουν ολα εκει στην asus.

ισως να παιζει κατι ακομα, οτι στην asus (στα οχι basic μοντελα της για το καθε chip), δεν ξερω πως, αλλα δουλευουν ανετα και με μνημες που δεν ειναι στη λιστα τους. και υπερχρονιζουν και μια χαρα! ισως να εχει να κανει με καλυτερης ποιοτητας υλικα που χρησιμοποιουν στα μεσαια-ακριβα κομματια τους.

φιλε μου μεγιες!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος pasjohn έγραψε:

Να παίρνουμε όλοι ASUS δηλ.?

δεν ειπα κατι τετοιο...

απλα απο την (μετρια) εμπειρια τοσο τη δικη μου οσο και φιλων, στην ανωτερη κατηγορια ανα chip, η asus δεν προβληματισε ποτε.

και μιας και ο φιλος την επελεξε, ειπα να πω την αποψη μου για την συμβατοτητα της.

 

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν ειπα κατι τετοιο, γιατι τρελαινεσαι? ;)

στα 50+ ηλικιακα και ασχολουμενος με πισι απο την εποχη 8086 (1986 σε ibm στη σχολη και μετα το πρωτο μου προσωπικο ηταν ενα hyundai το 1989) οταν πολλοι ησαν αγεννητοι ακομα, ειναι αργα πια για να με πει καποιος φανμπου :)

δεν ειναι μυστικο οτι ναι η asus γενικα θεωρειται (και οχι αδικα) ως κυριαρχη δυναμη σε θεματα ποιοτητας μητρικων.

προσωπικη μου αποψη και σε συνεργασια μνημων.

 

στο σπιτι εχω δυο πισι με apu, ενα με ασους, ενα με gigabyte.

και σε oc η asus τα παει καλυτερα απο τις δυο. μαλιστα κοστιζε καπου 30-40 ευρω παραπανω αν θυμαμαι καλα οταν τα αγορασα και σιγουρα δεν λυπηθηκα τα παραπανω χρηματα. υπερχρονιζει χαλαρα και ανετα.

παλιοτερα ειχα παιδευτει με msi, gigabyte, και αλλες.

απο τις παλιες μητρικες, απο οσες περασαν απο τα χερια μου , μονο μια ασροκ 775 στο γραφειο και μια παλια asus  478 στο πισι της κορης δουλευουν ακομα

 

σιγουρα καμια εταιρια δεν εχει το αλαθητο. τωρα μπορει να ειναι και θεμα τυχης, προσωπικα ομως προτιμω οταν στηνω ενα νεο πισι να εμπιστευομαι τα ανωτερα κομματια της asus, παρα καποια αλλη εταιρια.

αν αυτο προκαλει προβλημα σε καποιους, δεν φταιω...

Link to comment
Share on other sites

Το τι κάνουν οι υπολογιστές στο σπίτι σου και πως τα πάνε με oc και μνήμες κανέναν δεν ενδιαφέρει. Αυτό που ενδιαφέρει είναι αυτά που διαβάζουμε στα διάφορα τεχνολογικά φόρουμ Ελλάδας και εξωτερικό και που καταρρίπτουν αυτά που λες. Τα παλαιότερα χρόνια ισχύει ότι η ASUS ήταν σχεδόν μονόδρομος αλλά αυτό εδώ και αρκετά χρόνια δεν ισχύει. Φράσεις λοιπόν του τύπου " με asus δεν θα έχεις πρόβλημα" είναι φανμποισμός επαναλαμβάνω και διαστεβλώνουν την αλήθεια. 

 

Το ότι ασχολείσαι από από την εποχή 8086 δεν μου λέει τίποτα. Να κοιτάζουμε το παρόν.

 

ΥΓ: Τα πρώτα μου παιχνίδια ήταν σε ibm το 1988. Μην αρχίσουμε τις ιστορικές αναδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.