Jump to content



Μεταφορά OS από RAID5 σε SSD (help)


Recommended Posts

Θέλω να μεταφέρω μια λειτουργική Win10/64 εγκατάσταση από μια συστοιχία RAID5 με 3 δίσκους σε έναν 500άρη SSD (Samsung). Ένα migration tool που δίνει η Samsung αναμένετε να κάνει την μεταφορά των δεδομένων (OS, apps και data) αλλά το ερώτημα είναι τι γίνεται ως προς το θέμα RAID5. Λογικά θα πρέπει να πειράξω και στο bios (στο PC της υπογραφής!) για να δηλώσω boot συσκευή τον SSD και όχι τη RAID συστοιχία, σωστά? (Δεν υπάρχει ξεχωριστός raid controler - είναι μέσω της δυνατότητας για RAID που δίνουν τα chipsets της Intel).

 

Επίσης, τα Windows όταν με το καλό ξεκινήσουν, δεν θα φρικάρουν που δεν θα βρουν RAID σκηνικό ενώ ήταν σεταρισμένα έτσι;

 

Tα φώτα σας please!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν πειράξεις το raid mode του intel controller, η κλωναρισμένη εγκατάσταση θα λειτουργήσει κανονικά. Από κάποια γενιά intel onboard raid και πάνω, μπορείς να παραμείνεις σε raid mode και να μη χάσεις το TRIM οπότε δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε άλλο πέρα από το να αλλάξεις την προτεραιότητα εκκίνησης. Επειδή όμως βλέπω ότι έχεις ich7r θα πρέπει το sata mode να το αλλάξεις σε ahci για να έχεις trim και πριν κάνεις την αλλαγή θα πρέπει να κάνεις και την αντίστοιχη αλλαγή στο registry για να μη φας bsod στην επόμενη εκκίνηση. Και εννοείται ότι αν το κάνεις ahci, ξεχνάς το raid5 array σου εκτός αν το κάνεις με κανένα software mode από τη διαχείρηση δίσκων των windows.

Link to comment
Share on other sites

To RAID5 (με 3 δίσκους όπως είπα) έχει OS και είναι ο boot δίσκος. Μόλις θα μεταφερθεί επιτυχώς στον SSD και μπορεί και bootάρει το PC από τον SSD, θα το χαλάσω καθώς οι δύο δίσκοι ap;o toyw 3 είναι πολύ ταλαιπωρημένοι - δε με ενδιαφέρει. Αντίθετα, σκοπεύω να κάνω ένα RAID1 με 2 νέους δίσκους 1ΤΒ που έχω, για να έχω ένα κάπως ασφαλές storage space.

 

Το ερώτημα είναι λοιπόν: μετά τη μεταφορά στον SSD γίνεται reboot - αρκεί να μπω bios και να πω ότι η boot συσκευή δεν είναι το RAID αλλά ο SSD για να bootάρει από τον SSD; Θέλει κάτι περισσότερο;

 

Δεν κατάλαβα Γιάννης_84 που κολλάει το trim σε αυτό που ρωτάω.... δεν θέλω να κάνω RAID με τον SSD! Ο SSD θα δουλέψει μόνος του σαν απλός δίσκος. Λες μήπως ότι έχοντας RAID ρύθμιση στο bios ώστε να μπορώ να έχω RAID1, χάνω το trim από τον SSD γιατί για να δουλέψει το trim θέλει ahci mode και όχι το mode που επιτρέπει RAID?

 

Επίσης Γιάννης_84, για τι "αλλαγή στο registry" μιλάς; Από πού γίνεται αυτό? regedit?

 

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος neuromancer έγραψε:

Το ερώτημα είναι λοιπόν: μετά τη μεταφορά στον SSD γίνεται reboot - αρκεί να μπω bios και να πω ότι η boot συσκευή δεν είναι το RAID αλλά ο SSD για να bootάρει από τον SSD; Θέλει κάτι περισσότερο;

 

Δεν κατάλαβα Γιάννης_84 που κολλάει το trim σε αυτό που ρωτάω.... δεν θέλω να κάνω RAID με τον SSD! Ο SSD θα δουλέψει μόνος του σαν απλός δίσκος. Λες μήπως ότι έχοντας RAID ρύθμιση στο bios ώστε να μπορώ να έχω RAID1, χάνω το trim από τον SSD γιατί για να δουλέψει το trim θέλει ahci mode και όχι το mode που επιτρέπει RAID?

 

Ακριβώς αυτό. Reboot, αλλάζεις μόνο το priority και μπαίνεις windows κανονικά. Απλώς θα πρέπει να ΜΗΝ αλλάξεις το sata mode στο bios αλλά να παραμείνει σε raid mode όπως είναι τώρα. Παρόλο που ο ssd θα είναι μόνος του και όχι σε raid με κάποιον άλλον, λόγω του raid mode του controller, χάνεις το αυτόματο trim. Σε αρκετά νεότερους intel controllers δεν το χάνεις το trim αλλά αυτό αφορά socket 1150/1 αν θυμάμαι καλά.

 

Για να το γυρνούσες σε ahci και να δουλέψει το trim θα έπρεπε πριν την αλλαγή στο bios, να έμπαινες regedit και να άλλαζες κάποιες τιμές στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride ή να ακολουθούσες κάτι τέτοιο: https://www.tenforums.com/drivers-hardware/15006-attn-ssd-owners-enabling-ahci-mode-after-windows-10-installation.html.

 

Βέβαια, εφόσον θέλεις και ένα raid1 με τους 2χ1ΤΒ, αναγκαστικά θα το αφήσεις σε raid mode ξεμπρεδεύεις.

 

Επίσης κάτι είχε πάρει το μάτι μου στο win-raid.com forum για modded driver ώστε να μην χάνεις το trim σε raid mode και σε παλιούς controllers αλλά δεν παίρνω και όρκο ότι μπορεί να γίνει στον ich7r.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έγγραφα πόση ώρα και τελικά κατάλαβα πως γράφω μπούρδες.

Το TRIM θα δουλεύει κανονικά στο drive σου γιατί ενώ ο controller θα είναι σε RAID mode, το drive σου δεν είναι σε συστοιχία RAID οπότε ο controller θα το λειτουργεί σαν AHCI.  Νομίζω δηλαδή πως ισχύει το παραπάνω.

Μια δοκιμή στην τελική θα σε πείσει. Επίσης μην ξεχνάς πως το garbage collection του SSD αν δεν δουλεύει το TRIM θα κάνει και αυτό δουλειά για να μην χάσεις επιδόσεις με τη χρήση.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 SATA ports με 3 δίσκους στο RAID5 (250+250+1TB) και έναν 1TB μόνο του. Το πλάνο έχει ως εξής:

 

1. βγαίνει ο ανεξάρτητος 1TB και στη θέση του μπαίνει ο SSD

2. γίνεται migration το OS κτλ από το RAID5 στον SSD

3. δηλώνεται στο bios ως boot device ο SSD 

4. γίνεται ευχέλαιο, προσευχή, κτλ 

5. boot στον SSD

6. πετιούνται οι 2  250άρηδες δίσκοι καθώς είναι 8-9 ετών!!!

7. Οι δύο του 1ΤΒ μπαίνουν σε RAID1 (mirror) για storage.

 

Τα ερωτήματα τώρα είναι:

Α. το RAID1 γίνεται από BIOS του raid controller ή μέσα από Win? (δε θυμάμαι, πάνε χρόνια :) )

B. μπορεί το RAID1 να στηθεί χωρίς να χαθεί το περιεχόμενο του δίσκου που λέω στο βήμα 1; 

 

Link to comment
Share on other sites

χιούστον we have a problem then!

 

Παίζει σενάριο να στήσω raid1 με έναν ΜΟΝΟ δίσκο 1ΤΒ (diskA) στη λογική του

οτι σε κανονικό raid1 αν πάθει κάτι ο ένας παίζει και με τον ένα μόνο, και μετά

να αντιγράψω από απλά συνδεδεμένο δισκο του 1ΤΒ (diskB) ολα τα data στον raid1,

και μετά να κουμπόσω τον diskB στο raid1 ως δευτερο δισκο, οπότε και θα γίνει

re-buid το raid1 array?

 

(τρελό ε; :) )

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, για να κλείσει αυτή η ιστορία....   Σήμερα βρήκα χρόνο και έκανα το πλάνο που περιέγραψα παραπάνω.

- Το migration πήγε ΟΚ.

- Άλλαξα boot δίσκο στο bios και bootαρε ok από SSD.

- Δεύτερο boot για σιγουριά με τους 3 raid δίσκους βγαλμένους. ΟΚ

- κούμπωμα τους 2 δισκους του 1ΤΒ και φτιάξιμο RAID1 σε bios.

- boot και φορματ το 1 ΤΒ  (RAID1 volume).

 

To μόνο πρόβλημα, δεν τρέχει το Samsung Magician για κάποιο λόγο.... ίσως επειδή ο raid controler είναι παλιός. Ο SSD είναι στον RAID controler αλλά όχι μέρος κάποιου array. Ίσως το Magician να θέλει AHCI... ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ τίποτα σχετικό?

 

Thank You all!

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε λίγο ψάξιμο.... και βρήκα νεώτερους drivers για το RAID εδώ. Μετά την εγκατάσταση το Hard Disk Sentinel άλλαξε άποψη και λέει ότι trim supported σε SSD και OS και είναι και enabled (σε OS). Οπότε τι? Έχω και TRIM τώρα, έτσι απλά? Υπάρχει άλλος τρόπος να το επιβεβαιώσω? To Magician της Samsung βέβαια εξακολουθεί να μην τρέχει (αλλά μικρό το κακό αν έχω TRIM). Ακολουθεί απόσπασμα από Sentivel. Να ανοίξω σαμπάνια?

 

Hard Disk Summary

Hard Disk Number,3

Interface,"S-ATA Gen3, 6 Gbps"

Disk Controller,"Intel(R) ICH7R/DH SATA RAID Controller (RAID) [VEN: 8086, DEV: 27C3] Version: 11.2.0.1006, 5-30-2012"

Hard Disk Model ID,Samsung SSD 850 EVO 500GB

Firmware Revision,EMT02B6Q

Hard Disk Serial Number,S2RBNX0J207707H

SSD Controller,Samsung MGX

Total Size,476937 MB

Power State,Active

 

SSD Features

Data Set Management,Supported

TRIM Command,Supported

Deterministic Read After TRIM,Not supported

Operating System TRIM Function,"Supported, Enabled"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις εδώ:

 

https://files.thecybershadow.net/trimcheck/

 

Κατεβάζεις το αρχείο trimcheck 0.7 win64 (αν έχεις 64bit windows) ή το σκέτο αν έχεις 32bit windows.

 

Τρέχεις το αρχείο μία φορά.

Περιμένεις 10-15 δευτερόλεπτα και το ξανατρέχεις.

Θα σου πει αν το TRIM δουλεύει κανονικά ή όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.