Jump to content



καλώδιο dvi δεν παίζει


Recommended Posts

φίλος έχει την κάρτα r9 380 sapphire nitro και η σύνδεση έχει ως εξής:

dvi out κάρτας >>> αντάπτορας dvi - vga >>> καλώδιο vga - vga >>> vga in οθόνης

το πάει στο vga in της οθόνης γιατί στην hdmi είναι συνδεδεμένο δεύτερο μηχάνημα

 

τώρα πήρε μονοκόμματο καλώδιο dvi-analog - vga και το έβαλε ως εξής:

dvi-i out κάρτας >>> καλώδιο dvi-analog - vga >>> vga in οθόνης

αλλά δεν παίζει

 

εγώ μέχρι τώρα δεν είχα ιδέα για το θέμα αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά στο internet και όλα φαίνονται σωστά

- το vga in της οθόνης θέλει analog

- το καλώδιο είναι dvi-analog - vga άρα θα πρεπε να μπορεί να δώσει analog

- το dvi-i out θα πρεπε να δίνει analog αφού δίνει και digital και analog και αφού παίζει με το προηγούμενο setup

πού είναι το λάθος;

ευχαριστώ πολύ

 

edit: αν είμαι καλός ντεντέκτιβ το καλώδιο πρέπει να είναι αυτό

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/cables-kalodia/Turbo-X-Cable-Dvi-An-vga-An-12-plus-2m-hdb.htm

Έγινε επεξεργασία από grabtex
Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναβάλει το παλιό καλώδιο με τον αντάπτορα και αν λειτουργεί απόκλείεις την περίπτωση να "πειράχτηκαν" τα βύσματα (DVI της κάρτας και VGA της οθόνης) από τα βάλε-βγάλε.

Αν υπάρχει τρόπος να δοκιμαστεί το νέο καλώδιο και το παλιό σε άλλο σύστημα pc-οθόνης. Αν και στο άλλο σύστημα συμβαίνει το ίδιο (δουλεύει το παλιό και όχι το νέο) τότε το νέο καλώδιο είναι ελλατωματικό.

Εκτός και αν "παίζει" να υπάρχουν διαφορές στα pin που χρησιμοποιούνται για (διαφορετικές) αναλογικές συνδέσεις, που δεν το νομίζω (χωρίς να είμαι ειδικός).

Αν όντως φταίει το καλώδιο το επιστρέφεις, και (αν είναι το TurboX που παραθέτεις) κάνεις οτι γράφουν πολλοί στα φόρουμ: "Μακριά από TurboX"! :p

Link to comment
Share on other sites

όχι, τα βύσματα δεν πειράχτηκαν, έχει βάλει ξανά το παλιό καλώδιο

δηλαδή δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στον τύπο του καλωδίου, έτσι;

θα τον ρωτήσω αύριο αν είναι όντως turbo-x αλλά περίεργο να χει πρόβλημα καινούργιο καλώδιο

πιο πιθανό μου φαίνεται να χει κάνει λάθος στον τύπο/προδιαγραφές

θα δω μήπως έχω καμμιά οθόνη με vga να το δοκιμάσω κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

γεια και πάλι, μια ερώτηση

πήρα κι εγώ το καλώδιο, το δοκίμασα σε δικά μου πράγματα και δεν λειτουργεί

παρατήρησα ότι είναι single link αν και από ότι διάβασα αυτό δεν θα πρεπε να δημιουργεί πρόβλημα για χαμηλές αναλύσεις (1080p είναι η οθόνη του παιδιού), μπορεί να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.