Jump to content



PC με χαμηλή κατανάλωση.


Devil_7

Recommended Posts

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο νήμα αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό. 

 

Θέλω να φτιάξω ένα pc το οποίο θα έχω ανοιχτό 24/7 και θα το χρησιμοποιώ για κατέβασμα και streaming μέσω plex με 4K smart tv. 

Κατά συνέπεια θέλω να μπορεί να κάνει transcoding 4Κ περιεχόμενο και να καταναλώνει και σχετικά χαμηλή ενέργεια. 

 

Σκεφτόμουν να βάλω πάνω τον intel pentium g4600 με την msi h110m eco lga1151 και τροφοδοτικό το EVGA 430W Power Supply 80 PLUS και μία μνήμη 8Gb. 

Επίσης θα βάλω πάνω έναν ssd και τρεις σκληρούς 1ΤΒ.  Κάρτα γραφικών δεν θα βάλω. 

Θα είμαι καλυμμένος με αυτόν τον επεξεργαστή όσων αφορά το streaming?

H μητρική με προβληματίζει λίγο γιατί δεν έχει πολλές θύρες usb. Αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο ευχαρίστως. 

 

Το budget μπορεί να ανέβει λίγο ακόμα αν αξίζει η διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρό έψαχνα κάτι αντίστοιχο και τελικά κατέληξα σε μια Asrock j3455b-itx.

Η κατανάλωση χρησιμοποιώντας ένα συμβατικο τροφοδοτικο ~400watt είναι κάτω από 18watt την ώρα.

Το χρησιμοποιώ για να κατεβάζω, streaming, μεταφορά από υπολογιστή σε υπολογιστή και browsing. 

Κανένα προβλημα στην εμπειρία χρήσης με τον άλλο τον 'δυνατό' ο οποίος ανοίγει πλέον μόνο για παιχνίδια.

 Το.σύστημα είναι:

Η μητρική 

2χ4gb ram

1χσκληρός (σύντομα και ένας ssd)

 

Το.μόνο που θα άλλαζα είναι να αγίραζα το επόμενο.μοντέλο με τις 4 θύρες sata και την επιπλέον θύρα dvi (αρχικα θα.χρησιμοποιουσα μονο hdmi αλλα τα σχέδια άλλαξαν και είμαι με τον προσαρμογέα βάλε βγάλε...)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εφόσον σε ενδιαφέρει η κατανάλωση, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς να αντικαταστήσεις τους 3 δίσκους με 1.

Σωστό είναι αυτό που λες αλλά οι δίσκοι υπάρχουν ήδη. Απλά αυτό που θα κάνω μάλλον είναι να βάλω τους δύο από τους τρεις και τον άλλον να τον έχω σαν εξωτερικό όποτε χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2017 at 11:15 ΜΜ, το μέλος Razimar έγραψε:

Με streaming θα είσαι καλυμμένος, δεν έχεις κανένα πρόβλημα, μέχρι και 4k@60hz κάνει άνετα ο g4600.
Μητρική θα σου πρότεινα την Asus H110M-A/M.2

Βασικά επειδή έχει πέσει στα χέρια μου ένας m.2 ssd 256gb είμαι ανάμεσα σε αυτήν που μου πρότεινες και την Gigabyte B250M-DS3H κλείνοντας προς τη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.