Jump to content



Intel 8700K - Ρευματα- Συχνοτητες


icy20

Recommended Posts

Χθες, βαριόμουν. Τι να κάνω, τι να κάνω, ε, το βρήκα. Undervolt τον 8700k.

Τρέχω real bench και βλέπω πως τραβούσε (στο peak του) 1.168v@4.3ghz.

Μπαίνω bios, βάζω offset (η μητρική μου δεν έχει adaptive επιλογή) -40 (με -20 ξεκίνησα) και τρέχω εκ νέου το realbench.

Μια χαρά όλα. Ανέβασα και το llc (level 4), καθώς στο llc 5 έπεφτε λίγο πιο κάτω το ρεύμα που είχα ορίσει.

Έπαιξα και bf1, για να δω τι γίνεται. Μια χαρά κι εκεί.

Το κουφό της υποθέσεως; Με offset -40+llc 4 (έβλεπα 1.132v max, τσιμπούσε λίγο παραπάνω δηλαδή), είδα μέχρι 53 βαθμούς κατά τη διάρκεια του bf1.

Με stock ρυθμίσεις (auto v+llc 5), είχα μέχρι 51-52.

Συμπέρασμα: αμελητέες διαφορές (βέβαια, πήγαινε και πιο κάτω το v, αλλά δεν νομίζω ότι θα έβλεπα διαφορά).

Ίσως κάποια μέρα δοκιμάσω τα όρια του cpu (νομίζω ότι τα έχω τα 4.3ghz με sub 1.1 v). Μπορεί να κερδίσω 3-4 βαθμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαλαφρώνω τον cpu από το αχρείαστο ρεύμα.

Τι να πω, ίσως έχω πρόβλημα....

 

Ξαλαφρώνω τον cpu από το αχρείαστο ρεύμα.

Τι να πω, ίσως έχω πρόβλημα....

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ξαλαφρώνω τον cpu από το αχρείαστο ρεύμα.

 

Πρόταση: Ξαλάφρωσε το bank account από αχρείαστες αγορές. Αγόρασε έναν pentium να κάνεις την δουλειά σου. Ξέρεις πόσους βαθμούς θα κερδίσεις; 

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τι να πω, ίσως έχω πρόβλημα....

 

https://www.doctoranytime.gr/s/Psychiatros :hehe: 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Μήπως να ξαλάφρωνες τον cpu από το αχρείαστο ρεύμα; ?

Αυτό θα κάνω. Δεν ξέρω αν σας το είπα:p.

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πρόταση: Ξαλάφρωσε το bank account από αχρείαστες αγορές. Αγόρασε έναν pentium να κάνεις την δουλειά σου. Ξέρεις πόσους βαθμούς θα κερδίσεις; 

https://www.doctoranytime.gr/s/Psychiatros :hehe: 

Βρε, άμα τον πάω στους 45 βαθμούς@full load, να δω τι θα λες μετά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Βρε, άμα τον πάω στους 45 βαθμούς@full load, να δω τι θα λες μετά.

Τίποτα, γιατί αυτό είναι κάτι που ενδιαφέρει εσένα μόνο και ακόμη 2-3. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τίποτα, γιατί αυτό είναι κάτι που ενδιαφέρει εσένα μόνο και ακόμη 2-3. 

Αυτούς τους 2-3 τους ψάχνω κι εγώ. Αν τους βρεις, πες τους να με πάρουν τηλέφωνο:p.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Ρε μηπως τρως παντόφλα κ για τη ΔΕΗ κ κανεις οτι μπορεις για να την μειωσεις?

Πού αλλού τρώω παντόφλα;

Μίλα, Βίρνα.

Ρε, αφήστε με να πειραματιστώ:p.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πού αλλού τρώω παντόφλα;

 

Στην είσοδο του σπιτιού για να βάλεις PC Parts τα οποία δεν χρησιμοποιείς. 

Tip: Να κλειδώνεις την ντουλάπα σου :bleh: 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ρε, αφήστε με να πειραματιστώ:p.

 

Δεν πειραματίζεται κάποιος με ΟΧΤΩ ΕΦΤΑ ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ ΚΑΠΑ επεξεργαστή με UNDERVOLTING αλλά με το άλλο, OVERCLOCKING λέγεται, και κυρίως για αυτό πληρώνεις για μια καλή motherboard και τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Όχι για να παίζεις με τα ρεύματα αντίστροφα. Οκ, προσπαθώ να συμπάσχω, η ψυχασθένεια είναι κάτι σημαντικό :bleh: 

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το γεγονός ότι μπορείς να λειτουργήσεις στα 4.8 έως και 5.0 Ghz πχ σταθερά για 24/7 επειδή σε απασχολούν οι θερμοκρασίες πάντως, ΔΕΝ παίρνεις αυτόν τον επεξεργαστή (ούτε κανέναν άλλον όμοιό του), ή παίρνεις στην χειρότερη τον σκέτο 8700 που παίζει χαμηλότερα και μια μητρική φτηνότερη και τα ρέστα παγωτάκι (το απλώνεις σαν πάστα και κρυώνει και καλύτερα το CPU ? )  

 

Επίσης αν έχεις κόλλημα με την θερμοκρασία και σκας 500ρικα για επεξεργαστές και μητρικές και 800ρια για κάρτες γραφικών, υπάρχει σοβαρό θέμα. Συνεπώς, αν θες τα λεφτά σου να πιάσουν λίγο τόπο, τα βάζεις σε custom loop για να καλύψεις τον ψυχαναγκασμό σου. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Τα undervolting and the likes, είναι...δεν έχω λέξη να τα περιγράψω :hehe: 

 

Α, και κάπου κάπου χρειάζονται καθάρισμα τα υποσυστήματα του PC σου. Μην μου πεις ότι τα καθαρίζεις, γιατί we both know ότι θα είναι ψέματα :p 

 

Sorry για την "επίθεση", αλλά να, ως εδώ με έφερες :rofl: 

I will give you the benefit of the doubt, επειδή δεν ξέρω αν ο γιατρός είπε να λέμε πάντα ναι :D 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το delid και εκει θα δεις καλη διαφορα...........................

πχ εγω στα μαμα του 7700κ βγαζω prime95 29.4 με 1.134v και με θερμοκρασιες ψυγειου....................

αλλα δε θα στειλουν τον κωδικο για το bf5(τα @@ μου θα στειλουν)θα φατε πολλες ενεσεις ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/26/2019 at 2:49 PM, DEADLAZARUS said:

Αυτό θα κάνω. Δεν ξέρω αν σας το είπα:p.

Βρε, άμα τον πάω στους 45 βαθμούς@full load, να δω τι θα λες μετά.

 

Το θέμα είναι γιατί να το κάνεις αυτό αντί να δεις τι κάνει ο επεξεργαστής με περισσότερα ρεύματα μέχρι ένα όριο θερμοκρασίας π.χ. 85C σε stress test.

Κάτσε να έρθει η ώρα να στήσω το άλλο το PC το Family Gaming και ότι CPU και να πάρω θα τη σφάξω στο γόνατο...lol...Σκέφτομαι να πάρω κανένα 8600Κ για αρχή σε καλή Z390 όμως μόνο και μόνο για να τον κάνω delid και overclock και μετά να πάει στο HTPC για καμιά 10αρια χρόνια...θέλει κι αυτό αναβάθμιση το καημένο..

 

Που να σε είχα να δεις τον 7940Χ να χτυπάει 104C σε μερικά cores κατά τις δοκιμές....εκεί κάνει throttle στους 103c δεν κάνει...θα άντεχες το θέαμα αν ήταν δικός σου???

 

 

On 1/26/2019 at 4:24 PM, DEADLAZARUS said:

Αυτούς τους 2-3 τους ψάχνω κι εγώ. Αν τους βρεις, πες τους να με πάρουν τηλέφωνο:p.

 

Αν ψάχνεις το ακριβώς αντίθετο εδώ είμαι.....πάντα προσπαθώ να δω τι μπορώ να κάνω με το περισσότερο ρεύμα που σηκώνει κάθε τσιπάκι μου. Με τις θερμοκρασίες σε νερό βρίσκω πάτημα για ν'ανεβάσω κι άλλο....

 

Πάντως να παίρνεις RTX 2080 και τελικά να είσαι πιο αργός από τσιτωμένες 1080Ti αντί να την γκαζώσεις είναι κάπως. Στην τελική όμως αν αυτο σε ικανοποιεί και νιώθεις καλύτερα γνωρίζοντας ότι θα μπορούσες όποτε θες να "γκαζώσεις" αν αντέχεις τα "αίματα/θερμοκρασίες", κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι είσαι λάθος. Ε τώρα λίγο πείραγμα όμως το σηκώνει η περίσταση...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Το θέμα είναι γιατί να το κάνεις αυτό αντί να δεις τι κάνει ο επεξεργαστής με περισσότερα ρεύματα μέχρι ένα όριο θερμοκρασίας π.χ. 85C σε stress test.

Κάτσε να έρθει η ώρα να στήσω το άλλο το PC το Family Gaming και ότι CPU και να πάρω θα τη σφάξω στο γόνατο...lol...Σκέφτομαι να πάρω κανένα 8600Κ για αρχή σε καλή Z390 όμως μόνο και μόνο για να τον κάνω delid και overclock και μετά να πάει στο HTPC για καμιά 10αρια χρόνια...θέλει κι αυτό αναβάθμιση το καημένο..

 

Που να σε είχα να δεις τον 7940Χ να χτυπάει 104C σε μερικά cores κατά τις δοκιμές....εκεί κάνει throttle στους 103c δεν κάνει...θα άντεχες το θέαμα αν ήταν δικός σου???

 

 

 

Αν ψάχνεις το ακριβώς αντίθετο εδώ είμαι.....πάντα προσπαθώ να δω τι μπορώ να κάνω με το περισσότερο ρεύμα που σηκώνει κάθε τσιπάκι μου. Με τις θερμοκρασίες σε νερό βρίσκω πάτημα για ν'ανεβάσω κι άλλο....

 

Πάντως να παίρνεις RTX 2080 και τελικά να είσαι πιο αργός από τσιτωμένες 1080Ti αντί να την γκαζώσεις είναι κάπως. Στην τελική όμως αν αυτο σε ικανοποιεί και νιώθεις καλύτερα γνωρίζοντας ότι θα μπορούσες όποτε θες να "γκαζώσεις" αν αντέχεις τα "αίματα/θερμοκρασίες", κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι είσαι λάθος. Ε τώρα λίγο πείραγμα όμως το σηκώνει η περίσταση...

 

 

Όχι, δεν θ' άντεχα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Θέλω ησυχία και δροσούλα.

Πάντως, 8600k για htpc θεωρώ ότι είναι way overkill. Ακόμα κι αν σκοπεύεις να τον κρατήσεις για 10 χρόνια.

Για την κάρτα ισχύουν τα ανωτέρω. Πάει παραπάνω η δικιά μου; Σαφώς. Βγάζω superposition στα 2020@950mv (αν θυμάμαι καλά, μπορεί και είναι 975 τα mv).

Κάποια στιγμή που θα μου τη δώσει, θα την τσιτώσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Όχι, δεν θ' άντεχα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Θέλω ησυχία και δροσούλα.

Πάντως, 8600k για htpc θεωρώ ότι είναι way overkill. Ακόμα κι αν σκοπεύεις να τον κρατήσεις για 10 χρόνια.

Για την κάρτα ισχύουν τα ανωτέρω. Πάει παραπάνω η δικιά μου; Σαφώς. Βγάζω superposition στα 2020@950mv (αν θυμάμαι καλά, μπορεί και είναι 975 τα mv).

Κάποια στιγμή που θα μου τη δώσει, θα την τσιτώσω. 

 

Ησυχία έχω κι εγώ όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται....απλά έχω γαϊδούρι ψυγείο και εξωτερικό για να το πετύχω....οι 9 Corsair ML140 Pro στο ψυγείο μου δουλεύουν στις 548rpm και δεν ακούγονται.Επίσης χρησιμοποιώ 2Χ D5 pumps στο 50% και για ησυχία αλλά και για redundancy. Κάποια στιγμή μπορεί να βάλω άλλο ένα τέτοι ψυγειο passive. 

Υπάρχουν λύσεις χωρίς να μειώνεις την απόδοση αλλά φυσικά δεν έχουν κι όλη την όρεξή μου με τις υδροψύξεις και ναι είναι μπελάς με κόστος. 

 

Για την κάρτα εντάξει άντε 2020 δεν είναι και τραγικό...τον 8700Κ όμως στα 4.2 τον έχεις "ανάπηρο" τον καημένο...lol

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Ησυχία έχω κι εγώ όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται....απλά έχω γαϊδούρι ψυγείο και εξωτερικό για να το πετύχω....οι 9 Corsair ML140 Pro στο ψυγείο μου δουλεύουν στις 548rpm και δεν ακούγονται.Επίσης χρησιμοποιώ 2Χ D5 pumps στο 50% και για ησυχία αλλά και για redundancy. Κάποια στιγμή μπορεί να βάλω άλλο ένα τέτοι ψυγειο passive. 

Υπάρχουν λύσεις χωρίς να μειώνεις την απόδοση αλλά φυσικά δεν έχουν κι όλη την όρεξή μου με τις υδροψύξεις και ναι είναι μπελάς με κόστος. 

 

Για την κάρτα εντάξει άντε 2020 δεν είναι και τραγικό...τον 8700Κ όμως στα 4.2 τον έχεις "ανάπηρο" τον καημένο...lol

Θα τα βάλω όλα στο νερό να ησυχάσω.

Για την κάρτα: βγάζει superposition και στα 2055mhz@1v. Για να κρατήσω τους 60 βαθμούς όμως, πρέπει τα fans να δουλεύουν στο 65%. 

Δεν θέλω να το κάνω αυτό. Είμαι περίεργος στο θέμα των θερμοκρασιών, το παραδέχομαι.

Ε, όχι και 4.2. Στα 4.3 τρέχει.:p

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιατί, μέσα στο κουτί κατοικείς και θέλεις δροσούλα; 

Λες; Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Ή, μάλλον, θα το αφήσω για το small factor build που σκοπεύω να φτιάξω κάποια στιγμή:hehe:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.