Jump to content



Συζήτηση για δοκιμές δραπανοκατσάβιδων


Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

χααχαχαχ τίποτα ιδιαίτερο :p το πρωί το έφτιαξα.... δεν έχω κάτι άλλο να δοκιμάσω για βίδωμα και κοστίζει 63 ευρώ και έχει 50Nm (έτσι λέει)

Κάνε σάντουιτς 3-4 μασίφ ξύλα να δούμε με μακριά βίδα τι ψάρια πιάνει, και μια παρουσίαση δεν θα έβλαπτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

yessss!!! αυτό....

καλό είναι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα καν! κινέζικες πατέντες! Ελπίζω αύριο να υπάρχει και ένα μακιτα για να δοκιμάσω και αυτό 

 

είδα έχει βγει και ο αντικαταστάτης του...20v με 58nm λέει 

 

HTB1u.RHcY_I8KJjy1Xaq6zsxpXaD.jpg?size=2

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Πρόσεξα (με κάθε επιφύλαξη) ότι στη δοκιμή του Makita η βίδα δεν ήταν καθαρή αλλά είχε πριονίδια, πράγμα που δυσχεραίνει το βίδωμα ελαφρά.

Σε ποια ταχύτητα τα δούλεψες, στη γρήγορη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι πρέπει να έχει πριονίδι επάνω!

Τα δούλεψα στην πρώτη ταχύτητα (αργή) που έχει περισσότερη ροπή.

Σαν επιλογή ήτανε και τα δύο στο τρύπημα μιάς και το Deko έχει ή τρύπημα ή σφυρί μόνο ενώ το Makita έχει τρύπημα βίδωμα και σφυρί....στο βίδωμα δεν προχώραγε...δούλευε ο συμπλέκτης. 

Στην γρήγορη.....ΔΕΝ...

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Atzamis έγραψε:

Σόρυ, αλλά θεωρώ αυτά τα τεστ Αμερικανιές του κερατά, (μην πω ΓΤΠΚ γιατί σέβομαι τον χρόνο και τον κόπο κάποιου να κάνει αυτό το τεστ, χωρίς μάλιστα να έχει όφελος) .

Γιατί; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς, χρησιμοποίησα την λέξη αμερικανιά, γιατί έχει γεμίσει το youtube με τεστ του κάθε πικραμένου που θέλει να αποδείξει ότι το δικό του είναι καλύτερο απ τ άλλα, αλλά και τεστ τα οποία είναι διαφημιστικά.

Τώρα στο κομμάτι της σύγκρισης:

Για να πάρεις ένα εργαλείο, κοιτάς τι το θες, τι μπορείς να κάνεις μ αυτό, τι εγγύηση έχει, τα χαρακτηριστικά του και αν είναι μπαταρίας, πόσο μπορείς να το βολέψεις με άλλα της ίδιας εταιρείας και φυσικά πόσο κάνει.

Κάνω λοιπόν τεστ το Dewalt μου με το Makita του μπαρμπαθανάση και το Makita, τρυπάει το τούβλο 2,1 νανοσεκόντ πιο γρήγορα, αλλά το Dewalt βιδώνει το στριφώνι (πως γράφεται δεν ξέρω) σε 3,14 μιλισεκόντ γρηγορότερα. Το βλέπει το τεστ η κυρασούλα, και αποφασίζει.

Λέω λοιπόν, μπας και έχουμε λιγάκι ξεφύγει?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Atzamis έγραψε:

Για να πάρεις ένα εργαλείο, κοιτάς τι το θες, τι μπορείς να κάνεις μ αυτό, τι εγγύηση έχει, τα χαρακτηριστικά του και αν είναι μπαταρίας, πόσο μπορείς να το βολέψεις με άλλα της ίδιας εταιρείας και φυσικά πόσο κάνει.

Πολύ σωστά, ο καθένας βάζει τις δικές του προτεραιότητες και ανάγκες πρώτα.

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος Atzamis έγραψε:

Κάνω λοιπόν τεστ το Dewalt μου με το Makita του μπαρμπαθανάση και το Makita, τρυπάει το τούβλο 2,1 νανοσεκόντ πιο γρήγορα, αλλά το Dewalt βιδώνει το στριφώνι (πως γράφεται δεν ξέρω) σε 3,14 μιλισεκόντ γρηγορότερα.

Δεν πρέπει να υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας στην αγορά; Με τι κριτήριο θα αγοράζει ο καθένας; Τα τεστ η τα συγκριτικά πάντα βασίζονται σε νούμερα, είτε αυτό ονομάζεται κατανάλωση αυτοκινήτου ή χρόνος βιδώματος. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα σνομπάρεις έτσι, ο άλλος δίνει τα ωραία του λεφτάκια και θέλει να ξέρει περιληπτικά πέντε πράγματα για αυτό που αγοράζει.

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος Atzamis έγραψε:

Το βλέπει το τεστ η κυρασούλα, και αποφασίζει. Λέω λοιπόν, μπας και έχουμε λιγάκι ξεφύγει?

Εδώ βλέπω να εισάγεται μία νέα κατηγορία αγοραστών, έχουμε από τη μία τους επαγγελματίες που βγάζουν μεροκάματο απ' τα εργαλεία και δεν παίζουν, και απ' την άλλη την κυρασούλα. Εγώ ανήκω στη δεύτερη σίγουρα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις κατανάλωση αυτοκινήτου με χρόνο βιδώματος? ΟΚ

Στην πρώτη, παίρνουμε τι λέει ο κατασκευαστής πχ (10,2 lt μεικτή κατανάλωση η ferrari σου, 7 lt το Lada μου).

Στα εργαλεία τι κάνουμε? Μετράμε τον χρόνο βιδώματος? Στο τεστ που θα κάνω εγώ ή εσύ? Τι συμπέρασμα θα βγάλουμε? Επαναλαμβάνω, κυκλοφορούν δεκάδες τέτοια στο διαδίκτυο.

Για να μην το κουράζω: Ο επαγγελματίας ξέρει πολύ καλά πιο εργαλείο θα πάρει.

Εγώ σαν χομπίστας, ναι σνομπάρω όλα τα τεστ που γίνονται, μου έχει μείνει κουσούρι από τότε που είχα σαν χόμπι το hi-end στην μουσική.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Atzamis καλημέρα!!!

όπως είπε ο @Lakisss πολύ σωστά πρέπει να έχεις έναν μπούσουλα και σωστά έκανε τον παραλληλισμό με τα αυτοκίνητα...ο κατασκευαστής σου λέει κατανάλωση...επιδόσεις...κτλπ

Έτσι και ο κατασκευαστής των δραπάνων πχ...στροφές ανά λεπτό...κρούσεις ανα λεπτό....ταχύτητες...ροπές...

Γιατί να μην υπάρχει και κάτι χειροπιαστό....στην πράξη για να δεις αν όντως έχει τόση αυτονομία το δράπανο όπως ισχυρίζεται ο κατασκευαστής....αν έχει τόση δύναμη κτλπ...αν είναι εργονομικό... αν...αν...! Τα συγκριτικά δείχνουν κάποια πράγματα και βοηθάνε τον πιθανό αγοραστή κτλπ....

Εσύ δεν θα ήθελες να ξέρεις, σαν χομπίστας που υποθέτω ότι είσαι, αν αξίζει αυτά τα 100 ευρώ αν αξίζει να τα δώσεις να αγοράσεις ένα δράπανο που έχεις δει και σκέφτεσαι να το αγοράσεις να δει αν αξίζουν να τα δώσει ή αν υπάρχει κάποιο καλύτερο σε αυτά ή και σε λιγότερα λεφτά που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου?

Εγώ προσωπικά σαν χομπίστας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι δυναμη αναφέρεται πρακτικά όταν λέει ο άλλος 32Nm ροπή και τι όταν λέει 60Nm .... Λες σίγουρα το 60Nm είναι πιο δυνατό....πόσο πιο δυνατό....χρειάζεται σε εσένα? στην πράξη που θα δεις το συγκριτικό μήπως σε καλύπτει και το πιο αδύναμο? Μήπως παρόλου που κάποιο έχει παραπάνο ροπή δεν την εκμεταλλεύεται σωστά και κάποιο είναι πιο γρήγορο? Βγάζεις αρκετά συμπεράσματα από ένα συγκριτικό πιστεύω...σε όλα τα πράγματα....αυτοκίνητα....δράπανα...επεξεργαστές κάρτες γραφικών κτλπ κτλπ.

Άσε που μερικοί απο μάς τα βλέπουμε για την κ....α μόνο :p

Όσο αναφορά για τον επαγγελματία ναι σίγουρα ξέρει τι χρειάζεται...ξέρει καλύτερα τι πρέπει να πάρει για αυτόν τον λόγο...και γιατί εχουν πέσει στα χέρια του διάφορα δράπανα κτλπ...δηλαδή έχει κάνει ένα συγκριτικό ουσιαστικά ο ίδιος! ;);)

 

 

Για πέστε λοιπόν....για το 12v δραπανάνοκατσαβιδάκι που πήρα....τι διάμετρο και τι μήκος στριφώνι προτείνεται να πάρω για να κάνουμε μια δοκιμούλα....?

Με τις 200mm Μ8...δεν τα κατάφερε........

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎16‎/‎12‎/‎2017 at 12:56 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

@Atzamis καλημέρα!!!

όπως είπε ο @Lakisss πολύ σωστά πρέπει να έχεις έναν μπούσουλα και σωστά έκανε τον παραλληλισμό με τα αυτοκίνητα...ο κατασκευαστής σου λέει κατανάλωση...επιδόσεις...κτλπ

Έτσι και ο κατασκευαστής των δραπάνων πχ...στροφές ανά λεπτό...κρούσεις ανα λεπτό....ταχύτητες...ροπές...

Γιατί να μην υπάρχει και κάτι χειροπιαστό....στην πράξη για να δεις αν όντως έχει τόση αυτονομία το δράπανο όπως ισχυρίζεται ο κατασκευαστής....αν έχει τόση δύναμη κτλπ...αν είναι εργονομικό... αν...αν...! Τα συγκριτικά δείχνουν κάποια πράγματα και βοηθάνε τον πιθανό αγοραστή κτλπ....

Εσύ δεν θα ήθελες να ξέρεις, σαν χομπίστας που υποθέτω ότι είσαι, αν αξίζει αυτά τα 100 ευρώ αν αξίζει να τα δώσεις να αγοράσεις ένα δράπανο που έχεις δει και σκέφτεσαι να το αγοράσεις να δει αν αξίζουν να τα δώσει ή αν υπάρχει κάποιο καλύτερο σε αυτά ή και σε λιγότερα λεφτά που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου?

Εγώ προσωπικά σαν χομπίστας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι δυναμη αναφέρεται πρακτικά όταν λέει ο άλλος 32Nm ροπή και τι όταν λέει 60Nm .... Λες σίγουρα το 60Nm είναι πιο δυνατό....πόσο πιο δυνατό....χρειάζεται σε εσένα? στην πράξη που θα δεις το συγκριτικό μήπως σε καλύπτει και το πιο αδύναμο? Μήπως παρόλου που κάποιο έχει παραπάνο ροπή δεν την εκμεταλλεύεται σωστά και κάποιο είναι πιο γρήγορο? Βγάζεις αρκετά συμπεράσματα από ένα συγκριτικό πιστεύω...σε όλα τα πράγματα....αυτοκίνητα....δράπανα...επεξεργαστές κάρτες γραφικών κτλπ κτλπ.

Άσε που μερικοί απο μάς τα βλέπουμε για την κ....α μόνο :p

Όσο αναφορά για τον επαγγελματία ναι σίγουρα ξέρει τι χρειάζεται...ξέρει καλύτερα τι πρέπει να πάρει για αυτόν τον λόγο...και γιατί εχουν πέσει στα χέρια του διάφορα δράπανα κτλπ...δηλαδή έχει κάνει ένα συγκριτικό ουσιαστικά ο ίδιος! ;);)

 

 

Για πέστε λοιπόν....για το 12v δραπανάνοκατσαβιδάκι που πήρα....τι διάμετρο και τι μήκος στριφώνι προτείνεται να πάρω για να κάνουμε μια δοκιμούλα....?

Με τις 200mm Μ8...δεν τα κατάφερε........

 

Οι προδιαγραφές του κατασκευαστή τι αναφέρουν ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.