Jump to content



Συζήτηση για δοκιμές δραπανοκατσάβιδων


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Άντε και έγινε το test και βγήκαν τα αποτελέσματα ...τι θα αλλάξει ??

Αν δεν δεις να βγαίνουν καπνοί απ' το εργαλείο δεν έχει γούστο το review.:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κανένας να συναγωνισθεί τα συγκριτικά εταιριών πώλησης και διάφορους που διαθέτουν χρήμα.

Όμως ούτε αυτοί μπορούν να συναγωνιστούν ένα συγκριτικό φυσιολογικά μεταχειρισμένων εργαλείων  

Αν γράψεις από πάνω «Μετά από 3 χρόνια τι;» τους πήρες τα σώβρακα : P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Εγώ είπα έχω ένα επώνυμο 20 ετών . . .  ! !  :p

Ετοιμαστείτε για στριπτηζ    ! ! ! :hehe: 

Ο Γιώργος από την Ενέργεια στο πούλησε και σένα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος osa έγραψε:

Άντε και έγινε το test και βγήκαν τα αποτελέσματα ...τι θα αλλάξει ??

Πολλά μπορεί να αλλάξουν.

Γιατί αν δώσεις εσύ ένα parkside των 50ευρώ και δώσω εγώ ένα einhell των 60ευρώ και το einhell βιδώνει μέχρι τέλους και το parkside όχι θα αναλογιστείς αν αξίζει ή όχι να δώσεις 10ευρώ παραπάνω για παράδειγμα.

 

Γι αυτό αναφέρω ότι πρέπει να βρεθούν εργαλεία με το ίδιο εύρος τιμών. Φυσικά και δε θα βγει κανένα συμπέρασμα αν το 996 μου συγκριθεί με το 20V του lidl. Θα γελάει ο κόσμος και μόνο στο ότι πήγε να γίνει συγκριτικό.

Αλλά όπως είπα υπάρχουν πολλά προβλήματα και θέλει πολύ χρόνο μία τέτοια ιστορία. Ενδεικτικά το ριβιου της metabo bas 261 που ηταν ξεπετα, μου πηρε 5 μέρες (αν θυμάμαι καλά τώρα).

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ο Γιώργος από την Ενέργεια στο πούλησε και σένα;

Το είχα πάρει από την αποθήκη της ATLAS COPCO κάπου στον Ταύρο.

Μέχρι εκεί θυμάμαι και την τιμή του . . . 80.000 δρχ! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μ ε αυτή τη σύνδεση το δράπανο θα βιδώνει, ενώ το ροπόκλειδο θα ξεβιδώνει και δεν θα μετράει.

ε οκ...αλλάζεις την φορά στο δράπανο για ξεβίδωμα και άρα βίδωμα στο δυναμόκλειδο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

ε οκ...αλλάζεις την φορά στο δράπανο για ξεβίδωμα και άρα βίδωμα στο δυναμόκλειδο :)

Αφού μιλάμε για ροπή σύσφιξης, εσύ θα ξεβιδώσεις; @Seafalco τιμώρησε τον με μια σεντονάτη απάντηση γιατί δεν καταλαβαίνει.:p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@Lakisssροπη ηλεκτροκινητήρα dc ... πιστέυω χωρίς να είμαι σίγουρος οτι μέσα έχει ένα μοτεράκι το οποίο αλλάζει πολικότα και έχεις το δεξιοστροφα και το αριστεροστροφα...ιδια ροπή πιστεύω θα έχεις και στις δυο περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

@Lakisss

LOL ! ! !

Άσε, έχω το μαστίγιο στο μούσκιο να αγριέψει ! :hehe: 

Νομίζω μια καλή προσέγγιση, είναι να σφίξεις τη βίδα με το δράπανο και μετά με το ροπόκλειδο -ξεκινώντας από χαμηλά- να δεις σε ποια ροπή η βίδα θα σφίξει κι' άλλο.

Η αμέσως προηγούμενη θα είναι προσεγγιστικά μια καλή ένδειξη για το τι καταφέρνει το εργαλείο!

Είναι λίγο μπακάλικη η λύση, αλλά με τα μέσα που έχουμε δύσκολο για κάτι άλλο!

Και φυσικά όσα τόνισε ο Νίκος περί σκληρότητας και ποιότητας βιδών κλπ, ισχύουν!  :) 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

@Lakisssροπη ηλεκτροκινητήρα dc ... πιστέυω χωρίς να είμαι σίγουρος οτι μέσα έχει ένα μοτεράκι το οποίο αλλάζει πολικότα και έχεις το δεξιοστροφα και το αριστεροστροφα...ιδια ροπή πιστεύω θα έχεις και στις δυο περιπτώσεις

Αυτό φαίνεται να είναι σωστό, αλλά τις πιο πολλές φορές δεν είναι !

Ο λόγος είναι ότι σε ένα κινητήρα, οι ψύκτρες μπαίνουν κατά κανόνα στην ουδέτερη ζώνη της φοράς περιστροφής, που το εργαλείο κάνει τη κύρια εργασία του!

Έτσι μπορεί να αναπτύξει ροπή χωρίς να σπινθηρίζει κλπ.

Αν αντιστρέψεις τη φορά περιστροφής χωρίς να μετακινήσεις τις ψύκτρες στην θέση της νέας ουδέτερης ζώνης, τότε τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του εργαλείου αλλάζουν!

Βέβαια υπάρχουν δράπανα που η αντιστροφή της φοράς περιστροφής είναι ενιαία με την αλλαγή θέσης των ψυκτρών ( ο μοχλός που αλλάζει την φορά περιστροφής, αλλάζει και την θέση των ψυκτρών) αλλά αυτά συνήθως δεν είναι cordless!

 

'Ένα δεύτερο ζήτημα που είναι αστάθμητο, είναι το κατά πόσο οι "δονήσεις" του δραπάνου , θα αλλοιώσουν την ακρίβεια του ροπόκλειδου!

Νομίζω ότι η επιλογή βιδών με μεγάλο axial tension, έτσι ώστε ακόμα και η μεγαλύτερη διαθέσιμη ροπή να μην την βάνει στην περιοχή πλαστικής παραμόρφωσης, είναι ένα καλό πρώτο βήμα.

Δεύτερο και επίσης σημαντικό είναι η ποιότητα των σπειρωμάτων, γιατί ένα μεγάλο μέρος από την ροπή διατίθεται για να υπερκεραστεί η τριβή των σπειρωμάτων.

Αν λοιπόν έχουμε βίδες με τυχαία κατεργασία, τότε τα συμπεράσματα από βίδα σε βίδα δεν θα είναι ακριβή!

Το να έχεις συνέχεια την ίδια βίδα δεν λέει, γιατί η τριβή του πρώτου βιδώματος ήδη προκαλεί μια πρώτη φθορά, οπότε το δεύτερο βίδωμα δεν θα είναι ακριβώς κάτω από τις ίδιες συνθήκες!

 

Πιστεύω ότι ο πιο απλός τρόπος και χρήσιμος είναι αυτό που είπα πιο πάνω, κάνεις για κάθε δράπανο 10 δοκιμές και παίρνεις το μέσο όρο.

Θέλει ροπόκλειδο με αρκετή διακριτικότητα και κυρίως σταθερότητα ρύθμισης, και αυτά δυστυχώς κοστίζουν!

Από εκεί και πέρα παίζουν οι πατέντες . . . καστάνια, μοχλός 1 μέτρο, ρυθμιζόμενη δύναμη έλξης με καταγραφή μεγίστου (ηλεκτρονικό κανταράκι) προσοχή στις γωνίες και έχουμε τη ροπή σε Kgm!  :D

Αλλά και πάλι στο σφίξε παραπέρα, γιατί η ροπή λυσίματος δεν έχει και πολύ σχέση με την ροπή σύσφιξης !

Και πέρα από αυτά, η σύσφιξη με το δράπανο και η δοκιμή της ροπής με το ροπόκλειδο θα πρέπει να γίνουν η μία μετά την άλλη χωρίς να μεσολαβήσει ιδιαίτερος χρόνος μεταξύ τους.

 

Πιστεύω, ότι με τα όσα λίγα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα, ένα είναι φανερό:

Το να κάνεις review σε ένα αντικείμενο, όπως είπε και πιο πάνω η Αγάπη, δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά !

Ακόμα και οι εύκολες δοκιμασίες, δεν είναι αξιόπιστες.

Ποιός μα λέει ας πούμε ότι εκείνο το δοκάρι που βιδώνουν τις εκατοντάδες βίδες, έχει παντού την ίδια πυκνότητα , την ίδια κλίση στις βένες του, ότι προέρχεται από το ίδιο επίπεδο του κορμού, την ίδια υγρασία, φυτικά έλαια κλπ κλπ

 

Άρα φεύγουμε από τα φυσικά ξύλα και πάμε στα" συνθετικά" (ας πούμε κόντρα πλακέ ) όπου και εκεί ισχύουν αρκετά από τα ερωτήματα που έθεσα πριν, γιατί ανάλογα το βάθος του κορμού απο το οποίο βγαίνει το φύλο που θα αποτελέσει μια από τις στρώσεις του κόντρα πλακέ , θα έχουμε και άλλες ιδιότητες!

 

Συνεπώς η εργαστηριακής ακρίβειας δοκιμή είναι πολύ δύσκολη!

Η προσπάθεια θα πρέπει να στραφεί στις δοκιμές εκείνες που είναι εύκολες και μπορούν να παράγουν χρήσιμα συμπεράσματα, έστω και ενδεικτικά.

Οπότε εδώ η κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη!  :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Νομίζω μια καλή προσέγγιση, είναι να σφίξεις τη βίδα με το δράπανο και μετά με το ροπόκλειδο -ξεκινώντας από χαμηλά- να δεις σε ποια ροπή η βίδα θα σφίξει κι' άλλο.

Η αμέσως προηγούμενη θα είναι προσεγγιστικά μια καλή ένδειξη για το τι καταφέρνει το εργαλείο!

Είναι λίγο μπακάλικη η λύση, αλλά με τα μέσα που έχουμε δύσκολο για κάτι άλλο!

Και φυσικά όσα τόνισε ο Νίκος περί σκληρότητας και ποιότητας βιδών κλπ, ισχύουν!  :) 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

 Οπως λεω εγω δεν????

 

Πέρα της λεπτομερής ανάλυσης που σου κάνει ο Στέλιος, όταν αγόρασα το δικό μου παλμικό (https://www.skroutz.gr/s/3232116/Maktec-ΜΤ690.html) είχαμε συζητήσει πως μπορώ να μετρήσω τα Nm. του.

Στη γειτονιά μου υπάρχει ένα μαγαζί με πολλά εργαλεία και αρκετά (και ακριβά δυναμόκλειδα), έτσι στήσαμε ένα "πεδίο" δοκιμών.

Συμβουλευόμενος τον παραπάνω πίνακα που παρέθεσα για τις βίδες και τiς ροπές, πήγα και πήρα σετ βίδα/παξιμάδια ικανής σκληρότητας να αντέξουν τη ροπή.

Η δοκιμή απλή, στερέωσα το παξιμάδι στη μέγγενη και σφίξαμε με το δυναμόκλειδο τη  βίδα στη μέγιστη τιμή που ισχυρίζετε ο κατασκευαστής. Ανάμεσα σε βίδα παξιμάδι μεσολαβούσαν δύο ροδέλες για καλύτερη προσομοίωση, συν ότι δεν έπρεπε να τερματίσει το σπείρωμα κοντά στο κεφάλι της βίδας, και να έρθει σε επαφή με το παξιμάδι.

 

Επί τη ευκαιρία, είπα να κάνω διπλή δοκιμή και να χρησιμοποιήσω και το δυναμόκλειδο του Lidl, για να δω τι ψάρια πιάνει. Περιττό να σου πω ότι γελούσαν τόσο με του Lidl, αλλά και με τα μόνο 14.4volt του παλμικού.

Στην αρχή έσφιξα με το δυναμόκλειδο τη βίδα στα 130Nm. (το μέγιστο που αναφέρει η Makita), και το παλμικό την ξέσφιξε αμέσως. Εκεί κόπηκαν τα γέλια τους.

Ανεβήκαμε σταδιακά μέχρι τα 180Nm. όπου και πάλι το παλμικό ξέσφιξε για πλάκα, κάτι δεν πήγαινε προφανώς καλά με κάτι απ΄τα δύο.

Επειδή κίνησα την περιέργεια όλων κατέβηκε απ΄το ράφι ένα δυναμόκλειδο της Wurth, όπου επαλήθευσε τα νούμερα του Lidl. (καλό αυτό)

Ούτως η άλλως η βίδα είχε φάει τα ψωμιά της, οπότε είπαμε να την πάμε τέρμα στα +200Nm. (Μ14 - 10.9) , όπου και πάλι το παλμικό ανταποκρίθηκε και καταστρέψαμε τη βίδα. Προφανώς όμως το παλμικό δεν διέθετε 200Nm. ροπής.

Εκεί κατάλαβαμε κάποια πράγματα. Πρώτον η μεθοδολογία ήταν λάθος, δεύτερον οι ροδέλες έκανα πατούρα καθότι μαλακότερες της βίδας, και τέλος ήθελε πολλά σετ βιδών/παξιμαδιών για αξιόπιστα αποτελέσματα. Τέλος κατάλαβα τι εστί 200 Νm. ροπή σφίξιμο σε μια βίδα και είναι πάρα πολλά!

Αν θέλεις να είσαι απόλυτα ακριβής πρέπει να καθαρίσεις και τα σπειρώματα από λάδια, ενώ για να έχεις σφίξει σωστά μια βίδα με το δυναμόκλειδο, απαιτείται δεύτερο σφίξιμο μετά από συγκεκριμένα δευτερόλεπτα.

 

Μετά από μερικές ημέρες επανήλθα με νέες βίδες και κάναμε αυτό που λέει ο Στέλιος. Απ' το ράφι κατέβασαν άλλο δυναμόκλειδο καλιμπραρισμένο, και ξεκινήσαμε παιχνίδι.

Σφίξαμε με το παλμικό και ανεβαίναμε σταδιακά με το δυναμόκλειδο μέχρι να σφίξει η βίδα. Εκεί είδα ρεαλιστικές τιμές (καμία σχέση), αλλά δεν θα αναφέρω νούμερα γιατί είχα πάλι θέμα με τις ροδέλες όπου υποχωρούν και απορροφούν τη δύναμη της σύσφιξης. Το άφησα εκεί γιατί θέλω να βρω σκληρές ροδέλες, η ένα κομμάτι σκληρό μέταλλο αντί αυτών.

Επίσης θέλει αρκετά σετ βιδών/παξιμαδιών γιατί χαλάνε με τα συνεχή σφιξίματα, και τέλος πρέπει να έχεις πάντα φορτισμένη μπαταρία για να μη χάνει δύναμη το παλμικό.

Κάποια στιγμή λοιπόν στο μέλλον θα επανέλθω με μετρήσεις.

 

Αυτό πάντως που κατάλαβα από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι το παλμικό δεν είναι για σφίξιμο, απλά σε βοηθάει να φτάσεις τη βίδα μέχρι ένα σημείο (σε σίδερο πάντα). 

Το σφίξιμο θέλει πάντα δυναμόκλειδο, το παλμικό είναι καλό για λύσιμο και εκεί υπό προϋποθέσεις (όχι κολλημένες βίδες).

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

..........

 

'Ένα δεύτερο ζήτημα που είναι αστάθμητο, είναι το κατά πόσο οι "δονήσεις" του δραπάνου , θα αλλοιώσουν την ακρίβεια του ροπόκλειδου!

........

 

πόσο δηλαδή μπορεί να τις αλλοιώσουν? 5nm??? δεν πιστεύω περισσότερο... και οι δονήσεις δεν πρέπει να βγούν από το παιχνίδι τις ροπής ... 

Το πιο σωστό είναι να το κάνεις όπως λέγαμε στην φυσική λοιπόν.... και όπως περιγράφεις με τις πατέντες.... 

Εάν λοιπόν βάλεις έναν..."σταυρό", σαν αυτό που έχουμε στα αυτοκίνητα για να λύνουμε τα μπουλώνια,....στο τρυπάνι και στην μία άκρη του σταυρού στα 30cm έχουμε βάλει 10kg ... τότε αν καταφέρει το τρυπάνι να το σηκώσει θα έχουμε 30Nm δύναμη για το τρυπάνι...σωστά?  

1420847194334.jpeg

 

@Lakisss απλά τα περισσότερα που έχω δεί τα σφίγγουν με ροποκλειδο και μετά ξεσφίγγουν με τρυπάνι/παλμικό όπως λές...

 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

ή σε κρεμαστή ζυγαριά ... γερανοζευγός :o .... αντί για κρίκο που κρεμάμε τα αντικείμενα να έχομε προσαρμόσει έναν μοχλό γνωστού μήκους ο οποίος είναι προσαρμοσμένος στο δράπανο μάς

 

:tomato::tomato::tomato::tomato::tomato:

OCS-L300-2-235x215.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τώρα που λές για τις ροδέλες μου ήρθε φλασιά!

Μπορείς να δοκιμάσεις με αποστατικές ροδέλες που είναι πολύ σκληρές (ατσάλι)

Έχει μέχρι πάχος 1 - 1,2 mm στις διαστάσεις που λες για τη βίδα.

 

@f117Για το DIY δυναμόμετρο, κάτι έχω κατά νού και θα επανέλθω μόλις σκαρώσω το . . .  σκαρίφημα! :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο παλμικό την ροπή δεν την δημιουργεί σκέτο το μοτέρ αλλά κυρίως ο μηχανισμός του παλμού.

Ο μηχανισμός αυτός εκτός από τα χτυπήματα  που ρίχνει περιστροφικά, χτυπάει και την βίδα προς τα κάτω. Δηλαδή την καρφώνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό!

Ο συνδυασμός της -έστω και ασυναίσθητης πίεσης που εξασκεί ο χρήστης στο εργαλείο με την περιστροφική κρούση που εξασφαλίζει ο μηχανισμός του, έχουν αυτό το αποτέλεσμα.

Αυτό θα είναι ένα θέμα αν μπορεί να μετρηθεί με ένα DIY δυναμόμετρο.

Θα πρέπει αυτό να μπορεί να συγκρατήσει μέγιστες τιμές δύναμης που διαρκούν πολύ λίγο.

Από την άλλη μεριά, καθώς; οι κρούσεις του παλμικού είναι αρκετά συχνές, μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα δύσκολο σε κάποια max hold function του οργάνου μέτρησης να συγκρατήσει μια επαρκώς ακριβή ενδεικτική τιμή της μέγιστης δύναμης.

Νομίζω ότι εδώ -στο παλμικό εννοώ- το κύριο πρόβλημα θα είναι η επίδραση της αδράνειας του κινητού μηχανισμού του ίδιου του DIY  δυναμόμετρου!

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.